Pescuit Stationar

Acum este 29 Sep 2024, 00:26

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: bolo 6m sau 7m actiune de farf
MesajScris: 09 Mar 2010, 16:24 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2010, 17:58
Mesaje: 3
Sunt probabil cel mai nou de pe forum dar sper sa ma ajutati cu niste pareri
dupa cum urmeaza doresc sa achizitionez o bolo de 6 sau 7 m , sa aiba actiune de varf sau progresiva , si sa fie mai rezistenta , sa nu ai emotii la pesti de 3-4 kg cu ea. Pana acum am pescuit cu formula as 5m de la lineaeffe un bat care la rezistenta este foarte bun. am citit multe pareri despre diverse bete cu acest subiect doresc doar o enumerare de marci cu caracteristici si pareri personale despre bete personale nu din auzite sau citite(daca aveti si altceva in afara de trabucco shimano sau maver)(nu conteaza pretul sau tara de provenienta ;) ).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bolo 6m sau 7m actiune de farf
MesajScris: 09 Mar 2010, 16:42 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:28
Mesaje: 179
Localitate: Giurgiu
o bolo cu actiune de varf sau progresiva??!!
...pai ar trebui sa te hotarasti, ptr ca intre aceste doua tipuri de actiune este diferenta enorma.

_________________
Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Pentru ceilalti e trist. La fel si cand esti prost...(Philippe Geluck)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bolo 6m sau 7m actiune de farf
MesajScris: 09 Mar 2010, 17:15 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
primele doua tronsoane de la varf sa fie carbon si restul din fibra de sticla :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bolo 6m sau 7m actiune de farf
MesajScris: 09 Mar 2010, 18:06 
Neconectat

Membru din: 08 Mar 2010, 17:58
Mesaje: 3
am dori sa creez o plaja mai larga la ceea ce vreau sa cumpar pentru a aduna mai multe informatii , eu nu sunt decat un pescar ce pescuieste din placere nu un profesionist ca uni si doream descrierea betelor pe care le foloseste unul sau altul mai avizat decat mine , credem ca acest forum de aceea a fost creat , pentru a se ajuta intre ei pescarii , recomandand unui altuia diverse produse astfel incat sa determine producatorii si vanzatorii sa faca,vanda produse de calitate.
pentru cei care se tin de ironii mai bine ar face ceva constructiv cum ar fi sa mearga la pescuit sau sa ajute pe cineva care are nevoie de opinia lor de pescari mai experimentati , multumesc pentru intelegere si opinii


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bolo 6m sau 7m actiune de farf
MesajScris: 09 Mar 2010, 22:19 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:28
Mesaje: 179
Localitate: Giurgiu
bogdan cluj scrie:
am dori sa creez o plaja mai larga la ceea ce vreau sa cumpar pentru a aduna mai multe informatii , eu nu sunt decat un pescar ce pescuieste din placere nu un profesionist ca uni si doream descrierea betelor pe care le foloseste unul sau altul mai avizat decat mine , credem ca acest forum de aceea a fost creat , pentru a se ajuta intre ei pescarii , recomandand unui altuia diverse produse astfel incat sa determine producatorii si vanzatorii sa faca,vanda produse de calitate.
pentru cei care se tin de ironii mai bine ar face ceva constructiv cum ar fi sa mearga la pescuit sau sa ajute pe cineva care are nevoie de opinia lor de pescari mai experimentati , multumesc pentru intelegere si opinii


nu ne tinem de ironii, dar mi se pare normal ca cel care pune o intrebare sa stie ce intreaba. o lanseta cum ai cerut tu nu a construit nimeni niciodata si ar trebui sa fie ceva gen ce a spus Catalin. daca vrei sa aduni mai multe informatii trebuie sa spui cel putin: vreau o bolo de x metri cu care vreau sa pescuiesc pe y ape, la z pesti.
daca vorbim despre actiunea lansetelor(simplificat), aceasta este rapida, semiparabolica si parabolica. cu cele cu actiune rapida(de varf), sigur o sa ai emotii la pesti de 4kg, deci cu o bolo de 7m, cu actiune rapida nu pescuiesti la pesti de 4kg!!! daca vrei un exemplu de bolo cu actiune rapida uite-l: http://www.attract.ro/prodshow.php?id=288
...dar cu asta te duci la pesti de 4kg(special), numai daca vrei sa "arunci" banii astia!

_________________
Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Pentru ceilalti e trist. La fel si cand esti prost...(Philippe Geluck)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bolo 6m sau 7m actiune de farf
MesajScris: 09 Mar 2010, 22:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2009, 23:24
Mesaje: 456
Localitate: Iasi
Otto, sincer daca as primi acea varga cadou si as agata unu' la 5kg, si rup varga, o platesc dublu. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bolo 6m sau 7m actiune de farf
MesajScris: 09 Mar 2010, 23:37 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Nu m-am tinut de ironii (nu in sensul ca am vrut sa fac misto ) , am descris varga ce te intereseaza , evident facand o gluma deoarece aceasta nu exista.
Din pacate majoritatea intrebarilor tind sa aibe un caracter generalist , dar se cer raspunsuri la obiect , ceea ce este putin imposibil , de aceea si lipsa de raspunsuri pentru ca pur si simplu nu poti da un astfel de raspuns.
Daca ar fi sa interpretez putin intrebarea ta ar iesi cam asa :vrei o bolo de calitate care sa fie usoara , actiune de varf dar sa lucreze in lungimea blancului nu doar in primele doua -trei segmente de varf , pentru a face fata fara probleme si pestilor de talie mare.
Treaba sta cam asa :varga usoara inseamna folosirea SHM (Super High Modulus) carbon , sau compozit de SHM/HM (high modulus) carbon impreuna cu grafitul.Din combinatiile astea ies in general vergi rigide cu actiune de varf si foarte usoare (ceea ce te intereseaza pe tine) , dar minusul lor este maleabilitatea destul de redusa (in comparatie cu vergile care au in compozitie fibra de sticla , sau compozit de carbon) si in cazul unor capturi mai zdravene ai ocazia sa plezneasca.La asta mai adaugi si faptul ca sunt foarte casante.
Ceea ce trebuie sa faci este sa decizi unde mai "lasi" de la tine , ori cauti ceva cu actiune semiparabolica sau mai tai din talia pestilor , asta daca vrei sa fii 90 % sigur ca poti scoate pestii doriti fara sa ai probleme (nu intra in discutie priceperea pescarului , vorbim strict de vergi).
Odata lamurita treaba si te decizi de exemplu spre o bolo cu actiune semiparabolica (pentru a impaca si capra si varza) , te poti uita pe la diferiti producatori , iti alegi un buget in care sa te incadrezi , apoi postezi intrebarea la obiect :Care aveti bolo x , y , z si cum va intelegeti cu ea?Care din modelel astea credeti ca este cel mai bun? ...In mod cert vei primi o sumedenie de raspunsuri si lamuriri ;)
Vezi tu , nu incearca nimeni pe un forum sa te ia la misto , dar un forum este precum google , ca sa gasesti ceva mai intai trebuie sa stii exact ceea ce vrei sa cauti ;)

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bolo 6m sau 7m actiune de farf
MesajScris: 10 Mar 2010, 09:22 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:28
Mesaje: 179
Localitate: Giurgiu
nicu2 scrie:
Otto, sincer daca as primi acea varga cadou si as agata unu' la 5kg, si rup varga, o platesc dublu. ;)


sunt sigur ca iti doresti asemenea cadou :lol:
...dar, eu am spus ca nu este o lanseta facuta ptr pescuitul la peste de talie mare, nu ca o rupi in primul peste mare ;)

_________________
Cand esti mort, nu stii ca esti mort. Pentru ceilalti e trist. La fel si cand esti prost...(Philippe Geluck)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bolo 6m sau 7m actiune de farf
MesajScris: 11 Mar 2010, 17:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2009, 23:24
Mesaje: 456
Localitate: Iasi
Am rabdare, cine stie, :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: bolo 6m sau 7m actiune de farf
MesajScris: 15 Mar 2010, 22:55 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 11 Noi 2009, 07:16
Mesaje: 213
incearca o Trabucco Energhia SC ;) este usor,subtire in talon,ramforsat,rigid...
eu l-am testat cu mrene de 2-3kg si parca le scoate prea repede :!: :lol: :lol: :lol:
la peste mare toate bolognezele se fac parabolice :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.219s | 13 Queries | GZIP : Off ]