Pescuit Stationar

Acum este 03 Mai 2024, 16:29

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: concursuri agvps
MesajScris: 15 Noi 2009, 12:54 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
primul impuls a fost sa trimit un mp pt Tudor Bodocan in care sa -i explic de ce nu au venit pescarii braileni la medgidia. pt ca pe buna dreptate locatia era aproape de noi.
motivul principal a fost perioada de timp alocata desfasurarii concursului. pentru noi este f greu sa lipsesti de la munca 3 zile concurs + 3 zile drum si antrenamente. unii dintre noi sunt implicati si in calificari , mai avem copii cu care venim prin concursuri si daca alocam pt fiecare concurs 5-6 zile nu mai muncim deloc vara. sunt sigur ca in aceeasi situatie sunt si alti pescari din tara.
nu pun problema banilor pt ca de dragul concursului si a atmosferei de acolo as veni cu un bat si un borcan de viermi si as dormi in cort. problema este timpul.
eu nu cred ca sunt necesare 3 manse mai ales ca acum poti pescui la rube-bolo-match in oricare mansa .
daca va uitati pe listele cu participanti sunt cam aceeasi la toate concursurile. cineva ar putea spune ca trebuiesc facute sacrificii...de acord . dar cum sa explic la munca faptul ca am nevoie de 1 saptamana de concediu in iunie-iulie-august-septembrie.
judecand pragmatic unii dintre voi ar trebui sa se bucure. in schimb la nivel inalt [agvps-pt ca de concursurile lor vorbim] ar trebui sa-si dea seama ca in felul acesta nu vin decat cativa pusti din urma. unii sunt inca elevi sau studenti dar si ei o sa se cearna.
si daca promovare nu e nimic nu e.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concursuri agvps
MesajScris: 27 Noi 2009, 21:57 
Neconectat

Membru din: 31 Oct 2009, 21:53
Mesaje: 135
Nitu V scrie:
...si daca promovare nu e nimic nu e.


Am citit mai zilele trecute cateva file din arhiva. In Marea Britanie se organizeaza anual mii de concursuri: discrete dar si mediatizate. In Ro nu se prea obisnuieste. De ce? Stim cu totii dar nu recunoastem :P

_________________
Trebuie sa vrei cu adevarat ceea ce vrei!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concursuri agvps
MesajScris: 28 Noi 2009, 14:50 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
eu cred ca asta se intampla si datorita faptului ca unii din oamenii care tin in mana fraiele concursurilor agvps nu au aceleasi interese cu ale agvps-ului in sine.
ex
la braila pe judet au fost 11-12 pescari la conc ajvps.
20 de pescari au participat la un concurs de pescuit organizat de primarie dupa niste reguli minime.
unde e logica ?
de ce sa impunem rubezian , minciog cu coada de 3 m etc daca pestii tot nu ajung in apa . simplu ...ca sa nu participe decat cativa oameni. nu spun ca de cand s-au bagat mansele impuse de cele mai multe ori nu au coincis cu conditiile din teren ....aaa vrei mai departe ridicam stacheta...oricum parerea mea este ca agvps nu este interesat de pescuit... beleaua este ca nu stiu cine o sa mai vizeze la anu aici . si incet incet o sa ne transformam intr-o tara unde vrei sa pescuiesti...ok ...30 ron anpa si peste ciuciu sau 50-100 ron pe zi si uite tati daca suntem cuminti pe balta asta facem gratar ca ne da voie.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concursuri agvps
MesajScris: 28 Noi 2009, 18:29 
Neconectat

Membru din: 31 Oct 2009, 21:53
Mesaje: 135
Nitu V scrie:
...la braila pe judet au fost 11-12 pescari la conc ajvps.
20 de pescari au participat la un concurs de pescuit organizat de primarie dupa niste reguli minime. unde e logica ? ...


Logica? Simpla: temerea ca vreun novice s-ar putea sa faca o mare surpriza? Si nu se cade ;)

_________________
Trebuie sa vrei cu adevarat ceea ce vrei!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concursuri agvps
MesajScris: 28 Noi 2009, 21:09 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Nitule, din strafundul sufletului :oops: ...sa sti ca-ti dau dreptate :oops: ...dar din pacate PERFORMANTA...nu se obtine asa...este ca si cum ar juca fotbal doua echipe una cu ghete Puma sau care or fi mai bune acum ...si alta cu tenisi chinezesti ...sau la formula 1 sa demonstrat clar ca poti fi soferul lui peste da daca nu ai masina buna ,performanta ...esti fix O...asa-i si la, Tir ,Inot sau ce sport, in principal individual ..vrei tu.Eu i-am criticat pe baieti ca Au venit cu rbs-uri de 2 lei in Olanda si tot ce-au reusit a fost sa mestece apa cu ele ca un titirez ...cel putin la 13m .Din pacate eu cred ca... pescar valoros(cum avem in tara de altfel) + echipament competitiv + manager(i) pe masura = PERFORMANTA ...restul e doar...poezie si...suferinta.Cu respecte Tica....

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concursuri agvps
MesajScris: 28 Noi 2009, 21:15 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
c_tin scrie:
Nitu V scrie:
...la braila pe judet au fost 11-12 pescari la conc ajvps.
20 de pescari au participat la un concurs de pescuit organizat de primarie dupa niste reguli minime. unde e logica ? ...


Logica? Simpla: temerea ca vreun novice s-ar putea sa faca o mare surpriza? Si nu se cade ;)

Sau poate Primaria a pus niste premii in joc , niste mici si niste bere? ;) :?:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concursuri agvps
MesajScris: 29 Noi 2009, 13:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 18:15
Mesaje: 442
mai fratilor
treaba e prea simpla ca sa fie complicata
in ziua de azi ,in Romania,ca sa participi la un concursuri de stationar cu pretentii,trebuie sa ai timp,bani personali si sponsor....eventual , talent,pricepere si ca in orice sport si ceva bulan,daca nu ai primele conditii,nu are rost sa faci deplasarea si daca tot vrei sa participi fara mari pretentii o faci pe barba ta sau te duci la concursuri de casa cu bani putini si reguli adhoc
AGVPS-ul are crocodili in buzunare....nu va bazati pe banii si puterea lor de organizare

asa cum zicea si tica....nu poti face performanta cu trestia si un botz de mamaliga

aia cu frustratii din B... :evil: :evil: :evil: .....PUN EU LABA PE TINE TICA....sau mai bine Mopul


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concursuri agvps
MesajScris: 29 Noi 2009, 20:13 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 19:24
Mesaje: 595
Localitate: nitu vasile braila
cine a spus ca performanta nu se face cu tot ce spuneti voi ?
oamenii din exemplul dat de mine au vrut sa se simta bine 3 ore ,tudose. si sunt comvins ca daca luau locul 1 ar fi pretuit f mult bucata aia de carton.
acum 3 ani parca , am pescuit prima data pe faleza dunarii la noi cu un rubezian . pescuiam la platica si raportul de pesti scosi era cam 5 pesti ai mei la 1 peste prins de 10 alti pescari. unul a lasat fixa jos si a venit in spate sa se uite. stiti ce m-a intrebat ? ,,nene ...de ce te chinui si nu pui firul cat batul?,, si vedea cat prindeam .
cred ca impunerea unor reguli draconice omoara pescuitul ca si sport de masa.
cati pescari divizionari a sau b sunt in stare sa duca un mondial? poate cel mult 10 si ma bucur daca ma insel . atunci ce facem ? gandim regulamente numai pt ei? de unde sa stiu eu, care vreau sa particip la un concurs asa de amorul artei, la cate situatii face fata un rubesian , daca nu ma conving singur .[ :lol: nu la bolcas sau la medgidia pe furtuna].la noi e invers- intai ti se impune si dupa aia te dumiresti -
daca mai apuci.
maama ,nu avem rezultate la mondiale pt ca la nat se castiga cu oblet . si s-au impus niste reguli . acum unii au vazut ca nu e bine si se poate pescui trei stiluri intr-o mansa . s-a invatat o lectie.
dar oare rezultatele nu se vor imbunatati si daca se vor organiza finale si pe piste dificile? mai apare o necunoscuta...pista...o intrebare...ultimile 2 finale ale energoteamului -piste dificile ...la individual in italia -pista dificila ...la finala sensasului pista dificila ...la finala individual -pista dificila. am incurcat vreuna ? se poate. si atunci de ce nimeni nu cere organizarea de concursuri pe piste asemanatoare.


am vrut sa sterg pt ca am zis ca nu e treaba mea unde se tin finalele nationale.

pentru performanta ...da ...ai nevoie de tot ce au spus tica si bogdan...dar ca sa atragi lumea sa vina la concursuri , sa inteleaga valoarea rubezianului, sa inteleaga gestul eliberarii si al malului curat [ nu uit sarulestiul] nu ai nevoie de3 manse , juvelnic de 3 metri , minciog de 3 metri sau mai stiu eu ce.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concursuri agvps
MesajScris: 04 Ian 2010, 13:55 
Neconectat

Membru din: 13 Dec 2009, 18:15
Mesaje: 4
Salut baieti.Sunt Zoli,un pescar din Brasov.Va doresc LA MULTI ANI!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: concursuri agvps
MesajScris: 04 Ian 2010, 14:14 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
zoli scrie:
Salut baieti.Sunt Zoli,un pescar din Brasov.Va doresc LA MULTI ANI!


la multi ani marcele si multa sanatate :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.043s | 13 Queries | GZIP : Off ]