Pescuit Stationar

Acum este 27 Iun 2024, 22:19

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Mulineta ET Fighter Match 40 - VA ROG AJUTOR!!!
MesajScris: 23 Aug 2010, 13:37 
Neconectat

Membru din: 25 Iun 2010, 07:44
Mesaje: 1039
Localitate: Medias
Va rog, daca stie cineva, tamburii de la ET Fighter Match 40 se potrivesc la ET Fighter Match 30?
Multumesc anticipat!

Stima si Respect


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mulineta ET Fighter Match 40 - VA ROG AJUTOR!!!
MesajScris: 23 Aug 2010, 19:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Feb 2010, 17:09
Mesaje: 306
Localitate: SB
tie de care iti trebuiesc?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mulineta ET Fighter Match 40 - VA ROG AJUTOR!!!
MesajScris: 25 Aug 2010, 19:54 
Neconectat

Membru din: 25 Iun 2010, 07:44
Mesaje: 1039
Localitate: Medias
Am marimea 30 si ma gandeam sa-i pun tamburi de 40 ca sa recupereze mai mult fir/tura de manivela...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mulineta ET Fighter Match 40 - VA ROG AJUTOR!!!
MesajScris: 28 Aug 2010, 22:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Feb 2010, 17:09
Mesaje: 306
Localitate: SB
credeam ca ai nevoie de 30 si nu gasesti... :) (nu stiu daca merge cel de 40)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mulineta ET Fighter Match 40 - VA ROG AJUTOR!!!
MesajScris: 28 Aug 2010, 22:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
nicolae adrian scrie:
Va rog, daca stie cineva, tamburii de la ET Fighter Match 40 se potrivesc la ET Fighter Match 30?
Multumesc anticipat!

Stima si Respect


marimea 30 la pantof se potrivesti cu 35?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mulineta ET Fighter Match 40 - VA ROG AJUTOR!!!
MesajScris: 30 Aug 2010, 15:55 
Neconectat

Membru din: 25 Iun 2010, 07:44
Mesaje: 1039
Localitate: Medias
Uauuuu!!! D-l Adrian Petrisor in persoana imi raspunde la acest nenorocit de topic? Mie, un debutant in pescuit? Uauuuu!!! Celebrul campion al ultimelor concursuri mai importante din 2009 si 2010? Pentru mine e o adevarata onoare. Sper sa nu renuntati la competitii. Mult succes!
Povestea e simpla. In nr. 81 din aprilie 2009 din "Aventuri la pescuit", niste persoane fara onoare si caracter prezentau un test de 14 mulinete macht. Pana aici OK. Am facut o evaluare calitate/pret si m-am decis la ET FIGHTER 30 de la Energo. Mi-a placut... 3 tamburi din care unul de metal, frana de lupta, greutate de 295 gr. (de fapt e 305 gr., dar nu conteaza 15 gr. in plus, treaca de la mine...), pretul bun (130-145 depinde de magazin sau site), dar ce m-a facut sa ma decid pentru achizitie: recuperare de 80 cm/tura de manivela. Concluzie : o cumpar. La prima iesire pe balta: TEAPA! Recuperare mica/tura de manivela. Ma duc acasa si masor circumferinta tamburului, inmultesc cu raportul de recuperare si rezulta un rahat de 69,5 cm. TEAPA. 80 cm pe dracu! 69,5. Atat! Nimic mai mult! Daca stiam nu o mai cumparam... Aveam in ardenal un Banax Brisa 30 de spinning care recupera exact 70 cm... Asta e povestea... Si m-am gandit sa incerc sa-i pun tamburi de 40 poate mai ameliorez ceva la ea...
Am deschis subiectul si pe alte forumuri de specialitate, nici un raspuns. Am scris 2 e-mailuri la Energo (Cluj si Bucuresti), nici un raspuns. M-am gandit ca poate d-l Benzar stie mai bine situatie deoarece mulineta s-a proiectat sub indrumarea dansului... i-am trimis un MP pe acest site... dar fara raspuns...
Am pus mulineta la vanzare la pret de 75 lei... Am primit o oferta la 50 lei... Am refuzat... deocamdata...
Mi-am dat seama ca nu merge tambur de 40. E mica distanta intre tambur si rotor deci nu incape un tambur de 40. Concluzie si sfat: aveti grija pe ce dati banii.
D-le Petrisor va multumesc pentru raspun.
D-le diccosmin va multumesc pentru bunele intentii. Mult succes!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mulineta ET Fighter Match 40 - VA ROG AJUTOR!!!
MesajScris: 30 Aug 2010, 16:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Feb 2010, 17:09
Mesaje: 306
Localitate: SB
:) Toata stima, si eu am mulineta ET FIGHTER 30, dar nu sunt atat de strict :) am crezut ca sunteti in "pana" de tamburi, ii am pe cei 2 cu care vine in pachet nefolositi.

Fir intins,


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mulineta ET Fighter Match 40 - VA ROG AJUTOR!!!
MesajScris: 31 Aug 2010, 08:29 
Neconectat

Membru din: 25 Iun 2010, 07:44
Mesaje: 1039
Localitate: Medias
Multumesc d-le Cosmin si fir intins!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mulineta ET Fighter Match 40 - VA ROG AJUTOR!!!
MesajScris: 08 Sep 2010, 14:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
nicolae adrian scrie:
Uauuuu!!! D-l Adrian Petrisor in persoana imi raspunde la acest nenorocit de topic? Mie, un debutant in pescuit? Uauuuu!!! Celebrul campion al ultimelor concursuri mai importante din 2009 si 2010? Pentru mine e o adevarata onoare. Sper sa nu renuntati la competitii. Mult succes!
Povestea e simpla. In nr. 81 din aprilie 2009 din "Aventuri la pescuit", niste persoane fara onoare si caracter prezentau un test de 14 mulinete macht. Pana aici OK. Am facut o evaluare calitate/pret si m-am decis la ET FIGHTER 30 de la Energo. Mi-a placut... 3 tamburi din care unul de metal, frana de lupta, greutate de 295 gr. (de fapt e 305 gr., dar nu conteaza 15 gr. in plus, treaca de la mine...), pretul bun (130-145 depinde de magazin sau site), dar ce m-a facut sa ma decid pentru achizitie: recuperare de 80 cm/tura de manivela. Concluzie : o cumpar. La prima iesire pe balta: TEAPA! Recuperare mica/tura de manivela. Ma duc acasa si masor circumferinta tamburului, inmultesc cu raportul de recuperare si rezulta un rahat de 69,5 cm. TEAPA. 80 cm pe dracu! 69,5. Atat! Nimic mai mult! Daca stiam nu o mai cumparam... Aveam in ardenal un Banax Brisa 30 de spinning care recupera exact 70 cm... Asta e povestea... Si m-am gandit sa incerc sa-i pun tamburi de 40 poate mai ameliorez ceva la ea...
Am deschis subiectul si pe alte forumuri de specialitate, nici un raspuns. Am scris 2 e-mailuri la Energo (Cluj si Bucuresti), nici un raspuns. M-am gandit ca poate d-l Benzar stie mai bine situatie deoarece mulineta s-a proiectat sub indrumarea dansului... i-am trimis un MP pe acest site... dar fara raspuns...
Am pus mulineta la vanzare la pret de 75 lei... Am primit o oferta la 50 lei... Am refuzat... deocamdata...
Mi-am dat seama ca nu merge tambur de 40. E mica distanta intre tambur si rotor deci nu incape un tambur de 40. Concluzie si sfat: aveti grija pe ce dati banii.
D-le Petrisor va multumesc pentru raspun.
D-le diccosmin va multumesc pentru bunele intentii. Mult succes!



...domnule Nicolae. Imi pare rau sa va spun, dar va incurcati prea mult in detalii. Nu stiu daca in toata viata mea am stat sa masor vreodata cat de lung este firul mulinat la o tura de manivela. Nu stiu daca ar conta 10 cm sau 12,5 in plus. Imi pun insa problema urmatoare: ...daca pestele ar sti cu ce firma de mulineta pescuiesc, sau cat fir aduna, oare ar mai lua momeala???? Nu credeti ca sunt prea multe mici detalii care le bagati in seama in detrimetrul pescuitului???? Dar oara daca cei care au facut testul in revista aveau tamburul mai plin cu fir???? Oare nu ar recupera mai mult???? Dar daca oare are mai multa vaselina , sa zicem 10 grame in plus, nu ar fi mai grea??? Dar daca oare..... :(
Eu sunt Nutzu Sabau, am un mic magazin de scule in Timisoara si sincer va spun, ca nivelul de pescuit al romanilor este critic sub ceea ce ar trebui sa fie. Tind sa cred ca acest nivel, ori este din prea mult exces de zel si prea multa incredere in ceea ce scrie pe scule, ori este din pura nepasare fata de ceea ce se intampla acolo sub apa... Sfatul meu, nu mai bagati in seama lucrurile care de fapt nu conteaza si incercati sa bagati in seama mai mult ceea ce de fapt conteaza, tehnica de pescuit!

Spuneti-ne si noua cam ce ati fi vrut sa va raspunda Benzar??? Fiindca nici eu nu pot sa imi imaginez un raspuns la problema dv...

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Mulineta ET Fighter Match 40 - VA ROG AJUTOR!!!
MesajScris: 14 Sep 2010, 22:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Oct 2009, 19:46
Mesaje: 1588
Nutu Sabau :?: :?: :?: :!: :!: :!:
Cine o mai fi si asta :?:
:lol: :lol:

_________________
Magazin online
http://www.hobbyfish.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 24 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.016s | 10 Queries | GZIP : Off ]