Pescuit Stationar

Acum este 29 Sep 2024, 00:16

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pescuit la bolo
MesajScris: 26 Feb 2013, 17:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Departe de a fi un expert in acest stil de pescuit, am o mica intrebare. Ce fir recomandati a fi folosit pentru acest stil? Care sunt caracteristicile lui si care sunt modelele??

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la bolo
MesajScris: 26 Feb 2013, 17:44 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
salutare! depinde ce pesti pescuiesti. eu la pescuitul scobarului folosesc campul max 0.14 iar la mreana 0.16. cu 0.16 am luat mreana de 4 kg si nu am avut nicio emotie. la pescuitul bolognezei folosesc mulinete mici, de max 1000. cu acest tip de mulineta este evident ca nu ai cum folosi fire prea groase.
recomandere fire folosite de mine: maver mrt reel line, colmic fenderel iar ca forfag colmic xilo, e la superlativ!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la bolo
MesajScris: 26 Feb 2013, 17:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
hoglet scrie:
salutare! depinde ce pesti pescuiesti. eu la pescuitul scobarului folosesc campul max 0.14 iar la mreana 0.16. cu 0.16 am luat mreana de 4 kg si nu am avut nicio emotie. la pescuitul bolognezei folosesc mulinete mici, de max 1000. cu acest tip de mulineta este evident ca nu ai cum folosi fire prea groase.
recomandere fire folosite de mine: maver mrt reel line, colmic fenderel iar ca forfag colmic xilo, e la superlativ!!



In general nu urmaresc in mod deosebit pestii mari deoarece pe unde frecventez eu sunt foarte putini si greu de prins. Targetul meu este scobarul, morunasul, genul acesta de pesti.

Multumesc pentru raspuns.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la bolo
MesajScris: 26 Feb 2013, 18:11 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
RaduDan scrie:
In general nu urmaresc in mod deosebit pestii mari deoarece pe unde frecventez eu sunt foarte putini si greu de prins. Targetul meu este scobarul, morunasul, genul acesta de pesti.

Multumesc pentru raspuns.


In ape mari sunt si pesti pe masura, daca apa in care vrei sa pescuiesti are intre 0,5 si 1,5 metri, un 0,12 mono pentru principal si forfac de 0,09 fluorocarbon sunt suficiente pentru scobar si chiar daca intra o mreana mai mare, cu boloneza te descurci.
Fire sub 0,10 pentru principal sunt prea subtiri si te cam incurca atunci cand bate vantul, eu nu ma impac prea bine cu ele in timpul lansarilor, parerea mea.
Ca recomandare, vezi firele preston si tubertini de la "bigfish", maver, colmic.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la bolo
MesajScris: 26 Feb 2013, 18:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
rcorbu scrie:
In ape mari sunt si pesti pe masura, daca apa in care vrei sa pescuiesti are intre 0,5 si 1,5 metri, un 0,12 mono pentru principal si forfac de 0,09 fluorocarbon sunt suficiente pentru scobar si chiar daca intra o mreana mai mare, cu boloneza te descurci.
Fire sub 0,10 pentru principal sunt prea subtiri si te cam incurca atunci cand bate vantul, eu nu ma impac prea bine cu ele in timpul lansarilor, parerea mea.
Ca recomandare, vezi firele preston si tubertini de la "bigfish", maver, colmic.


In general cam asta este marja de adancime in care pescuiesc in mod uzual. Multumesc pentru raspuns.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la bolo
MesajScris: 26 Feb 2013, 18:42 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
in cazul asta bolo shimano speed master te3, camp 0.12, forfac de 0.10.
ganduri bune!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la bolo
MesajScris: 26 Feb 2013, 18:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
hoglet scrie:
in cazul asta bolo shimano speed master te3, camp 0.12, forfac de 0.10.
ganduri bune!!


Am sa tin cont de sfaturi, doar ca bolo imi voi alege ceva mai pe intelesul si mana mea. :lol:

Multumesc pentru sfaturi..

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la bolo
MesajScris: 26 Feb 2013, 19:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Acum urmatoarea intrebare.. :lol:

Ce fel de plute si plumbaj folositi in mod normal atunci cand pestii tinta sunt scobarii, morunasii, exceptand mreana.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la bolo
MesajScris: 26 Feb 2013, 19:49 
Neconectat

Membru din: 28 Ian 2012, 18:42
Mesaje: 320
Localitate: Ploiesti
RaduDan scrie:
Am sa tin cont de sfaturi, doar ca bolo imi voi alege ceva mai pe intelesul si mana mea. :lol:

Multumesc pentru sfaturi..


Deoarece pescuitul scobarului inseamna sa stai o zi intreaga cu varga in mana as recomanda o bolo de 6 metri dar cu greutatea nu mai mare de 250 gr.
Eu am o casini fortexa 6m - 270 gr. de la "dady", 550 ron, anul trecut, dar e superba
Nu exclude nici second-urile, daca sunt de la cineva de incredere, poti lua ceva foarte bun la pret convenabil
La plute sunt destui care sa te ajute, eu am avut rezultate bune ( la nivelul meu de invatacel) cu cele ale lui benzar care sunt pe site-ul fisela la "plute scobar", doar ca sunt cam plute de 1 zi, crapa vopseaua.
Anul asta vreau sa le incerc pe cele din spuma de la cralusso ( golf carbon, capri carbon), le prefer pentru ca au antena.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pescuit la bolo
MesajScris: 26 Feb 2013, 20:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Mar 2010, 13:41
Mesaje: 585
Localitate: Baile-Felix
RaduDan scrie:
Acum urmatoarea intrebare.. :lol:

Ce fel de plute si plumbaj folositi in mod normal atunci cand pestii tinta sunt scobarii, morunasii, exceptand mreana.

Eu folosesc plute de la 1gr-5gr peste acest gramaj le folosesc doar cand dau blocat in curent.plumbajul principal e culisant+alica de contact,fire principale folosesc de 0,14-0,15mm iar inaintasul de 0,08-0,12mm depinde de situatii.
-firul principal folosit e mrt,dynato,fenderel
-inaintasul folosit colmic xilo(super fir),milo krepton, m-tech(tot milo)

_________________
Marius Mada


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 39 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.025s | 10 Queries | GZIP : Off ]