Pescuit Stationar

Acum este 28 Sep 2024, 22:53

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 436 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 30 Aug 2013, 10:26 
Neconectat

Membru din: 01 Noi 2009, 20:53
Mesaje: 311
Chiar daca cu putina intarziere, permiteti-mi si mie sa felicit castigatorii!
Felicitari !!!!!!
Bravo campionule!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 30 Aug 2013, 12:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 20:37
Mesaje: 799
Localitate: Tg.-Mures
silk scrie:
Deci am avut dreptate - plutele slider de acel tip nu se gasesc in Romania.
Pe viitor vom avea grija sa avem si noi fiecare in setul de plute asa ceva, ca vor fi Perfect sau Rive, sau Pandy sau Benzar nu mai conteaza - probabil vom si invata sa le folosim fara sa facem macrame la fiecare lansare pana la anul :lol:

Sa merg mai departe - am vazut ca aceste plute se echilibrau cel mai bine cu alice rotunde mari - probabil si ptr evitarea incalcelilor. Aceeasi intrebare - unde p..la mea in magazinele din Romania se gasesc alicele alea de 4-6-8-10gr ca eu nu am vazut? Nu ma refer la plumbi culisanti ovali, ci la alicele alea negre care se blocheaza pe fir.


Cauta un magazin care lucreaza cu Energo, e plin de alice mari de la Cralusso in depozit


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 30 Aug 2013, 13:25 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 20:24
Mesaje: 993
Localitate: oradea
da plinnn


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 30 Aug 2013, 14:05 
Neconectat

Membru din: 25 Iun 2010, 07:44
Mesaje: 1039
Localitate: Medias
In urma cu 2 ani (dupa Finala 2011 senioare + sperante fete+ sperante baieti - Tg. Mures) d-na Ispas a facut o provocare seniorilor. Deci, imi permit sa-i raspund domniei sale in numele tuturor concurentilor.
Stimata d-na Ispas, am rezolvat. Acum asteptam si alte provocari din partea dvs. ;) :D :lol:

http://pescuitstationar.ro/forum/viewtopic.php?f=5&t=3134&start=50

Veronica Ispas scrie:
Buna baieti...si fete,

A fost un concurs dificil, dar asta am vrut! A fost altceva , nu se compara cu un concurs pe balta!

Seniori, noi am avut curajul sa pescuim pe Mures, astept sa vad cand incercati si voi o finala acolo!!!!



MULTUMESC AJVPS Mures pentru seriozitate si organizare. Mi-a facut o placere deosebita sa vad pe pista majoritatea angajatilor de la asociatie. Domnul Mincu si domnul Havlin nota 10*!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 30 Aug 2013, 16:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
silk scrie:
Jean Scurtu scrie:
Parerea mea e ca nu trebuie sa inveti in concurs cum se prind morunasii,acest lucru trebuia stiut dinainte ca morunasul nu e un peste rar in apele curgatoare in care se tin concursuri sau pescuiesti de placere.[/b]E adevarat pescuitul pe rau e un pic mai dificil decat pescuitul intr-o apa statatoare,dar daca ai pretentia sa castigi un concurs ,sau sa fi printre primii,trebuie sa sti sa pescuiesti tot felul de pesti in ape curgatoare,statatoare,cum a dovedit ca stie BENZAR.


Problema e ca toti stiam de acasa sa pescuim morunasul, fiecare de pe raurile din apropierea zonei sale. Numai ca la Mures pescuitul a fost altfel decat stiam noi de acasa :lol: :lol: :lol: Nada trebuia data altfel :lol: :lol: :lol: Monturile erau altele :lol: Plutele erau altele - apropo careva care stiti sa imi ziceti si mie in ce magazin din Romania se gasesc slidere Perfect sau Rive modelul ala folosit de Benzar - eu cred ca nu se gasesc in tara :shock: :o :o Vezi ce a scris si Suciu ce stia el legat de acest subiect.

Bravo Benzar care datorita antrenamentelor si-a dat seama ca acest peste se comporta atipic pe aceasta pista si lui Nutzu ca datorita experientei si norocului de a pescui langa Benzar a stiut ce sa copieze la timp.


Daca stiai acasa sa pescuiesti morunasul pe apele din zona ta,cu o mica adptare puteai sa-i prinzi si la Mures,ca diferenta de comportament a morunasuli nu difera atat de mult de la un rau sau altul.Nada pt. morunasii din zona ta e valabila si in alte zone,rauri cu conditia sa-ti dai seama la fata locului unde e localizat pestele si sa gasesti montura adecvata acelui loc.Pescuitul morunasului e un pescuit fin la fel ca si pescuitul scobarului si daca nu sti cum sa faci montura pt. locul respectiv sa fie fina si sa sesizeze orice trasatura a morunasului.
Probabil ca morunasii din apele in care de obicei pescuieste BENZAR au acelas comportament ca si morunasii de pe Mures de la locul concursului,ca dupa explicatia ta doar asa BENZAR a reusit sa-i prinda,ba sa-i ajute pe cei isteti din jurul lui sa inteleaga cum se prind morunasii de Mures.
Daca tu nu aveai sliderul potrivit sa pescuiesti la distanta dorita, ,sau nu stiai cum sa faci o montura fina care sa-ti semnalizeze orice trasatura chiar cu un slider mai greu,in locul in care pescuiai, de ce nu ai pescuit la oblete(daca sti acest pescuit) ca ai fi avut o sansa usoara sa ajungi in "A" fara te chinui sa prinzi morunasii mureseni.

Nu stiu cat de bun pescar de concurs esti,probabil ca destul de bun,dar iti pot spune ca eu in viata mea am prins o gramada de morunasi ,pe OLT,pe CRIS,pe SIEUL de langa Bistita si nu a fost prea mare diferenta in felul in care reuseam sa-i prind,desi raurile erau diferite.
In plus am destui ani de concursuri in spate alaturi de cei mai buni pescari romani din acele timpuri(exemplu e MATTY,BENTU,KOSA cu care am concurat de multe ori in tara si strainatate facand parte din echipa Romaniei) ca sa sustin cele de mai sus.

Inca odata BENZAR si-a dovedit clasa in acest concurs,dovedind ca e un concurent f. valoros ,chiar daca nu a reusit din nou sa castige titlul,dovedind insa ca se adapteaza usor la orice fel de pescuit,pe orice ape si ca stapaneste toate tenicile de pescuit.

Numai bine,

Jean Scurtu

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 30 Aug 2013, 18:40 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
@ nicolae adrian
cu precizarea ca unii seniori au iesit din provocare mai sifonati decat autocarul ala de cazu in prapastie .este o constatare nu un misto, doamne fereste .
atat de putin cat ma pricep, pot sa spun ca, daca vrem rezultate afara , asta este genul de pista pe care trebuie sa pescuim de acum incolo.
cineva spunea despre arbitri ...nu stiu ...are agvps arbitri valorosi fara sa fie divizionari ? nu am auzit . cate implicatii sunt intr-un clasament daca intradevar erau necesare depunctari etc . poate acum realizam ca nu este deajuns o apa si o rube in conditiile in care nu sunt decat 2-3 asociatii care vor sa organizeze.macar din acest pct de vedere tg mures ar trebui sa primeasca nota 10 .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 30 Aug 2013, 18:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Mersi nea Jean pt aprecieri!Din pacate cum am zis am gresit mansa a 2 ratand 7 trasaturi care insemna ori la bal ori la spital!Pescuitul morunasului am invatat si eu pe Mures ca la noi nu exista!Mai am mult de invatat dar in timp ma perfectionez!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 30 Aug 2013, 18:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
zsolt scrie:
Mersi nea Jean pt aprecieri!Din pacate cum am zis am gresit mansa a 2 ratand 7 trasaturi care insemna ori la bal ori la spital!Pescuitul morunasului am invatat si eu pe Mures ca la noi nu exista!Mai am mult de invatat dar in timp ma perfectionez!


Vrei la morunas imparate!!???.... te invat eu daca-mi dai cotorul ala!!!! Hehehehe!!!
Oricum ai fost mare maestre!!!! sincer!... ai aratat ca ai clasa de mare campion!!!!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 30 Aug 2013, 19:27 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
pandy scrie:
silk scrie:
.........Monturile erau altele :lol: Plutele erau altele - apropo careva care stiti sa imi ziceti si mie in ce magazin din Romania se gasesc slidere ..........eu cred ca nu se gasesc in tara :shock: :o :o Vezi ce a scris si Suciu ce stia el legat de acest subiect.................


Silviu, vor apărea si pe site-ul meu, tubulatura de carbon a sosit deja, urmează probele. Nu vor avea ochet ci picior zincat sau alamă cu gramaj prestabilit, fară a afecta efectul de slider (adică un maxim de cca 2-3 gr). Vor fi mai multe forme pe sistemul ăsta, atașarea pe fir se face cu conector varniș & vîrtej, gramajele urcă pînă undeva la 18 gr. Ca plusuri în eficiență aș puncta paint-ul absolut elastic (deci nu crapă sub nici o formă în cazul izbirii accidentale cu grupajul de alice mari) și unghi de atac al antenei în porțiunea unde intră tija în corpul ei, deci se reduce apariția croșetării firului în acea zonă. Antena este din material flotant, negru mat satinat, foarte vizibilă pe ape lucioase.
Pentru vizibilitate, după ce dați click pe poză, vă rog să plimbați scroll-ul stînga / dreapta.

Imagine

Imagine



La "comanda" ;) ...asa cum vreau eu ;)(forma, antana) ...faci :?:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Propuneri Finala A - 2013
MesajScris: 30 Aug 2013, 19:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 09:07
Mesaje: 1718
Forma de sticla JB? :shock: :shock:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 436 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 39, 40, 41, 42, 43, 44  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.221s | 11 Queries | GZIP : Off ]