Pescuit Stationar

Acum este 21 Mai 2024, 23:50

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: se poate nadi bibanul?
MesajScris: 25 Mar 2015, 19:32 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2010, 08:31
Mesaje: 806
Localitate: bistrita (dk)
salutare.
daca am un lac cu biban mult se poate nadi cu ceva sa il atragi masiv :roll:
rame tocate stiu,da altceva mai stiti?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: se poate nadi bibanul?
MesajScris: 25 Mar 2015, 19:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Mai 2011, 13:08
Mesaje: 361
Localitate: Cluj-Napoca
Sange integheat amestecat in nada sau faina de sange :P

_________________
Gergely Istvan

Prostia este infinit mai fascinanta decat inteligenta, inteligenta are limitele ei, prostia NU!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: se poate nadi bibanul?
MesajScris: 26 Mar 2015, 13:17 
Neconectat

Membru din: 23 Dec 2011, 22:20
Mesaje: 47
Rame tocate cat mai marunt, te opresti din tocat cand te doare mana, ar trebui sa arate ca un fel de "supa". Unii dau ramele prin blender si adauga si cateva maini de virmusi (in blender).
Dar asta este valabil la rube, ptr. ca poti sa nadesti foarte exact. Daca folosesti alta metoda probabil o sa fie necesar sa incorporezi tocatura de rame in ceva (nada).
Iti construiesti vadul = nadirea ca pentru albitura (trebuie sa nadesti des si pe tot parcursul partidei).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: se poate nadi bibanul?
MesajScris: 26 Mar 2015, 15:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Dane...iti zic una, dar sa nu razi!
Am citit-o intr-un vechi manual de pescuit si vanatoare aparut in Romania pe la 1870... autorul nu mi-l mai aduc aminte...
Nu stiu daca e adevarat sau doar poveste. Eu nu am incercat niciodata... voi povesti exact cum scria acolo...acuma ramane sa judecati voi ce si cum:

"Bibanul este un peste de card, foarte mobil si care circula in grupuri destul de mari (zeci de pesti) in cautarea hranei.
Nu ramane intr-un loc si chiar daca se nadeste, datorita faptului ca vin in grup, vor termina nada foarte repede si se vor muta in alta parte.
Asa ca a incerca sa faci un pat de nada este de cele mai multe ori inutil.
Metoda care da cele mai bune rezultate este sa te deplasezi cu pescuitul dupa miscarile cardului respectiv...asta poate fi de la cativa metri pana la zeci de metri. Dar cum sa urmaresti cardul, mai precis cum sa-ti dai seama unde se afla la un moment dat si sa arunci montura exact acolo..
Aici autorul propune o metoda cam trasnita si anume: pregatesti un fir de lungime cam cat adancimea apei; la un capat pui o pluta (o bulina de pluta cam de marimea unei cirese, eventual foarte putin lestata chiar sub pluta) iar la celalat capat un carlig foarte mic. Cand ai prins primul biban, cat de repede poti, ii treci acul prin buza superioara, intr-un colt ca sa nu-l deranjeze prea tare, si-l arunci imediat in apa. pe urma nu-ti ramane decat sa urmeresti unde se deplaseaza pluta pe apa si sa lansezi montura de pescuit in apropierea ei ( presupunand ca bibanul tau se va deplasa impreuna cu cardul si iti va da astfel indicatia exacta unde se afla cardul de bibani la momentul respectiv)... ideal ar fi sa ai o barca usoara cu care sa urmaresti pluta in calatoria ei pe apa la o distanta de 7-8 metri. Zicea omul ca metoda e foarte eficienta, mai ales in ape adanci (3-4 metri sau mai mult).... si tot asa pana prinzi toti bibanii dein cardul respectiv.... pe urma trebuie sa gasesti alt card.... "

:shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock: :shock:

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: se poate nadi bibanul?
MesajScris: 26 Mar 2015, 20:21 
Neconectat

Membru din: 17 Apr 2010, 08:31
Mesaje: 806
Localitate: bistrita (dk)
mersi fratilor de raspunsuri,mai ales lui Truia ;) ,duminica asta ajung la lacul unde cica e mult biban,da momentan doar rame tocate o sa le dau ,cu cupa,apoi oi vedea ce iasa,poate i sparg mai bine la lingurita meps mica :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: se poate nadi bibanul?
MesajScris: 26 Mar 2015, 20:36 
Neconectat
Administratorul site-ului
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:47
Mesaje: 755
Localitate: Moinești...undeva lîngă Bacău...
Florine, metoda cu legatul trenei am văzut-o demult, de cînd eram puști, la niște "neni", îi înhămau cu strună trecută prin gură și scoasă prin opercul, la care legau o bucată de polistiren.... :cry:
Nu știu de ce, dar mi se pare crudă metoda, plus că tinde a manifestare de fomist....
Dar e doar părerea mea ;)
În rest ce e mai frumos decît să înveți să citești apa, să le știi obiceiurile, să-l urmărești pur prin abilitățile tale, să-i acorzi și lui, peștelui, o șansă ???!!!
Ne dotăm cu tot felul de sonare, radare, sateliți și paratrăznete, numai în ideea de a-l găsi și prinde cît mai mult și a ne pune poze pe facebook, cu zeci de kile sacrificate și pozate în ligheane, chiuvete, caldarîm sau alte hîrdaie...inclusiv în prohibiție !!!
Mai există, oare, frumusețea pescuitului pur ??
Scuze pentru offtopic !!!

_________________
Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

http://pandyfloats.com/site

https://www.facebook.com/pandyfloats

Imagine


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: se poate nadi bibanul?
MesajScris: 26 Mar 2015, 20:59 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Noi nu stim cum sa scapam de ei...si tu te duci sa-i prinzi special :o ...viermi, casteri cu prastia...rame tocate cu cupa...sau totul cu cupa dea valma ;) ...cate putin si des sa-i ti in competitie...nu sa-i saturi si sa plece. ..nu pune nici un fel de nada(eventual pamant)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: se poate nadi bibanul?
MesajScris: 26 Mar 2015, 21:29 
Neconectat
Administratorul site-ului
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:47
Mesaje: 755
Localitate: Moinești...undeva lîngă Bacău...
Una peste alta, adevărul e că-s super la papa, mai ales bibu mărișor e delicatesă :lol: :lol: :lol:

_________________
Caracterul : "...ceea ce faci când nu te vede nimeni !"

http://pandyfloats.com/site

https://www.facebook.com/pandyfloats

Imagine


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.021s | 13 Queries | GZIP : Off ]