Pescuit Stationar

Acum este 05 Mai 2024, 23:05

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: SACEL AMENAJEAZA IN FORTA
MesajScris: 12 Mai 2010, 20:35 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Va multumesc pentru apreciere. Va rugam, insa, sa tineti cont de faptul ca o asemenea pista nu se naste in citeva luni. Noi am inceput discutiile in octombrie 2009.

Noi suntem incintati de ce s-a realizat pina acum. D-voastra nu ?! Sigur ca s-a realizat in sincope. Dar spre deosebire de alti "pionieri" in domeniu, ori ca nu au realizat o asemenea investitie, sau poate realizata in mai multi ani, sau ... chiar de loc.

Dar ne insusim critica pe care ne-o aduceti, puteti avea si dreptate. Dar, ma intreb, daca ca erati dispus sa scoateti din buzunarul Dvs. 80.000 de euro (pina acum) pentru a realiza un asemenea proiect.

Noi atit am putut. Data viitoare, mai bine ...!


Michel D., adm.balti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SACEL AMENAJEAZA IN FORTA
MesajScris: 12 Mai 2010, 21:03 
Neconectat

Membru din: 07 Noi 2009, 07:48
Mesaje: 42
logitax scrie:
Va multumesc pentru apreciere. Va rugam, insa, sa tineti cont de faptul ca o asemenea pista nu se naste in citeva luni. Noi am inceput discutiile in octombrie 2009.

Noi suntem incintati de ce s-a realizat pina acum. D-voastra nu ?! Sigur ca s-a realizat in sincope. Dar spre deosebire de alti "pionieri" in domeniu, ori ca nu au realizat o asemenea investitie, sau poate realizata in mai multi ani, sau ... chiar de loc.

Dar ne insusim critica pe care ne-o aduceti, puteti avea si dreptate. Dar, ma intreb, daca ca erati dispus sa scoateti din buzunarul Dvs. 80.000 de euro (pina acum) pentru a realiza un asemenea proiect.

Noi atit am putut. Data viitoare, mai bine ...!


Michel D., adm.balti.


daca as avea 80.000 de euro i-as investii si eu intr-un asemena proiect.

dar eu nu detin amenajari piscicole ca d-voastra.

oricum ce ati facut d-voastra este o investitie care cred ca pe termen lung se va amortiza.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: SACEL AMENAJEAZA IN FORTA
MesajScris: 13 Mai 2010, 04:55 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
In ciuda faptului ca sunteti deschis cu noi, trebuie sa va atentionez, ca noi detinem 2 amenajari piscicole. Si daca fiecare din cele 15 iazuri, 5 elestee si stiu eu mai ce, ar necesita o asemenea investitie, si taxa de pescar ar fi de 25 de lei/zi, cred ca asta s-ar amoriza in citeva sute de ani. Apropo's, ce virsta aveti D-voastra, D-le Iacob ? Nu de altceva, dar sa nu gresesc la calculul anilor necesari recuperarii banilor pe care, daca i-ati avea, ati fi dispus sa-i investiti.


Cu stima,

Michel D., adm.balti.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SACEL AMENAJEAZA IN FORTA
MesajScris: 13 Mai 2010, 11:42 
Neconectat

Membru din: 07 Noi 2009, 07:48
Mesaje: 42
logitax scrie:
In ciuda faptului ca sunteti deschis cu noi, trebuie sa va atentionez, ca noi detinem 2 amenajari piscicole. Si daca fiecare din cele 15 iazuri, 5 elestee si stiu eu mai ce, ar necesita o asemenea investitie, si taxa de pescar ar fi de 25 de lei/zi, cred ca asta s-ar amoriza in citeva sute de ani. Apropo's, ce virsta aveti D-voastra, D-le Iacob ? Nu de altceva, dar sa nu gresesc la calculul anilor necesari recuperarii banilor pe care, daca i-ati avea, ati fi dispus sa-i investiti.


Cu stima,

Michel D., adm.balti.


eu am 31 de ani. Nu ca ar conta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: SACEL AMENAJEAZA IN FORTA
MesajScris: 13 Mai 2010, 14:30 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Azi am facut lucruri bune !

Am terminat PISTA 2. Au iesit 40 de standuri. Am pregatit si PISTA 3, dar ramine de asezat balastru adus.

Am ridicat nivelul malului la PISTA 1, in asa fel, incit pot ridica nivelul apei, fara sa inund partea care era mai joasa.

Am pozitionat 4 toalete eco, 2 pe pista 2 si 2 la tabara, locul unde vom sta impreuna (tragere la sorti, premiere, masa, etc).

Am tras tub sub pamint pe o distanta de 200 m. Simbata trebuie sa avem curent, si la tabara si la digul de pe 4 (frigidere ?).

Acum, in acest moment, dam drumul la apa din elesteul 2. Pina miine dimineata apa va creste cu 10-15 cm.

Imagini din activitatea de azi.


Michel D., adm.balti.


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: MAL INALTAT PE PISTA 1-PROVIZORIU
PISTA 1 13MAI.JPG
PISTA 1 13MAI.JPG [ 66.76 KiB | Vizualizat de 6018 ori ]
Comentariu fişier: ASA ARATA PISTA DUPA BALASTAREA STANDULUI
PISTA 2 13MAI.JPG
PISTA 2 13MAI.JPG [ 64.32 KiB | Vizualizat de 6018 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SACEL AMENAJEAZA IN FORTA
MesajScris: 13 Mai 2010, 15:50 
Neconectat

Membru din: 13 Mai 2010, 11:55
Mesaje: 9
apuca sa se umple pana duminica???? credeti ca se va modifica mult comportamentul pestilor datorita cresterii de nivel bruste si recenta a nivelului apei??? multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: SACEL AMENAJEAZA IN FORTA
MesajScris: 13 Mai 2010, 18:15 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
Da, apa va avea nivelul scontat, la distanta calculata.

Acum curge un tub de 600, plin, in debit fortat.
In noaptea asta, verificam, si daca scade debitul, mai dam drumul la 1-2 vaneti la golirea de fund (calugar).

Miine ziua, mergem la maxim. Pina seara, dupa care, de vineri seara, mai usor. Spre minim chiar. Debit de primenire, adica 2-3 degete peste gratar. Si asa ramine, dar sub control permanent. Se controleaza nivelul la deversor si nivelul vanetilor in calugar. La citeva ore, permanent. Asta este si va fi !

Ce am mai facut azi ?!


Fişiere ataşate:
Comentariu fişier: PISTA I - BALASTRU PREGATIT PENTRU AMENAJARE DRUM ACCES
PISTA 1 13MAI01.JPG
PISTA 1 13MAI01.JPG [ 69.11 KiB | Vizualizat de 5986 ori ]
Comentariu fişier: PISTA 1 - AM RIDICAT MALUL
PISTA 1 13MAI02.JPG
PISTA 1 13MAI02.JPG [ 67.36 KiB | Vizualizat de 5986 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SACEL AMENAJEAZA IN FORTA
MesajScris: 13 Mai 2010, 20:21 
Neconectat
Moderator global
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:11
Mesaje: 5041
Imi place ce vad... Sa speram ca va iesi totul bine. ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: SACEL AMENAJEAZA IN FORTA
MesajScris: 13 Mai 2010, 23:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 28 Mar 2010, 22:16
Mesaje: 459
Localitate: SIBIU
o mica intrebare din partea domnului Secasiu: ce se intampla cu stuful si iarba de pe pista vor fi inundate de apa si vom avea iarba pana in 7 metri de mal?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: SACEL AMENAJEAZA IN FORTA
MesajScris: 14 Mai 2010, 03:49 
Neconectat

Membru din: 05 Noi 2009, 17:38
Mesaje: 364
alintudose scrie:
Imi place ce vad... Sa speram ca va iesi totul bine. ;)


DAR MIE SA VEZI CE-MI PLACE !

Si asta la emotiile avute pina miercuri ! Au constructorii astia un stil de ati f..e nervii ! Astia trebuiesc ori premiati (nu ma gindesc la prime grase, ca astea si le iau ei singuri fara jena), ori exterminati !

Acum m-am linistit. Lucrurile au intrat in "normal". Se poate vorbi de activitati si agenda de lucru.

Aseara pe la 23.00 am fost sa verific din nou, apa. Curgea la debit de 0.7 m3/s si crestea nivelul frumos.

Asa ca am dormit si eu linistit, ca de vreo saptamina ma uitam noaptea la TV.

Singura treaba care ma preocupa, in modul cel mai serios, azi, este sa ajung sa golesc elesteele 2-3-4 de apa si sa trec la debit de primenire din lacul 5. Atunci pot veni pescarii sa vada pestisorii mei frumosi si dragi !

Michel D., adm.balti.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.093s | 17 Queries | GZIP : Off ]