Pescuit Stationar

Acum este 28 Iun 2024, 01:23

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: sfat achizitie minciog
MesajScris: 18 Mai 2015, 11:13 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2015, 05:11
Mesaje: 17
Localitate: Deva, Hunedoara
e foarte posibil sa se fi discutat, dar la mine nu funcționează funcția search si in ultimele 2 pagini nu am găsit sa se fi discutat

Vreau și eu sa îmi înnoiesc minciogul, am unul maare de crap .. din ce am citiți pe forumuri preferabil este cauciucat pentru a nu mirosi
va rog, care este recomandabil pentru pești pana în 3-4 kg
40x45 cm sau 45x55,
ma gandesc si la transport / depozitare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie minciog
MesajScris: 18 Mai 2015, 20:46 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Daca te gandesti la transport depozitare cred ca ar fi mai usor sa faci camine.
Cumpara un bat telescopic de 6m.-7m. si foloseste ultimile 5-6 tronsoane la care le adaugi plasa de marimea pe care o vrei.pe care o vrei.
Am o masina mica,o HONDA CIVIC EX si minciogul +betele cu care pescuiesc incap usor in masina mea.
Eu am acest mincioc telescopic de peste 10 ani si cel mai mare peste scos cu el a fost un red fish(peste marin) de 10,5 kg,101,6 cm.

Pestele din poza urmatoare e un black drum,prins la jig si eliberat dupa fotografiere,iar in poza urmatoare e red fish-ul de care aminteam.


Imagine
temporary image hosting

Imagine
image upload no compression

Numai bine,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie minciog
MesajScris: 18 Mai 2015, 20:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Am uitat sa spun ca batul telescopic sa fie din fibra de sticla.

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie minciog
MesajScris: 18 Mai 2015, 20:48 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Am uitat sa spun ca batul telescopic sa fie din fibra de sticla.

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie minciog
MesajScris: 19 Mai 2015, 07:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Salut!
Cauciucat sau nu, tot va mirosi... eu le spal pe ale mele cu detergent si tot miros... asta e, n-ai ce-i face!
La fel si pentru juvelnic!!.... acelasi miros, aceleasi probleme!
Oricum ar fi, cea mai buna metoda e cea clasica, folosita de toata lumea: clatesti in apa si lasi sa se usuce la soare!
Nu bagi in geanta pana nu e uscat.... reduci mirosul ... fara a-l elimina...dar parca nu mei e asa de patrunzator!

Pe urma aplici intelepciunea romanului: "Cand doi oameni trebuie sa-ti dea cate un sut in cur e de preferat sa le iei pe ambele deodata!"... o durere mai mare e mai buna decat doua dureri mai mici...

Asa si in cazul nostru: ai aceeasi problema din doua locuri...pai le imperechezi si o rezolvi impreuna pentru cele doua!
Cum?...Simplu: iti cumperi o geanta speciala si dedicata pentru asa ceva, un mud-bug cum zic englezii etans ... am vazut foarte bune de la Maver, Milo, Tubertini..si ceva absolut spectaculos de la Trabucco... asta de la trabucco e de vis: nu scurgeri, nu miros.... meserie!!...toate pe la 100 de lei...nici nu e prea scump!

Gentile asa zis combinate nu fac deloc bine treaba asta ( singura exceptie e un carry-all de la Preston care are un mud-bag incorporat... e bun dar tot miroase)!!...trebuie ceva facut special pentru asa ceva!!

Pai daca ai gentuta asta ti se fute de ce dimensiune are capul de minciog... cei 5 cm de care vorbesti nu mai conteaza... daca ai un juvelnic patrat de 5 m ... poti pune in aceeasi geanta aproape orice fel de cap de minciog!

Pe urma...daca ai rezolvat problema cu mirosul atat de elegant iti mai raman doar 2 amanunte de considerat:

1) sa nu se agate pestii in plasa ( e nasol si pentru tine ca te chinui sa-i dezagati si pentru pesti care se ranesc!)
Aci ai de ales intre micromesh si o plasa cauciucata cu ochiurile un pic mai mari... n-am vazut inca micromesh cauciucat sau teflonat...poate exista, nu stiu!
Parerile sunt impartite...eu prefer micromesh... parca e mai suplu si-l manuiesc mai bine, parerea mea! Pe multi, mai ales la peste mare. i-am vazut utilizand cauciucat...

2) o forma si marime care sa-ti permita sa iei pestele in mingiog cat de confortabil se poate...
Forma e intre circular ( rotund, oval, forma de balon de pus in bat etc.) sau rectangular....
Pe cei mai multi, la peste mare, i-am vazut utilizand rectangular, de cele mai multe ori cu partea dispre peste curbata in jos pentru a permite intrarea mai usoara a pestelui ... eu prefer totusi rotund pentru ca pot aduce pestele din orice directie, nu trebuie neaparat sa-mi intre prin partea din fata...il pot folosi la orice peste si inca nu am avut probleme sa scap peste din cauza minciogului...

Cam asta e!
Bafta!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie minciog
MesajScris: 20 Mai 2015, 08:31 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2015, 05:11
Mesaje: 17
Localitate: Deva, Hunedoara
va mulțumesc pentru răspunsuri

@Jean Scurtu - pot sa va rog sa îmi trimiteți o foto a cozii minciogului unde vine înfiletat capul pe forum sau pe mail adelin_lungu@yahoo.com

@truia - ce ne facem când deschidem mud-bag-ul - nu ies toate mirosurile :)

am ales un cap de minciog cauciucat de la Colmic, partea de coada, aștept sa vad, poate voi face ca si dl Jean


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie minciog
MesajScris: 20 Mai 2015, 08:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
zisper scrie:
...@truia - ce ne facem când deschidem mud-bag-ul - nu ies toate mirosurile?


:lol: :lol: ... Prietene, la pescuit ca si la sex dealtfel nu se poate fara mirosuri!!...trebuie doar sa te obisnuiesti cu ele!! ;) ;)

Si revin tot cu o zicala de- a lui bunicu cand o apostrofa pe biata bunica ca spala prea mult matele de carnati:
"Caltabosul si burta daca nu miros un pic a cacat parca nu sunt asa de gustoase!!" ... :lol: :lol: :lol: :lol:

Are si mirosul asta un farmec al lui.... doar nu vrei sa te duci la pescuit si sa mirosi Coco Chanel!!??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Mai nasol cand intra in scaunele de la masina ( ca si viermii dealtfel!!)... da' si aci exista solutie: iti iei o masina speciala numai pentru pescuit...
Nu stiu daca vei prinde mai mult peste dar in orice caz vei avea o casnicie mult mai fericita!!...

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: sfat achizitie minciog
MesajScris: 20 Mai 2015, 08:50 
Neconectat

Membru din: 16 Mar 2015, 05:11
Mesaje: 17
Localitate: Deva, Hunedoara
truia scrie:
zisper scrie:
...@truia - ce ne facem când deschidem mud-bag-ul - nu ies toate mirosurile?


:lol: :lol: ... Prietene, la pescuit ca si la sex dealtfel nu se poate fara mirosuri!!...trebuie doar sa te obisnuiesti cu ele!! ;) ;)

Si revin tot cu o zicala de- a lui bunicu cand o apostrofa pe biata bunica ca spala prea mult matele de carnati:
"Caltabosul si burta daca nu miros un pic a cacat parca nu sunt asa de gustoase!!" ... :lol: :lol: :lol: :lol:

Are si mirosul asta un farmec al lui.... doar nu vrei sa te duci la pescuit si sa mirosi Coco Chanel!!??? :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:
Mai nasol cand intra in scaunele de la masina ( ca si viermii dealtfel!!)... da' si aci exista solutie: iti iei o masina speciala numai pentru pescuit...
Nu stiu daca vei prinde mai mult peste dar in orice caz vei avea o casnicie mult mai fericita!!...


:D :D :D - la mașina am pățit-o in weekend cu ceva rame

partea cu masina am inteles-o, dar daca tin pe balcon, si iasa mirosurile :D :D :D

preferabil si o cabana pentru pescuit, sa fie separate pescuiala de nevasta :D


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.051s | 13 Queries | GZIP : Off ]