Pescuit Stationar

Acum este 06 Mai 2024, 01:50

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Organizare concursuri pescuit
MesajScris: 06 Ian 2017, 08:25 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Cum se va rezolva problema legalitatii organizarii concursurilor de pescuit tinand cont de noile prevederi din OUG 23/2008 modificata prin OUG 85/2016 ?
ART. 23
(6) Asociaţiile de pescari sportivi legal constituite, înscrise în Registrul
sportiv, în conformitate cu prevederile Legii educaţiei fizice şi sportului nr.
69/2000, cu modificările şi completările ulterioare, pot organiza competiţii cu
caracter sportiv.

Acesta tinand cont si de faptul ca pescuitul sportiv este legat prin definitie de pescuitul recreativ:
ART. 2
18^2. pescuit recreativ - activităţi necomerciale de pescuit care exploatează
resursele acvatice vii în scop recreativ sau sportiv;


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Organizare concursuri pescuit
MesajScris: 10 Ian 2017, 11:43 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
De ce? Vrei sa participi la Cupa "La Micutu" si ti-e frica? :lol: :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Organizare concursuri pescuit
MesajScris: 10 Ian 2017, 17:09 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
silk scrie:
De ce? Vrei sa participi la Cupa "La Micutu" si ti-e frica? :lol: :lol: :lol: :lol:

Nu, doar ca daca la noi pescuitul are, in mod legal, cele doua atribute: de hoby (recreativ) și de sport, parca ar suna mai bine "concursuri de pescuit sportiv"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Organizare concursuri pescuit
MesajScris: 10 Ian 2017, 17:11 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Alex, nu inteleg ce...nu intelegi !!! Scrie clar chiar si in in cele doua articole postate de tine, cine "poate"/pot organiza concursuri ;)
Atat asociatile/cluburile infiintate pe legea 69/2000...cat si asociatiile de pescari recreativi, S.R.L.-uri ,S.A.-uri sau orice alte orgnizatii cu conditia sa aibe stipulate in statut, organizarea de activitati sportive(de ori ce fel) ;)

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Organizare concursuri pescuit
MesajScris: 10 Ian 2017, 17:44 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
Intrebarea era oarecum retorica, ca daca la noi pescuitul e si cal si magar, tare mi-ar fi placut ca cei care sunt pe aceste forumuri sí care, de multe ori, cu mari sacrificii organizeaza si participa la concursuri de pescuit, sa calaresca pe cai.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Organizare concursuri pescuit
MesajScris: 10 Ian 2017, 19:24 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
Daca ala de care banuiesc ca faci tu apropo e cal.... mai bn pe magar. Dar si calu e cam ponei asa :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Organizare concursuri pescuit
MesajScris: 10 Ian 2017, 20:11 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
silk scrie:
Daca ala de care banuiesc ca faci tu apropo e cal.... mai bn pe magar. Dar si calu e cam ponei asa :mrgreen:

Nu, ala la care cred ca faci referire nu e cal, nici macar magar, e un nimic, faceam referire la faptul ca pe magar e ca pe bicicleta, te ajung cainii si te musca de picioare.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Organizare concursuri pescuit
MesajScris: 11 Ian 2017, 11:17 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
AlexD scrie:
Nu, ala la care cred ca faci referire nu e cal, nici macar magar, e un nimic, faceam referire la faptul ca pe magar e ca pe bicicleta, te ajung cainii si te musca de picioare.


Asta e doar o amenintare ca multe altele ale voastre din frps, in afara de niste basini nu ati produs mai nimic... se vede ca nu prea aveti colti cu care sa muscati cu adevarat. Ca daca aveati se vedeau ceva rezultate de ani de zile de cand va opintiti. So pe ei in continuare!! :mrgreen:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Organizare concursuri pescuit
MesajScris: 11 Ian 2017, 13:52 
Neconectat

Membru din: 31 Ian 2015, 17:40
Mesaje: 146
Localitate: Turda, jud. Cluj
silk scrie:
AlexD scrie:
Nu, ala la care cred ca faci referire nu e cal, nici macar magar, e un nimic, faceam referire la faptul ca pe magar e ca pe bicicleta, te ajung cainii si te musca de picioare.


Asta e doar o amenintare ca multe altele ale voastre din frps, in afara de niste basini nu ati produs mai nimic... se vede ca nu prea aveti colti cu care sa muscati cu adevarat. Ca daca aveati se vedeau ceva rezultate de ani de zile de cand va opintiti. So pe ei in continuare!! :mrgreen:

Ai perfecta dreptate in privinta frps, asta cred si eu in privinta lor. Tu insa se vede ca nu ai inteles nimic din ce am spus eu. Eu am aratat ca s-a modificat legea in sensul in care s-a asociat pescuitul recreativ cu pescuitul sportiv, dar pentru pescuitul sportiv s-au impus unele conditii in plus fata de pescuitul recreativ (înscrierea în Registrul sportiv, în conformitate cu prevederile Legii educaţiei fizice şi sportului nr. 69/2000) și ca ar fi pacat ca asociatiile care organizeaza concursuri sa ramana, din acest punct de vedere, doar la statul de pescuit recreativ, caz in care vor putea fi atacate in continuare de cei de la frps. Nu am nici un fel de tangenta cu frps si nu sustin sub nici o forma rezolvarea acestei probleme prin asociere la frps.
Fara sa cunosc chichitele legale ale acestei probleme mi se pare ca textul la care faceam referire da posibilitatea oricarei asociatii care indeplineste conditiile legale sa organizeze concursuri de pescuit sportiv. De asta am pus intrebarea de la inceputul postarii.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Organizare concursuri pescuit
MesajScris: 11 Ian 2017, 19:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Din punctul meu de vedere pe mine ma doare la banana cine organizeaza si daca are dreptul. Cand concurez si mai ales daca prind si pesti, nu imi mai aduc aminte problemele astea existentiale.

In schimb, daca as vrea sa organizez, probabil ca m-ar interesa cine si ce drept are.

pS- frps e moarta in papusoi, e pierdere de timp sa mai aduceti in discutie un proiect care de la bun inceput a fost destinat esecului.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.071s | 13 Queries | GZIP : Off ]