Pescuit Stationar

Acum este 02 Mai 2024, 02:30

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 26 Feb 2012, 23:16 
Neconectat

Membru din: 17 Feb 2012, 23:09
Mesaje: 60
Localitate: cluj-napoca
Salut..as vrea sa imi spuneti puterea varfurilor de feeder.de EX:
1.oz..sa imi spuneti ce cosulet sa folosesc +nada..
2.oz..sa imi spuneti ce cosulet sa folosesc +nada..
3.oz..sa imi spuneti ce cosulet sa folosesc +nada..


MULTUMESC


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 27 Feb 2012, 09:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Dec 2009, 09:03
Mesaje: 293
Localitate: cluj-napoca
1, 2 sau 3 oz, inscrise (sau nu) pe varfurile de la lansetele pentru feeder se refera la sensibilitatea acestora (1 cel mai moale, 3 cel mai rigid), nu la puterea de aruncare, si nu influenteaza greutatea ce poate fi lansata. greutatea maxima cosulet+nada pe care poti sa o folosesti e cea inscrisa pe lanseta.
concret, cu o lanseta light de putere 40gr si 3 varfuri (1, 2, 3 oz) vei putea lansa un cosulet care impreuna cu nada sa cantareasca maxim 40gr, cu oricare dintre varfuri. in nici un caz cu varful de 1 oz lansezi 30 gr, cu cel de 2, 55 gr, sau cu varful de 3 oz sa poti arunca 85gr...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 06 Sep 2012, 19:45 
Neconectat

Membru din: 18 Mai 2012, 14:39
Mesaje: 14
Localitate: Sebis
Este corect ce spune @tuntila?
Sunt la inceput in tehnica feeder, aproximativ o luna jumate si folosesc un Maver Genesis Black Ice 3,60/85g si sincer nu am folosit pe varful de 1oz cosulet mai mare de 20g+nada, mi-a fost frica sa pun cos mai greu, pe cel de 2oz cos maxim 40g+nada, iar pe cel de 3oz am folosit o singura data momitor de 35g+nada pentru lansari lungi pe balta.

_________________
"A Mac is designed to give you the best computer experience possible. Because Apple makes both the hardware and the software, everything just works. Like a computer should."

Utilizator Mac OS X si Windows.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 06 Sep 2012, 20:03 
Neconectat

Membru din: 02 Apr 2012, 07:05
Mesaje: 190
adrianbenea scrie:
Este corect ce spune @tuntila?
Sunt la inceput in tehnica feeder, aproximativ o luna jumate si folosesc un Maver Genesis Black Ice 3,60/85g si sincer nu am folosit pe varful de 1oz cosulet mai mare de 20g+nada, mi-a fost frica sa pun cos mai greu, pe cel de 2oz cos maxim 40g+nada, iar pe cel de 3oz am folosit o singura data momitor de 35g+nada pentru lansari lungi pe balta.


Peste un an o sa dai si cu 80gr cu varful de 1 oz, mai greu la inceput cu frica, dupa ce i-ti intri in mana o sa vezi ca duce mai mult ;)

_________________
scoalafeederx.ro/produs/secretele-monturii-perfecte-de-method-feeder/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 07 Sep 2012, 08:38 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 17:46
Mesaje: 617
Localitate: Timisoara
aceeasi discutie am avut-o si pe feeder fishing, stivan esti userul chub de feeder fishing, daca da sa-ti fie rushinica :D :D :D :D daca nu uita-te si aici o tzara....
http://www.feederfishing.ro/forum/viewt ... =12&t=1204


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 07 Sep 2012, 08:43 
Neconectat

Membru din: 17 Feb 2012, 23:09
Mesaje: 60
Localitate: cluj-napoca
miza scrie:
aceeasi discutie am avut-o si pe feeder fishing, stivan esti userul chub de feeder fishing, daca da sa-ti fie rushinica :D :D :D :D daca nu uita-te si aici o tzara....
http://www.feederfishing.ro/forum/viewt ... =12&t=1204


Nu sunt Userul Chub Sunt Stivan si acolo si problema cu varfurile am rezolvat-o...imi era doar frica am reusit sa lansez 30 gr+nada cu varfu de 1 oz......


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 07 Sep 2012, 08:59 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 17:46
Mesaje: 617
Localitate: Timisoara
tuntila, imi pare rau ca te contrazic dar spui prostii, 1,2,3 oz nu se refera la sensibilitate este stric greutatea recomandata a se folosi, dupa cum urmeaza:
1 oz = 28.349523125
2 oz = 56.699046250
3 oz = 85.048569375.
asadar, este recomandat sa folosesti greutatile astea cosulet + nada inscrise pe fiecare din varfuri,.... ca tu dupa o perioada de feedereala ai deprins tehnica si esti atat de stapan pe lansarile tale incat poti sa lansezi cosulete de 40-50 de gr cu varful de 1 oz e alta mancare de peste, ....acum, dupa ce am lamurit aspectul asta sa trecem la sensibilitate, un aspect important, genesisul e facut pt balta, din capul locului nu ai nevoie de cosulete foarte grele,.......dar, eu de exemplu daca pescuiesc pe balta pana in 25-30 de metrii de mal, nu vad de ce sa pun un varf de 2 sau 3 oz, clar fol 1 oz si pt sensibilitate si pt ca nu pon cosulet mai greu de 30 gr, daca vreau sa arunc la peste 50 metrii e clar ca fol varful de 2 sau chiar de 3 oz, la distante mari sensibilitatea dispare, la cat are pestele de intins la fir, (ca stii bine orice fir face o burtica in apa), e demult intepat in bot pana sa-mi semnalizeze, si semnalizeaza varful fara probleme dupa un run de 3 mt al pestelui pana intinde firul....si o ultima chestie ce o fol eu, batul cand sta pe cracane, pe ambele cracane se sprijina tronsonul de baza, cel cu mulineta, astfel celalalt tronson este mult sensibilizat, la genesisul din 2 buc, dar si la cel din 3 buc, ...ok, ma intind cu povestea si risc sa plictisesc lumea......bun, cam asta ar fi ideea mea despre pescuitul la feeder.......


Ultima oară modificat de miza pe 07 Sep 2012, 09:03, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 07 Sep 2012, 09:02 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 17:46
Mesaje: 617
Localitate: Timisoara
stivan scrie:
miza scrie:
aceeasi discutie am avut-o si pe feeder fishing, stivan esti userul chub de feeder fishing, daca da sa-ti fie rushinica :D :D :D :D daca nu uita-te si aici o tzara....
http://www.feederfishing.ro/forum/viewt ... =12&t=1204


Nu sunt Userul Chub Sunt Stivan si acolo si problema cu varfurile am rezolvat-o...imi era doar frica am reusit sa lansez 30 gr+nada cu varfu de 1 oz......

felicitari, sti care e riscul defapt, nu ca se rupe varful, de cele mai multe ori nu se rupe varfu, ci pt ca este mai sensibil si foarte flexibil, in momentul aruncari varful face o cursa rapida de balansare, moment in care firul se poate rasuci pe varf si pe sistemul zboara puiule zboara, iti zboara montura cu totul......


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 08 Sep 2012, 12:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Dec 2009, 09:03
Mesaje: 293
Localitate: cluj-napoca
eu imi mentin parerea, si pot lansa fara probleme cosulet de 50gr plus nada, cu varful de 1oz...niciodata nu am tinut cont de oz-i inscrisi pe varfuri, am ales varful in functie de sensibilitatatea de care aveam nevoie in functie de conditiile de pescuit (orice altceva in afara de greutatea cosuletului). pe ultimele lansete pe care le am sau le-am avut, varfurile au fost inscriptionate cu T1, T2, si T3, iar pe cele pe care le am nu exista nici o inscriptie, si ma descurc la pescuit fara balanta elecronica cu 9 zecimale exacte.
eu fac o analogie intre acei oz inscrisi pe varfurile de feeder si acei "lb" de pe lansetele de crap, care nici ei nu se refera la puterea de lansare.
apoi, e foarte ciudat ca toate lansetele pentru europa (unde as incadra si lansetele pt feeder) au puterea data in grame, doar varfurile de feeder sunt in oz...
deci, o laseta, 3 varfuri, puterea lansetei e in grame, iar "puterea" varfurilor in oz...
miza, o lanseta are c.w. de 100gr si vine echipata cu 3 varfuri, inscriptionate 1, 2 respectiv 3 oz...cu 90gr te situezi in limitele recomandate de producator? eu cred ca da, tu esti convins ca nu... :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 08 Sep 2012, 18:25 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 17:46
Mesaje: 617
Localitate: Timisoara
de acord, cast weight-ul daca este de 100 gr, cu 90 gr, te situezi la limita maxima recomandata de producator, dar asta inseamana sa folosesti varful de 3 oz, o lanseta klumea trebuie sa aiba inscris c.w. de la 30 la 100gr. daca are 3 varfuri de 1,2,3 oz.....iar daca nu scrie, trebuie sa te orientezi dupa acel 1,2,3 oz inscrise pe varfuri............referitor la analogia pe care o faci pt betele de crap pe care puterea de aruncare ( cast weight-ul) este inscris in lb. din nou gresesti, analogia nu e buna, lb de pe acele lansete tot la puterea de aruncare se refera, sensibilitatea la trasatura nu-si are locul......in definitiv fiecare poate folosi cum vrea lanseta de pescuit si pt ce vrea, eu spun asa, pt un incepator care nu stie cum lucreaza o lanseta, important este sa o foloseasca conform indicatiilor date de producator, iar in momentul cand este stapan pe tehnica si cunoaste modul de comportament al batului sa-l foloseasca cum crede ca e mai bine, astfel incat sa pacaleasca pestele, si eu folosesc greutati de 40-50 gr pe varful de 1 oz, dar pt un incepator, repet, nu e indicat.....


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.048s | 13 Queries | GZIP : Off ]