Pescuit Stationar

Acum este 21 Mai 2024, 02:11

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: SACEL 4 ANUNTA CONTINUAREA POPULARILOR
MesajScris: 30 Mar 2010, 19:59 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Azi am pescuit pe 3 ALAMOR- ferma Mandra.

Crap pina la 2,5 kg, cosas de la 1 kg la 9 kg., salau ceva cam mult si cam prea mare (tinind cont ca sporul de crestere este de 10:1 = cam scump ) si caras frumusel.

Recoltatul pe Alamor si transporturile la Sacel, continua se vor incheia joi, 1.04

In imagine, carasul adus la Sacel 4.


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: CARASUL MAI MARE VA INTRA PROBABIL JOI
Image0169.jpg
Image0169.jpg [ 104.3 KiB | Vizualizat de 11618 ori ]


Ultima oară modificat de logitax pe 02 Apr 2010, 20:13, modificat 1 dată în total.
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: SACEL 4 ANUNTA CONTINUAREA POPULARILOR
MesajScris: 01 Apr 2010, 04:09 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Si ieri s-a recoltat in 4 ALAMOR in vederea repopularilor pe SACEL 4.

Si daca nu tragi hidrobionul mai aproape, o parte din peste nu ajunge direct in apa, asa cum ar trebui de fapt. Dar se vede mai bine, ceva din pestele bagat, e adevarat...


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: CARAS SI ROSIOARA, DE TOATE MARIMILE
Image0170.jpg
Image0170.jpg [ 61.06 KiB | Vizualizat de 11544 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: SACEL 4 ANUNTA CONTINUAREA POPULARILOR
MesajScris: 02 Apr 2010, 06:41 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Si ieri s-au efectuat transporturi cu peste, de la Alamor 3 la SACEL 4.

Recoltarea din Alamor s-a incheiat. Am dat drumul la apa, care nu am scazut-o la maximum (de aceea am pescuit si mai greu si nu am putut scoate tot pestele), avind in vedere sezonul intirziat si vara secetoasa care ne asteapta.

Reluam transporturile de peste pentru populare, imediat dupa Sf.Sarbatori Pascale. (Bazinele Bi1 si Bi2)

Citeva fotografii mai elocvente:


Fişiere ataşate:
Image0174.jpg
Image0174.jpg [ 54.46 KiB | Vizualizat de 11454 ori ]
Comentariu fişier: DUPA SORTARE
Image0175.jpg
Image0175.jpg [ 63.56 KiB | Vizualizat de 11454 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SACEL 4 ANUNTA CONTINUAREA POPULARILOR
MesajScris: 02 Apr 2010, 17:48 
Neconectat

Membru din: 01 Noi 2009, 20:53
Mesaje: 311
Sunteti un om de cuvant, jos palaria!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: SACEL 4 ANUNTA CONTINUAREA POPULARILOR
MesajScris: 02 Apr 2010, 20:00 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Multumesc pentru apreciere si sunt, fara rezerve, de acord cu D-voastra ...!

Am o nelamurire. Colegi pescari, mi-au cerut sa analizam inca o data pretul zilei de pescuit !

Eu am propus 50 de lei/pescar. Care ar fi pretul, dupa parerea Dvs., care sa faca mai accesibila balta ?! Avind in vedere ca sunt cam 70-80 de standuri (fara dig), orice selectie am face, sunt destule locuri disponibile.

Michel D.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SACEL 4 ANUNTA CONTINUAREA POPULARILOR
MesajScris: 03 Apr 2010, 06:32 
Neconectat

Membru din: 01 Noi 2009, 20:53
Mesaje: 311
Pretul numai dvs. il puteti stabili pt ca dvs ati investit, iar pescuitul ca orice afacere se ghideaza dupa profit!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SACEL 4 ANUNTA CONTINUAREA POPULARILOR
MesajScris: 03 Apr 2010, 17:42 
Neconectat

Membru din: 07 Noi 2009, 07:48
Mesaje: 42
logitax scrie:
Multumesc pentru apreciere si sunt, fara rezerve, de acord cu D-voastra ...!

Am o nelamurire. Colegi pescari, mi-au cerut sa analizam inca o data pretul zilei de pescuit !

Eu am propus 50 de lei/pescar. Care ar fi pretul, dupa parerea Dvs., care sa faca mai accesibila balta ?! Avind in vedere ca sunt cam 70-80 de standuri (fara dig), orice selectie am face, sunt destule locuri disponibile.

Michel D.


atata timp cat se pescuieste in regim catch & release cred ca o taxa de 25 de lei/zi este ok din punct de vedere al pescarilor.

trebuie tinut cont ca pestele se intoarce in balta la sfarsitul partidei de pescuit, deci teoretic d-voastra nu ati avea pierderi.

apoi cred ca potentialul baltii ar trebui sa se afle pentru a avea o clientela permanenta.

iar investitia se va amortiza in timp.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SACEL 4 ANUNTA CONTINUAREA POPULARILOR
MesajScris: 03 Apr 2010, 18:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1272
Localitate: Cluj-Napoca
Cand merg pe un lac si intreb cat e taxa C&R si mi se spune 50 de lei, nici nu mai stau la discutii. Efectiv nu are sens, mai apoi patronii se trezesc ca nu au pescari, dar nu schimba taxa ci permit retinerea pestelui intr-o limita. Mi se pare total eronat ca pe o balta intr-o tara civilizata(?) sa nu existe taxa de C&R sau sa fie vulgar de mare. Asadar, cum spunea domnul Iacob, 25 de lei ar trebui sa fie suma maxima pentru o zi de pescuit C&R, doar patronul ramane si cu pestii si cu banii. Sarbatori Fericite.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: SACEL 4 ANUNTA CONTINUAREA POPULARILOR
MesajScris: 04 Apr 2010, 06:14 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
CRISTOS A INVIAT ! Si asta nu numai pescarilor nostrii, dar si tuturor celorlalti care se considera crestini !



TAXA PE SACEL 4 !

Poate trebuia deschis un topic nou, dar cum discutia a fost deschisa aici, atunci tot atunci raspundem subiectului anuntat si care va determina luarea unei hotariri !

De fapt, hotarim impreuna !

Tariful de 50 de lei, anuntat initial de mine, era bazat pe un calcul, strict economic. Si fara modestie matematica,este un tarif real si justificat.

Dar, daca facem o comparatie cu politica de pret practicata de noi, incepind din 2007, prin care tariful impus pentru baltile "la comun", de exemplu lacul SACEL 6, care permite retinerea pestelui si unde se cere 25 de lei pe ziua de pescuit si 12,5 lei pe noapte, sau lacul SACEL 3, pista de crap, unde se percepe pe 2010 tariful de 50 de lei, in regim C&R, dar pe 24 de ore, atunci, putem conclude ca, tariful de 25 de lei pentru PISTA DE STATIONAR SACEL 4, este mai aproapiat punctului vostru de vedere si mai bine conjugat cu interesul baltii !

Deci, hotarim pentru inceput, practicarea unui tarif mai modest pentru a lansa balta !!! Si in mod special pentru cei ce au avut impresia, nejustificata, ca un tarif mai mare, amortizeaza mai repede investitia ! Regula de baza a unei afaceri de succes, este ca cei care "o consuma" sa vina mai des !!! Teoria numitorului mai consistent !

Deci, TARIFUL DE PROMOVARE A PISTEI DE STATIONAR SACEL 4 ESTE DE 25 DE LEI.


Michel D., adm.balti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SACEL 4 ANUNTA CONTINUAREA POPULARILOR
MesajScris: 04 Apr 2010, 07:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Dec 2009, 20:19
Mesaje: 361
Localitate: DEVA
cred ca este ok 25lei. tinand cont ca pescari mai dau bani si pe nada si pe transport pana la locatia respectiva
, mancarea pt o zi de pescuit,o bere- doua :lol: . deci pt un pescar costurile unei zile sunt mult mai mari. si asa preturile toate cresc dar salarile scad pe motiv de criza :cry:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 49 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.035s | 15 Queries | GZIP : Off ]