Pescuit Stationar

Acum este 03 Mai 2024, 13:24

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: pescuit canal
MesajScris: 22 Noi 2009, 19:22 
Neconectat

Membru din: 18 Noi 2009, 21:57
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti/Tirgoviste
salut.
pescuiesc din cand in cand pe un canal de alimentare al unor balti in apropiere de casa.
latime canal intre 3-5 m, max 10 m (intr-un golfulet).
mentionez ca apa este limpede cristal, adancime 0.5-1.5m, se vede fundul.
pesti: caras salbatic din ala auriu (o frumusete, dar max. 400g); biban (50-400g); ceva clean care nu se prinde (cel putin eu n-am prins vreunul in 10 ani de cand pescuiesc acolo)
posibil sa mai fie si ceva crap, am prins 2 buc - 1.7 si 2 kg acum 8 ani, dar de vreo 5 ani, n-am mai vazut si nici n-am auzit sa se mai prinda.
as dori, daca se poate, niste sfaturi tehnice: nada si tactica (ma omoara apa aia limpede, vara e mai ok ca se inmultesc algele si pescuiesc in ochiurile dintre ele)
pescuiesc cu fir subtire 0.08 trabucco competition si carlige maruto nr. 12 rosii.
de asemenea, vreau sa-mi cumpar 3 vergi usoare de 3-4 m pt pescuit de finete pe acest canal. niste recomandari in acest sens, va rog. aveti in vedere ca pestii sunt mici.
multumesc pentru eventualele raspunsuri!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 22 Noi 2009, 19:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
Legat de vergi...cele mai bune vergi scurte, de viteza pe care am pus mana vreodata sunt Trabucco Platinum...

Legat de nada...ce sa zic..pe apa asa de limpede trebuie in primul rand liniste, miscare minima, o nada neagra la culoare, daca pestii sunt mai salbatici e bine sa fii precaut. Eventual poti proba si sa nadesti numai vierme din prastie...Carligul de 12, dupa mine este prea mare. Eu as pescui cu un fir de 0.06 si un carlig 18-20-22 chiar, nu rosu, mai degraba un maro/bronzat...

De exemplu acum as folosi niste Benzar Ice Mix, cu niste tracix negru, umectat nu foarte tare, sa fie mai uscata nada si sa se sparga in contact cu apa, daca e apa mica, sau (totul merge pe baza de test) nada sa fie supraumectata(ca si pentru oblete), sa se sparga in contact cu apa pentru a produce nor negru, din nou din precautie pentru pesti...

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 22 Noi 2009, 19:41 
Neconectat

Membru din: 18 Noi 2009, 21:57
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti/Tirgoviste
multumesc de raspuns. unde gasesc trabucco platinum in bucuresti si as vrea sa stiu cam cat costa.
am uitat sa zic: apa curge. foarte lent, dar curge.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 23 Noi 2009, 12:22 
Neconectat

Membru din: 18 Noi 2009, 21:57
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti/Tirgoviste
alte pareri?
si: un magazin bine aprovizionat de stationar in Bucuresti? (sa aiba trabucco, sensas, drennan sau macar cate una din aceste marci)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 23 Noi 2009, 16:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
vlad.oproiu scrie:
multumesc de raspuns. unde gasesc trabucco platinum in bucuresti si as vrea sa stiu cam cat costa.
am uitat sa zic: apa curge. foarte lent, dar curge.


Perosnal nu stiu cat costa Trabucco Platinum, dar din cate stiu se vand numai la set de la 2 la 4 metri din 50 in 50 de cm...

Daca apa curge si abordati o nadire cu nada supraumectata este bine sa naditi un pic in amonte, insa nu foarte mult, in functie de ochi...

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 23 Noi 2009, 17:45 
Neconectat

Membru din: 18 Noi 2009, 21:57
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti/Tirgoviste
ok. am notat si asta :)
am (doar) 25 de ani si cred ca eu ar trebui sa vb cu pluralul politetii :oops: .
dar fiind toti pescari pe-aici, singularul este recomandat :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 24 Noi 2009, 07:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
setul costa in jur de 550 d lei ceva de genu :roll: baietzii de la trabucco stiu mai bine ;)

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 24 Noi 2009, 10:11 
Neconectat

Membru din: 18 Noi 2009, 21:57
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti/Tirgoviste
e overkill sa iau tot setul.
imi trebuie 3 vergi, nu 5 si sa fie toate de aceeasi lungime (3 sau 4 m), nu in trepte.
in catalog am vazut trabucco platinum f1 la bucata, nu la set.
din pacate nu stiu nici un magazin prin bucuresti care sa aiba asa ceva.
ori de unde as putea sa-mi comand...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 24 Noi 2009, 13:06 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 19:40
Mesaje: 140
Localitate: Focsani
Daca este un pic de curent, dece nu folosesti o rube scurta, ai control mult mai bun
si poti sa faci o gramada de lucruri pe sub apa ;) ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: pescuit canal
MesajScris: 24 Noi 2009, 16:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Oct 2009, 11:30
Mesaje: 217
Localitate: galati
la cat de " lat " e canalul tau, poti sa-ti confectionezi o rube dintr-o fixa de 6 metri si poti pescui oriunde vrei, cu maxima precizie. te invidiez, em am 6-7 metri de namol si vegetatie deasa pana la primele ochiuri de apa cat-de-cat libera. incearca sa stai cat mai jos, camuflat, fara sa faci miscari si fara sa tropai si fara sa atingi apa cu sculele. rezuma-te la o rube improvizata , stai pe un scaun jos, nadeste cu ceva viermi sai rame tocate si nadele recomandate aici.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 56 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5, 6  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.052s | 13 Queries | GZIP : Off ]