Pescuit Stationar

Acum este 17 Mai 2024, 22:51

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 03 Noi 2009, 19:13 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
adi suciu scrie:
nu vad nici o diferenta intre cele doua feluri de plumbi - toate diferentele sint pur comerciale . :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
se pare ca eu sint dusmanul comerciantilor :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nu ma va convinge nimeni ca am prins mai putin peste numai pentru ca am folosit alice si nu stotz sau styll :lol: :lol: :lol: :lol:.... never :evil: :evil: :evil:

De nu folosesti Mincioace din monofilament??? 8-) 8-) 8-) 8-) Eu zic ca-s cele mai bune.

ps. producatorii zic ca plumbii astia nu se incurca in plasa monofilament a minciocului


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 03 Noi 2009, 19:25 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
Andrei Ghioghiu scrie:
adi suciu scrie:
nu vad nici o diferenta intre cele doua feluri de plumbi - toate diferentele sint pur comerciale . :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
se pare ca eu sint dusmanul comerciantilor :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nu ma va convinge nimeni ca am prins mai putin peste numai pentru ca am folosit alice si nu stotz sau styll :lol: :lol: :lol: :lol:.... never :evil: :evil: :evil:

De nu folosesti Mincioace din monofilament??? 8-) 8-) 8-) 8-) Eu zic ca-s cele mai bune.

ps. producatorii zic ca plumbii astia nu se incurca in plasa monofilament a minciocului


mint :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: :twisted: ...tii incurc eu daca vrei de tre sa tai minciocul :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 04 Noi 2009, 13:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Inn Anglia nu ai voie sa folosesti plumb!
Anchor si restu nu sint facute din plumb,au avantaj la montura Slider!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 04 Noi 2009, 21:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
zsolt scrie:
Inn Anglia nu ai voie sa folosesti plumb!
Anchor si restu nu sint facute din plumb,au avantaj la montura Slider!

Da asa este aceste greutati se fac dintr-un material care nu este toxic se numeste non toxic lead.Este asemanator cu plumbul deci toata lumea asa il numeste-lead(plumb)....denumire improprie atata vreme cat nu e plumb pur.Pescarii de crap de exemplu,folosesc greutati gen para si se numesc pear-lead deci plumbi in forma de para.Alicele de plumb se numesc pe aici non toxic-shots deci sunt legale,ca sa stii ce cumperi.Mentiunea mi se pare inutila deoarece cea mai mare companie care produce alice pentru pescuit pentru piatza din uk si Irlanda, Dismores a retras stocul din anii trecuti si a inceput sa fabrice alice care nu sunt nocive mediului inconjurator,e ceva timp de atunci.Discutia e mult mai ampla...nu am facut mentiunile acestea deoarece nu am crezut ca informatii de acest tip pot interesa pe cineva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 05 Noi 2009, 08:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Nu am mentinut treaba cu "plumbii"ca sa fac pe desteptul si te rog nu te supara,sint mici amanunte care sint importante!
Pina acum am mentinut ca au avantaj la montura Slider,acum zic nu se poate face montura Slider fara "plumbii"respectivi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 05 Noi 2009, 13:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
zsolt scrie:
Nu am mentinut treaba cu "plumbii"ca sa fac pe desteptul si te rog nu te supara,sint mici amanunte care sint importante!
Pina acum am mentinut ca au avantaj la montura Slider,acum zic nu se poate face montura Slider fara "plumbii"respectivi!

Zsolt nu e nici o suparare....stai linistit,nu am de ce sa ma supar raspunsul tau a venit ca o completare la cele scrise de mine si astfel de amanunte sunt binevenite.Comunicarea sta la baza oricarui forum unde posteaza profesionisti,campioni,pescari de week-end si incepatori deopotriva asa ca nu vad de ce sa se supere cineva.Invatzam unul de la altul...asta este motivul sederii pe forum pana la urma nu? Daca afli un secret sau cunosti un amanunt despre un produs sau orice altceva, e pacat sa nu-l impartasesti cu altii.E doar o opinie personala. ;)


Ultima oară modificat de Preston pe 05 Noi 2009, 14:42, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 05 Noi 2009, 14:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
Referitor la utilizarea greutatilor Anchor pe liniile cu plute culisante pescarii din uk care utilizeaza aceasta metoda folosesc mai nou bile de plumb care au densitatea dubla fatza de o bila(alica) de plumb obisnuita.De exemplu o bila tip BB de la Dinsmores sa zicem are 0,4 grame.O bila de aceiasi dimensiune BB de la firma Grandeslam este de doua ori mai grea desi bila(alica)are aceiasi dimensiune(diametru).Acesta este site-ul unde puteti gasi alicele in discutie. http://www.grandeslam.co.uk/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 05 Noi 2009, 18:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Oct 2009, 11:30
Mesaje: 217
Localitate: galati
haideti sa ne facem intelesi. plumbul are densitatea 11. e moale, deci e numai bun la ce-l folosim noi. ca sa fie cat mai moale, trebuie sa fie pur d.p.d.v. chimic. cand il deformam, prin strangere sau desfacere de pe fir, arare fenomenul de ecruisare( se intareste in zona deformata) chestia asta e valabila la orice metal. sa presupunem ca batem cupru cu un ciocan. metalul se intareste. ca sa il muiem, trebuie incalzit peste 300 grade, parca. nu mai stiu cuvantul care defineste " muierea" prin incalzire, il voi folosi pe cel de " revenire". temperatura de " revenire " a plumbului pur e cam la temperatura mediului ambiant, vre-o 10-16 grade celsius. cu cat e impurificat cu alte metale sau nemetale, temperatura la care apare " revenirea" e mai mare.de asta plumbul de baterie e dur, pentru ca are de obicei calciu.
acuma, englezii numesc alicele de plumb " toxic shots" . din cate imi aduc aminte, sunt interzise marimile intermediare, sub ssg si peste 6( foarte posibil sa ma insel, informatia e veche). ca sa elimine plumbul, s-a cautat ceva greu.
http://www.simetric.co.uk/si_metals.htm
dupa cum se poate vedea pe situl ala, plumbul are densitatea 11. metale cu densitate apropiata sau mai mare:
argint 10,5
mercur 13,5
aur 19
platina 21
molibden 10
tungsten 19
uraniu 18
plutoniu 19
ultimele doua se autoexclud, mercurul idem, aurul si platina ...molibdenul e dur si scump, argintul e dur, tungstenul e relativ ieftin.
insa tungstenul, din care se fac alicele numite " non toxic lead" , e dur. ca sa se poata folosi la alice, pulberea de tungstem e amestecata cu un material sintetic, un polimer, care e plastic. deci, din amestecul tungstenului cu densitatea aproape dubla fata de a plumbului cu ceva plastic, rezulta un "plumb fals" .daca se reduce proportia de polimer din compozitie, rezulta o crestere a densitatii alicei " sintetice" . deci, o alica bb nu are cum sa aiba mai mult de o,4 grame, ca asta e standardul care defineste alicele. e in schimb mai mica. ca sa fie de doua ori mai grea decat o lica de plumb, ar insemna ca e facuta in intregime din tungsten, care e dur.
nu ne certam, discutam doar. am cautat ceva vreme imformatii despre tungsten, pentru ca nu intelegeam cum se poate face o alica moale dintr-un metal dur. exista tungsten pur folosit ca lest, insa e vorba de lest culisant


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 05 Noi 2009, 18:56 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
sorin renato scrie:
haideti sa ne facem intelesi. plumbul are densitatea 11. e moale, deci e numai bun la ce-l folosim noi. ca sa fie cat mai moale, trebuie sa fie pur d.p.d.v. chimic. cand il deformam, prin strangere sau desfacere de pe fir, arare fenomenul de ecruisare( se intareste in zona deformata) chestia asta e valabila la orice metal. sa presupunem ca batem cupru cu un ciocan. metalul se intareste. ca sa il muiem, trebuie incalzit peste 300 grade, parca. nu mai stiu cuvantul care defineste " muierea" prin incalzire, il voi folosi pe cel de " revenire". temperatura de " revenire " a plumbului pur e cam la temperatura mediului ambiant, vre-o 10-16 grade celsius. cu cat e impurificat cu alte metale sau nemetale, temperatura la care apare " revenirea" e mai mare.de asta plumbul de baterie e dur, pentru ca are de obicei calciu.
acuma, englezii numesc alicele de plumb " toxic shots" . din cate imi aduc aminte, sunt interzise marimile intermediare, sub ssg si peste 6( foarte posibil sa ma insel, informatia e veche). ca sa elimine plumbul, s-a cautat ceva greu.
http://www.simetric.co.uk/si_metals.htm
dupa cum se poate vedea pe situl ala, plumbul are densitatea 11. metale cu densitate apropiata sau mai mare:
argint 10,5
mercur 13,5
aur 19
platina 21
molibden 10
tungsten 19
uraniu 18
plutoniu 19
ultimele doua se autoexclud, mercurul idem, aurul si platina ...molibdenul e dur si scump, argintul e dur, tungstenul e relativ ieftin.
insa tungstenul, din care se fac alicele numite " non toxic lead" , e dur. ca sa se poata folosi la alice, pulberea de tungstem e amestecata cu un material sintetic, un polimer, care e plastic. deci, din amestecul tungstenului cu densitatea aproape dubla fata de a plumbului cu ceva plastic, rezulta un "plumb fals" .daca se reduce proportia de polimer din compozitie, rezulta o crestere a densitatii alicei " sintetice" . deci, o alica bb nu are cum sa aiba mai mult de o,4 grame, ca asta e standardul care defineste alicele. e in schimb mai mica. ca sa fie de doua ori mai grea decat o lica de plumb, ar insemna ca e facuta in intregime din tungsten, care e dur.
nu ne certam, discutam doar. am cautat ceva vreme imformatii despre tungsten, pentru ca nu intelegeam cum se poate face o alica moale dintr-un metal dur. exista tungsten pur folosit ca lest, insa e vorba de lest culisant


Hai mah baieti, sa mergem la pesti....................eu unu n-am inteles nimic..........pana la urma dinsmores ce sunt............sincer nu ma intereseaza. Eu unu nu ma interesez din ce materiale e facut nylonu de pesti; trag de el imi place si il cumpar.
P.s. 1 mai stiu pe unu de cantarea carlige la farmacie :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
2 din moment ce este interzis plumbul in Anglia, ma gandesc ca nu gasesc sa cumpar


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 05 Noi 2009, 20:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
Andrei Ghioghiu scrie:
sorin renato scrie:
haideti sa ne facem intelesi. plumbul are densitatea 11. e moale, deci e numai bun la ce-l folosim noi. ca sa fie cat mai moale, trebuie sa fie pur d.p.d.v. chimic. cand il deformam, prin strangere sau desfacere de pe fir, arare fenomenul de ecruisare( se intareste in zona deformata) chestia asta e valabila la orice metal. sa presupunem ca batem cupru cu un ciocan. metalul se intareste. ca sa il muiem, trebuie incalzit peste 300 grade, parca. nu mai stiu cuvantul care defineste " muierea" prin incalzire, il voi folosi pe cel de " revenire". temperatura de " revenire " a plumbului pur e cam la temperatura mediului ambiant, vre-o 10-16 grade celsius. cu cat e impurificat cu alte metale sau nemetale, temperatura la care apare " revenirea" e mai mare.de asta plumbul de baterie e dur, pentru ca are de obicei calciu.
acuma, englezii numesc alicele de plumb " toxic shots" . din cate imi aduc aminte, sunt interzise marimile intermediare, sub ssg si peste 6( foarte posibil sa ma insel, informatia e veche). ca sa elimine plumbul, s-a cautat ceva greu.
http://www.simetric.co.uk/si_metals.htm
dupa cum se poate vedea pe situl ala, plumbul are densitatea 11. metale cu densitate apropiata sau mai mare:
argint 10,5
mercur 13,5
aur 19
platina 21
molibden 10
tungsten 19
uraniu 18
plutoniu 19
ultimele doua se autoexclud, mercurul idem, aurul si platina ...molibdenul e dur si scump, argintul e dur, tungstenul e relativ ieftin.
insa tungstenul, din care se fac alicele numite " non toxic lead" , e dur. ca sa se poata folosi la alice, pulberea de tungstem e amestecata cu un material sintetic, un polimer, care e plastic. deci, din amestecul tungstenului cu densitatea aproape dubla fata de a plumbului cu ceva plastic, rezulta un "plumb fals" .daca se reduce proportia de polimer din compozitie, rezulta o crestere a densitatii alicei " sintetice" . deci, o alica bb nu are cum sa aiba mai mult de o,4 grame, ca asta e standardul care defineste alicele. e in schimb mai mica. ca sa fie de doua ori mai grea decat o lica de plumb, ar insemna ca e facuta in intregime din tungsten, care e dur.
nu ne certam, discutam doar. am cautat ceva vreme imformatii despre tungsten, pentru ca nu intelegeam cum se poate face o alica moale dintr-un metal dur. exista tungsten pur folosit ca lest, insa e vorba de lest culisant


Hai mah baieti, sa mergem la pesti....................eu unu n-am inteles nimic..........pana la urma dinsmores ce sunt............sincer nu ma intereseaza. Eu unu nu ma interesez din ce materiale e facut nylonu de pesti; trag de el imi place si il cumpar.
P.s. 1 mai stiu pe unu de cantarea carlige la farmacie :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
2 din moment ce este interzis plumbul in Anglia, ma gandesc ca nu gasesc sa cumpar

Andrei o sa-mi permit sa-ti raspund oricum la intrebare.Dinsmores este probabil cea mai cunoscuta companie care fabrica alice de plumb pentru pescuit pentru piatza din uk si Irlanda.Exporta in mai multe tzari din Europa si are pretzuri foarte bune la produsele sale.Mai face plumbi pentru pescuitul la crap de diferite forme si marimi,sonde pentru determinarea adancimii,feedere etc.Sunt multe alte firme care fabrica alice.Am folosit dea lungul timpului alice de diferite forme si marimi de la diferite firme...raman la parerea ca alicele de la Dinsmores sunt foarte bune si accesibile ca pretz.Daca este cineva interesat sa arunce o privire pe site-ul lor vor vedea ca au scos pe piatza alice de forma ovoidala-o noutate in materie.Le folosesc si eu de cateva luni. http://www.dinsmores.co.uk


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.036s | 13 Queries | GZIP : Off ]