Pescuit Stationar

Acum este 05 Mai 2024, 06:56

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 02 Noi 2009, 20:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
Foloseste cineva plumbi de acest gen?Pe ce fel de linii se pot folosi?Care ar fi avantajele oferite de acesti plumbi fatza de plumbii sferici.Cei cu care am discutat au afirmat ca in special la pe liniile de rube sunt mult mai buni decat alicele de plumb.Astept pareri,sugestii...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 02 Noi 2009, 20:57 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
Problema e ca in romania nu se prea gasesc stotz, eu am tot cautat si nu am gasit decat marimi de la 0,5g in sus... daca aceeia mai pot fi numiti stotz :lol: :lol:
in schimb am citit cate ceva despre plumbii astia, mai ales la englezi. "Stotz" stau mai bine pe liniile groase si pot fi mutati fara sa afecteze linia, sau afectand-o mai putin decat alicele. Cica englezii ii prefera pe liniile pt carpodrom (comercial fisheries), iar in apele naturale unde pestele tinta este babusca si restul pestiilor mici sant de preferat alicele.
Stotz se scufunda mai incet decat alicele si fac mai putin zgomot la impactul cu apa.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 02 Noi 2009, 20:58 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
http://moopoo.net/fishing/calculator/
un site util ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 03 Noi 2009, 13:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
Mersi pentru raspuns Alex.Stiu ca nu prea se gasesc in Romania eu insa pot sa-mi procur acest tip de plumbi,aici unde locuiesc se gasesc in shopuri atat plumbi Stotz de la Preston cat si Stylls de la Anchor,de diferite marimi.Doream sa stiu daca sunt pescari care au folosit acesti plumbi si pe ce fel de linii.Englezii ii folosesc si pe linii de wagg-uri fixe-un grup de trei plumbi(bulk) si apoi trei plumbi mai mici ca cei din bulk atasati pe fir la distantza egala unul fatza de celalat.Doream sa cunosc si parerea celor care i-au folosit dar se pare ca nu sunt multi care au reusit sa procure plumbi d-astia.Mersi oricum de info. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 03 Noi 2009, 13:33 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
din cauza pretului prohibitiv magazinul Preston din Arad nu le-a adus , dar au adus , culmea , dispozitivul cu care acestia se monteaza/demonteaza de pe fir , acel cleste "Stota" :D :D :D :D :D

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 03 Noi 2009, 13:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
adi suciu scrie:
din cauza pretului prohibitiv magazinul Preston din Arad nu le-a adus , dar au adus , culmea , dispozitivul cu care acestia se monteaza/demonteaza de pe fir , acel cleste "Stota" :D :D :D :D :D

Tare faza.Pai de ce dreaq nu au adus si plumbii cand au adus clestele ala...ca doar este special pentru plumbi patrati ce sa montezi pe fir daca nu ai ce? :lol: :lol: :lol: Chiar ieri am aruncat o geana intr-un shop ma duc mai mereu acolo ma cunosc cu baietii d-acolo si am vazut ca ieftinisera scula asta.Costa 7 euro...ai idee cam cat costa in tzara?Sunt doar curios,asa sa fac o comparatie. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 03 Noi 2009, 13:53 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
40 lei ..9 euro aprox :o :o

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 03 Noi 2009, 14:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Oct 2009, 18:45
Mesaje: 80
Scump...mai scump decat in uk.Pe aici de cand cu criza asta te mai intelegi la pretz.Am negociat la sange cu tipul care vindea ieri in shop si am scos un pretz bun la un scaun modular.Te mai poti intelege la pretz cu ei,uneori mai lasa cativa euro ca nu prea au incotro.In tzara insa... :evil:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 03 Noi 2009, 18:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Oct 2009, 11:30
Mesaje: 217
Localitate: galati
din ce am aflat eu mai demult, stotz au aceleasi geutati ca alicele, insa taietura e mai larga. plus ca e mai usor sa tai segmente dintr-o bara de plumb decat sa faci alice


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Plumbi Stotz si Styll
MesajScris: 03 Noi 2009, 19:00 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
nu vad nici o diferenta intre cele doua feluri de plumbi - toate diferentele sint pur comerciale . :twisted: :twisted: :twisted: :twisted:
se pare ca eu sint dusmanul comerciantilor :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Nu ma va convinge nimeni ca am prins mai putin peste numai pentru ca am folosit alice si nu stotz sau styll :lol: :lol: :lol: :lol:.... never :evil: :evil: :evil:

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.065s | 13 Queries | GZIP : Off ]