Pescuit Stationar

Acum este 16 Apr 2024, 20:07

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Daiwa Windcast Feeder 3.9m 150g vs Daiwa Windcast H Feeder
MesajScris: 15 Sep 2016, 14:23 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2010, 09:08
Mesaje: 117
Localitate: Timisoara
salut,

Stie cineva daca exista vreo diferenta intre aceste lansete dpdv al actiunii? Ambele au 3.9m si cw 150g. Daiwa heavy feeder are 3 varfuri si inele mai mari, fata de 2 varfuri si (banuiesc) inele mai mici in diametru la cealalta.

Caut 2 bete de feeder pt pescuit in curent mediu-mare (Dunare, Mures) si ma tot invart intre 1buc Spro Cresta Big River 140g + 1buc Spro Cresta by Berti Bovens 180g, 2buc Spro Master River (care au cam iesit din calcul datorita greutatii) sau 2buc Daiwa Heavy feeder. Toate de 3.9m.
90% din "fidareli" le fac pe Timis cu un beastmaster de 90g, dar mai fac cateva iesiri si pe la Dunare (intentionez sa vizitez si Muresul) si vreau niste lansete mai puternice.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa Windcast Feeder 3.9m 150g vs Daiwa Windcast H Feed
MesajScris: 18 Sep 2016, 12:20 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2010, 09:08
Mesaje: 117
Localitate: Timisoara
Nici un fan daiwa?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa Windcast Feeder 3.9m 150g vs Daiwa Windcast H Feed
MesajScris: 18 Sep 2016, 16:27 
Neconectat

Membru din: 20 Dec 2011, 09:37
Mesaje: 1011
Nu exista lanseta heavy sau extraheavy lungime 3,60
sau 3,90m care sint concepute pentru pescuitul pe fluvii
sau ape curgatoare si sa fie usoare in acelasi timp.
O lanseta dedicata acestui stil are in jur de 350-380 grame
adica are CARNE pe ea,blankul ranforsat,inele mari,cotorul
lung de pluta,mandrina foarte solida.
O lanseta care exceleaza in acest domeniu este SPRO-BIG
RIVER-PELLET-FEEDER actiune 100-250 grame,testata in decursul
anilor si pe care te bazezi in orice situatie.

Restul este marketing de doi lei,facut sa-ti ia banii si
sa te umpli de regrete.
Am trecut prin faza asta si stiu ce spun,am rulat peste 25 de
lansete heavy si extraheavy una mai scumpa ca alta.

Rezultatul-SPRO BIG RIVER .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa Windcast Feeder 3.9m 150g vs Daiwa Windcast H Feed
MesajScris: 19 Sep 2016, 08:10 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2010, 09:08
Mesaje: 117
Localitate: Timisoara
costy67 scrie:
Nu exista lanseta heavy sau extraheavy lungime 3,60
sau 3,90m care sint concepute pentru pescuitul pe fluvii
sau ape curgatoare si sa fie usoare in acelasi timp.
O lanseta dedicata acestui stil are in jur de 350-380 grame
adica are CARNE pe ea,blankul ranforsat,inele mari,cotorul
lung de pluta,mandrina foarte solida.
O lanseta care exceleaza in acest domeniu este SPRO-BIG
RIVER-PELLET-FEEDER actiune 100-250 grame,testata in decursul
anilor si pe care te bazezi in orice situatie.

Restul este marketing de doi lei,facut sa-ti ia banii si
sa te umpli de regrete.
Am trecut prin faza asta si stiu ce spun,am rulat peste 25 de
lansete heavy si extraheavy una mai scumpa ca alta.

Rezultatul-SPRO BIG RIVER .


Multumesc de sfat!

M-am uitat si eu la Big River Pellet feeder, are Dome un film facut in Slovacia in care foloseste aceste lansete. Seful de magazin de la Fishline foloseste aceasta lanseta (cea de 3,6m) si l-am rugat sa-mi spuna cum e blankul in comparatie cu Master Carp (lanseta master carp am avut-o in mana si mi se pare ca are blankul cam moale fata de ce am eu nevoie). Mi-a spus ca Big River Pellet feeder este mai moale in blank decat Master Carp. Avand in vedere ca omul foloseste aceasta lanseta, tind sa-l cred.
De ex, compania Sportex are o reputatie extrem de solida in lumea crapista. Acum au intrat (si) pe piata lansetelor de feeder. Lanseta Heavy de 3.9m, 160-210g cantareste doar 268g. E drept ca actiunea lansetei este descrisa destul de vag, s-ar putea ca blankul sa fie moale, nerecomandat pt pescuit pe rauri cu debit mare. Dar, in general, cu cat blankul lansetei este mai calitativ, cu atat este mai usor.........si mai scump.
Ai pus mana pe Spro Cresta? Mi se pare o lanseta destul de nervoasa, atat Cresta by Berti Bovens, cat si Cresta Big River.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa Windcast Feeder 3.9m 150g vs Daiwa Windcast H Feed
MesajScris: 19 Sep 2016, 09:20 
Neconectat

Membru din: 20 Dec 2011, 09:37
Mesaje: 1011
Dar este si varianta de 3,90m actiune 200-300 de grame,lansetele
din gama BIG-RIVER au actiunea progresiva,mie personal nu-mi place
actiune de virf de la noile modele XXH-by Dome Gabor de 3,90m.
Semnalizeaza perfect de la platica ca palma pina la crap si somn,asta
te ajuta foarte mult.
Eu nu cred ca in gama de pret pina in 500 de ron,poti gasii ceva mai
bun si mai competitiv.
Cel putin asta este parerea mea,pentru ca pe Dunare trebuie sa te
duci echipat corespunzator.

Parerea mea.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa Windcast Feeder 3.9m 150g vs Daiwa Windcast H Feed
MesajScris: 19 Sep 2016, 10:02 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2010, 09:08
Mesaje: 117
Localitate: Timisoara
Da, Spro Master River, pe langa faptul ca e greu, mi s-a parut cam rigid. Cel pe care am pus mana era echipat cu varful heavy. Cam rigida combinatie, e adevarat. Din pacate n-am avut inspiratia sa cer varful light, sa vad cat de light este. Acum nu mai au lanseta pe stoc. Oricum, lanseta are actiune de varf, cam rigida pt pesti pana in kil.
Eram dispus sa merg pana in Arad, la Fishline, ca sa vad Big River Pellet-ul de 3.9m, din pacate nu-l au pe stoc, iar sa cumpar un bat cu asemenea actiune fara sa-l vad, nu prea imi vine.
Catalin, de la feedersop, mi-a spus ca o sa faca o filmare sa Windcast-ul heavy, ca sa vad cum sta in curent.
Mai astept, nu ma grabesc.....
Poate pana la urma scrie cineva care a folosit windcast-ul.........sau Cresta de 150g......


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa Windcast Feeder 3.9m 150g vs Daiwa Windcast H Feed
MesajScris: 19 Sep 2016, 10:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Apr 2015, 17:46
Mesaje: 293
Localitate: Timisoara
nicuB scrie:
Da, Spro Master River, pe langa faptul ca e greu, mi s-a parut cam rigid. Cel pe care am pus mana era echipat cu varful heavy. Cam rigida combinatie, e adevarat. Din pacate n-am avut inspiratia sa cer varful light, sa vad cat de light este. Acum nu mai au lanseta pe stoc. Oricum, lanseta are actiune de varf, cam rigida pt pesti pana in kil.
Eram dispus sa merg pana in Arad, la Fishline, ca sa vad Big River Pellet-ul de 3.9m, din pacate nu-l au pe stoc, iar sa cumpar un bat cu asemenea actiune fara sa-l vad, nu prea imi vine.
Catalin, de la feedersop, mi-a spus ca o sa faca o filmare sa Windcast-ul heavy, ca sa vad cum sta in curent.
Mai astept, nu ma grabesc.....
Poate pana la urma scrie cineva care a folosit windcast-ul.........sau Cresta de 150g......


Salut NicuB care modele astea de Windcast
http://bigfish.ro/produse-stationar/lan ... 50g-23720#
http://bigfish.ro/produse-stationar/lan ... 150g-16950
sunt si eu interesat cum se prezinta,cu stima.

_________________
nihil est verum,omnia licere.
https://www.facebook.com/groups/feeder.ZONE/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa Windcast Feeder 3.9m 150g vs Daiwa Windcast H Feed
MesajScris: 19 Sep 2016, 12:43 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2010, 09:08
Mesaje: 117
Localitate: Timisoara
de acest model sunt interesat:

http://bigfish.ro/produse-stationar/lan ... 150g-16950
cam scump pe site-ul BF.

si da, dif dintre aceste doua modele ma intereseaza. Chiar daca au aceeasi putere, windcast H(eavy) cica ar avea blankul mai rigid. Spun asta din auzite. Singurele dif concrete, cum am spus mai sus, sunt inelele marite si un varf in plus. Nu scrie nimic de blank. Un prieten a avut un windcast de 150g (dar nu stie exact care anume) si mi-a spus ca batul statea cam cocosat in curent. Catalin (de la Feedershop) spune ca este dif mare intre cele doua bete, adica cel heavy sta bine in curent. Tind sa-l cred, dar o filmare m-ar convinge mai bine decat o mie de cuvinte :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa Windcast Feeder 3.9m 150g vs Daiwa Windcast H Feed
MesajScris: 19 Sep 2016, 13:38 
Neconectat

Membru din: 20 Dec 2011, 09:37
Mesaje: 1011
Am vazut lansete cu pretentii de multi bani,stateau in curent
de se asezau 10 porumbei lejer pe ele si aveau loc sa-si scuture
si aripile.
Minteau in filmarile comerciale in ultimul hal,filmau anumite portiuni
din mal unde era un curent mai domol,in rest vrajeala de doi lei.
Sa intri pe MRK.CZ si acolo vei gasi
multe lucruri interesante.
In viitor si aici ma refer la Dunare,asta va fii pescuitul de succes
datorita braconierilor tot pestele este cantonat pe larg.
Lansete rigide,suple dar si puternice au scos si cei de Anaconda
foarte apreciate pe piata germana.

Inca o data repet-restul este vrajeala si marketing.
Cine a spus ca adevaratele lansete au fost fabricate pina
in 2010 a avut perfecta dreptate.

Punct.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Daiwa Windcast Feeder 3.9m 150g vs Daiwa Windcast H Feed
MesajScris: 19 Sep 2016, 14:09 
Neconectat

Membru din: 27 Iul 2010, 09:08
Mesaje: 117
Localitate: Timisoara
Am vazut destul de multe filmari facute de Martin Maťak. Pe site-ul lui n-am intrat.........ca nu inteleg ce scrie. Daca scrie de bine de vreun bat, tot pt bani face reclama acelei lansete, deci este subiectiv in prezentare, in cazul ca face asa ceva. Eu n-am vazut filmari cu el in care sa laude vreo lanseta. Ce-mi place la el, daca tot l-ai pomenit, este cum se desfasoara partidele lui. Nu vezi galeti cu nada si n momeli de carlig, cum fac ai nostri sau vecinii unguri. La noi indif cat peste ai in fata, tot o galeata de nada trebuie sa faci, c-asa vezi in filmari :)
Nu inteleg prea bine la ce lansete faci referire cand scrii ca "minteau in filmarile comerciale", sau vorbesti la modul general?


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 22 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.044s | 15 Queries | GZIP : Off ]