Pescuit Stationar

Acum este 08 Mai 2024, 20:22

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 14 Apr 2010, 12:19 
Neconectat

Membru din: 18 Noi 2009, 21:57
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti/Tirgoviste
50 ron suprataxa pt gunoi, 5 ron e prea putin


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 14 Apr 2010, 12:48 
Neconectat

Membru din: 13 Apr 2010, 12:21
Mesaje: 29
logitax scrie:
Buna dimineata ALINTUDOSE !

Si eu am facut invitatia si nu numai pe acest topic.

Se dovedeste pentru a cita oara, ca lumea "noastra" ce pretinde ca face parte din cea a pescarilor, vorbeste cam mult si face "ceva" mai putin...!

Ce asteptam ? Ca veti ajunge pe balta si fac regulile ad-hoc, spontan si pe loc ! Sa vezi discutii atunci ! Pai d-le, asta nu ne-ai spus, pai asta n-am stiut, pai n-am mai pomenit asa-ceva ...!

Asteptam !

Michel D., adm.balti.


Buna ziua!

La speciile populate nici macar n-am auzit pomenindu-se de lin, un peste drag mie, dar din care n-am mai prins de ani grei, a disparut din lacurile unde mai prindeam cate unul. Este un peste super bataios distractiv de prins la stationar. M-am uitat pe niste site-uri unguresti am gasit acolo si oferta de "albitura" (ei spun peste pentru furajare-ca ei hranesc si pestii rapitori din lac) cu dimensiuni intre 2 si 10 cm, la preturi modice, cred ca s-ar vedea in 3-5 ani efectele unei populari cu asa ceva.

Am fost anul trecut pe carpodrom ca chibit al unui prieten, am vorbit atunci cu d-l Michel, ar fi bine sa fie mai multi de Michel in tara asta. Deocamdata ne tot facem socotelile sa mergem la balta, dar e distanta mare(Blaj). poate ne asociem mai multi, Iacob esti pe faza?

Cu regulamentul mai e de lucrat, oricum o sa ajunga la forma finala dupa un an de functionare, cand pe baza concluziilor trase se va adauga cate ceva. Am gasit un regulamnet la o balta din Ungaria foarte clar, pe puncte, dar de acolo se mai si retine pestele, cu masura, este precizat si numarul exact pe specii, pe zi sau anual in functie de forma de plata ca este si varianta unui abonament anual. Este defalcat si pe categorii (pentru copii/tineret este alta taxa, cred ca si ei au dreptul sa se distreze, nu?-ei vor fi viitorii clienti)

De spus ar fi multe, mai las si pe alta data. Cu facutul ii urez spor la treaba domnului Michel!

Numai bine1

STM


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 14 Apr 2010, 13:07 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
vlad.oproiu scrie:
50 ron suprataxa pt gunoi, 5 ron e prea putin


Eu faceam referire la situatia in care lasa sacul in care a strans deja gunoiul pe balta si nu il ia cu el pentru a-l arunca intr-un tomberon ...fapt pentru care mi se pare mie aberant sa ceri 50 ron.
Situatia in care pescarul lasa gunoiul imprastiat pe locul de pescuit este mentionata foarte clar in regulament si interzisa de acelas regulament.
Daca vrei mai in clar 5 ron este taxa pe "lene".... ;)

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 14 Apr 2010, 13:28 
Neconectat

Membru din: 18 Noi 2009, 21:57
Mesaje: 169
Localitate: Bucuresti/Tirgoviste
aaaam inteles acum. 10 ron atunci. lenea trebuie totusi combatuta :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 14 Apr 2010, 18:56 
Neconectat

Membru din: 07 Noi 2009, 07:48
Mesaje: 42
catalin232 scrie:
Propunere de regulament :



Regulament

-taxa pescuit 25 Ron/Pers 6 AM - 6 PM
-se pescuieste numai in sistem C&R
-este permis pescuitul cu maxim 2 lansete /vergi/varga+lanseta avand un singur carlig fiecare
-nu este permisa retinerea pestilor in juvelnic , pestii care se vor fotografia vor fi eliberati cat mai repede cu putinta
-se interzice nadirea cu seminte care nu au fost pregatite prealabil (fierte sau inmuiate)
-este obligatoriu minciogul cu coada lunga (minim 2 m ) si plasa ecologica
-dupa descarcarea bagajului masina va ramane in parcarea special amenajata
-sunt interzise gratarul si ascultatul de muzica
-insatitorul (peste 18 ani) poate asista la partida contra sumei de 5 Ron
-copii sub 18 ani nu vor plati taxa de insotitor
-copii sub 18 ani pot pescui contra taxei de 25 Ron avand aceleasi drepturi si obligatii ca si adultii NUMAI sub atenta supraveghere a parintelui sau persoanei care il insoteste
-parintele sau insotitorul minorului este raspunzator pentru comportamentul si actiunile acestuia
-este interzisa depozitarea gunoaielor pe malul apei
-este interzisa aruncarea mucurilor de tigare in apa
-este interzis pescuitul din apa
-este interzisa folosirea barcilor si/sau navomodelelor pentru nadit
-este permisa nadire folosind prastie , catapulta sau raketa
-este obligatoriu sacul pentru gunoi , daca nu ati adus de acasa cereti unul de la responsabilul baltii
-cine lasa gunoiul pe locul de pescuit va plati o suprataxa de 5 Ron
-orice incercare de retinere si/sau transportare a pestelui catre vehicul va fi considerat furt si se va reclama la Politie
-orice abatere de la perzentul regulament va atrage dupa sine parasirea incintei piscicole fara a fi returnate taxele platite (taxa de pescuit si de insotitor daca este cazul)
-va rugam sa semnalati responsabililor incintei piscicole orice abatere sau neregula pe care o constatati

PS:Pentru promovare sau motivare puteti oferi o partida gratis la fiecare 4 partide platite (acelas nume pe 4 chitante) , iar pentru protejarea pestilor puteti impune o marime maxima a carligelor care vor fi folosite pentru pescuitul la crap sau cele folosite pentru pescuitul altor specii (dar este cam compicat de verificat acest lucru).


Regulametul este suprarealist in unele privinte as zice si foarte usor de aplicat intr-o tara civilizata, la noi este mai greu.

si mai multe puncte sunt chiar greu de urmarit de catre paznicii baltii:
"-se interzice nadirea cu seminte care nu au fost pregatite prealabil (fierte sau inmuiate)
-este interzisa aruncarea mucurilor de tigare in apa"
-- poate pana la urma interziceti si fumatul pe balta ca polueaza M-tii Cibinului :D :D :D ; eu nu as avea nimic impotriva :twisted: :twisted:

iar cu :
"-nu este permisa retinerea pestilor in juvelnic , pestii care se vor fotografia vor fi eliberati cat mai repede cu putinta"
eu nu sunt de acord, deoarece pozele se fac sfarsitul partidei cand eliberezi pestii. Ce sa facem sa ne angajam fotograf ca dupa fiecare peste mai rasarit sa facem cate o poza.Apoi pe mine m-ar interesa daca la o partida cu o anumita nada am prins un anumit numar de kilograme si ce pesti au predominat si altadata cum s-a modificat situatia si comportamentul pestilor cu alta nada????
Atata timp cat lungimea si textura juvelnicilor corespunde eu zic ca e ok sa se retina pestii si sa se elibereze la final.
In timpul concursurilor pestii nu sufera si sunt stresati, numai in pescuitul de placere...hai sa fim seriosi....pentru unii muma,
pentru altii pauza..........loserilor.......Exista alte reguli pentru prostime.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 14 Apr 2010, 19:53 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 19:19
Mesaje: 168
Localitate: Alba-Iulia
-insatitorul (peste 18 ani) poate asista la partida contra sumei de 5 Ron

dece insotitorul care numa priveste sa plateasca taxa? :lol: :lol: :lol: :lol:

Platesc 25 ron taxa + ca arunc o gramada de bani in apa - NU IAU PESTI ACASA =>> trebuie sa mai platesc si pentru ca tata sta pe mal! :?: :?:

dupaia domnul Catalin232 trebuia sa faceti un paragraf asa:
-este interzisa nadire cu alta nada infara de SENSAS si TRABUCCO
asa era corect :!: :!: :!: :!:


Ultima oară modificat de Giluk1 pe 14 Apr 2010, 20:06, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 14 Apr 2010, 20:00 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
Giluk1 scrie:
-insatitorul (peste 18 ani) poate asista la partida contra sumei de 5 Ron

dece insotitorul care numa priveste sa plateasca taxa? :lol: :lol: :lol: :lol:


la doripesco se cerea 75 de lei pe uitat asa ca 5 lei e ok :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: NOT

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 14 Apr 2010, 20:07 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 19:19
Mesaje: 168
Localitate: Alba-Iulia
ACOLO E ALTA TREABA!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 14 Apr 2010, 20:56 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Se obisnuieste sa vina musafiri ?!

Ce fac de fapt musafirii, stau 5 ore si se uita ? Deranjeaza ?

Femeile si copii nu platesc. Barbatii, da ! Cit ?

Michel D., adm.balti


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 14 Apr 2010, 21:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mar 2010, 22:16
Mesaje: 459
Localitate: SIBIU
Giluk1 scrie:
-insatitorul (peste 18 ani) poate asista la partida contra sumei de 5 Ron

dece insotitorul care numa priveste sa plateasca taxa? :lol: :lol: :lol: :lol:

Platesc 25 ron taxa + ca arunc o gramada de bani in apa - NU IAU PESTI ACASA =>> trebuie sa mai platesc si pentru ca tata sta pe mal! :?: :?:

dupaia domnul Catalin232 trebuia sa faceti un paragraf asa:
-este interzisa nadire cu alta nada infara de SENSAS si TRABUCCO
asa era corect :!: :!: :!: :!:

Insotitori platesc am inteles , dar cei care vin sa se uite sa urmareasca un concurs aceia platesc?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.045s | 15 Queries | GZIP : Off ]