Pescuit Stationar

Acum este 24 Sep 2024, 08:29

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: SCOBARUL. mofturi de prin prundisuri...
MesajScris: 10 Iun 2010, 18:48 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
Buna seara tuturor! va invit la o discutie lejera si pertinenta pe acest interesant si incitant, dupa parerea mea, stil de pescuit si anume pescuitul scobarului. de ce consider eu ca ar fi atat de provocator pescuitul scobarului? ei bine, pentru ca tocmai atunci cand crezi ca ai in maneca toti asii, cand crezi ca esti sigur ca ai citit perfect apa din ziua respectiva, cand consideri ca ai adoptat cea mai indicata tehnica pentru aceasta, apar surprizele. despre mofturile nasosilor, preferintele lor culinare din diferitele perioade ale anului cat si despre curiozitati astept cu mare interes mai ales scrierile acelora care pescuiesc exclusiv scobarul.

ganduri bune!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SCOBARUL. mofturi de prin prundisuri...
MesajScris: 10 Iun 2010, 22:03 
Neconectat

Membru din: 29 Mar 2010, 10:23
Mesaje: 42
Localitate: Timisoara
Ca pescar pe Mures de mic am reusit cel mai bine sa prin scobari in urmatoarele ipostaze: inaintea perioadei de prohibitie cand Muresul era mai umflat la gura vailor, vara si toamna "la gard" si mai de curand sunt deosebit de incantat de rezultatele la feeder in ceea ce priveste scobarul...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SCOBARUL. mofturi de prin prundisuri...
MesajScris: 10 Iun 2010, 22:06 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2010, 19:28
Mesaje: 180
bulane ..aici ai perfecta dreptate..am avut iesiri la skubi..pe un loc superb.. trasaturi violente...si pesti pe masura....iar dupa 2-3 zile pe acelasi loc ..doar 5-6 trasaturi...pe acelasi loc.... aceeasi tehnika ,montura...nada etc.....nebanuite sunt caile si apucaturile scobarilor!!......de cele mai multe ori ai impresia ca esti sigur ca ai toate detaliile necesare pt un pescuit fructuos..si dai chix...un adevar iese in evidenta 100 %...finetea pescuitului este hotaratoare....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SCOBARUL. mofturi de prin prundisuri...
MesajScris: 11 Iun 2010, 16:06 
Neconectat

Membru din: 18 Mai 2010, 09:56
Mesaje: 30
Salut! am prins pe Prut scobar frumos la fixa de 8 m cu feeder, struna de 1 m, in apa de 80 cm adancime... :shock: nu credeam ca intra asa aproape de mal, Prutul fiind foarte limpede atunci. Fund cu pietris si matasea broastei. Afara era insa innorat si pescuiam singur. Cum s-au strans in spatele meu niste amici ce fusesera la spining,cum n-am mai prins...la fel, cand era soare afara...o scurta concluzie: liniste si discretie si il putem captura si aproape de mal.
In rest, la bologneza la tarat, la 15-20 m de mal, struna de 0.12 maxim. dupa o nadire cu viermi si pamant si ceva nada sau chiar strabuna mamaliga...important mi se par viermii din nada, nu nada propriu zisa; personal am folosit cu bune rezultate maros xxl mreana&scobar...dar alti pescari mai batrani prindeau bine nadind doar cu viermi si pamant.
Duminica fac prima partida si sper sa iasa si nasosi la apel.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SCOBARUL. mofturi de prin prundisuri...
MesajScris: 11 Iun 2010, 16:41 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
cu fixa de opt metri si feeder? :o eu pescuiesc foarte aproape de mal cand apa este mare si tulbure. am constatat ca in astfel de momente scobarii se atin in apropierea malurilor, chiar dupa anumite obstacole. cand apa scade si se limpezeste doar in primele ore ale diminetii si in amurg inspecteaza malurile. in rest isi fac vecul pe mijlocul apei. i-am vazut chiar si-n ape de 25 cm!!! o alta observatie: cand e apa tulbure si are debitul mare rezultatele sunt mai bune cu momeala blocata intr-un loc. pe apa normala sau limpede daca nu curge nu are niciun rost sa mai dai.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SCOBARUL. mofturi de prin prundisuri...
MesajScris: 11 Iun 2010, 16:52 
Neconectat

Membru din: 30 Mai 2010, 18:43
Mesaje: 1111
Localitate: brasov
... cat despre struna aici am o foarte mare dilema! nu am constatat nicio diferenta, sau poate ca nu am deslusit eu aceasta chestiune, intre o struna de 35 cm sau una de 80 sau 100. orgasmul cel mai mare l-am avut pescuind scobar cu varga fixa de 5 m, fir de 0.12, forfac de 0.10, carlig de 12 si pluta de 0.4 grame. nu va spun cat am prins in doua zile consecutive pentru ca acum mi-e rusine de acel genocid. de ce? ei bine pentru ca nu i-am eliberat. nu, nu i-am vadut i-am dat gratis. e pacat ca in astfel de momente sa-ti bati joc de ei. daca esti pescar care prefera si frecventezi acest stil, pescuitul scobarului, e imposibil sa nu-i gasesti in vreo zi anume acasa. o zi in care apa sa fie perfecta, debitul ei deasemenea iar scobarii cu o pofta nebuna de a se hrani...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SCOBARUL. mofturi de prin prundisuri...
MesajScris: 12 Iun 2010, 06:59 
Neconectat

Membru din: 03 Mar 2010, 19:28
Mesaje: 180
intrebare :cat la suta oare influenteaza castorii locurile de scobar? si implicit activitatile lor culinare?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SCOBARUL. mofturi de prin prundisuri...
MesajScris: 12 Iun 2010, 09:51 
Neconectat

Membru din: 18 Mai 2010, 09:56
Mesaje: 30
hoglet: in lipsa de altceva...am dat asa.. :oops: pare o struto-camila, dar metoda s-a dovedit eficienta. Mai greu e sa-l scoti pe mal, aici nu mai dau detalii :mrgreen: cat despre struna de 1 m, a fost singura la care am prins altceva decat obleti.Am incercat cu struna de 40 cm, apoi pe la 60 cm, si de la 1 m am inceput sa prind...clean si scobar. Si m-am oprit la dimensiunea asta a strunei. Dintr-un motiv sau altul se tineau mai departe de feeder... :roll:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SCOBARUL. mofturi de prin prundisuri...
MesajScris: 12 Iun 2010, 19:30 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 20:24
Mesaje: 993
Localitate: oradea
Imagine
inj loc de scobari morunasi mai mult
din pacate la noi pe crisul repede e teroare
toata ziua se joaca cu nivelul apei azi de ex min 50 cm a crescut
si in aceste conditii canci scobari
de ex ieri am nadit locul si dupa 20 min a si cresut doar un scobar
Imagine
eu zic ca o avut min 800gr


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SCOBARUL. mofturi de prin prundisuri...
MesajScris: 12 Iun 2010, 20:13 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Eu zic ca nu era intreg...la cap...daca o tras la ... Kent!!! :o :o :lol: :lol: :lol: :mrgreen:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 15 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.077s | 13 Queries | GZIP : Off ]