Pescuit Stationar

Acum este 29 Iun 2024, 02:09

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 436 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 28 Aug 2013, 13:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 31 Mar 2010, 19:27
Mesaje: 137
Dupa cum amintesc ,la sfirsitul ultimei manse l-am felicitat pe Boti pentru acest rezultat extraordinar.Daca este vorba despre ce i-am zis la inceputul mansei ,si nu am zis din rautate,a fost o atentionare,pentru ca unele lucruri se pot interpreta in mai multe feluri,si nu asi fi vrut ca aceste interpretari sa-l influenteze pe el.
Daca mai vrei sa vorbim despre acest lucru, oputem face cel mai bine cand ne intilnim pe Varsolt.I
Inca odata felicitari .
In fine a fost un concurs foarte greu ,si pentru cei care pescuiau la morunasi,cat si pentru cei care dadeau la oblete.Dupa clasament,si vorbesc de primii 10,trebuie sa precizez ca varianta castigatoare a fost obletele.
Eu totusi sustin sa raminem la primele doua manse fara oblete.Ati.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 28 Aug 2013, 21:21 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Zsolt,

Am admirat felul tau elegant de a pescui morunas cu match-ul folosind slider-ul si am apreciat de asemenea rezultatele tale obtinute pana acum in concursuri.Pt. mine esti un pescar compet ca alfel nu castigai de 4 ori titlul pe tara si m-as fi bucurat daca tu acum ai fi castigat titlul pe tara.

Nu sunt insa de aceeasi parere cu tine despre cele adresate de tine lui MATTY,cu atat mai mult ca il cunosc de f. multi ani si eu concurand cu el pe vremuri in concursurile de stationar.
A fost o finala "A" pe tara in care important nu a fost doar prezentarea la concurs,in special pt. MATTY,deoarece sunt sigur ca atat el ,ca si altii de altfel,dorea o calificare cat mai buna.De aceea stiind ce se poate prinde mai bine pt. a ocupa un loc onorabil in acel concurs ,el fiind "vulpe batrana" a decis sa pescuiasca numai la obleti neavand nici un sens sa nadeasca si pescuiasca la morunas si ma mir ca nu el a castigat concurul stiind cat de bun pescar de stationar este.
Daca ar fi nadit la morunas isi speria si putinii obleti pe care ii avea in fata sau pe care ii putea aduna pe nada lui.Daca as fi concurat si eu as fi procedat la fel ca el,stiind ca se spune" mai bine peste mic decat nimic" si in viata mea am prins o gramada de morunasi si scobari pe raurile de acasa.
Matty e pescar f. bun atat la peste mic cat si la peste mare si cred ca decizia lui de cum sa pescuiasca in acest concurs a fost buna,dovada ca a iesit pe locul doi.

De acord cu tine,ca pescarii cu pretentii ce concureaza la stationar trebuie sa stie sa pescuiaca si la oblete si ma mir de ce nu s-a preferat pista de la CALINESTI-OAS,unde erau si obleti si platici frumoase si in plus dupa parerea mea e cea mai uniforma si egala pista din tara(sau asa era cand mai concuram si eu).

Inca odata iti spun ca te apreciez f. mult ca pescar,cum la fel de mult il apreciez si pe "batranul " MATTY si in concurs fiecare ,in limitele regulamentului,nadeste unde vrea functie de pestii pe care ii are in fata,sau vrea sa-i atraga si eventual sa-i si prinda.

Numai bine,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 29 Aug 2013, 06:55 
Neconectat

Membru din: 10 Dec 2009, 15:58
Mesaje: 509
Nultumesc Jean,ai fost obiectiv ca de fiecare data.
Am sa dau exemplul lui Bazarinca care a fost coleg de camera cu mine la acest concurs.
Neam antrenat impreuna si am concluzionat ca cine va da bine la obleti va intra cu siguranta in dvizia A,eventual va prinde chiar podiumul(vezi Dl A.Nicolae)
El avea si plute de slider deceia cred ca a incercat sa dea marea lovitura(titlul),si a pescuit combinat in primele doua manse.
Rezultatul,doua locuri de 10 pe sector(cred ca e corect)care lau scos definitiv din cursa.
In mansa a 3 a a pescuit numai la obleti si a iesit pe locul 2 in sectorul C dupa Benzar care a prins morunas mult,dar a si fost pe un stand unde avea toate sansele sa prinda.
Concluzia : Sia propus sa realizeze f. mult si a ratat chiar si ramanerea in divizia A,desi a dovedito de multe ori ca este un pescar f. bun si destul de experimentat.
Ma intreb retoric,oare cati dintre participanti nu au facut la fel ca el si acum regreta ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 29 Aug 2013, 07:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 17:39
Mesaje: 1443
Localitate: Arad
1. Organizatori

Puncte bune: Implicare, suport, disciplina, control nada amanuntit
Puncte slabe: cele obisnuite la mai toate concursurile: lipsa arbitrii competenti (au fost destule abateri nesanctionate sau fara avertismente), suport din partea organizatorilor catre unii concurenti din stand (asta este o veche meteahna a noastra, organizatorii au favoritii lor pe care ii informeaza in concurs), consider neinspirata catararea pe postament sus, astfel la rubi, 13m devenind maxim 10m.


Total: OK, cu mentiunile ca in viitor trebuie sa gandim solutii pentru deficientele de mai sus.

2. Concurs

Strategie castigatoare: obleti (cu peste 800gr. in fiecare mansa Divizia A, cu peste 1,5kg sperai la titlu)
Strategie artistica: morunasi, match (cu 3 morunasi pe mansa erai calificat, cu peste 5 pe mansa sperai la titlu) Au fost multi care au dat dupa morunasi mai mult de 80% din timp (Zsolt, Nutzu, Suciu, eu, Luci Petruta, Adi Mihut, Romica Barsan, etc.). Din pacate, chiar si 5 zile au fost insuficiente pentru multi din Finalisti in obtinerea unor concluzii despre cum se prind morunasii.
Chiar si Zsolt, dupa zeci de ore (sau de zile) petrecute acolo a reusit o mansa alba iar in a treia a fost, totusi cap de sector, iar Nutzu a avut in ultima mansa doar 3 morunasi in 4 ore, dupa o mansa de 11 morunasi ... Drept urmare, o consider cel putin o stategie riscanta.

Un concurs in care cei care au gandit pragmatic si nu au riscat au castigat.

Eu personal, care nu am dat o singura mansa in viata mea, cap coada la obleti, si caruia ii plac mai mult impresiile artistice am dat dupa morunasi. Nu am avut nada si nici linii/plute de obleti. Nu a fost o abordare corecta.

Pista de concurs: ok, eu zic ca pescuitul a fost afectat de seceta din zona, la Tg. Mures a fost o perioada foarte lunga de seceta, lipsa ploi. Parerea mea este ca pista promite, insa canicula este mai periculoasa acolo decat aversele de ploaie, debitul fiind regularizat.
Pista complet uniforma nu exista, au fost standuri cu vegetatie imersa in apa, probabil standuri cu zone cu substrat tare la match insa asta face parte din joc.

In concluzie, ar fi bine ca sa mai avem concursuri acolo, poate chiar B-ul din 2014, iar A-ul la Varsolt ;).

Despre obleti, mie nu imi plac, insa nu facem numai ce ne place. Ca atare, sprijin ideea lui Zsolt, cu prima mansa tematica fara obleti, a doua tematica cu obleti si a treia la liber.

Cu ce, cum si unde nadeste fiecare, cata vreme este conform regulamentului fiecare este liber sa faca ce gandeste. Iar multi cei care nu au nadit la match erau si in varianta cu maxim 25-30 de pescari.

Pentru campion, poate e mai buna comasarea diviziilor in una singura si desemnarea campionului prin cumulul de puncte pe cele 2 finale (actuale B si A). Sa ai un singur concurs pe an si ala la obleti, nu e ok. Doua concursuri pe an nu strica niciunui concurent care se vrea in primii 10, si sunt suportabile si folositoare. Insa despre organizare mai multe in iarna.

_________________
Www.MatchFishing.Ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 29 Aug 2013, 08:03 
Neconectat

Membru din: 04 Noi 2009, 10:54
Mesaje: 1278
PS: Zsolt nu a avut mansa alba .....a iesit ultimul in sector -da, dar nu mansa alba !!! :idea: :idea:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 29 Aug 2013, 08:49 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Mersi Vera!
Pt cei care nu stiu mansa a 2 am avut in ultimele 20 minute 7 trasaturi de morunas din care am scapat unul in drill!Deci am pierdut pe mana mea!Repet ca pista n-a fost nadita dar in afara pistei cu 1m dupa masa vineri si sambata s-a antrenat si s-a nadit la greu pt slider!Mai bine lasau organizatorii sa se antreneze baietii pe pista!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 29 Aug 2013, 09:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 08 Iun 2012, 04:43
Mesaje: 185
In Sectorul A morunasii lipseau cu desavarsire... am constatat asta in mansa 3 cand am pescuit atat eu cat si Romica cot la cot exclusiv dupa ei si am avut doar 2 trasaturi in 4 ore....

Zsolt are dreptate... a fost o tampenie sa se interzica pescuitul pe pista dupamasa ... nu vad la ce ar fi putut dauna nada aruncata de catre concurenti ba mai mult cred ca ar fi ajutat la comasarea putinilor pesti care erau pe pista si nu inafara ei...

La acest concurs fiecare si-a propus ceva si a riscat in functie de curajul avut!! Pescuitul morunasului s-a dovedit in final ca a fost strategia mai riscanta , un pescuit de Totul sau Nimic , iar majoritatea celor care au riscat s-au dus in cap( printre care si eu ). :)

Felicitarile mele pentru cei cativa care au reusit totusi.... Zsolt , Nutzu .... !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 29 Aug 2013, 17:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
glukas scrie:
Chiar si Zsolt, dupa zeci de ore (sau de zile) petrecute acolo a reusit o mansa alba iar in a treia a fost, totusi cap de sector, iar Nutzu a avut in ultima mansa doar 3 morunasi in 4 ore, dupa o mansa de 11 morunasi ...



George, eu in ultima mansa am avut morunași la greu in vad. Nu i-am prins pentru că sunt dobitoc. Vera îți poate spune cum aveam trăsături la fiecare cursă. Am scapat in dril, mi-au rupt in mal, etc etc... In fine, sunt tont! Puteam face 1 lejer dacă aș fi tratat profesional timpul in care peștele a fost in vad. La un moment dat a dispărut bancul de pești și nu am mai avut trăsături dar până la 12 am rata cât pentru 3 manșe.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 29 Aug 2013, 17:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
ANDREI_BUCUR scrie:
In Sectorul A morunasii lipseau cu desavarsire... am constatat asta in mansa 3 cand am pescuit atat eu cat si Romica cot la cot exclusiv dupa ei si am avut doar 2 trasaturi in 4 ore....

Zsolt are dreptate... a fost o tampenie sa se interzica pescuitul pe pista dupamasa ... nu vad la ce ar fi putut dauna nada aruncata de catre concurenti ba mai mult cred ca ar fi ajutat la comasarea putinilor pesti care erau pe pista si nu inafara ei...



Andrei, morunașii erau și in A dar veneau mai greu pe nadă. Dacă tu ai avut două trăsături atunci clar erau acolo. Nu are nici o treabă că și tu și Romică ați dat non stop dacă nu ați pescuit așa cum ar fi trebuit, adică la fel ca Zsolt. Romică a fost in stănga mea în manșa a 2-a și nu a prins nici un morunaș iar eu am avut activitate toată manșa, prinzând 11 morunași plus zeci de alte trăsături. Gândește-te că eu am avut 2 zile de antrenament fără o trăsătură și asta doar pentru că nu am știut ce să fac. Părerea mea e că singurul care a știut să prindă morunași a fost Benzar, eu doar l-am copiat în proporție de 60-70% in manșa a doua și a treia și uite că a funcționat.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 29 Aug 2013, 18:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Stindardul Tubertini 2013!!!
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 436 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 37, 38, 39, 40, 41, 42, 43, 44  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.041s | 11 Queries | GZIP : Off ]