Pescuit Stationar

Acum este 04 Mai 2024, 03:50

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 11 Apr 2010, 19:28 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
logitax scrie:
La concurs e clar.
Dar la pescuitul de agrement, paznicul nu poate sa se plimbe printre pescari, decit foarte putin, sau de loc.



La un concurs , paznicul n-are ce cauta in preajma pescarilor , darmite langa ei.Se vor intinde scule in acel stand , care de cele mai multe ori depasesc 1000 euro/stand , ceea ce ma face sa ma gandesc la faptul ca n-ar fi bine ca un paznic neatent sa calce pe ceva , sau sa alunece , sa se impiedice...

Cine spune ca la partidele de placere , in afara concursurilor , unde nu este asa aglomeratie pe maluri , paznicul nu poate patrula printre pescari??? Dimpotriva , cred ca este chiar necesar sa treaca pa la ei macar la 2 ore...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 11 Apr 2010, 20:25 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 09:30
Mesaje: 16
Localitate: Sibiu
Domnule Logitax,

Eu va inteleg si apreciez initiativa de a face o pista de concurs in Romania (chiar daca pana acum nu am participat la concursuri). Sunt cu atat mai fericit cu faptul ca pista e deschisa in Sibiu si a-ti fost de acord sa o "oferiti" la un pret accesibil si celor care nu au de unde sa bage 1000-2000 de euro in pescuit.

Cu toate astea as dori sa expuneti aici pe forum un set de reguli minime pe care dumneavoastra ca administrator doriti ca pescarii sa le respecte.

"Pescar Adevarat" inseamna pentru mine un om cu respect fata de obiectul pasiunii lui. Dar pentru vecinul de la 3 inseamna 20 de lansete insirate pe 30 de metri de mal si cu bombe cu cate sase carlige + alte 3 carlige pe fir/ per lanseta.

De aceea un set minim de reguli ar elimina diferentele de intelegere.
Intrebari:
Numarul maxim de jucarii in apa?
Numarul maxim de ace per jucarie?
Juvelnic de care? Sau deloc?
Ce alte jucarii sunt obligatorii? Minciog, spray antiseptic, saltea primire (just in case)?
Insotitori? Maxim 1/2...5?
Daca vin seara de la 5 taxa e tot 25 de lei?
Aveti deja intelegeri cu vre-un club de pescuit?
Unde vor fi afisate datele cu concursurile?
E voie cu feeder? (Sau doar match, rube, fixa)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 12 Apr 2010, 05:51 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Pescar adevarat inseamna mai mult decit respectul "obiectului" pasiunii. Lumea nostra se degradeaza in cea mai mare parte, datorita lipsei de respect fata de tot ce ne inconjoara. Lucruri mici de regula, chiar neinsemnate la prima vedere.

Asa e si cu pestele, balta in care pescuim sau in care "nu avem voie sa pescuim", de cind venim si pina plecam de pe balta. Daca am avea posibilitatea sa valorificam gunoiul ce se stringe, luni dimineata, de pe balti, recuperam investitiile intr-o luna. Si e doar un aspect, dar care ne va ucide, pe noi toti !

REGULAMENT DE STATIONAR. Pai, pe toate site-urile gasesti tot ce te intereseaza. Vom publica si noi unul, veti primi si unul editat, la intrarea pe balta. Am sa afisez unul si la cabana paznicului. Daca vreti, unul si pe frigiderul care va fi tot la dispozitia pescarului. Poate ajuta !

Dar sa ne intelegem bine de la inceput. Respectul fata de balta si pestele din ea, va prima, oricaror altor reguli sau interese.

Daca avem aceste lucruri in vedere, regulamentul cerut este deja 99% gata.


Michel D., adm.balti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 12 Apr 2010, 20:20 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Din punctul meu de vedere , trebuiesc respectate niste reguli care lipsesc de pe majoritatea baltilor , cele de BUN SIMT.
Deci , Mihai Constantin... crezi ce trebuie juvelnic cu ochiuri mici , lung...sau nu?
Crezi ca trebuie minciog? Spray antiseptic deocamdata nu-i cazul , lasa mistoul... Vrei lansete cu 6 carlige? Eu cred ca maxim 2 bete cu cate un carlig sunt OK , ca sa mai vina si alti pescari ; pentru concurenti nu-i necesara asemenea regula , ca eu n-am vazut niciunul care sa foloseasca 2 scule simultan , dar putini ar fi cei care ar plati omului ca sa pescuiasca doar cu o scula...
Deci , ce-ar fi sa propune fiecare cate o idee de bun simt , fara a exagera , din care sa spicuim un regulament , adica sa-l facem NOI , AICI ?
Sa nu fie prea lung , sa poata fi listat pe o pagina , care sa fie data pescarului odata cu bonul , la achitarea taxei.Reguli privind curatenia , pescuitul , civilizatia pe mal(muzici , gratare , etc) , taxe de curatenie modice pentru insotitori , probabil cu exceptia copiilor , ganditi ...Doar nu sunteti plante... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Adica , in loc sa-l trageti pe omul ala de maneca , mai bine oferiti solutii , variante , fiti constructivi...
La munca !!! ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 13 Apr 2010, 02:55 
Neconectat

Membru din: 07 Noi 2009, 07:48
Mesaje: 42
alintudose scrie:
Din punctul meu de vedere , trebuiesc respectate niste reguli care lipsesc de pe majoritatea baltilor , cele de BUN SIMT.
Deci , Mihai Constantin... crezi ce trebuie juvelnic cu ochiuri mici , lung...sau nu?
Crezi ca trebuie minciog? Spray antiseptic deocamdata nu-i cazul , lasa mistoul... Vrei lansete cu 6 carlige? Eu cred ca maxim 2 bete cu cate un carlig sunt OK , ca sa mai vina si alti pescari ; pentru concurenti nu-i necesara asemenea regula , ca eu n-am vazut niciunul care sa foloseasca 2 scule simultan , dar putini ar fi cei care ar plati omului ca sa pescuiasca doar cu o scula...
Deci , ce-ar fi sa propune fiecare cate o idee de bun simt , fara a exagera , din care sa spicuim un regulament , adica sa-l facem NOI , AICI ?
Sa nu fie prea lung , sa poata fi listat pe o pagina , care sa fie data pescarului odata cu bonul , la achitarea taxei.Reguli privind curatenia , pescuitul , civilizatia pe mal(muzici , gratare , etc) , taxe de curatenie modice pentru insotitori , probabil cu exceptia copiilor , ganditi ...Doar nu sunteti plante... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Adica , in loc sa-l trageti pe omul ala de maneca , mai bine oferiti solutii , variante , fiti constructivi...
La munca !!! ;)


asta cu Mihai Constantin nu ai nimerit-o, acesta este alt Mihai, dar din Sibiu.
ai alt user care este chiar Mihai Constantin,dar din alta locatie, momentan Cluj.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 13 Apr 2010, 05:11 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Multumesc pentru idee, ALINTUDOSE.

Rog idei constructive.

Nu este nimic mai usor, decit sa copiem un regulament existent. Dar o data tiparit, voi schimba mai greu, cite ceva.

Veniti voi cu ceva serios. Inseram ideile voastre. Dar sa pastram permanent, ca regula de baza:


BUNUL SIMT PESCUIESTE PE PRIMA PISTA DE STATIONAR !


Michel D., adm.balti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 13 Apr 2010, 06:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
cred ca polemizam prea mult si vad niste idiotenii de ma doare bila,cate carlige....cate bombe....cate...doamne iartama.........domnule logitax am vazut acolo ca ati spus ca juvelnicul care tine pestii pentru poza sa aiba 2,5 metri.eu nu as da voie la a tine pestii doar in conditii exceptionale si cu juvelnic de minim 3 metri gen reportaje emisiuni bla bla,deoarece platica si babusca sunt niste pesti destul de sensibili si ar fi sanse mari sa se duca pe apa sambetii,am tot stat si am privit aceste discutii si cred ..nu sunt sigur...ca unii cap vb aiurea pe aici si cam vor sa incite spiritele,acest om logitax incearca sa faca o treaba buna.vad ca unii mai un pic si-l iau la bataie,de ce aia...de ce nu...dar de cand...dar e cam scump.....daca e o pista adevarata si buna va spun eu ca 50 ron nu e scump....la doripesco cat costa?...la sarulesti cat costa?...mda..se poate face o reducere de 50 la suta pentru concurenti dar in rest 50 ron.injurati-ma.....TUDOSE SA TACI.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 13 Apr 2010, 09:49 
Neconectat

Membru din: 08 Noi 2009, 13:02
Mesaje: 127
e foarte simplu...2 juvelnice in cazul in care se retine pestele pt emisiuni, reportaje, etc...
unul pt pestele alb si crapul pana intr-un kg si unul pt crapul mai mare de 1 kg...ar trebui sa fie oki...in acest sistem am pescuit destul de mult in anglia si va spun ca nu a murit nici macar un porcusor...

numa`bine!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 13 Apr 2010, 10:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
rubex scrie:
e foarte simplu...2 juvelnice in cazul in care se retine pestele pt emisiuni, reportaje, etc...
unul pt pestele alb si crapul pana intr-un kg si unul pt crapul mai mare de 1 kg...ar trebui sa fie oki...in acest sistem am pescuit destul de mult in anglia si va spun ca nu a murit nici macar un porcusor...

numa`bine!


si mai bine,bravo.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 13 Apr 2010, 11:25 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
adi juvelnice pe specii/ marime ok carlige fara spin ok dar 50 de lei ......./ o zi de pescuit e putin cam mult :( cum dealtfel si doripesco e ft scump . daca pui nada momeala drum cati isi permit 1 /saptamana la banii astia :shock: :shock: :( la 25 de lei eu vad mult mai multi pescari pe balta decat la 50 de lei ....

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.064s | 13 Queries | GZIP : Off ]