Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 18:32

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Power gum
MesajScris: 17 Oct 2011, 17:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Iun 2011, 16:51
Mesaje: 124
Localitate: Suceava
Am o simpla intrebare, cum se foloseste drennan power gum? Adica pun cosuletul sa culiseze pe el sau il pun deasupra forfacului?

_________________
Nu`i frumos ce e frumos, e frumos ce`mi place mie...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Power gum
MesajScris: 17 Oct 2011, 18:30 
Neconectat

Membru din: 30 Dec 2009, 15:28
Mesaje: 87
Localitate: Bacau
Salut!

Am incercat o singura data se pescuiesc in acest mod fara rezultate notabile insa.
Raspunsul logic la intrebarea ta ar fi: Intre linia principala si struna, intre 2 microvarteje de preferat.Deci, cosuletul este pe firul principal.
Stiu ca sunt unii care folosesc si elastic de rube de 1mm grosime, mai ales la pescuitul platicii. Aceasta montura iti permite sa eviti socurile mai ales in momentul inteparii si recuperarii. De aici rezulta ca poti folosi fire mai fine si sa aduci mai multi pesti la minciog, mai ales pestii aceia cu buze "nebotoxate".. :lol: :lol: :lol: :lol: (adica buze fine)
Daca am gresit cu ceva sau mai sunt alte lucruri interesante de spus rog pe cei "batrani si intelepti" sa mai faca ceva adaugiri deoarece sunt sigur ca sunt mai multi pescari interesati de acest subiect!

_________________
Clandestin pe malul baltii...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Power gum
MesajScris: 17 Oct 2011, 21:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Iun 2011, 16:51
Mesaje: 124
Localitate: Suceava
Stiu la ce foloseste si asa stiam si eu ca vine pus intre fir si struna dar am fost la un magazin de pescuit unde nu avea decat power gum de la trabucco, mai exact erau 2 monturi in plicul respectiv era power gum`ul de 33 cm pe care era o agrafa cu vartej si 2 opritoare iar la capete un vartej de unde vine agatat forfacul si o agrafa cu vartej... Si de aia intrebam, cum e mai corect de folosit, asa cum am cumparat montura sau intre fir si forfac? Am adaugat si o poza cu montura sa vedeti exact despre ce vorbesc.


Fişiere ataşate:
DSCN439932.jpg
DSCN439932.jpg [ 200.26 KiB | Vizualizat de 11930 ori ]

_________________
Nu`i frumos ce e frumos, e frumos ce`mi place mie...
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Power gum
MesajScris: 18 Oct 2011, 01:59 
Neconectat

Membru din: 21 Mar 2011, 16:47
Mesaje: 62
dracia asta-ti trebuie daca folosesti la feeder textil ca si fir principal ,,, sau daca arunci la distanta mare cu cosuri grele astfel incat sa fii nevoit sa ai firul principal destul de subtire pentru a castiga distanta iar socul de la lansare sa nu rupa coloana!!e o chestie destinata sa absoarba socul in principiu,fie el la lansare sau la intepare!cand stai cu batu-n pozitia de lupta si cu okii beliti la varf dracia e si ea in stand by!de agrafa ce culiseaza se agata cosuletul!!!!de aia-i si zice "slider feeder"!agrafa de la un capat este destinata tocmai pentru a atasa la o linie textila dracia(asta ca sa nu intri-n sedinta cu propria memorie si experienta incercand sa faci nodul intre textil si guma daca n-ai avea agrafa)......Daca ai pe coloana mono,nu-ti prea trebuie asa ceva deoarece la 90%din firele de pe piata vei gasi asa o elongatie ca va trebui sa inveti sa fugi in marsalier in momentul inteparii!Vartejul care ti-a ramas --cred ca stii acum pt ce-i!!panimaius mo? :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Power gum
MesajScris: 18 Oct 2011, 06:22 
Neconectat

Membru din: 16 Iul 2010, 12:17
Mesaje: 12
Localitate: Beius
Ce fel de nod(legatura) folositi pt a lega power gumul cu vartejul , agrafa ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Power gum
MesajScris: 18 Oct 2011, 06:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
Imagine

Uploaded with ImageShack.us
Power gum este de mai multe grosimi in functie de greutatea feederului care il folosesti( sub 1 mm si peste 2mm)
Nodul care se face pe vartej poate fi strans pe vartej sau poate fi cu bucla larga.
Exista si guma la metru ca in rola din poza care poate fi de diferite grosimi.si este identica cu cea din montura de mai sus.
Iata modele de noduri
http://www.google.ro/search?q=noduri+pe ... d=0CD4QsAQ
Struna cu carligul o poti pune pe agrafa ca sa o poti schimba usor sau o poti lega la vartej in partea opusa.Eu am facut o smecherie am pus o agrafa simpla in vartej si am la ambele capete agrafa unde pot pune struna sau sa atasez la firul de la mulineta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Power gum
MesajScris: 18 Oct 2011, 15:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Iun 2011, 16:51
Mesaje: 124
Localitate: Suceava
philiphito scrie:
dracia asta-ti trebuie daca folosesti la feeder textil ca si fir principal ,,, sau daca arunci la distanta mare cu cosuri grele astfel incat sa fii nevoit sa ai firul principal destul de subtire pentru a castiga distanta iar socul de la lansare sa nu rupa coloana!!e o chestie destinata sa absoarba socul in principiu,fie el la lansare sau la intepare!cand stai cu batu-n pozitia de lupta si cu okii beliti la varf dracia e si ea in stand by!de agrafa ce culiseaza se agata cosuletul!!!!de aia-i si zice "slider feeder"!agrafa de la un capat este destinata tocmai pentru a atasa la o linie textila dracia(asta ca sa nu intri-n sedinta cu propria memorie si experienta incercand sa faci nodul intre textil si guma daca n-ai avea agrafa)......Daca ai pe coloana mono,nu-ti prea trebuie asa ceva deoarece la 90%din firele de pe piata vei gasi asa o elongatie ca va trebui sa inveti sa fugi in marsalier in momentul inteparii!Vartejul care ti-a ramas --cred ca stii acum pt ce-i!!panimaius mo? :roll:


Stiu cum se foloseste si unde vine pus cosuletul, stiu foarte bine principiul monturii. Locul unde pescuiesc eu la feeder necesita cosulete de 40, 50 de grame care la montura englezeasca mai taie firul la un moment dat, desi am rezolvat problema printr`o miscare ingenioasa. Si da folosesc forfac textil de 0,08 si am mai scapat in trecut pesti si ma gandesc ca din cauza firului. De aia intrebam daca e ok sa folosesc montura de mai sus sau daca sa pun power gum intre 2 varteje deasupra forfacului, intre acesta si linia principala.

_________________
Nu`i frumos ce e frumos, e frumos ce`mi place mie...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Power gum
MesajScris: 18 Oct 2011, 15:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Iun 2011, 16:51
Mesaje: 124
Localitate: Suceava
vali_z scrie:
Ce fel de nod(legatura) folositi pt a lega power gumul cu vartejul , agrafa ?


Pai nu le`am legat eu, au fost cumparate gata facute. Dar nodul ce`l folosesc e acela prin care atasezi si un plumb la capatul unui fir sau un vartej normal. Treci firul prin vartej tii o bucla la capat infasori de aproximativ 8 ori in jurul liniei principale api treci prin bucla si gata nodul :)

_________________
Nu`i frumos ce e frumos, e frumos ce`mi place mie...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Power gum
MesajScris: 18 Oct 2011, 17:56 
Neconectat

Membru din: 05 Dec 2009, 18:17
Mesaje: 211
Localitate: Sibiu
Arthur ai aici o discutie interesanta si daca ai timp si interes sa citesti tot ai sa obti niste info utile. Numai bine si lecturare placuta:http://www.feederfishing.ro/forum/viewtopic.php?f=4&t=394 sau topicul intitulat DE CE SE FOLOSESTE GUMA LA FEEDER.......?????VOI FOLOSITI? - by Adi Petrisor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Power gum
MesajScris: 18 Oct 2011, 20:23 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 17:51
Mesaje: 559
http://www.feederfishing.ro/forum/viewt ... 4&start=40


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.103s | 15 Queries | GZIP : Off ]