Pescuit Stationar

Acum este 16 Apr 2024, 21:09

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Elasticare kituri rubeziana
MesajScris: 17 Ian 2013, 11:49 
Neconectat

Membru din: 16 Ian 2013, 20:43
Mesaje: 86
Localitate: bacau
Sunt incepator asa ca orice sfat este util pentru mine.
Am achizitionat o rubeziana Maver Abyss x de 9.5m si niste kituri de rezerva si abia acum incep dificultatile.
Ce bucse pt varf sunt mai bune cele externe sau cele interne? Am trei kituri din 3 tronsoane telescopice de 2.8m pe care as vrea sa pun elastic nr 4,6,8 plin pentru peste mic-mediu. Mai am un kit din 2 tronsoane de 2.2m care cred ca este power pt peste mare pe care as dori sa pun elastic nr.10.
Precizez ca pescuiesc predominant pe ape publice unde terenul este mai dificil si din aceasta cauza am optat pt acest gen de rubeziana care mi s-a parut mai robusta si mai potrivita pt un incepator.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Elasticare kituri rubeziana
MesajScris: 17 Ian 2013, 12:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
Eu folosesc bucse interne pentru kiturile de peste mic si externe pentru cele de peste mare. Motivul este acela ca o bucsa interna ocupa mai mult spatiu interior deci grosimea elasticului scade fortat. Nu am avut nicio problema cu bucsele externe.
Sfat personal: in loc de elastic nr. 10 deci de 1.4mm recomand unul tubular.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Elasticare kituri rubeziana
MesajScris: 17 Ian 2013, 13:00 
Neconectat

Membru din: 16 Ian 2013, 20:43
Mesaje: 86
Localitate: bacau
Multumesc pentru informatii.
Cum se procedeaza atunci cand adancimea apei o depaseste pe cea a kitului?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Elasticare kituri rubeziana
MesajScris: 17 Ian 2013, 14:00 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
Folosesc bucse interioare pentru kiturile de peste mic, acestea ofera o alunecare mai buna a elasticului plin, subtire. Pentru kiturile de peste mare folosesc bucse externe, acestea ramforseaza putin varful kitului ca altfel in conditii de suprasolicitare si daca mai are si fusuri, poate crapa.
Cum a zis si radu, aka eminescu :twisted: , pentru peste mare este recomandat sa folosesti elastic tubular, insa este cam scump. In schimb, decat sa folosesti un elastic plin gros mai bine folosesti elastic nr 5 - 8 dublat.

Cand adancimea este mai mare decat kitul, folosesti un plior pentru a infasura exccesul de fir dupa care il bagi in capatul kitului.
In timpul pescuitului demufezi de unde trebuie ca sa iti ajunga firul la mana si cand schimbi kitul demufezi de la lungimea normala.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Elasticare kituri rubeziana
MesajScris: 17 Ian 2013, 15:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
Gavan, eu Creanga este, Eminescu e confe !!!! Nu ma determina sa te fac sa retzii cu fortza !!!! :lol: :lol: :lol:

Subscriu la ce a spus Alex.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Elasticare kituri rubeziana
MesajScris: 19 Ian 2013, 12:47 
Neconectat

Membru din: 16 Ian 2013, 20:43
Mesaje: 86
Localitate: bacau
Dupa ce am cumparat bucse si conectori pt elasticele pe care am de gand sa le folosesc am masurat vf de la kitul de match si ar trebui sa tai din el incat ar ramane de doar 35cm. Mai are vreun rost sa ma chinui sa-l tai sau sa bag elastic direct pe al doilea tronson?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Elasticare kituri rubeziana
MesajScris: 19 Ian 2013, 13:18 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
in situatia asta intervine alta chestiune, ideal este ca toate kiturile tale sa aiba exact aceeasi lungime, atat cele de match cat si cele de peste mare.
eu ti-as recomanda sa nu renunti la varfuri pentru ca trebuie sa ai o anumita lungime de elastic in kit. daca renunti la varf va trebui sa bagi elasticul prin tronsoanele al doilea si al treilea, care de obicei nu sunt telescopice... caz in care se complica transportul kituui.
altfel pt peste mic lungimea de elastic care intra prin primele doua tronsoane, care sunt telescopice este ideala.

si sa sti ca in multe situatii acei 35cm in plus vor conta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Elasticare kituri rubeziana
MesajScris: 19 Ian 2013, 13:22 
Neconectat

Membru din: 16 Ian 2013, 20:43
Mesaje: 86
Localitate: bacau
Daca as renunta la cei 35cm din varf chiturile de match ar fi egale cu cel power


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Elasticare kituri rubeziana
MesajScris: 19 Ian 2013, 13:22 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 22:10
Mesaje: 713
Localitate: cluj
uite niste site-uri care te-ar putea ajuta

http://www.gofishing.co.uk/Angling-Time ... to-finish/

http://www.maggotdrowning.com/pole/elas ... a_pole.htm

http://www.youtube.com/watch?v=kg9UlWKFEvg


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Elasticare kituri rubeziana
MesajScris: 19 Ian 2013, 13:37 
Neconectat

Membru din: 16 Ian 2013, 20:43
Mesaje: 86
Localitate: bacau
Am citit cateva forumuri din Anglia. Am observat ca la englezi e o moda sa se renunte la vf kitului de match.
Ma intreb atunci cand adancimea apei o depaseste pe cea a kitului si voi folosi si al patrulea tronson daca acesta din urma e facut sa reziste la solicitari


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 21 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.044s | 15 Queries | GZIP : Off ]