Pescuit Stationar

Acum este 29 Sep 2024, 18:32

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Sacel 4 Alba 2011
MesajScris: 19 Iun 2011, 15:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2010, 19:58
Mesaje: 965
Localitate: Oradea
Ii rog pe toti care au pescuit pe acest lac in acest an sa-si scrie aici impresiile si sfaturile pe care le pot da unor concurenti tineri
Luna viitoare se va desfasura pe acest la finala C.N. de pescuit stationar cat. tineret organizat de A.G.V.P.S.RO.

Orice informatie , cit de mica este binevenita

multumesc anticipat !

_________________
Pescuitul inainte de toate !
Cine nu respecta natura , nu se respecta pe Sine !

http://www.pescarulbihorean.ro/
https://www.facebook.com/pescarul.bihorean?fref=ts


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sacel 4 Alba 2011
MesajScris: 19 Iun 2011, 16:41 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
AUUuuuu !!!!! la inceputul lunii mai, a fost JALE :( :( :( :(
Daca nu baga peste.....greu, foarte greu ;)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sacel 4 Alba 2011
MesajScris: 19 Iun 2011, 17:20 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2010, 19:58
Mesaje: 965
Localitate: Oradea
am mai citit si eu pe undeva ca-i durere mare fata de anul trecut

sa speram ca se va gindi cineva si la concurentii unei Finale Nationale , chiar daca-s copii !

_________________
Pescuitul inainte de toate !
Cine nu respecta natura , nu se respecta pe Sine !

http://www.pescarulbihorean.ro/
https://www.facebook.com/pescarul.bihorean?fref=ts


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sacel 4 Alba 2011
MesajScris: 19 Iun 2011, 20:42 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Cu 13m treci de "prag" (a se citi canal sapat). Se prinde caras mic (aprox 50 gr , fiind predominant) , apoi caras mai mare , la 250-400 gr , mai rar , ciortan la 350-500 gr , tot rar si ciortan la 1400-1500 grame si mai rar. Intercalat cu rosioara , la 80-90 gr. Apa la 13 m este in medie 1 m. La match se prinde cam acelasi lucru.
Nu a scos in intregime fitofagul. ;)
Alta locatie mai buna nu avem , asa ca ...
M-ar interesa sa aflu din timp numarul participantilor.
Deci , cine vine???


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sacel 4 Alba 2011
MesajScris: 20 Iun 2011, 08:35 
Neconectat

Membru din: 13 Apr 2010, 12:21
Mesaje: 29
nagy victor scrie:
Ii rog pe toti care au pescuit pe acest lac in acest an sa-si scrie aici impresiile si sfaturile pe care le pot da unor concurenti tineri
Luna viitoare se va desfasura pe acest la finala C.N. de pescuit stationar cat. tineret organizat de A.G.V.P.S.RO.

Orice informatie , cit de mica este binevenita

multumesc anticipat !


Salut!
Scriu si ce sa faca si ce greseli am facut, sa nu le repete.
Mansa I sector I, apa adanca partea dinspre dig, pozitia 7 (cam departe totusi de margine), adancimea apei chiar 2 metri pe distanta de 25-30 de metri, cautata portiunea cea mai adanca, groapa din platou. Metoda match. Nada crap-caras Benzar+ceva seminte de floare si canepa prajite si macinate+ 10% pinki alb si rosu.Aditivat, dulce, chiar daca am tot fost sfatuit sa nu folosesc pe motiv de fitofagi. Nu m-a deranjat niciunul, deoarece chiar daca au fost pe locul nadit am dat cu carligul pe fundul apei si n-a intrat fitofag. Am lansat pluta la distanta stabilita inainte la sondarea adancimii si la nadire am incercat sa dau cat mai precis, am reusit chiar daca am nadit manual si vreo 2 bulgari s-au spart in aer, probabil din cauza viermilor vii. Greseli: nu am folosit marker, am optat sa acat firul de 2 ori in clipul tamburului. Fir extrem de subtire folosit la inaintas, am dat cu 0,06 Silverfish Technium, masurat cu micrometrul, valoare reala 0,06. Am ales asa subtire pentru ca am aflat ca se prinde caras mic de tot, s-a confirmat am prins si de 3,5 cm. Problemele aparute: a intrat crap mare fata de ce peste ma asteptam sa prind(cam la kilogram) dupa o jumatate de ora, cu 0,06 nu l-am putut controla, a intrat in standul vecin, chiar daca pe urma l-am scos, nu a mai punctat. Cand a intrat crapul a trebuit sa dezcat repede firul de la tambur sa pot lasa firul, am pierdut asa si reperul la lungimea lansarii. Deci practic am pierdut o jumatate de ora cu drilul si cu stabilirea din nou a distantei de pescuit, nu sunt convins ca am reusit sa dau pe urma tot pe nada. Legat carligul cu 0,11 dar n-a mai intrat crapcean mare numai din aceia de 200 - 250 de gr. , i-am scos fara probleme. Nu stiu daca as fi avut mai multe trasaturi pe firul mai subtire, n-am mai riscat. Probaibl alta greseala, trebuia sa raman la strategia de finete de la inceput.
Mansa 2 sector 2 locul 20 cap de stand. Sondarea apei, gasit groapa la 22-25 de metri apa de 80 de cm. Aceeasi nada, montura, pe carlig pinki alb(1-2 buc.) si 1-3 larve. Match. Carasei mici si multi mai rar intra cate unul la 100 de gr., destule ratari, carligul mic de 18. Cum nu am urmarit ce prind concurentii aflati mai departe de mine, m-am temut ca se prinde si peste mai mare, am incercat sa prind crap, montura aceeasi, dar carligul mai incarcat, a intrat crapcean, ratat dupa ce a fugit cu cativa metri de fir. Revenit la carasi cu pinki +1-2 larve, pana la final. Cand s-au anuntat ultimele 5 minute am dat iar dupa crap cu 2 pinki+3-4 larve, am reusit sa prind crapceanul. Oricum la cantarire am aflat ca am castigat sectorul pe mansa 2.
Cu ceva sanse punctand crapul din prima mansa posibil sa fi castigat concursul cu 2(?)+1 puncte, asa nu m-am calificat., e mica distanta de la victorie la esec.
Alt sfat cand se trece de la peste mic la peste mare sa se foloseasca 2 lansete diferite setate pe ce se doreste sa se prinda, nu merge la risc pe montura de maruntis. Pluta trebuie sa fie sensibila si foarte vizibila, majoritate trasaturilor sunt plecari laterale, putine cu scufundarea antenei si foarte rar a ridicat pluta, daca pluta nu se ridica la timp insemana ca a luat pe cadere dar tot rar s-a intamplat.

Cam atat am de spus. Mai incerc si la anul care vine.

STM


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sacel 4 Alba 2011
MesajScris: 20 Iun 2011, 18:40 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
informatii despre taxe participare , cazare cort sau preturi cazare pensiuni si preturi antrenament poate sa ne spuna cineva ceva? multumesc.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sacel 4 Alba 2011
MesajScris: 20 Iun 2011, 20:03 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Taxa de participare va include taxa de balta , apa pt concurenti si benzina pt arbitraj. Daca se doreste ceva mancare , creste taxa... Inca nu am stabilit-o , incercem sa o pastram cat mai jos.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sacel 4 Alba 2011
MesajScris: 20 Iun 2011, 20:04 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
cazare - Sibiel , au nenumarate pensiuni , de diferite categ. , preturi ok , le gasiti pe net. Este la 3-4 km de balta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sacel 4 Alba 2011
MesajScris: 22 Iun 2011, 10:04 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
pana aici este clar dar trebuie sa luam in considerare varianta cortului si a antrenamentelor miercuri sau joi sau si , si. in apropierea concursului ar fi super ok daca trimiteti un fax la ajvps participante pentru taxa de participare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Sacel 4 Alba 2011
MesajScris: 22 Iun 2011, 10:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Aug 2010, 19:58
Mesaje: 965
Localitate: Oradea
de la a.g.v.p.s. n-o sa primesti informatii , doar in ultimul moment (ca deobicei)

in numele tuturor concurentilor va multumesc (chiar daca copiii mei nu participa) pt. toate info. pretioase pe care le postati in acest topic

_________________
Pescuitul inainte de toate !
Cine nu respecta natura , nu se respecta pe Sine !

http://www.pescarulbihorean.ro/
https://www.facebook.com/pescarul.bihorean?fref=ts


Ultima oară modificat de nagy victor pe 22 Iun 2011, 13:21, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.024s | 12 Queries | GZIP : Off ]