Pescuit Stationar

Acum este 08 Mai 2024, 10:13

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 28 Dec 2009, 18:40 
Neconectat

Membru din: 31 Oct 2009, 21:53
Mesaje: 135
Nu vreau sa intru intr-o polemica (nici macar directa/personala)!
Ma gandesc ca pe aici trec destui oameni care doresc sa se informeze.
De aceea cred ca nu trebuie sa se descurajeze initiativele. Au fost cativa forumisti binevoitori care au dat deja cateva retete. Reiau si un site : http://www.loderive.com/Les%20amorces.htm

Carevasazica si altii ( francezii, de ex.) se preocupa de acelasi subiect. Sa fie intamplator?!

Sa ne (re)amintim ca primele boilesuri au fost chiar home made; inca nu aparusera cele ready home! Cred ca acest lucru (imi) spune ceva!

_________________
Trebuie sa vrei cu adevarat ceea ce vrei!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 28 Dec 2009, 21:07 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2009, 19:57
Mesaje: 92
c_tin scrie:
...
Sa ne (re)amintim ca primele boilesuri au fost chiar home made; inca nu aparusera cele ready home! Cred ca acest lucru (imi) spune ceva!

N'ea C-tine,
Zi-le "facute in casa" si "de magazin", ca e mai greu cu romenglish-ul aista. ;)
Una, doua o dam pe englezisme...
Nu cadreaza, zau asa ! :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 28 Dec 2009, 21:28 
Neconectat

Membru din: 31 Oct 2009, 21:53
Mesaje: 135
Teodor scrie:
c_tin scrie:
...
Sa ne (re)amintim ca primele boilesuri au fost chiar home made; inca nu aparusera cele ready home! Cred ca acest lucru (imi) spune ceva!

N'ea C-tine,
Zi-le "facute in casa" si "de magazin", ca e mai greu cu romenglish-ul aista. ;)
Una, doua o dam pe englezisme...
Nu cadreaza, zau asa ! :)


Tudorele draga,
Ai dreptate.
Ma bucur ca mai sunt oameni vigilenti. Si pe mine ma deranjeaza greselile altora.
Dar, zau asa, asta e un forum- nu stiu daca ai bagat de seama- axat pe probleme de pescuit! Daca ai ceva de spus in domeniu vei fi foarte apreciat.
Dar daca vrei sa-ti arati muschii atunci sa stii ca vei avea un bun partener!

_________________
Trebuie sa vrei cu adevarat ceea ce vrei!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 28 Dec 2009, 21:38 
Neconectat

Membru din: 31 Oct 2009, 21:53
Mesaje: 135
Teodor scrie:
Nu cadreaza, zau asa ! :)

Pai, moldovene, nu-ti shade ghine ca admin la "prietenipescari" sa ai o asa graire!
Astept niscaiva iertaciuni. N-ar fi grav. Mai gresesc copiii! Iar "Nea" este baiat bun si te va ierta!

_________________
Trebuie sa vrei cu adevarat ceea ce vrei!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 28 Dec 2009, 21:39 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2009, 19:57
Mesaje: 92
Fii relaxat n'ea C_tine,
Nu mai fac baloane nici macar din guma de mestecat. Ne-am mai intilnit pe traseu.
Doar ca nu vad nici un motiv sa folosim un termen de "dincolo" cind avem si noi cuvinte care exprima in mod exact acelasi lucru.
Nu te-am tras de mineca, doar te-am intepat prieteneste. :P

PS.
Aia nu-i functie pe mandate a'la Base; iar pe acest site sunt un utilizator ca oricare altul :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 29 Dec 2009, 08:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
philiphito scrie:
@teodor
si eo-s moldovean din bucovina!asa ca te-as ruga ca intre" prieteni pescari"sa-mi traduci:-match,sheffield,spinning,waggler,quiver tip,sau pentru ca suntem la nade--CSL (CORN STEEP LIQUOR),TRACIX.


Match=concurs la englezi, la noi este folosit pentru a desemna stilul de pescuit Sheffield
Sheffield=stil de pescuit cu lansete cuprinse intre 3.90 si 4.50, fis scufundator, plute de tip waggler
Waggler=pluta folosita in mod traditional pentru pescuitul la sheffield. Pot fi tip Stick, adica drepte cu sau fara lest, sau cu un corp mai bombat in partea inferioara cu sau fara lest. Sunt plute care se prind intr-un punct pe fir.
Spinning=stil de pescuit la pesti rapitori cu naluci(oscilante, woblere, twistere, etc.)
Quiver tip=un fel de feeder, dar ceva mai fin, se refera daca nu ma insel la varful lansetelor de feeder
CSL=alcool de porumb, un extract din porumb pe baza de alcool, nu Whisky :lol: :lol: :lol:
Tracix=colorant pentru nade, dar produce si un efect persistent de nor.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 29 Dec 2009, 10:43 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2009, 19:57
Mesaje: 92
[off topic]

@philiphito
Din respect pentru cei care administreaza acest site, n-am sa-ti dau un raspuns dur. Din punctul meu de vedere intepaturile cu n'ea C_tin si divagatiile pe tema respectiva erau inchise (n'ea = prescurtare de la nenea; formula de politete folosita la adresarea catre persoane straine - posibil - mai in virsta).
Revenind, termenii ce putea fi utilizati erau "home made" si "ready made" -> "gata preparata". Nu am sarit sa-l corectez, ci doar i-am propus o solutie astfel incit sa ne fie mai usor, noua, celor care invatam de la cei cu mai multa experienta.

"Nu cadreza" -> Toma Caragiu in "Operatiunea Monstrul".

RaduDan a depus efortul deja de a-ti traduce termenii. Am sa fac o corectie la ce a scris: "quiver tip" -> virf semnalizator; "quiver rod" -> lanseta cu virf semnalizator; "CSL" - extract de porumb (alcool de porumb este incorect utilizat).
In ce priveste "Tracix" - este denumire proprie, denumire a unui produs, NU se traduce.

Cit despre "BARBEQUE" este sigur ca ei nu cunosc originea acelui cuvint, asa ca domnia ta ii poate lumina facind modificari pe aceasta pagina: http://en.wikipedia.org/wiki/Barbecue#Etymology

Si cu asta am incheiat. Discutam despre nada facute in casa.

[/off topic]

Revenind la nade facute in casa:
Inainte de Craciun am vazut pesmet din piine neagra/intermediara intr-un supermarket. Partea proasta e ca am fost imediat dupa Craciun sa-mi fac un stoc si nu am mai gasit.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 29 Dec 2009, 12:49 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
am recitit inceputul topicului..
candva pescuiam la crap pe dunare cu urmatoarea nada ...porumb fiert pana se desface dupa care se toaca printr-o masina manuala cu o sita cea mai mare [ cam 1 cm la gauri] . peste acesta se adauga pesmet , canepa fiarta si floarea soarelui prajita si macinata cat mai mic posibil [ nu srot nu ce se gaseste prin comert la punga ambalata ]
porumbul dupa ce-l dam prin masina de tocat este colant ...pesmatul daca este umezit cum trebuie la inceput este colant dar in apa se desfaca cam in 5 minute si elibereaza restul nadei . floarea rasnita este decolanta . amestecate cam 3 cani porumb , 1/2 cana canepa , 2 cani pesmet si 3/4 cana floare rezulta o nada care aruncata in apa se duce pe fund unde dupa aprox 5-10 min elibereaza canepa si porumbul . cantitatile sunt aproximative facute dupa mana mea . pt lac punem mai multa floare pt rau mai mult porumb pe care dam 1-2 jet de apa cu pulverizatorul. nada merge la orice ciprinida mare .

o nada de oblet ...in pulverizator punem putina apa cu colorant alimentar rosu . cu apa umezim malai pana se inroseste apoi il bagam la cuptor si-l uscam dupa care il maruntim pana se face iar malai. acesta se adauga in cantitati egale cu malai galben . la 2 kg de malai se pune o cana de purici de acvariu uscati . nada se prepara prin amestecare cu puricii iar in stadiul de ,,uscata,, se adauga 1/2 cana de sange de porc sau vita - inchegat- . se amesteca pana nu se mai vad cheaguri de sange...daca mai este nevoie se umezeste . se nadeste cam la 20-30 secunde incontinuu cu o cantitate car se apuca in 3 degete. preparata corect nada aruncata se scufunda cam 20-30 cm dupa care se desface si cade pe fund incet .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nada "de casa"
MesajScris: 29 Dec 2009, 17:30 
Neconectat

Membru din: 31 Oct 2009, 21:53
Mesaje: 135
Nitu V scrie:
am recitit inceputul topicului..

Iata ca se poate!!!
Un bun competitor lasa deoparte "inhibitiile" si ne impartaseste din ceea ce cunoaste. 10 bile albe!
Urmeaza sa ne putem pricepe sa punem in practica :)

Stima Nitu V.!

_________________
Trebuie sa vrei cu adevarat ceea ce vrei!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 59 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.056s | 13 Queries | GZIP : Off ]