Pescuit Stationar

Acum este 26 Iun 2024, 11:05

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 22 Ian 2017, 17:05 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 17:35
Mesaje: 2415
Localitate: Arad
Daca nu cumulezi punctele o sa conteze foarte mult alegerea celei de-a doua piste , prima pista nu o sa intereseze pe nimeni pentru ca in primii 30 - 40 tot intri si daca nu intri nu ai ce cauta teoretic acolo sau nu contezi .
Daca nu se cumuleza punnctele poti sa terimini prima etapa pe locul 30 si sa o castigi pe a doua si implicit esti campion national ceea ce nu e ok . Se stie ca in tara sunt pescari "specializati "pe anumite piste unde e greu sa-i bati si atunci sa vezi ce "sfori "vor fii pentru alegerea celei de-a doua pista .
Cati raman in runda a doua atatia raman , dar macar aceia conteaza . Pista a doua se poate motiva cu premii , respectiv cine castiga al doilea concurs sa ia toti banii adunati din cele doua concursuri chiar daca nu va fii campion national .

_________________
Stiu ca sint pescar prost ........dar cind ma uit in jurul meu prind curaj

http://pescuitstationar.blogspot.com/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 22 Ian 2017, 17:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Salutare... ma bag si eu in subiect si incerc o abordare cat se poate de neutra si obiectiva, eu personal neavand nici interese, nici ambitii si zero sanse la vreun loc pe podium. Incerc sa gandesc din toate punctele de vedere: al campionilor, si al " carnii de tun", al veteranilor si al incepatorilor, al celor cu bani si al celor cu mai putini bani, al celor cu timp si al celor fara timp... si uitati, daca-mi permiteti, care sunt parerile mele:

1) In primul rand idea de intrare open mi se pare foarte buna.
> Toate etapele preliminare nu faceau decat sa toace nervii concurentilor si sa dea nastere la tot felul de masinatiuni ( genul: nu m-am calificat la Alba ma duc la Hunedoara si ma calific de acolo!). ;)
> In cele mai multe cazuri, la judete nu se organiza nimic...si in cazul in care se organiza ceva, de cele mai multe ori era degeaba pentru ca aia care vroiau sa se duca la zonale erau mai putini decat locurile disponibile.... :(
> In toate etapele intermediare organizatorii, care erau si arbitrii, arbitrau printre altii si pe concurentii lor si asta dadea loc posibilitatii de banuiala ca reprezentantii locali ar putea fi favorizati neregulamentar (ca regulamentar erau deja favorizati pescuind la ei acasa pe apele pe care le cunosteau!). E ca si cand ai pune arbitru pe Collina la o ipotetica finala de campionat mondial Italia-Romania!! :?

2) Idea cu doua etape pe ape de profil diferit : balta si rau/canal este excelenta atata timp cat rau/ canal = apa curgatoare si nu o balta lunga si mai ingusta. Si mai cred ca cel mai bine ar fi ca ambele ape, si balta si raul, sa fie salbatice...
> o singura incompatibilitate este aici: nu merge cu selectia primilor 30..adica cu o calificare a unor participanti in detrimentul altora! De ce? pai foarte simplu: pe care etapa o pui prima...adica aia de calificare?...pai daca o pui pe aia de pe balta o sa-i dai afara pe toti pescarii de rau si pescarii de balta care se califica degeaba mai pescuiesc pe rau ca nu e relevant! Exact la fel si daca pui raul ca etapa de calificare.. risti sa nu mai ai niciun pescar din lotul national in etapa finala... nu vreau sa cataloghez pe nimeni :oops: :oops: dar echipele noastre reprezentative nu stiu sa pescuiasca pe rau...dovada rezultatele mai mult decat modeste de la internationale...
> singura optiune echitabila ar fi ca toata lumea sa participe in ambele etape... si mi se pare si cea mai buna, o sa vedeti mai jos de ce!

3) Cati participanti credeti oare ca se vor strange: 60?.... maxim 60 zic eu! Vedeti cati au fost anul trecut la finala B , mai adiugati 10-15 si aveti rezultatul.
Nu mi se pare recomandat sa se faca vreo selectie...cred ca si etapa a doua ar trebui sa se desfasoare cu toti participanii...in felul acesta:
> toti pescarii, si cei de balta si cei de rau, au sanse egale: punctele din cele 2 manse se cumuleaza
> se pot aduna mult mai usor banii inca inainte de inceperea concursului: se stabileste o suma pentru ambele manse si se plateste de toata lumea, cine nu vine la mansa a doua ramane cu banii dati!
> cred ca sunt sanse sa vina mai multa lume si la etapa a doua.... daca tot ai dat banii te duci si daca nu ai sanse
> exista locatii unde sa se poata face aceste etape...pai daca exista pentru prima etapa trebuie sa existe si pentru a doua!

Eu zic sa ne punem problema cu preselectia atunci cand vom avea peste o suta de participanti la Nationale!!!

4) Absentii nemotivati...mi se pare o super balarie...pai cine defineste daca esti absent motivat sau nemotivat???... e pe baza de scutire de la medicul de familie??...hai sa fim seriosi!!!... sau ce e motivat si ce nu: boala e motivata? dar botezul?.... pai de ce sa fie botezul sau nunta motivate??... sau poate ca ai pierdut trenul?...nu frate, nu te prezinti esti absent si gata: ai pierdut prin neprezentare si cu asta basta.... ai pierdut banii de taxa si in plus trebuie si o sanctiune...care se reporteaza oricati ani pana la urmatoarea prezenta...adica daca ai lipsit in 2017, stai acasa in 2018 si pe urma te duci fara sanctiune in 2019!! Nu...sanctiune se reporteaza pana cand te duci prima data... sanctiunea poate fi in bani ( o suprataxa de 10% sa zicem la urmatoarea participare) sau in puncte ( cate un punct pentru fiecare etapa la care nu te duci... )...asta va fi decis de organizatori.
Sunt si exceptii... de asta exista comisii si comitete.... dar ar trebui sa fie extrem de exigente cu motivarea absentelor!

5) durata intre concursuri.... eu, contrar lui Nutu, cred ca cele doua etape trebuie programate cat mai aproape una de alta (eventual la 2-3 saptamani distanta)... si uite si de ce:
> cred ca efortul financiar prea mare deodata nu este un motiv... fiecere merge pe cheltuiala lui, pentru cei mai multi cheltuiala este un efort major pe care nu-l faci asa spontan...ci il planifici si economisesti bani din timp...Adica, unul care e serios decide in Ianuarie daca merge la nationale sau nu, pe urma strange bani cate putin in fiecare luna pana in vara si gata.... ba chiar isi cumpara nada si scule din iarna la preturi mai reduse... cand vine concursul are banii pregatiti si nu risca sa ramana fara bani pentru etapa a doua si sa nu se prezinte!!!
> cred ca prezenta va fi mai buna la etapa a doua daca se face la 2 saptamani!! De ce:
- nada nu o cumperi in ultima zi...ai deja nada pentru tot concursul inainte de etapa intai..asaa ca daca tot ai nada si toate pregatirile si daca tot ai platit taxa dinainte de ce sa nu te duci??
> pentru oamenii ocupati e mult mai greu sa isi gaseasca timp de doua ori pe an cate o saptamana cel putin.... mai sunt si aia care stau in strainatate: o data pe an ar putea veni...de doua ori sigur nu! De fapt , datorita sistemului vechi cu preliminarii nu ati avut niciodata concurenti dintre pescarii care muncesc in strainatate!
> unde mai pun ca e mai usor sa ceri o singura data voie de la nevasta decat de doua ori!!! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Cam asa gandesc eu! O fi bine, o fi rau...comentati si voi!!! :? :?


Nota: Tocmai scriam in timp ce a postat Adi.... sustin postarea lui cu motivarea etapei finale cu premii!!!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 22 Ian 2017, 19:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Ma Truio de ce nu scrii romane mancati-as gura ta, ca vad ca te pricepi!
Idea la orice concurs cu selectia mai bine zis etape preliminatorie sa castige aia mai buni! Aici e valabil ca la orice sport,nu toata lumea castiga! E vorba si de piste ca aproape pe orice pista ai loc pt 30 de oameni da 50 nu au loc!si stai linistit pescarii aia ce zici de apa curgatoare se descurca si pe balti!
Cum zice Suciu fa atractiv cu premii etapa 2 si o sa ai concurenti! La feeder incepe sa functioneze!
Si cu pistele alese dai draqului ca B ul nu poti sa tii la Focsani ca nu merge lumea dar acum daca pui etapa a II -a fac pariu ca 30 apar!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 22 Ian 2017, 21:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Imparate, tu stii mai bine!
Dar eu totusi am o curiozitate: tare as vrea sa vad cum arata lista de start la etapa a doua dupa o etapa de calificare pe Dunare la Giurgiu!
O sa vedem ce se mai intampla la momentul respectiv! :? :?

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 23 Ian 2017, 10:09 
Neconectat

Membru din: 02 Apr 2013, 08:40
Mesaje: 27
Nutule imi pare rau la ce sa ajuns la bani nu la calitatea concursurilor .Ce am propus eu iesea cel mai bun pescar la cele 2 tipuri de apa.Oare daca se va tine pe apa curgatoare primul concurs citi dintre cei 30 se pot califica sa vazut finala la Mures . Apropo cind esti mare pescar sa iei tot cind iesi la primul concurs din 60 de pescari pe locul 30 iar la al doilea pe locul 1 din 30 de pescari .Unii confunda o finala nationala cu un concurs oarecare campionul national conteaza .Se poate pune premii la ambele concursuri daca se vrea depinde de suma cit se fixeaza sponsorizari .Asta e o problema minora problema grava e alta adunarea banilor pentru echipa nationala .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 23 Ian 2017, 10:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 20:37
Mesaje: 799
Localitate: Tg.-Mures
Cum poți avea calitate fără bani? Nicăieri și în niciun sport nu există rezultate fără implicare materială. Problema e că mai suntem o mână de staționariști și dacă nu ne gândim acum pentru viitor, ca să atragem noi pescari sau să-i reatragem pe cei care s-au lăsat, nu o să mai fie în câțiva ani cine să concureze. Obiectivul principal ar trebui să fie atragerea de cât mai mulți concurenți dar care să fie conștienți de faptul că trebuie implicare (inclusiv financiară) pentru a avea rezultate. Oricum, adevăratul impact îl putem vedea doar după ce se derulează măcar o ediție în noul format: până atunci doar ne dăm cu părerea. Rămân la ideea de a nu duce mai departe punctele dintr-o etapă în cealaltă, dar dacă majoritatea va vota altfel este ok. În orice variantă se va aplica, doar o situație deosebită m-ar ține deoparte de la participare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 23 Ian 2017, 11:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Personal eu optez pentru ducerea punctelor din etapa 1 in etapa a doua. Asa se desfasoara multe campionate din multe sporturi, prin cumularea punctelor din timpul campionatelor. In schimb propun premierea separata a ambelor etape. Astfel daca nu mai ai sanse la titlul de campion, poti sa iei premiul de pe podium.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 25 Ian 2017, 11:28 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Deci ca o varianta finala a ceea ce propun eu, varianta cu care sunt mai multi concurenti de stationar de acord, ar arata in felul urmator:

Campionatul stationar se va desfasura in doua etape:

-- prima etapa Open din care pleaca mai departe primii 35 de concurenti clasati. Punctele se cumuleaza cu cele din a doua etapa. Aceasta etapa se tine pe o locatie mare (ex Varsolt) pentru a putea participa multi concurenti.

-- a doua etapa NU ESTE OPEN (drept de participare castigat de cei care au participat in prima etapa) pe un canal, curgatoare sau baraj mare (gen Medgidia, Racovita, Calimanesti, Ciuslea) cu cei 35 concurenti.

-- taxa de participare in campionat este de 300 de lei pentru ambele etape, adica 150 lei pentru fiecare. Din acesti bani 200 lei merg in fondurile de premiere ale ambelor etape, 100 lei merg catre bugetul echipei nationale ce participa la Mondialele pe Natiuni. CEI 200 DE LEI SE REGASESC IN PREMII, (100 lei/conc pentru prima etapa si 100lei/conc pentru a doua). Practic la 30 de concurenti, avem un fond se premiere de 3000 de lei pentru fiecare etapa. (ex loc1 --1500 lei, loc2-900 lei, loc3--600 lei)

-- premiindu-se podium-ul si in prima si in a doua etapa, exista motivarea de a veni si in a doua etapa cei cu puncte multe , pentru premiul pe care il pot castiga.

--ATENTIE, taxa de 300 de lei este doar pentru fond de premiere si buget echipa nationala. Orice alte taxe impuse de organizatori nu fac parte din acesti bani si se platesc separat la participarea in etape, atunci cand organizatorii etapelor impun acest lucru.

-- neparticiparea in a doua etapa fara anuntarea in termen de 2 saptamani dupa desfasurarea primei etape, atrage o penalizare de 3 puncte, puncte ce vor fi adaugate punctajului obtinut la participarea in prima etapa a anului urmator (daca concurentul mai participa). Se fac exceptii doar in cazuri exceptionale de accident, boala, deces sau alte cazuri exceptionale ce impiedica participarea. (nu se pune si decesul animalelor de companie:)))))

---premiile pentru titlurile finale de campion, vicecampion si "vice-vice campion" sunt premiate ca si pana acum, nu se modifica nimic (adica ce da organizatorul "sef")

Regulamentul este FIPS-CIPS cu eventuale modificari impuse de organizatori!!!


Propunere date desfasurare:

Prima etapa --14-15-16 iulie
A doua etapa--25-26-27 august

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 25 Ian 2017, 16:54 
Neconectat

Membru din: 01 Noi 2009, 20:53
Mesaje: 311
Mie mi se pare O.K.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Atentie stationaristi! Propunere desfasurare CN Stationa
MesajScris: 25 Ian 2017, 20:22 
Neconectat

Membru din: 06 Ian 2010, 18:47
Mesaje: 89
Totusi gandesc ca la premiere ar fi 3 etape,una si pt cei de pe podium la final. In rest ,eu zic, ca e ok. Oricum,felicitari pt initiativa|


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6 ... 9  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.046s | 11 Queries | GZIP : Off ]