Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 23:44

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Experiente vergi de 9 si 10 metri ???
MesajScris: 08 Oct 2012, 17:38 
Neconectat

Membru din: 23 Dec 2011, 22:20
Mesaje: 47
Puteti detalia experientele avute cu vergi de 9 si/sau 10 metri, plusuri si minusuri ?
Ma intereseaza achizitionarea unei vergi de 9 / 10 metri si greutatea de maxim 400 grame, exclusiv pentru peste mic (rosioara, caras....).
Ma gandesc sa utilizez linii de 0,12mm si inaintas de 0,10mm /0,08.
Am mincioc cu coada lunga (4 metri).

Multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Experiente vergi de 9 si 10 metri ???
MesajScris: 08 Oct 2012, 20:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 20:37
Mesaje: 799
Localitate: Tg.-Mures
Chiar de 9 sau 10 m nu am avut, doar am pescuit cu unele, dar dupa ce am descoperit rubeziana, nu am mai vrut sa o dau din mana. Am avut cativa ani fixa de 8 m cu care am dat la peste mic si mediu, dar am vandut-o pentru ca statea degeaba. Este un pescuit fain si cu fixa, mai ales daca dai de pesti medii, in apa adanca. E o placere sa scoti din adancime un scobar sau morunas. Pentru ceea ce vrei tu ai neaparat nevoie de o varga cu blector, iar una de care vrei tu o sa te coste destul de mult, gasesti rubeziene mai ieftine (si de calitate) mai ieftine sau la acelasi pret cu o varga ca lumea de 9-10 m, adica ceea ce vrei tu cam ajunge pe la 300 de euro... Eu iti recomand rubeziana, chiar si la peste mic, este un stil cu totul aparte fata de varga.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Experiente vergi de 9 si 10 metri ???
MesajScris: 08 Oct 2012, 22:52 
Neconectat

Membru din: 25 Iun 2010, 07:44
Mesaje: 1039
Localitate: Medias
Sunt putini producatori care au in oferta ceva de genul 9m si sub 400 gr. Mai nou in cataloagele producatorilor la specificatiile tehnice nu apare greutatea vergii (sau bolo). Uneori nu este trecuta nici puterea de aruncare. Daca reusesti sa ti in mana o varga de genul acesta pentru cateva minute la vreo expozitie sau targ de pescuit sau magazin de profil tot nu-ti poti face o parere obiectiva deoarece tu o ti in mana cateva minute. Cel mai bine mergi la pescuit cu cineva care are o aemenea varga, il rogi sa te lase cateva ore sa pescuiesti cu ea si pe urma poti sa-ti faci o parere. Si cel mai important... nu uita de vant... Daca pescuiesti pe vreme calma e o treba si pe vant e cu totul alta treaba.
Iti spune un pescar sau citesti undeva ca o varga e super buna sau o bolo. Tot nu este relevant pentru dvs. Unii dintre pescari sunt mai voinici si pot sa faca fata cu bine la o varga de 9m si greutate de 500 gr. Altora le este greu si cu 350 gr.
Si inca o chestie: varga poate sa aiba si 550 de gr dar daca centrul de greutate este cat mai spre talon atunci totul este OK.
In rest... las pescarii mai experimentati sa va spuna ce si cum...
Va doresc sa faceti o alegere cat mai buna. Adica sa va luati o rubeziana... :lol: :lol: :lol: dar nu inainte de a pescuii cateva iesiri cu rubeziana unui prieten/cunoscut/amic/etc...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Experiente vergi de 9 si 10 metri ???
MesajScris: 09 Oct 2012, 21:03 
Neconectat

Membru din: 23 Dec 2011, 22:20
Mesaje: 47
Multumesc pentru opinii.
Ptr. rubesiana am nevoie si de scaun ...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Experiente vergi de 9 si 10 metri ???
MesajScris: 10 Oct 2012, 06:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Mai 2011, 13:08
Mesaje: 361
Localitate: Cluj-Napoca
Area pro 9100CT (competition) Tubertini lungimea 9mt greutatea 369gr iar de 10 mt are greutatea 541gr

_________________
Gergely Istvan

Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia NU!!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.101s | 13 Queries | GZIP : Off ]