Pescuit Stationar

Acum este 27 Iun 2024, 21:58

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 12:15 
Neconectat

Membru din: 14 Dec 2009, 10:07
Mesaje: 17
Pescuiesc pe o balta populata predominant cu crap dar este si caras "frumos", Intrebarea mea este, ce trucuri sau ce nada sa folosesc sa prind doar carasul. Am inteles ca este mult mai pretentios ca si crapul, si am vazut pe acea balta niste batrani pensionari care prindeau doar caras. Bineinteles ca nu am indraznit sa-i intreb cum si cu ce, de aceea am increderea ca ma veti lamuri voi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 13:05 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 19:38
Mesaje: 568
Chiar si pe vremea asta poti incerca cu monturi fine cu vierme s-au larva de libelula


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 14:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:43
Mesaje: 578
Localitate: Gherla-Cluj
cauta elementele care nu ii plac crapului si bagale in nada de caras ;)
vara asta am pescuit la ambele speci dar pe lacuri diferite si mie unu nu mi se pare mai mofturos carasu e drept ca am pescuit mai mult ground dar si la varga cu pluta fixa .
Ca nada am folosit mai multe tipuri ,dar cam in toate am adaugat ttx si srot la caras
am dat si numai cu srot de floare si ttx amestecate .

_________________
http://www.pescarclujean.ro


Ultima oară modificat de Ovi_1919 pe 19 Dec 2009, 14:28, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 14:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2009, 21:00
Mesaje: 512
Localitate: Baia Mare , Maramures
robert scrie:
Pescuiesc pe o balta populata predominant cu crap dar este si caras "frumos", Intrebarea mea este, ce trucuri sau ce nada sa folosesc sa prind doar carasul. Am inteles ca este mult mai pretentios ca si crapul, si am vazut pe acea balta niste batrani pensionari care prindeau doar caras. Bineinteles ca nu am indraznit sa-i intreb cum si cu ce, de aceea am increderea ca ma veti lamuri voi!



Dupa cum a spus si colegul monturi fine , fire 0.10 ca inaintas ca fir princupal 0.18 sau 0.16 depinde la ce dai . Carlig 0.14 sau 0.16 cu vierme rama sau larva ( aici potrivesti carligele in functie de momeala)

Ca nada un Benzar Ice Mix zic ca ar fi excelent ;)

Asta iarna acum cand pestii sunt mai mofturosi.

Vara folosesti Benzar Special Caras sau Crap-Caras si monturi mai "seriooase" pluta fixa sau match sau ground (pe fund) ... daca ai ceva nelamurir intreaba-ne si iti raspundem cu toata placerea 8-)

_________________
My blog : http://pescuitul-sport-sau-pasiune.blogspot.ro/

Marius Osan.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 15:02 
Neconectat

Membru din: 14 Dec 2009, 10:07
Mesaje: 17
Am spus ca pescuiesc la modul general si nu acum iarna, m-am exprimat eu gresit. Am auzit pe cineva vorbind de grau fiert, a folosit cineva grau fiert ca si momeala pe carlig? Va multumesc pentru raspunsurile voastre si cred ca e bine ca acu iarna sa mai facem putina teorie si abea astept sa se dezmorteasca putin vremea sa pun in practica tot ce am citit pe forum.

Toate cele bune!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 15:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:43
Mesaje: 578
Localitate: Gherla-Cluj
robert scrie:
Am spus ca pescuiesc la modul general si nu acum iarna, m-am exprimat eu gresit. Am auzit pe cineva vorbind de grau fiert, a folosit cineva grau fiert ca si momeala pe carlig? Va multumesc pentru raspunsurile voastre si cred ca e bine ca acu iarna sa mai facem putina teorie si abea astept sa se dezmorteasca putin vremea sa pun in practica tot ce am citit pe forum.

Toate cele bune!


:lol: pe mine m-ai auzit vorbind de grau fiert ;) nu am folosit pe carlig dar ca nada e super la caras :D si am prins chiar si cteno pe carlig am avut viermusi rosi :!:
Intrebal pe marius cum face el cu arpacasu ;) ;) !

_________________
http://www.pescarclujean.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 17:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 09 Dec 2009, 21:00
Mesaje: 512
Localitate: Baia Mare , Maramures
Se poate folosii graul ( si proumbul) fiert atat ca nada cat si pe carlig , cu arome sau simplu , oricum prinde peste :)

Cum se fierbe graul ... se pune graul intr-o oala incapatoare dar cantitatea de grau sa fie mai joasa decat mijlocul oalei avand in vedere ca la fierbele cerealele isi maresc volumul. Se pune apa peste grau pana sunt acoperite cerealele ( puteti umple oala cu apa , nu cu varf deoarece in timpul fierberii scade apa) .
Lasam graul la fiert pana in momentul in care v-a intra carligul in el (carlig subtire) usor . Atentie sa nu fie prea moale deoarece cade de pe carlig si nu ne dorim acest lucru.

Dupa fiertbere il putem amesteca cu arome ce vrem noi dar nu e obligatoriu .

Il vom folosii pe carlig si in nada , colat sau nu ... Fi intins ! Anul ce vine incerc si eu la grau :lol:

_________________
My blog : http://pescuitul-sport-sau-pasiune.blogspot.ro/

Marius Osan.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 17:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
robert scrie:
Pescuiesc pe o balta populata predominant cu crap dar este si caras "frumos", Intrebarea mea este, ce trucuri sau ce nada sa folosesc sa prind doar carasul. Am inteles ca este mult mai pretentios ca si crapul, si am vazut pe acea balta niste batrani pensionari care prindeau doar caras. Bineinteles ca nu am indraznit sa-i intreb cum si cu ce, de aceea am increderea ca ma veti lamuri voi!


Daca numai batranii prind inseamna ca pescuiesc destul de grosier, fara nada complicata, eventual paine, porumb, ttx. In orice caz, daca dupa nadire intra crapul din prima, inseamna ca nu intra carasul, in acest caz, de multe ori m-am aflat in aceasta situatie, trebuie pescuit in lateral, dupa sau inainte de nada. Daca crapul ramane pe nada, carasul, indiferent de marime nu intra pe nada cu crapul...
Nada, personal as folosi ceva nada fina, fara particule mari, fara seminturi, pelete, boilesuri sfaramate, fara componente care sa tine crapul pe patul de nada.Eventual niste vierme din prastie, nu mult.
Dar cred ca principiul de baza ar fi sa se pescuiasca in afara patului de nada atunci cand vine crapul. Daca nu vine crapul rapid pe nada, atunci linii fine pe nada si pe langa pana intra crapul.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 18:02 
Neconectat

Membru din: 13 Noi 2009, 20:47
Mesaje: 279
Parerea mea ca carasul nu are o nada standard de baza si el e foarte greu de tinut pe nada , este foarte diferit de la o balta la alta, trebuie sa testezi mai multe tipuri de nada de la firme diferite ca sa iti poti da seama pe care raspunde cel mai bine :shock:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit caras
MesajScris: 19 Dec 2009, 18:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 18 Dec 2009, 10:55
Mesaje: 28
Localitate: Galati
Citind acest topic, am ramas putin surprins, pentru caras mamaliga este una din cele mai eficiente nade dar poate fi utilizata si ca momeala...de ex mosii ei si asa nu prea au bani, de ce sa foloseasca mix-uri scumpe cand pot sa cumpere cateva kg de malai, sau srot? Dupa mine acesta ramane cel mai simplu si cel mai eficient mod de a prinde caras/crap, indiferent ca dai la pluta sau ca dai pe fund cu naditor...

_________________
Primeste cu bucurie faptul ca vreun rau te vorbeste,
Nu lua pe nimeni idol, fereste-te si te pazeste!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 77 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5 ... 8  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.020s | 10 Queries | GZIP : Off ]