Pescuit Stationar

Acum este 07 Mai 2024, 22:31

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 04 Apr 2010, 12:39 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Tariful de pescuit a fost definitivat si anuntat, vezi topicul: SACEL 4 ANUNTA...

Pentru o mai buna percepere a hotaririi ce sa- luat, repetam:

TARIFUL DE PROMOVARE A PISTEI DE STATIONAR SACEL 4 ESTE DE 25 DE LEI.

Dar sa stiti, si raspund in acest fel D-lui RaduDan care spune:

Un bun model de urmat, in opinia mea, este lacul de la Sanpaul, judetul Harghita(sper ca nu am gresit judetul) unde se poate pescui con.tra unei taxe absolut modice de 10-15 lei pe zi in sistem C&R, intrarea pe lac se face pe o singura poarta, iar la plecare, cel care percepe taxa controleaza bagajele(galeti, genti, etc) pentru a se asigura ca pescarul nu incalca regulamentul.

Vedeti D.voastra, la poarta controlam doar "traista". Cam putin, nu ?!
Eu vad lucrurile ceva mai larg. Sa controlez port-bagaj-ul mi se pare putin jenant...!

Eu vreau o supraveghere putin mai discreta, dar mai serioasa !


Ultima oară modificat de logitax pe 04 Apr 2010, 15:00, modificat de 3 ori în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUI SI COSTA SACEL 4
MesajScris: 04 Apr 2010, 13:07 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
Am inteles, era doar un exemplu, cam rudimentar ce-i drept, dar totusi, oamenii s-au organizat, iar un gard pentru acea balta nu este mare lucru. Perosnal nu cunosc beltile de la Sacel, dar dupa determinare si angajament, imi imaginez ca nu veti avea mari probleme in a tine lucrurile(braconajul, incalcarile de regulament) sub control.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUI SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 04 Apr 2010, 14:44 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Baltile de la SANPAUL nu pot fi luate ca exemplu. Sacelul are alte suprafete, iazuri mult mai mari. Elesteele de la Sacel sunt mai mari, dar mai lacurile.

Imprejmuirea nu este o solutie pentru un lac ce depasesete 10 ha. Si in nici un caz, SACEL 4. Este prea costisitor si nu asigura decit o poluare de orizont.

Singura treaba buna, este paza permanenta. Fie cu oameni fie cu supraveghere electronica. Sau cu amindoua, in cazul cel mai fericit.

Poate ca vom "visa" si noi la asa ceva.


Ultima oară modificat de logitax pe 04 Apr 2010, 15:01, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 04 Apr 2010, 14:59 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
D-ul Iacob scrie: (pe topicul SACEL 4 ANUNTA...)


dupa cum cunosc eu balta Sacel 4 partea cu poarta si gardul cam cade datorita dimensiunii baltii.
apoi cred ca trebuie sa se intre cu masina pe balta pt a se putea aduce echipamentul de pescuit.
nu stiu daca s-a raspuns intr-un post anterior, dar acum vreo 2 ani eu am pescuit la fitofag pe balta 4, si era destul de mult.
poate ne spune d-l Michael daca s-a recoltat fitofagul sau a mai ramas in balta, pt ca altfel ar fi un pescuit destul de greu
la stationar pe o pista cu fitofag.


S-au discutat aceste detalii. Dar pentru a va ajuta, repetam:

- fitofagul mare s-a scos, la navod, in toamna. A ramas ceva la 1 kg. bucata, dar asta nu va deranja.
- malurile lacului sunt in curs de reamenajare. Dig nou, drum nou, acces nou. Cu masina se duc sculele, pina in stand. Dupa care masina se intoarce in parcare, supraveghiata. Nimeni nu pescuieste cu masina pe lac. Deranjeaza. Stationarul presupune concentrare maxima, avind in vedere ca se pescuieste in manse, doar ziua !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 07 Apr 2010, 11:02 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
logitax scrie:
D-ul Iacob scrie: (pe topicul SACEL 4 ANUNTA...)


dupa cum cunosc eu balta Sacel 4 partea cu poarta si gardul cam cade datorita dimensiunii baltii.
apoi cred ca trebuie sa se intre cu masina pe balta pt a se putea aduce echipamentul de pescuit.
nu stiu daca s-a raspuns intr-un post anterior, dar acum vreo 2 ani eu am pescuit la fitofag pe balta 4, si era destul de mult.
poate ne spune d-l Michael daca s-a recoltat fitofagul sau a mai ramas in balta, pt ca altfel ar fi un pescuit destul de greu
la stationar pe o pista cu fitofag.


S-au discutat aceste detalii. Dar pentru a va ajuta, repetam:

- fitofagul mare s-a scos, la navod, in toamna. A ramas ceva la 1 kg. bucata, dar asta nu va deranja.
- malurile lacului sunt in curs de reamenajare. Dig nou, drum nou, acces nou. Cu masina se duc sculele, pina in stand. Dupa care masina se intoarce in parcare, supraveghiata. Nimeni nu pescuieste cu masina pe lac. Deranjeaza. Stationarul presupune concentrare maxima, avind in vedere ca se pescuieste in manse, doar ziua !


Propunere , s-ar putea face 2 parcari , la jumatatea pistelor , chiar nesupravegheate??? In care sa fie lasate masinile dupa descarcarea sculelor , sa nu trebuiasca sa faci un drum lung pe jos... E o propunere...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 07 Apr 2010, 12:34 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
E o idee !

Dar nu stiu cum ramine cu supravegherea "pescarului". La concurs e clar. Dar la pescuitul de agrement, paznicul nu poate sa se plimbe printre pescari, decit foarte putin, sau de loc.

Si de la cabana lui, nu vede asa de bine, ce face fiecare. Atunci nu e mai bine cu masina intr-o singura parcare ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 07 Apr 2010, 20:05 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Ma refeream la concursuri , nu la pescuitul de placere...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 10 Apr 2010, 11:10 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 09:30
Mesaje: 16
Localitate: Sibiu
Pana la urma:
taxa: pret promotional 25 de lei.
Masina se lasa in parcare.
Pescuit in regim C&R.

Ce alte regului se mai impun pe balta?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 10 Apr 2010, 17:42 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Sa fim pescari. Ne-am dorit o pista, nu o balta oarecare !

Atunci, regula de baza: pescari advarati pentru o balta adevarata !

Si daca va fi asa, am cistigat cu totii ! Un asemenea loc de pescuit, isi merita toti banii din lume !!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 11 Apr 2010, 19:24 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Pai sa va mai dau o regula , ca-i necesara.Pastrarea pestilor PENTRU SEDINTA FOTO se face DOAR in juvelnice cu ochiuri mici , in lungime de minim 2,50m.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.064s | 13 Queries | GZIP : Off ]