Pescuit Stationar

Acum este 04 Mai 2024, 04:43

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: TARIFE 2010 PENTRU STATIONAR SACEL 4
MesajScris: 12 Mar 2010, 21:13 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Pentru cei interesati, am raspuns si eu cit am putut de explicit !

Tariful de 50 lei / pescar este mare ! Dar avem o pista de stationar mai ieftina ?!

Si daca sunteti arondat la o Asociatie sau Club de pescuit, si acest club a incheiat un protocol cu noi, puteti iesi mult mai ieftin !

Si care este scopul acestei oferte ? Experienta ne obliga sa preferam pescarii disciplinati, si daca se poate organizati, fie in Asociatii, fie in Cluburi. Preferam protocoale incheiate prin care am stabilit ce drepturi si ce obligatii are fiecare dintre parti ! Si atunci pretul zilei de pescuit, scade vertiginos. Si se apropie de 25-35 de lei. Exact ce dorea unul dintre corespondenti ! Dar nu in maniera de a pescui pe aproape-nimic si fara nici un fel de raspundere sau obligatii !

Gestionam impreuna pista, da, atunci e mai ieftin. Dar am crezut ca oferta mea s-a inteles mai bine. Dar se pare ca nu ! Scuze pentru neclaritate !!! De aceea am si revenit cu explicatii suplimentare !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SACEL 4 A INCEPUT REPOPULARILE PENTRU STATIONAR
MesajScris: 12 Mar 2010, 21:49 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Subscriu ideii lui Petrisor. Cine vrea , merge.La concursuri organizate , probabil ca pretul va fi altul.
Totusi , ce intelegeti printr-un protocol intre Ferma Sacel si un Club , Asociatie? Cum vedeti acest protocol , drepturi-obligatii? Intreb fiindca ma intereseaza acest lucru.Exista in momentul acesta vre-un protocol , sa vedem ce implica acest lucru?
Multumesc anticipat.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SACEL 4 A INCEPUT REPOPULARILE PENTRU STATIONAR
MesajScris: 12 Mar 2010, 21:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2009, 20:19
Mesaje: 361
Localitate: DEVA
:arrow: -haideti putin sa lamurim ce inseamna o pista de stationar? poate uni nu stiu
-ce inseamna o arondare a unei asociati /club la dumneavoastra?
si atunci sa stie toata lumea ce eforturi se depun pt a se construi o asemene pista (ca, nu inseamna o balta de pescuit pur si simplu) scuze daca uni nu inteleg ce se discuta aicea :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: TARIFE PE SACEL 4 STATIONAR
MesajScris: 13 Mar 2010, 02:42 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Protocolul incheiat cu o asociatie, este o intelegere intre parti, care angajeaza semnatarii, la reguli de comportare obligatorii pe toata durata conventiei !

Altfel spus, administratorul are si el obligatii. Dar si cei care pescuiesc in numele Asociatiei.
In fapt toti devin administratorii baltii ! De la paza pina la curatenie, de la disciplina baltii pina la pestele ei !

Si atunci au si drepturi. Cei din Asociatia respectiva, se bucura de privilegii deosebite ! Au prioritate si se bucura de reduceri de pret si eventual gratuitati. Functie de numarul de participanti, numar de abonamente, numarul de concursuri angajate, se vor bucura de reduceri substantiale de 10%, 20%, 30% s.a.m.d. La concursuri majore, au dreptul de un numar de locuri gratuite, etc.

Dar Asociatia poate fi si un Club, sau orice alta forma organizata a unui grup si care functioneaza in baza unor reguli scrise.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: TARIFE SACEL 4 A
MesajScris: 13 Mar 2010, 06:23 
Neconectat

Membru din: 26 Oct 2009, 17:13
Mesaje: 363
logitax scrie:
sapsiluap scrie:
La Cornesti si la balta Ben , este 20lei/zi / pescar ! :roll:


VORBIM DE PISTE DE STATIONAR, SI NU DE BALTI !!!
D-le logitax continuati-va ideia si restul se poate ajusta din mers ; pt ca pescarii interesati fac diferenta intre o balta si o pista
Toata lumea este constienta ca nu poti face un lucru pe bani multi si sa-l vinzi apoi pe degeaba
Iar in privinta concursurilor nici nu ma gandesc ca nu vor fi anumite gratuitati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: SACEL 4 A INCEPUT REPOPULARILE PENTRU STATIONAR
MesajScris: 13 Mar 2010, 06:55 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
floringula scrie:
-haideti putin sa lamurim ce inseamna o pista de stationar? poate uni nu stiu
-ce inseamna o arondare a unei asociati /club la dumneavoastra?
si atunci sa stie toata lumea ce eforturi se depun pt a se construi o asemene pista (ca, nu inseamna o balta de pescuit pur si simplu) scuze daca uni nu inteleg ce se discuta aicea :lol:


Stimate Domn FLORINGULA,

Mi-am permis sa dezvolt, partea a doua a listei de notiuni enumerate de D-voastra. Sper ca am reusit, macar pentru simplu fapl ca m-am trezit azi-noapte, special pentru a raspunde problemei legate de tarifele practicate pe SACEL 4, chestiune financiara, treaba care, din pacate, a devenit o preocupare ingrijoratoare pentru multa lume, prea multa chiar.

Investitia inceputa in amenajarea a unei piste de stationar, unei piste adevarate, este o treaba buna, zic eu. Si ce s-a facut pina acum, nu reprezinta nici 40% din ce mi-am propus (treaba costisitoare de altfel, nici nu ma mira faptul ca nu prea s-au inghesuit investitorii in asemenea amenajari. Au bagat in apa peste cit incape, cazare, tot ce vor pescarii, dar de mal nu s-au atins...De ce oare ? Vorbeste de la sine, nu ?)

Platica este chestiunea care nu depinde direct de mine, avind in vedere ca trebuie importata. Am achitat si un avans deja, am abordat mai multi importatori, doar pentru a face ceva serios din treaba asta.

Nu toata lumea vrea sa inteleaga, cum stau lucrurile. Aceasta pista nu este decit rezultatul unei munci sustinute, din bani cistigati cu truda, in timp.

Ce ma deranjeaza in mod deosebit, este modul "gratuit si nefondat" al unora in afirmatii facute cam aiurea si care fara sa aiba notiunile cele mai "decente" ale eforturilor de investitie pentru a obtine o pista adevarata...si pentru ei poate !!!

D-voastra va revine sarcina, sa atacati prima parte a problemei, sa definiti pista de stationar.

Nu de altceva, dar ar fi bine sa folosim, toti, pe cit se poate, un limbaj comun !

Si va veti bucura, de toata stima noastra !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SACEL 4 A INCEPUT REPOPULARILE PENTRU STATIONAR
MesajScris: 13 Mar 2010, 13:06 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 18:14
Mesaje: 578
-mi-am permis sa intervin, ca sa inteleaga toata lumea despre ce e vorba; daca gresesc in afirmatii, il rog pe logitax sa ma corecteze.
as dori sa incep cu o lista de probleme si obiectii care au aparut in activitatea competitionala de stationar din Romania:
1-locatia e prea departe pt. concurentii din judetul X.
2-locatia nu are suficienta populatie piscicola;nu are" peste de concurs"(platica, babusca).
3-locatia nu are acces auto pina la stand si trebuie carat echipamentul.
4-daca ploua se formeaza noroi....
5-malurile nu sunt drepte-deci, unii concurenti ,vor pescui mai in fata decat ceilalti
6-locatia nu are in apropiere o cazare decenta pt toti concurentii.
7-locatia nu are suficient spatiu pt a se putea inscrie la concurs toti care doresc asta
8-pista nu are adincime egala pe toata lungimea sectoarelor(standul 10 si 15 sunt castigatoare dinainte de a incepe concursul, iar 2 si 8 nu au peste)
-aceasta lista poate continua ; in iarna m-am deplasat impreuna cu alti colegi la locatia care face subiectul acestui topic si am discutat cu administratorul, ajungand la solutii care exclud problemele mai sus mentionate.Aceste solutii necesita timp bani si preocupare pentru a face prin acest proiect ce-a mai buna pista de stationar de la noi.
1-locatia se afla in centrul tarii
2-pista va fi populata cu 30% crap si caras si 70%platica babusca si rosioara
3-se va face drum pietruit de acces pina la fiecare stand
4-standurile vor fi cu gazon, respectiv pontoane
5-malurile vor fi drepte
6-cazarea se poate face in conditii decente , in apropiere si fara costuri mari
7-locatia va putea gazdui peste 75 participanti ceea ce inseamna ca se va putea organiza si o finala la echipe
8 pista va avea adincime egala pe toata lungimea sectoarelor
-sunt sigur ca acest proiect, daca va fi finalizat in conditiile amintite va fi un succes si o mare oportunitate pentru sportivii de stationar din Romania sa-si arate adevarata valoare.
- cred ca ar trebui sa incurajam si sa ajutam aceasta initiativa, nu sa aruncam cu afirmatii contra,nefondate si fara o analiza in prealabil ,( asa cum avem obiceiul si cum s-a facut in alte cazuri) ;)

_________________
FishWorld - Legatura ta cu natura
http://www.fishworld.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SACEL 4 A INCEPUT REPOPULARILE PENTRU STATIONAR
MesajScris: 13 Mar 2010, 14:50 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2009, 20:19
Mesaje: 361
Localitate: DEVA
logitax scrie:
floringula scrie:
-haideti putin sa lamurim ce inseamna o pista de stationar? poate uni nu stiu
-ce inseamna o arondare a unei asociati /club la dumneavoastra?
si atunci sa stie toata lumea ce eforturi se depun pt a se construi o asemene pista (ca, nu inseamna o balta de pescuit pur si simplu) scuze daca uni nu inteleg ce se discuta aicea :lol:


Stimate Domn FLORINGULA,

Mi-am permis sa dezvolt, partea a doua a listei de notiuni enumerate de D-voastra. Sper ca am reusit, macar pentru simplu fapl ca m-am trezit azi-noapte, special pentru a raspunde problemei legate de tarifele practicate pe SACEL 4, chestiune financiara, treaba care, din pacate, a devenit o preocupare ingrijoratoare pentru multa lume, prea multa chiar.

Investitia inceputa in amenajarea a unei piste de stationar, unei piste adevarate, este o treaba buna, zic eu. Si ce s-a facut pina acum, nu reprezinta nici 40% din ce mi-am propus (treaba costisitoare de altfel, nici nu ma mira faptul ca nu prea s-au inghesuit investitorii in asemenea amenajari. Au bagat in apa peste cit incape, cazare, tot ce vor pescarii, dar de mal nu s-au atins...De ce oare ? Vorbeste de la sine, nu ?)

Platica este chestiunea care nu depinde direct de mine, avind in vedere ca trebuie importata. Am achitat si un avans deja, am abordat mai multi importatori, doar pentru a face ceva serios din treaba asta.

Nu toata lumea vrea sa inteleaga, cum stau lucrurile. Aceasta pista nu este decit rezultatul unei munci sustinute, din bani cistigati cu truda, in timp.

Ce ma deranjeaza in mod deosebit, este modul "gratuit si nefondat" al unora in afirmatii facute cam aiurea si care fara sa aiba notiunile cele mai "decente" ale eforturilor de investitie pentru a obtine o pista adevarata...si pentru ei poate !!!

D-voastra va revine sarcina, sa atacati prima parte a problemei, sa definiti pista de stationar.

Nu de altceva, dar ar fi bine sa folosim, toti, pe cit se poate, un limbaj comun !

Si va veti bucura, de toata stima noastra !

multumesc farte mult pt explicatile date, eu nu pt mine ceream aceste lucruri ci pt cei care nu stiau. eu stiu foarte bine ce implicati sunt in asa ceva si va felicit pt cea ce faceti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: SACEL 4 A INCEPUT REPOPULARILE PENTRU STATIONAR
MesajScris: 13 Mar 2010, 18:02 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Domnule Bodocan,

Sunteti sigur ca toata lumea a inteles mesajul D-voastra ?


Michel D., adm.balti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SACEL 4 A INCEPUT REPOPULARILE PENTRU STATIONAR
MesajScris: 13 Mar 2010, 18:55 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Cred ca au inteles.Finalizati , facem o pescuiala de control dupa aia , organizat(concurs , etc) , iar daca rezultatele sunt OK , cu peste adica , nu va mai avea nimeni ce spune.Costurile? De mult nu mai exista lucruri bune gratis... ;)


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 31 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.061s | 13 Queries | GZIP : Off ]