Pescuit Stationar

Acum este 19 Apr 2024, 02:45

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 205 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 03 Feb 2012, 17:58 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
nutzu_z scrie:
O varianta ar fi un alt match cu pluta si tot plumbu jos. Alta ar fi cu sonda de 5 grame dar aici tre sa te stii cu lansarile ca sa nu faci macrameuri.


Prima varianta e ok , este una din solutii ;) ;) ;) , adoptata si de englezi la Velente , si mai au folosit una .... 8-) 8-) 8-) 8-)

A doua se preteaza doar cind nu este curent , dar linia zboara prin aer ca pisu boului si nu zboara foarte departe , riscul de macrame fiind foarte mare . In plus la cel mai mic curent sonda sau orice alta greutate pusa pe linie care supralesteaza linia va avea efect de ancora asupra liniei , scufundind-o dupa citeva secunde , dand impresia falsa ca lestul nu a ajuns pe fund . Acelasi lucru este valabil si pentru ce a zis ne Jean , solutia nu este cistigatoare :D :D :D :D :D

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 03 Feb 2012, 18:06 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
kiske13 scrie:
Tragi toti plumbii (inclusiv plumbajul principal) la vartej si dupa sondare le tragi inapoi in pozitie. Iar nodul stopper de sus, tragi cu o lungime de forfac mai sus.


..fa tu asa si spune-mi ce a iesit :lol: :lol: :lol: :lol:
Vezi ca mai ai si doua antirasucitoare pe fir , plumbajul principal este orprit de un antirasucitor in unele cazuri , si o sa-ti fie cam greu sa tragi plumbii toti peste ele ;) ;) ;) ;) ;) Pluta se sprijina pe plumbajul principal la englezi , deci v-a "cadea" si pluta dupa plumbi , ce faci aduni tot la forfac?? :o :o :o :o

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 03 Feb 2012, 18:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
dai adancimea mai mare decat ce crezi ca e acolo , dai mai mica mai mica....... pana vezi ca sta pluta inclinata //// maresti putin si cand sta ____ lata, scazi cu distanta dintre touch/alica de contact/ vartej si plumbul principal si ai adancimea la care ai toata struna pe fund . sau poti sa reglezi pluta sa stea drept si o lasi putin sa curga in caz ca ai curent si in cazul in care se scufunda ai carligul pe fund eventual prima alica de contact care taraie pe fund si iti scufunda pluta . SAUUU muti a 2 a alica lanca cea de contact si reglezi incet incet pana iti sta pluta cum ai reglato si atunci sti ca ai o parte din struna pe fund si alicele deasupra(cu marja de eroare a greutatii carligului) . or mai fi si alte metode da nu imi vin acum in minte :))))

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 03 Feb 2012, 19:28 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 17:51
Mesaje: 464
Localitate: Oradea
adi suciu scrie:
kiske13 scrie:
Tragi toti plumbii (inclusiv plumbajul principal) la vartej si dupa sondare le tragi inapoi in pozitie. Iar nodul stopper de sus, tragi cu o lungime de forfac mai sus.


..fa tu asa si spune-mi ce a iesit :lol: :lol: :lol: :lol:
Vezi ca mai ai si doua antirasucitoare pe fir , plumbajul principal este orprit de un antirasucitor in unele cazuri , si o sa-ti fie cam greu sa tragi plumbii toti peste ele ;) ;) ;) ;) ;) Pluta se sprijina pe plumbajul principal la englezi , deci v-a "cadea" si pluta dupa plumbi , ce faci aduni tot la forfac?? :o :o :o :o


In articol nu scrie ca ar folosi vartej pentru a opri plumbajul principal. Eu am vazut ca pluta se sprijina pe plumbajul principal. As pune 2 alice mai mici si nod stopper dedesubt. Daca vrei ca pluta sa sa nu "cada" dupa plumbi, se poate opri cu 2 alice mici la o distanta putin mai mare de lungimea plutei. La masurarea adancimii nu as folosi forfac.
Poate gresesc, dar tu o sa-mi spui unde! ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 03 Feb 2012, 19:57 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
kiske13 scrie:
adi suciu scrie:
kiske13 scrie:
Tragi toti plumbii (inclusiv plumbajul principal) la vartej si dupa sondare le tragi inapoi in pozitie. Iar nodul stopper de sus, tragi cu o lungime de forfac mai sus.


..fa tu asa si spune-mi ce a iesit :lol: :lol: :lol: :lol:
Vezi ca mai ai si doua antirasucitoare pe fir , plumbajul principal este orprit de un antirasucitor in unele cazuri , si o sa-ti fie cam greu sa tragi plumbii toti peste ele ;) ;) ;) ;) ;) Pluta se sprijina pe plumbajul principal la englezi , deci v-a "cadea" si pluta dupa plumbi , ce faci aduni tot la forfac?? :o :o :o :o


In articol nu scrie ca ar folosi vartej pentru a opri plumbajul principal. Eu am vazut ca pluta se sprijina pe plumbajul principal. As pune 2 alice mai mici si nod stopper dedesubt. Daca vrei ca pluta sa sa nu "cada" dupa plumbi, se poate opri cu 2 alice mici la o distanta putin mai mare de lungimea plutei. La masurarea adancimii nu as folosi forfac.
Poate gresesc, dar tu o sa-mi spui unde! ;)


uita-te la pozele monturilor in articolul din engleza sa vezi antirasucitoarele ;) ;) ;)
o sa-ti spun ...rabdare ;) ;)

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 03 Feb 2012, 20:07 
Neconectat

Membru din: 28 Dec 2010, 17:51
Mesaje: 464
Localitate: Oradea
Imagine
by Walter Tamas


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 03 Feb 2012, 20:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
la poza de mai sus am si eu o intrebare?? :shock: :shock: :shock: cum mama dreacu foloseste montura asta si nu sparge corpul plutei cu plumbii atunci cand lanseaza :shock: :shock: :? :? :?

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 03 Feb 2012, 20:12 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
kiske13 scrie:
Imagine
by Walter Tamas


eu ma refeream la articolul pus de Adi Mihut nu la Tamas :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :mrgreen: :mrgreen:

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 03 Feb 2012, 20:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
stanciutoni scrie:
Jean Scurtu scrie:
Privitor la cele citite pe "ecopescar "referitor la conectorii pt. plutele culisante,nu prea am inteles cum de le zgaria si le rupea firul la concursul de la CIUSLEA

scuzati-ma ca ma bag si eu in discutie, ce gramaj aveau plutele care le foloseati la acea vreme?


Toni,

Nu stiu ce gramaj avea waggler-ul ca habar nu aveam atunci de gramaj,alegeam pluta(plute facute de mine)ochiometric functie de distanta la care trebuia sa arunc.Testam iar daca nu era buna alegeam una mai mare(trebuia sa arunc pana in mijlocul canalului VOLGA-DON,care cred ca banuiesti era f. larg(aruncam cam 50-60m.).Pluta folosita era nelestata avand portanta cca.15-20g.dar nu sunt sigur ca nu cantarisem anterior cat tine pluta.Si la fix si la match foloseam plutele nu dupa greutate ci dupa forma lor,apreciind care mi-ar fi buna.Acum e mai simplu deoarece se gasesc plute lestate sau nelestate ce iti spun ce gramaj au.Oricum erau alte vremuri si incercam sa ne descurcam cum puteam.
Pot sa-ti spun ca la mal in mansa doua cand am pescuit cu un bat telescopic fix de carbon de 9m.apa era cam 7-7,5m.,iar apa datorita ecluzelor odata curgea in stanga ,odata in dreapta.Practic am pescuit sub varful batului datorita adancimmi mari si cu o cursa f. mica,dar prindeam si asa platici ,pe cand vecinul meu din dreapta (un plolonez)cu rubeziana(atunci am vazut prima data o rubeziana pe "viu")nu prea prindea nimic(pestele predominant era platica,iar eu aveam larve de CHIRONOMUS doar cat incapea in doua cutii de chibrite. cumparate cu 6 ruble in Moscova,nici vorba de larve pt. nadit).

Pot sa-ti mai spun ceva si anume ca la un concurs tinut in Bulgaria (cred ca era pe lacul JRESHCEVO,un lac cu apa f. limpede)nu m-am gandit ca o sa am nevoie de plute culisante.Aveam la mine doar niste wagglere mai usoare fara bulb,facute de mine din pana de paun.Pescuind cu bat fix de 8m. cca. 20 de minute nu am, avut nici o trasatura si atunci mi-am dat seama ca pestele e mai departe asa ca m-am gandit in timpul concursului sa-mi fac o pluta culisanta grea.Intotdeauna aveam in trusa ceva dopuri de pluta ce se foloseau la sticle ,ata,ceva sarmulite subtiri,cateva pene de paun asa ca folosind un briceag am cioplit un pic dopul de pluta am adaugat pana de paun si jos o bucatica de bambus pe care am matisat un ochet de care sa prind pluta de fir cu ajutorul conectoruli facut de mine din vartej cu agrafa.

Desi am am pierdut destul timp(dar mansa era de 3 ore) facandu-mi pluta, la primele aruncari la distanta am reusit sa prind un clean de cca.1kg.,dar ca sa fie tacamul complet,un pic mai tarziu mi s-a rupt inelul de varf la batul meu bolognez facut de mine pe un fix de fibra de sticla .de 5m.,asa ca nu am mai putut pescui in locul in care am gasit pestele.Deci nu mi s-a rupt firul principan de 0,12mm datorita conectorului, mi s-a rupt inelul de varf,care probabil la transport a fost lovit cumva si a cedat in timpul pescuitului.

Ti-am spus toate acestea ca sa poti vedea dotarea mea deficitara folosita in concursuri.
Primul meu MATCH telescopic,un D.A.M.TELEFINO 2-10g. de 5m l-am primit cadou la alt concurs tot in Bulgaria,de la capitanul echipei R.F.G.(eu vorbeam ceva germana de am putut sa ma inteleg cu el) cred ca in 1988 sau 1989 nu mai stiu exact anul.
Batul telescopic de carbon de 9m. cu care am pescuit in mansa a doua in URSS la DUBNA(orasul fizicienilor rusi) era un bat imprumutat de la ieseanul STEFAN EPARU pe care anterior il ajutasem cu nada,sfaturi,monturi de a ajuns campion pe tara cu oblete ca la alti pesti nu prea se descurca....

In fine erau ale vremuri si alte posibilitati dar pescuitul a cam ramas acelas doar sculele de pescuit si nadele au progresat.



Sanatate si numai bine,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Monturi pentru match
MesajScris: 03 Feb 2012, 20:22 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
greere scrie:
dai adancimea mai mare decat ce crezi ca e acolo , dai mai mica mai mica....... pana vezi ca sta pluta inclinata //// maresti putin si cand sta ____ lata, scazi cu distanta dintre touch/alica de contact/ vartej si plumbul principal si ai adancimea la care ai toata struna pe fund . sau poti sa reglezi pluta sa stea drept si o lasi putin sa curga in caz ca ai curent si in cazul in care se scufunda ai carligul pe fund eventual prima alica de contact care taraie pe fund si iti scufunda pluta . SAUUU muti a 2 a alica lanca cea de contact si reglezi incet incet pana iti sta pluta cum ai reglato si atunci sti ca ai o parte din struna pe fund si alicele deasupra(cu marja de eroare a greutatii carligului) . or mai fi si alte metode da nu imi vin acum in minte :))))


asta e solutia :D :D :D :D :D bravo Greeras , si acum sa traduc ce ai scris tu :lol: :lol: :lol: :lol:
Se sondeaza apa ( se cauta fundul ) cu BULKUL si nu cu plumbii dintre bulk si forfac . Dupa ce ai gasit fundul cu bulkul , iei virtejul de jos si il pui linga nodul opritor tinind cu mana strins de amandoua firele . Tragi nodul opritor in jos pina ajungi cu el in dreptul bulkului , deci cu o distanta egala cu cea dintre bulk si virtejul de jos , si astfel virtejul va fii la rasul fundului . Daca ai si doua noduri le aduci pe amandoua acolo , si daca vrei sa pescuiesti cu cirligul la ras , nodul dinspre puta il mai cobori cu lungimea forfacului si est la rasul fundului cu cirligul . Distanta dintre cele doua noduri iti va indica tot timpul unde pescuiesti ;) ;) ;) ;) ;)

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 205 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 14, 15, 16, 17, 18, 19, 20, 21  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.106s | 13 Queries | GZIP : Off ]