Pescuit Stationar

Acum este 16 Mai 2024, 19:56

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Parere lanseta match incepator
MesajScris: 10 Ian 2015, 14:44 
Neconectat

Membru din: 08 Ian 2015, 14:27
Mesaje: 16
Salutari tuturor,
In primul rand sa ma prezint, ma numesc Alex, sunt din Bucuresti si desi sunt pescar de feeder, vreau sa imi achizitionez si un match. Nu intentionez sa pescuiesc la mai mult de 30 de metri (daca ii voi atinge si p-aia), adancimi intre 1-3(max) metri, lacuri si pestele vizat este carasul, platica, albitura, ocazionalul ciortan. In mare parte, peste mic-mediu. Bugetul pentru lanseta este de pana la 500-550 ron, nu intentionez sa fac vreo performanta dar vreau ceva de calitate totusi. Din ce am mai citit pe forum m-am mai lamurit putin in ce priveste stilul asta de pescuit si de echipamentul necesar insa sunt cateva lansete despre care nu am gasit prea multe informatii.

Prima optiune este Drennan S7 Silverfish 3.90 -Nu am gasit prea multe informatii, insa ca plusuri, este orientata catre peste mic-mediu, permite folosirea terminalelor mici, vine cu husa pentru transport.
Maver Nembo Light Match 3.90 - Nu stiu nimic despre ea decat ca e Maver. La feeder folosesc un Powerlite SX 3.30m si sunt foarte multumit insa la match nu am gasit niciun review
Colmic Wind Blade 3.90/420
Shimano Beastmaster 3.90FA - Imi face cu ochiul da nu stiu care-i treaba cu mandrina aia hibrida, care-i diferenta fata de o mandrina normala etc.
Shimano Catana DX 3.90 - Idem
Trabucco Energhia TX 4.20 - Foarte laudata p-acilishea pe forum si probabil pentru un motiv bun.
Tubertini Prisma L 3.90

Lanseta va fi imperecheata fie cu o Drennan FD3000 (primita de la Mosu' :P ) fie cu o Shimano Exage 3000 SFD (folosita actualmente pe lanseta de feeder).

Apreciez orice sfat si va multumesc pentru rabdare, stiu ca posturile cu "Sfat va rog", sau "parere va rog" sau "ajutor" nu prea atrag interesul nimanui insa doar prin aceasta metoda as putea afla mai multe despre niste lansete pe care nu pot pune mana fizic si nu imi permit luxul sa le iau pe fiecare la rand sa le probez.

Stima!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere lanseta match incepator
MesajScris: 10 Ian 2015, 17:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
Buna . De 500-550 ron poti sa ti iei un match mai mult decat decent . Un match de peste mediu-mic in banii aia cred ca e Preston Carbonactive C series 13 float . Nu stiu daca se mai fabrica dar eu is multumit de el . ;)

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere lanseta match incepator
MesajScris: 10 Ian 2015, 22:12 
Neconectat

Membru din: 08 Ian 2015, 14:27
Mesaje: 16
Pachet scrie:
Buna . De 500-550 ron poti sa ti iei un match mai mult decat decent . Un match de peste mediu-mic in banii aia cred ca e Preston Carbonactive C series 13 float . Nu stiu daca se mai fabrica dar eu is multumit de el . ;)


Pe site-ul lor nu mai apare, si din gama float am vazut doar seria Absolute, serie care nu cred ca e rea dar din cate stiu Carbonactive-ul este mai apreciat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere lanseta match incepator
MesajScris: 11 Ian 2015, 16:13 
Neconectat

Membru din: 14 Dec 2013, 16:47
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
Salut,
eu folosesc doua modele de lansete ce se incadreaza in caracteristicile cerute de tine - Maver Rectolite 1 si Spro Bream Float. Cu cea de la Maver te dai si in pesti mai mari dar pe liber nu in zone dificile cu obstacole caci nu te ajuta. Din pacate aceste lansete nu se mai fabrica dar am vazut ca se vand SH pe aici.
Ar trebui sa iei in calcul si modelul Maver Black Ice, il au niste amici si sunt foarte multumiti. Acest model este exact pt ce vrei tu, nu este scump si se poate vedea in Bucuresti in magazin....... a si cade bine cu mulineta ta de la Shimano.
O zi placuta.

_________________
Marius Raus


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere lanseta match incepator
MesajScris: 12 Ian 2015, 10:01 
Neconectat

Membru din: 08 Ian 2015, 14:27
Mesaje: 16
tao1 scrie:
Salut,
eu folosesc doua modele de lansete ce se incadreaza in caracteristicile cerute de tine - Maver Rectolite 1 si Spro Bream Float. Cu cea de la Maver te dai si in pesti mai mari dar pe liber nu in zone dificile cu obstacole caci nu te ajuta. Din pacate aceste lansete nu se mai fabrica dar am vazut ca se vand SH pe aici.
Ar trebui sa iei in calcul si modelul Maver Black Ice, il au niste amici si sunt foarte multumiti. Acest model este exact pt ce vrei tu, nu este scump si se poate vedea in Bucuresti in magazin....... a si cade bine cu mulineta ta de la Shimano.
O zi placuta.


Multumesc de sfat, cu prima ocazie ma duc sa o pipai :P. M-a socat la Maver ca au niste puteri de aruncare destul de mari (cel putin declarate - 20-25gr la Powerlite SX ?!?!?!, 20-30gr la Elite SX ?!?!) pentru blank-urile super finute folosite dar nu e de exclus.


Ultima oară modificat de AlexFI pe 12 Ian 2015, 12:04, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere lanseta match incepator
MesajScris: 12 Ian 2015, 10:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
Am toate modelele Maver Reactorlite (1, 2 de 3,9 m si modelul de 3,6m din 2 bucati ). Sunt spectaculoase dar trec de 550 ron . Acum am vazut ca si Preston C series e peste banii astia , Absolute la fel ... Ceva bun la second sau poate mai gasesti un Energo Competition nou ... ;)

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere lanseta match incepator
MesajScris: 12 Ian 2015, 11:22 
Neconectat

Membru din: 14 Dec 2013, 16:47
Mesaje: 13
Localitate: Bucuresti
M-a socat la Maver ca au niste puteri de aruncare destul de mari (cel putin declarate - 20-25gr la Powerlite SX ?!?!?!, 20-30gr la Elite SX ?!?!) pentru blank-urile super finute folosite dar e de exclus[quote][/quote]
Sa stii ca nu sunt chiar asa de finute, sunt bete puternice pe care de asemenea le poti vedea in magazinele din Bucuresti. Incearca sa le vezi si sa faci diferenta intre bete facute pentru piata din UK si cele pentru Europa. Inteleg ca ai un feeder powerlite sx de care esti multumit, atunci cred ca vei fi incantat de cele pt UK. Sunt lansete mai moi, in general cu actiune parabolica si un diametru redus al talonului iar datorita acestor caracteristici multi nu le doresc.
Dute totusi sa vezi modelul Black Ice si mai vb, pentru inceput eu consider ca este de ajuns.

_________________
Marius Raus


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere lanseta match incepator
MesajScris: 12 Ian 2015, 12:10 
Neconectat

Membru din: 08 Ian 2015, 14:27
Mesaje: 16
Ei, chiar m-ai facut curios :D. O sa ma opresc la un magazin sa vad cum se prezinta si poate pentru inceput ies mai ieftin cu black ice-ul. Iarna o sa mai tina, graba nu e deloc, mai citesc, mai pipai...gasesc in cele din urma ceva bun :P. Multam de sfaturi tuturor!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere lanseta match incepator
MesajScris: 12 Ian 2015, 14:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Am eu un Elite SX pus la vanzare pe anunturi. E nou, castigat la Cupa Maver. Daca vezi match-ul pe undeva si iti place nu da banii de magazin ca ti-l iei cu 100 de lei mai ieftin de la mine, nefolosit.


...si cerede-ma, lanseta e spectaculoasa!

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere lanseta match incepator
MesajScris: 16 Ian 2015, 08:48 
Neconectat

Membru din: 23 Dec 2011, 22:20
Mesaje: 47
Dintre lansetele mentionate de tine, pestii pe care vrei sa ii prinzi , distanta la care vrei sa ajungi ....iti recomand:

- Drennan S7 Silverfish 3.90 - foarte ok.

Daca vrei ceva mai bun dar si mai scump :
- uitate la asta : Acolyte Ultra

http://drennantackle.com/viewProductDetails.php?id=588

Acum depinde si cum iti plac "betele" ....mai "dure"/rapide, actiune de varf - aici se situeaza cele de mai sus ( dar sa nu intelegi asta la modul absolut) sau mai moi / parabolice, lucreaza pana la cotor - avantajul acestora este ca poti folosi fire mai subtiri pe mulineta, lanseul este mai moale si incarcarea mai progresiva (0,13 sau 0,12) cu final de 0,08 (am avut partide frumoase la rosioara cu aceasta combinatie ).

O lanseta moale : Triana Microstar

Fir Intins


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.026s | 13 Queries | GZIP : Off ]