Pescuit Stationar

Acum este 04 Mai 2024, 15:23

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ADI SEB TANDEM EDITIA 9
MesajScris: 01 Noi 2016, 15:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Eu am semnalat o greseala si totodata o realitate referitor la record, tu o tot dai cu "eu am pula mai lunga". Jucam x si 0 cu piese de sah...

Si eu spre deosebire de altii, nu ma consider profesor, in schimb matematica e o limba universala pe care o mai inteleg din cand in cand.

Referitor la record, realitatea este ca e a lui Tudose, indiferent de cati crapi, cati obleti si cate stiuci a prins. Irelevant! Povesti cu Daca ar fi fost, Daca as fi scos, Daca bunica ar fi avut elice etc etc, astea sunt de vorbit la bere.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ADI SEB TANDEM EDITIA 9
MesajScris: 02 Noi 2016, 20:59 
Neconectat

Membru din: 21 Mar 2013, 16:25
Mesaje: 514
Daca domnul Istvan confunda marfa cu ambalajul...ințeleg, dar ca Mondialul Marcel face aceeași greșeală NU INTELEG


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ADI SEB TANDEM EDITIA 9
MesajScris: 02 Noi 2016, 23:36 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
E nu cred că am confundat marfa cu ambalajul, dimpotrivă !!! Eu ştiam de recordul lui Alin Tudose. Dacă veţi căuta în arhiva revistei Pescar Modern, veţi constata că atunci chiar i-am dedicat un articol special şi l-am intervievat pe Alin despre record. El a recunoscut, că a reuşit aceea cantitate, pescuind "LA PASTĂ" ceea ce este o cu totul altă "mâncare de peşte" În nici un caz nu poţi compara un pescuit la crap, după regulamentul FIPS - CIPS, cu un pescuit "la pastă". asta ar trebui să ştie orice pescar, cu atât mai mult pescari cu pretenţii, ca Nutzu şi Doru Bilan. Deci în concluzie, recordul lui Alin este bineânţeles un record de necontestat, dar şi recordurile de la acest concurs sunt perfect reale şi adevărate. Apoi, recordurile de aici sunt recorduri "DE TANDEM", iar recordul lui Alin, este un record "INDIVIDUAL", aşa că cele două recorduri nu pot fi comparate, pentru că fac parte din categorii diferite. Cum ar fi să comparăm un record obţinut la tenis de câmp la simplu, cu unul obţinut la dublu, cam despre asta este vorba. Bineânţeles că îmi asum vina, că în efervescenţa de după concurs, m-am grăbit să scriu că au căzut recorduri, fără să specific aceste detalii. Voi însă, puteaţi comenta în alţi termeni, toată treaba asta şi în special Doru Bilan !
Citat:
Daca domnul Istvan confunda marfa cu ambalajul...ințeleg, dar ca Mondialul Marcel face aceeași greșeală NU INTELEG

Eu ştiu de ce nu înţelegi, dar nu spun ! Nu vreau să te supăr.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ADI SEB TANDEM EDITIA 9
MesajScris: 03 Noi 2016, 00:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 07 Iun 2010, 18:05
Mesaje: 429
Localitate: Houston,Texas,U.S.A.
Nu vreau sa supar pe nimeni,dar pt. adevaratii concurenti de stationar(am concurat si eu multi ani in concursurile de stationar) ce vor dori probabil sa formeze echipa Romaniei de stationar in concursuri internationale nu vad nici un avantaj sa concurezi in crescatorii de crap (indiferent daca e vorba de Doripesco sau balta BEN),deoarece majoritatea campionatelor mondiale de stationar nu se tin in crescatorii de crap.

E doar parerea mea si pot spune ca un concurs de pescuit stationar pe orice rau nu se poate compara cu cu un concurs intr-o crescatorie de crapi decat in sensul ca in crescatorii ca greutate se prinde o cantitate mai mare de peste,dar pe un rau trebuie intradevar sa sti sa pescuiesti,ai nevoie de o tehnica mai avansata.

Repet e doar parerea mea ,dar intradevar Alin Tudose ,fiul prietenului meu si coleg de camera la facutate,Gigel Tudose a obtinut un record ce e f. greu de batut si merita numai felicitari.

Cu atat mai mult il apreciez pe ALIN deoarece a dovedit si in campionatul romanesc de stationar ca e un foarte bun pescar clasandu-se pe locul IV pe tara.De fapt ii mosteneste pe bunicul lui si pe Gigel ce si ei erau f. buni pescari,microbul pescuitului fiind mostenit din familie.

Sanatate si numai bine !!!!

_________________
“BORN TO FISH, FORCED TO WORK”


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ADI SEB TANDEM EDITIA 9
MesajScris: 03 Noi 2016, 05:27 
Neconectat

Membru din: 21 Mar 2013, 16:25
Mesaje: 514
Nu mă supăr așa de ușor, deci ziceți d-le Istvan.
Eu m-am referit doar la faptul ca este o balta cu o suprafață foarte mica ce a fost populata intensiv înaintea acestui concurs și la faptul ca la asemenea balta capetele sau antecapetele nu sunt în avantajul celor care le pescuiesc.
Totodată concursurile de pe Doripesco erau la individual iar aici în echipa, o comparație incorecta, așa cum bine ati remarcat.
VREAU SA FELICIT ADMINISTRATORII ACESTUI LAC PENTRU ORGANIZAREA ACESTOR CONCURSURI!
VA FELICIT ȘI PE VOI, PESCARII DE COMPETITII, PT CA AVEȚI POSIBILITATEA DE A PARTICIPA LA ASTFEL DE CONCURSURI!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ADI SEB TANDEM EDITIA 9
MesajScris: 03 Noi 2016, 15:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Si eu vreau sa felicit in ordine si pentru motivele descrise pe urmatorii:
- pe Zsolt ca isi planifica timpul dupa anumite calendare sumar imbracate
- pe Nutzu pentru ca e " profesor"
- pe nea Jean pentru ca-i cunoaste nu numai pe tatii dar si pe bunicii tuturor
- pe Pytiu pentru ca ia interviuri lui Tudose (ce-o putea sa-l intrebe nu-mi dau seama!!)
- pe Alin al Tudose bin Gigel fara motiv
- pe Necreala Florinel pentru ca a ostelat ceva in ultima vreme (fara prea mare succes dar cica e din cauza ca nu prea avea experienta!)
- pe nea Maty pentru ca e prieten cu toata lumea
- Pe Sebeste ca a ajuns la editia cel putin a 9-a pe toate fronturile , si la simplu si la dublu
- Pe Ben ca si-a terminat casa de pe malul baltii cu acelasi nume (se vede in poze)
- pe Bilan ca se supara greu
- pe Fane Popescu pentru simplul fapt ca n-am mai auzit de el de vreo 3 luni
- Pe Adi Petrisor pentru ca a dat roade

Si ma mai felicit si pe mine ca reusesc sa va fac sa mai si radeti....
De fapt felicit chiar pe toata lumea ca sa nu creez animozitati....

Singurul pe care nu-l felicit e Jijie (hoglet-ul) pe care va marturisesc ca nu-l mai suport de cand mi-a promis c-o sa-mi rup Fiume-le in niste mrene de 7 kile si vad ca le-a prins, le-a pupat si pe unele cica le-a si mancat de unul singur! :shock: :shock:

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ADI SEB TANDEM EDITIA 9
MesajScris: 04 Noi 2016, 21:24 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Ca să nu căutaţi prin arhivă, am căutat eu pentru voi în arhiva proprie şi vă redau în citat, întrebarea pusă de mine şi răspunsul lui Alin, legat de recordul de la Doripesco, de 114,5 kg. crap, în 5 ore:
"Istvan Uszkay: Care a fost secretul reuşitei tale când ai stabilit acest record de la Cupa Apullum? Dacă te lasă inima … dă-ne te rog şi câteva detalii tehnice în ceea ce priveşte nada, montura şi strategia folosită ?
Alin Tudose: Am pescuit liniştit în prima manşă, terminând pe locul 2 în sector. După ce am văzut că peştele răspundea foarte bine la nadă, m-am hotărât să încerc să dobor recordul stabilit în prima manşă de prietenul meu Nelutu Lupei, care a prins în prima zi 102,8 kg. Am forţat totul la extrem (mă refer în special la scule), “reuşind” să rup 3 kituri de rubeziană în 5 ore. La cântărire însă, proaspătul record al lui Lupei a fost doborât. Cântarul arăta nici mai mult, nici mai puţin de 114,500 kg.
În ceea ce priveşte nada, nu am nici un secret. Toţi pescarii ştiu deja că pe această locaţie cel mai bun randament îl oferă nada “Trabucco Supermix Carpa”. Asta am folosit şi eu, în amestec cu pelete din făină de peşte şi multe seminţe.
Cred însă că determinantă în obţinerea acestei mari cantităţi de peşte prins a fost … alegerea momelii pentru cârlig. Fiind un concurs “Open”, era permisă folosirea “pastei” pe cârlig şi a peletelor, lucru neacceptat de regulamentele FIPS-CIPS în competiţiile oficiale. Am ales să pescuiesc din start cu “pastă” în cârlig, ştiind că dă cele mai bune rezultate vara, când apele au temperatura mai ridicată.
Acum vă rog să spuneţi, dacă cele două recorduri se pot compara sau nu !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ADI SEB TANDEM EDITIA 9
MesajScris: 04 Noi 2016, 21:27 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 07:08
Mesaje: 985
Localitate: Lupeni- Hunedoara
Truio ! Ai uitat să-l feliciţi şi pe Lupei !!!! :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ADI SEB TANDEM EDITIA 9
MesajScris: 06 Noi 2016, 10:43 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
MARCEL HD scrie:
Eu in locul tau as fii studiat cantitatile si castigatorii primei manse ,si as constata ca nu a castigat nici un cap de sector :oops: :oops: :oops: ba mai mult chiar colegii tai de echipa au facut un 3 de pe cap si un 2 de pe antecap ;) ;) iar in mansa 2 a castigat doar un singur cap adica noi.ar trebui mai intai sa verifici unele argumente iar dupa aceea da-ti cu parerea profesore :roll: :twisted: :twisted: .

Lasati in pana mea contrele , mai bine spune-mi Marcelino , ce a gresit Penciu ? In afara de faptul ca s-a inscris. Ma refer la ce a gresit in prima mansa ! :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Ca pe urma si-a revenit... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA ADI SEB TANDEM EDITIA 9
MesajScris: 06 Noi 2016, 20:44 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 25 Oct 2009, 19:46
Mesaje: 1588
:D :D :D

_________________
Magazin online
http://www.hobbyfish.ro


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 61 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 3, 4, 5, 6, 7  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.045s | 13 Queries | GZIP : Off ]