Pescuit Stationar

Acum este 17 Mai 2024, 21:48

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: TTX
MesajScris: 28 Oct 2009, 17:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 16:54
Mesaje: 22
Localitate: zalau
Salutare.Va rog sa ma ajutati cu niste sfaturi,daca e bine sa adaug ttx la nada,sau nu,si ce importanta are.Va multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TTX
MesajScris: 28 Oct 2009, 17:27 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Eu folosesc ttx-ul doar la crap, dar sunt multi care il folosesc in aproape orice nada. Daca vrei ca nada ta sa aiba o valoare nutritiva mare foloseste-l, daca nu pamant.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TTX
MesajScris: 28 Oct 2009, 18:04 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 17:13
Mesaje: 363
ceau Zoly la voi ttx ul merge bine toata vara si in toate nadele [babusca ,caras crap ,platica].doar iarna ai nevoie de nada foarte saraca sau chiar de loc , cu putina nada vie ai randament mai bun [parerea mea]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TTX
MesajScris: 28 Oct 2009, 21:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 18:14
Mesaje: 578
buna,
dupa cum biene zice si Andrei, TTXul are o valoare nutritiva mare si ar trebui folosit pentru pestii care prefera o astfel de nada : crapul,platica ,in general pestii de talie mare.
-cand pregatesti o nada care are ca tinta acesti pesti ,in general ,e bine sa folosesti TTX.
-trebuie de asemenea sa ai in vedere mecanica nadei(unde si cum actioneaza aceasta nada)
exista pe piata mai multe feluri de TTX -COLANT-(cel de la profi mix,unele sortimente de la sensas,ttx vrac)
-mai putin COLANT-(va sparge nada mai bine cel de milo, trabucco,unele sortimente de la sensas)
-e f. importanta umectarea acestuia :de preferinta se lasa la inmuiat cu o seara inainte,intr-o cantitate suficienta de apa(mai bine mai multa apa decat prea putina)
- daca vrei sa-l umectezi mai repede e bine de folosit apa calda sau apa minerala.
-primavara si toamna e bine sa adaugi ,in apa in care umectezi TTXul, aditivi lichizi ;vara eu prefer sa nu aditivez,in felul acesta nada va avea o actiune mai discreta si pesti vor sta o perioada mai indelungata in zona nadita.

_________________
FishWorld - Legatura ta cu natura
http://www.fishworld.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TTX
MesajScris: 29 Oct 2009, 05:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 16:54
Mesaje: 22
Localitate: zalau
Va multumesc de sfaturi, pina acuma de cite ori am folosit ttx am avut rezultate slabe s-ar putea ca am gresit cu dozaju la 3kg de nada am adaugat 1 kg ttx inmuiat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TTX
MesajScris: 29 Oct 2009, 05:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
TTX este un reziduu obtinut dupa procesarea industriala a uleiului de porumb. Deci boabele de porumb sunt macinate ca pasatul ,incalzite tare si presate ca sa scoata din el uleiul de porumb. Nu poate avea o concentratie mare de ulei in el deoarece uleiul a fost extras. Faptul ca este apropape prajit usureaza scoaterea uleiul aproape in totalitate. TTX care are culoarea cafea cu lapte are cel mai putin ulei in el.Cel care e prajit mai tare are gust si miros de mamaliga prajita in tava.
In general in nade cumparate din magazin nu se pune mult TTX deoarece denatureaza textura si celelalte proprietati ale nadei de baza. TTX trebuie sa fie proaspat si nu stat pe rafturi cu lunile deoarece el trebuie sa aiba un miros placut si persistent in caz contrar il pui degeaba in nada.E preferabil sa cumparati TTX varsat adica din saci nu la punga Cel din saci e adus direct din fabrica si e proaspat. Numai bine. Mircea13.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TTX
MesajScris: 01 Noi 2009, 15:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Si eu am folosit TTX aproape de fiecare data... mai mult ( 1kg la 3-4 kg de nada) pentru crap,caras,platica sau mai putin (0.5 kg la 3-4 kg de nada) la babusca si in general peste marunt la pescuitul intre ape.

Daca aditivez (in general pe apa rece sau cu peste mai putin) adaug aditivul odata cu apa cand pun TTXul la muiat (10-14 ore).

Am luat ca regula generala sa inmoi TTXul numai cu apa din balta in care se pescuieste (sfaturi primite de la altii...cica ar fi vorba de chimie, duritate, PH etc.)..Nu pot sa-mi dau seama cata importanta are acest lucru... unii zic ca trebuie folosita numai apa de izvor (fara clor) altii chiar apa minerala..poate cineva care are mai multa experienta sa ne clarifice si noua...

Am observat ca anumite TTXuri (Profi-Mix) devin foarte vascoase si coleaza nada care devine mai legata si bulgarii se desfac mai greu. Folosesc astfel de TTX pe apele unde curentul este puternic (Dunare).

Alte TTXuri (Trabucco, Maros)dimpotriva..fac nada mai faramicioasa si bulgarii se desfac mai repede cu TTX decat fara.

Am mai observat ca punand apa foarte putina TTx ul devine mai putin colant... punand apa foarte multa iarasi devine mai putin colant. Daca pun 1.5-2 litri de apa (in combinatia TTX+3kg nada) obtin cel mai colant amestec (pentru tipul de TTX respectiv). Am mai observat ca, cu cat las TTXul la muiat mai mult cu atat devine mai colant.

Si alte adaosuri la nada (boabe de porumb, seminte, viermi etc) au influenta asupra nadei unele facand-o mai colanta altele mai faramicioasa...

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TTX
MesajScris: 10 Noi 2009, 10:32 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
TTX-ul de fapt se foloseste sub forma unei "supe". El trebuie pus la inmuiat in apa multa, ca sa-i dam posibilitatea sa-si traga atata apa cat are el nevoie pentru inmuierea completa. Apoi se adauga putin-cate-putin in nada uscata, pana la obtinerea consistentei dorite. Daca iti ramane putin TTX neutilizat, nu e mare paguba si ii gasesti tu pana la urma o utilitate. Daca insa se pune nada uscata in "supa" de TTX, risti sa strici toata nada, in special daca nu ai nada uscata suficienta pentru a "repara" un amestec de nada care a iesit prea subtire.
Recomandat este ca timpul de inmuiere sa fie cat mai mare posibil (minim 2 ore - zic eu) ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TTX
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:41 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 19:40
Mesaje: 140
Localitate: Focsani
Sint 2 moduri de a folosi TTX-ul.
1- cind se foloseste sub forma unei "supe "-cind se adauga 2cm de apa peste TTX si se lasa cel putin 30 min,apoi se amesteca cu nada si se adauga la amestec o cantitate mai mica de apa(pina o umectezi cum iti place )- atunci nada explodeaza in apropierea fundului .
2- cind il amesteci uscat , in nada uscata , apoi umectezi nada dupa plac -atunci TTX -ul lucreaza in nada ca un " ETANG "- lucreaza pe verticala dupa atingerea fundului . In functie de aceste 2 modalitati te adresezi pestelui pe care-l cauti .
Foarte multe nazi uscate , de la multe firme , au TTX-ul introdus in amestecul de baza .
Alegerea va apartine .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TTX
MesajScris: 10 Noi 2009, 20:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 19:17
Mesaje: 135
Localitate: Medias
Romica Barsan scrie:
Sint 2 moduri de a folosi TTX-ul.
1- cind se foloseste sub forma unei "supe "-cind se adauga 2cm de apa peste TTX si se lasa cel putin 30 min,apoi se amesteca cu nada si se adauga la amestec o cantitate mai mica de apa(pina o umectezi cum iti place )- atunci nada explodeaza in apropierea fundului .
2- cind il amesteci uscat , in nada uscata , apoi umectezi nada dupa plac -atunci TTX -ul lucreaza in nada ca un " ETANG "- lucreaza pe verticala dupa atingerea fundului . In functie de aceste 2 modalitati te adresezi pestelui pe care-l cauti .
Foarte multe nazi uscate , de la multe firme , au TTX-ul introdus in amestecul de baza .
Alegerea va apartine .

Treaba asta cu lucratul nadei pe verticala este buna la rosioara si caras??


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 26 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.045s | 13 Queries | GZIP : Off ]