Pescuit Stationar

Acum este 03 Mai 2024, 09:28

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 13 Apr 2010, 12:22 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Pista costa, deocamdata, 25 lei/pescar.

Daca nu mai incapem pe ea, vom stabili alte reguli, printre alte, si de taxare (?) Poate si "situatia" financiara generala (?), cere putina atentie, la formularea pretentiilor !

Pina atunci, ramine cum am stabilit.

In privinta regulilor pe balta, stabilim impreuna, cum si ce !!!


Michel D., adm.balti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 13 Apr 2010, 20:28 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
iacob scrie:
alintudose scrie:
Din punctul meu de vedere , trebuiesc respectate niste reguli care lipsesc de pe majoritatea baltilor , cele de BUN SIMT.
Deci , Mihai Constantin... crezi ce trebuie juvelnic cu ochiuri mici , lung...sau nu?
Crezi ca trebuie minciog? Spray antiseptic deocamdata nu-i cazul , lasa mistoul... Vrei lansete cu 6 carlige? Eu cred ca maxim 2 bete cu cate un carlig sunt OK , ca sa mai vina si alti pescari ; pentru concurenti nu-i necesara asemenea regula , ca eu n-am vazut niciunul care sa foloseasca 2 scule simultan , dar putini ar fi cei care ar plati omului ca sa pescuiasca doar cu o scula...
Deci , ce-ar fi sa propune fiecare cate o idee de bun simt , fara a exagera , din care sa spicuim un regulament , adica sa-l facem NOI , AICI ?
Sa nu fie prea lung , sa poata fi listat pe o pagina , care sa fie data pescarului odata cu bonul , la achitarea taxei.Reguli privind curatenia , pescuitul , civilizatia pe mal(muzici , gratare , etc) , taxe de curatenie modice pentru insotitori , probabil cu exceptia copiilor , ganditi ...Doar nu sunteti plante... :mrgreen: :mrgreen: :mrgreen:
Adica , in loc sa-l trageti pe omul ala de maneca , mai bine oferiti solutii , variante , fiti constructivi...
La munca !!! ;)


asta cu Mihai Constantin nu ai nimerit-o, acesta este alt Mihai, dar din Sibiu.
ai alt user care este chiar Mihai Constantin,dar din alta locatie, momentan Cluj.


Scuze de confuzie , din viteza...Dar ideea ramane. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 13 Apr 2010, 20:33 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
adi petrisor scrie:
....TUDOSE SA TACI.


Tac , prostane , pentru tine ce nu fac...
Dar hai mai bine sa-l ajutam pe logitax , pune si tu cateva idei , cu toate ca stiu ca intampini dificultati... :mrgreen:
Hai sa-l ajutam , sa faca un regulament bun ,ca daca-i pista de stationar , cui dreaq credeti ca se adreseaza asta, nu de alta , dar parca va aud peste 6-7 luni "de ce aia , de ce nu aialalta , cine zice sa..."
Deci , hai sa fim constructivi si sa incercam sa scoatem ceva bun.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 14 Apr 2010, 05:35 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Buna dimineata ALINTUDOSE !

Si eu am facut invitatia si nu numai pe acest topic.

Se dovedeste pentru a cita oara, ca lumea "noastra" ce pretinde ca face parte din cea a pescarilor, vorbeste cam mult si face "ceva" mai putin...!

Ce asteptam ? Ca veti ajunge pe balta si fac regulile ad-hoc, spontan si pe loc ! Sa vezi discutii atunci ! Pai d-le, asta nu ne-ai spus, pai asta n-am stiut, pai n-am mai pomenit asa-ceva ...!

Asteptam !

Michel D., adm.balti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 14 Apr 2010, 06:59 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
alintudose scrie:
adi petrisor scrie:
....TUDOSE SA TACI.


Tac , prostane , pentru tine ce nu fac...
Dar hai mai bine sa-l ajutam pe logitax , pune si tu cateva idei , cu toate ca stiu ca intampini dificultati... :mrgreen:
Hai sa-l ajutam , sa faca un regulament bun ,ca daca-i pista de stationar , cui dreaq credeti ca se adreseaza asta, nu de alta , dar parca va aud peste 6-7 luni "de ce aia , de ce nu aialalta , cine zice sa..."
Deci , hai sa fim constructivi si sa incercam sa scoatem ceva bun.



pana marti are regulamentul si daca i se pare ok poate sa-l si posteze.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 14 Apr 2010, 11:23 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Propunere de regulament :



Regulament

-taxa pescuit 25 Ron/Pers 6 AM - 6 PM
-se pescuieste numai in sistem C&R
-este permis pescuitul cu maxim 2 lansete /vergi/varga+lanseta avand un singur carlig fiecare
-nu este permisa retinerea pestilor in juvelnic , pestii care se vor fotografia vor fi eliberati cat mai repede cu putinta
-se interzice nadirea cu seminte care nu au fost pregatite prealabil (fierte sau inmuiate)
-este obligatoriu minciogul cu coada lunga (minim 2 m ) si plasa ecologica
-dupa descarcarea bagajului masina va ramane in parcarea special amenajata
-sunt interzise gratarul si ascultatul de muzica
-insatitorul (peste 18 ani) poate asista la partida contra sumei de 5 Ron
-copii sub 18 ani nu vor plati taxa de insotitor
-copii sub 18 ani pot pescui contra taxei de 25 Ron avand aceleasi drepturi si obligatii ca si adultii NUMAI sub atenta supraveghere a parintelui sau persoanei care il insoteste
-parintele sau insotitorul minorului este raspunzator pentru comportamentul si actiunile acestuia
-este interzisa depozitarea gunoaielor pe malul apei
-este interzisa aruncarea mucurilor de tigare in apa
-este interzis pescuitul din apa
-este interzisa folosirea barcilor si/sau navomodelelor pentru nadit
-este permisa nadire folosind prastie , catapulta sau raketa
-este obligatoriu sacul pentru gunoi , daca nu ati adus de acasa cereti unul de la responsabilul baltii
-cine lasa gunoiul pe locul de pescuit va plati o suprataxa de 5 Ron
-orice incercare de retinere si/sau transportare a pestelui catre vehicul va fi considerat furt si se va reclama la Politie
-orice abatere de la perzentul regulament va atrage dupa sine parasirea incintei piscicole fara a fi returnate taxele platite (taxa de pescuit si de insotitor daca este cazul)
-va rugam sa semnalati responsabililor incintei piscicole orice abatere sau neregula pe care o constatati

PS:Pentru promovare sau motivare puteti oferi o partida gratis la fiecare 4 partide platite (acelas nume pe 4 chitante) , iar pentru protejarea pestilor puteti impune o marime maxima a carligelor care vor fi folosite pentru pescuitul la crap sau cele folosite pentru pescuitul altor specii (dar este cam compicat de verificat acest lucru).

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Ultima oară modificat de catalin232 pe 14 Apr 2010, 11:49, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 14 Apr 2010, 11:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mar 2010, 22:16
Mesaje: 459
Localitate: SIBIU
catalin232 scrie:
Propunere de regulament :



Regulament

-taxa pescuit 25 Ron/Pers 6 AM - 6 PM
-se pescuieste numai in sistem C&R
-este permis pescuitul cu maxim 2 lansete /vergi/varga+lanseta avand un singur carlig fiecare
-nu este permisa retinerea pestilor in juvelnic , pestii care se vor fotografia vor fi eliberati cat mai repede cu putinta
-se interzice nadirea cu seminte care nu au fost pregatite prealabil (fierte sau inmuiate)
-este obligatoriu minciogul cu coada lunga (minim 2 m ) si plasa ecologica
-dupa descarcarea bagajului masina va ramane in parcarea special amenajata
-sunt interzise gratarul si ascultatul de muzica
-insatitorul (peste 18 ani) poate asista la partida contra sumei de 5 Ron
-copii sub 18 ani nu vor plati taxa de insotitor
-copii sub 18 ani pot pescui contra taxei de 25 Ron avand aceleasi drepturi si obligatii ca si adultii NUMAI sub atenta supraveghere a parintelui sau persoanei care il insoteste
-parintele sau insotitorul minorului este raspunzator pentru comportamentul si actiunile acestuia
-este interzisa depozitarea gunoaielor pe malul apei
-este interzisa aruncarea mucurilor de tigare in apa
-este obligatoriu sacul pentru gunoi , daca nu ati adus de acasa cereti unul de la responsabilul baltii
-cine lasa gunoiul pe locul de pescuit va plati o suprataxa de 5 Ron
-orice incercare de retinere si/sau transportare a pestelui catre vehicul va fi considerat furt si se va reclama la Politie
-orice abatere de la perzentul regulament va atrage dupa sine parasirea incintei piscicole fara a fi returnate taxele platite (taxa de pescuit si de insotitor daca este cazul)
-va rugam sa semnalati responsabililor incintei piscicole orice abatere sau neregula pe care o constatati

PS:Pentru promovare sau motivare puteti oferi o partida gratis la fiecare 4 partide platite (acelas nume pe 4 chitante) , iar pentru protejarea pestilor puteti impune o marime maxima a carligelor care vor fi folosite pentru pescuitul la crap sau cele folosite pentru pescuitul altor specii (dar este cam compicat de verificat acest lucru).

super regulamentu ;) mai putin alineatul 4 nu cred ca ar fi o problema sa reti pesti in juvelnic daca acesta indeplineste criterile unui juvelnic de competitie. ;) ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 14 Apr 2010, 11:44 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Sincer iti spun , pentru un pescuit C&R nu ai nevoie pentru juvelnic , in plus scapi de un bagaj in plus ;) .
Daca vrei sa scrii un articol sau sa faci o filmare pentru a da greutate cuvantului (nu poti spune intr-un articol ca ai prins 10 kg si tu sa arati o poza cu un peste atarnat in carlig) iarin cazul competitiilor se intelege de la sine.In rest .. se complica lucrurile..

Este doar o parere personala , nu detin adevarul absolut , in final tot administratorul va fi cel care va decide.

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 14 Apr 2010, 11:54 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
eventual sa se poata tine in juvelnic doar crapii mai mari ( pt poza de final) :roll: carasul, babusca , platica sa nu se tina fiind mai sensibili :roll:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUM PESCUIM SI CIT COSTA SACEL 4
MesajScris: 14 Apr 2010, 11:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:18
Mesaje: 1488
Localitate: rm valcea
vine careva duminca pe acolo ?? :oops: :roll:

_________________
cloncuri pentru SOMN !!! cei interesati apelati .


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 48 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.056s | 13 Queries | GZIP : Off ]