Pescuit Stationar

Acum este 07 Mai 2024, 15:09

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 08 Sep 2012, 19:40 
Neconectat

Membru din: 22 Feb 2012, 19:05
Mesaje: 50
Localitate: Arad
Miza are oarecum dreptate,1,2sau 3 0z inseamna puterea de aruncare a ficarui varf,dar asta nu inseamna ca nu poti arunca cu varful de 1oz greutati de 70,80,90gr cu tot cu nada!totul depinde de lansare.De exemplu eu folosesc la rau speddmaster 3,66 100gr maxim,cu varful de 1oz arunc cos korum L de 60gr+nada ajunge la peste100gr,distante de aprox 20-25m,cu acelias varf si cos de 30gr+nada aprox60gr arunc peste 50m.Totul se rezuma la aruncare si la linia unde gandesti ca se afla pestele!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 09 Sep 2012, 07:38 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Dec 2009, 09:03
Mesaje: 293
Localitate: cluj-napoca
miza scrie:
referitor la analogia pe care o faci pt betele de crap pe care puterea de aruncare ( cast weight-ul) este inscris in lb. din nou gresesti, analogia nu e buna, lb de pe acele lansete tot la puterea de aruncare se refera, sensibilitatea la trasatura nu-si are locul......

nici o treaba... :lol:

1lb=0.45kg
cu o lanseta 3lb sa lansezi oare 1,350kg? :o :o :o
eu cred ca la fel poti arunca cu varful de 1 oz, 28 de grame si 9 zecimale exacte... :lol:

nu e nicidecum cw (casting weight), ci mai degraba tc (test curve)... ;)
nu are treaba, intradevar, cu sensibilitatea la trasatura (fiindca lanseta de crap nu se refera la asta), dar are treaba cu rigiditatea...
Citat:
Test de curbura al lansetelor de crap (TC, test curve) – indice inscris pe lansetele de crap, egal cu greutatea de care e nevoie pentru ca varful lansetei, tinut orizontal, sa se indoaie la 90 grade
o lanseta de 2,75lb e evident mai putin rigida decat cea de 3,5lb, la fel am facut si eu analogia, in ideea ca varful de 2 oz va fi mai moale decat cel de 3 oz, si implicit va fi si mai sensibil...si unde oz-i inscrisi pe varfuri sunt mai degraba tc decat cw...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 09 Sep 2012, 11:05 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Mitza, tuntila a sintetizat perfect ceea ce reprezinta inscriptiile in oz, de pe varfurile lansetelor de feeder...la care se mai adauga binenteles,la capitolul sensibilitate si materialul din care este construit varful, fibra vs. carbon...se stie deja ca un varf din fibra de 1 oz este mai sensibil decat un varf de aceeasi marime(1 oz) de carbon ;). Pescarii care se "respecta" au din amandoua in dotare ;)
In rest despre "iecsperienta" fiecaruia de a nu rupe varfurile la lansare(parca tu propovaduiai sa folosesti varfuri cu oz-ul mare la incepatori)...eu recomand "ba sa le rupa" :lol: toti am rupt si-o sa mai rupem, pana pricep si ei ce si cum trebuie lansat, numai asa inveti pe pielea ta ;) Mie mai importanta m-i se pare "experienta" de a alege varfurile potrivite pentru apa si pestii pe care-i vizezi, dintr-o privire ;) ....precum si "abilitatea" de a schimba imediat ceva atunci cand nu esti multumit de felul cum semnalizeaza(de a rupe imediat linia si a schimba varful in functie de nevoi,fara sa iti fie lene).O data, pe un rau, am rupt de trei ori linia, intr-o ora!!!, pana am fost multumit ;) iar rezultatele nu s-au lasat asteptate.
Consider ca multe din "ratarile" pescarilor incepatori se datoreaza si alegerii defectuoase a "puterii"(daca vrei s-o numesti asa) varfului.

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 10 Sep 2012, 19:22 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 17:46
Mesaje: 617
Localitate: Timisoara
ma rog, eu spun asa, un varf de 1 oz de fibra de sticla, arunca 28gr.... iar unul din fibra de carbon tot 28gr, 1 oz este 1 oz indiferent de material, de sensibilitate putem vorbi, daca producatorul batului ti-ar pune la dispozitie varfuri din ambele fibre......dar na, fac compromisul asta desi nu sunt 100% convins.....1 oz, 2oz, 3oz DE PE VARFURILE LANSETELOR DE FEEDER SUNT RECOMANDAREA PRODUCATORULUI BATULUI PT GREUTATE SI FINETE..... :D :D :D

PS. am un magazin cu scule de pescuit, cine isi rupe varfurile poate comanda la mine altele in loc... ;) ;) ;) ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 27 Sep 2012, 23:38 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
miza scrie:
ma rog, eu spun asa, un varf de 1 oz de fibra de sticla, arunca 28gr.... iar unul din fibra de carbon tot 28gr, 1 oz este 1 oz indiferent de material, de sensibilitate putem vorbi, daca producatorul batului ti-ar pune la dispozitie varfuri din ambele fibre......dar na, fac compromisul asta desi nu sunt 100% convins.....1 oz, 2oz, 3oz DE PE VARFURILE LANSETELOR DE FEEDER SUNT RECOMANDAREA PRODUCATORULUI BATULUI PT GREUTATE SI FINETE..... :D :D :D

PS. am un magazin cu scule de pescuit, cine isi rupe varfurile poate comanda la mine altele in loc... ;) ;) ;) ;)


Miza mare boss, Tuntila si Tica au dreptate in ceea ce spun , si mai vin si eu cu ceva completari... 1 Oz fibra sticla si 1 Oz fibra carbon , pot arunca asa cum zici , ambele 28gr , dar diferenta intre materiale se vede in precizia lanseului...pe carbon fiind mult mai precis decat pe sticla .
Am mai sesizat o chestie care iti scapa ... spui ca orice fir face burta in apa, nimic mai adevarat, dar faptul ca un peste trebuie sa intinda firul pentru a-ti semnaliza in varf, ei bine asta nu poate fi mai fals .... Fa un test .. pune lanseta pe suport si trage 20-25m de fir , sau cat consideri tu ca s-a format o burta echivalenta cu cea pe care o banui ca se face in apa , apoi incearca sa tragi sa indrepti firul si ai sa vezi ca nu vei reusi nicicum fara ca varful sa semnalizeze ...si apa are densitate mai mare decat aerul ... ;)

PS: Inscriptionarile de pe varfuri sunt pentru TC :D , faptul ca exista o corelare intre TC si putere/sensibilitate este mai degraba o consecinta logica... Teoretic, dar si practic, se vor inscriptiona dupa testul TC-ului , nu dupa sensibilitate sau putere de arunca .... Pentru ca niciodata nu arunci doar cu varful si dupa cum bine ai sfatuit pe cineva mai sus , exista diferenta in sensibilitate (sau fidelitatea redarii trasaturilor) prin pozitionarea suportilor lansetei etc. .... asta inseamna multe prea multe variabile ce nu pot fi cuantificate printr-o singura masurare... TC-ul da !

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 28 Sep 2012, 07:29 
Neconectat

Membru din: 27 Oct 2009, 17:46
Mesaje: 617
Localitate: Timisoara
catalin232 scrie:
miza scrie:
ma rog, eu spun asa, un varf de 1 oz de fibra de sticla, arunca 28gr.... iar unul din fibra de carbon tot 28gr, 1 oz este 1 oz indiferent de material, de sensibilitate putem vorbi, daca producatorul batului ti-ar pune la dispozitie varfuri din ambele fibre......dar na, fac compromisul asta desi nu sunt 100% convins.....1 oz, 2oz, 3oz DE PE VARFURILE LANSETELOR DE FEEDER SUNT RECOMANDAREA PRODUCATORULUI BATULUI PT GREUTATE SI FINETE..... :D :D :D

PS. am un magazin cu scule de pescuit, cine isi rupe varfurile poate comanda la mine altele in loc... ;) ;) ;) ;)


Miza mare boss, Tuntila si Tica au dreptate in ceea ce spun , si mai vin si eu cu ceva completari... 1 Oz fibra sticla si 1 Oz fibra carbon , pot arunca asa cum zici , ambele 28gr , dar diferenta intre materiale se vede in precizia lanseului...pe carbon fiind mult mai precis decat pe sticla .
Am mai sesizat o chestie care iti scapa ... spui ca orice fir face burta in apa, nimic mai adevarat, dar faptul ca un peste trebuie sa intinda firul pentru a-ti semnaliza in varf, ei bine asta nu poate fi mai fals .... Fa un test .. pune lanseta pe suport si trage 20-25m de fir , sau cat consideri tu ca s-a format o burta echivalenta cu cea pe care o banui ca se face in apa , apoi incearca sa tragi sa indrepti firul si ai sa vezi ca nu vei reusi nicicum fara ca varful sa semnalizeze ...si apa are densitate mai mare decat aerul ... ;)

PS: Inscriptionarile de pe varfuri sunt pentru TC :D , faptul ca exista o corelare intre TC si putere/sensibilitate este mai degraba o consecinta logica... Teoretic, dar si practic, se vor inscriptiona dupa testul TC-ului , nu dupa sensibilitate sau putere de arunca .... Pentru ca niciodata nu arunci doar cu varful si dupa cum bine ai sfatuit pe cineva mai sus , exista diferenta in sensibilitate (sau fidelitatea redarii trasaturilor) prin pozitionarea suportilor lansetei etc. .... asta inseamna multe prea multe variabile ce nu pot fi cuantificate printr-o singura masurare... TC-ul da !

nu mai retin exact unde am scris, sau daca doar o idee mi-a strafulgerat creierul, dar nu cred ca era vb de burta la 20-25 de metrii, parca am scris ca la distante mai mari, in jur de 50 de metrii....uite aici....
miza scrie:
dar, eu de exemplu daca pescuiesc pe balta pana in 25-30 de metrii de mal, nu vad de ce sa pun un varf de 2 sau 3 oz, clar fol 1 oz si pt sensibilitate si pt ca nu pon cosulet mai greu de 30 gr, daca vreau sa arunc la peste 50 metrii e clar ca fol varful de 2 sau chiar de 3 oz, la distante mari sensibilitatea dispare, la cat are pestele de intins la fir, (ca stii bine orice fir face o burtica in apa), e demult intepat in bot pana sa-mi semnalizeze, si semnalizeaza varful fara probleme dupa un run de 3 mt al pestelui pana intinde firul....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 28 Sep 2012, 08:53 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Pai tocmai asta este "buba" , indiferent de distanta la care pescuiesti , vei avea mereu burta in fir , mai ales atunci cand pescuiesti cu varfuri fine , de la 1 Oz in jos. Daca mai ai si noroc sa bata vantul , vei fi uimit sa vezi o burta de 10-30% din lungimea firului. Tot pe varfuri sensibile , vei vedea ca acestea se tensioneaza doar sub greutate celor 25 m de fir desfasurati de pe tambur :D .
Niciodata aceasta nu va fi un impediment major in sesizarea trasaturilor , chiar si pe rauri este chiar INDICAT sa lasi o baniera in curent mai puternic pentru a nu fi nevoit sa folosesti cosulete exagerat de grele.... Bine , aici se pune problema cat de curat curge , daca ai multa mizerie pe apa , atunci vei fi nevoit sa strangi firul si sa il ai intr-un contact dorect cu momitorul , asa micsorezi sansele sa aduni intr-un timp scurt o cantitate mare de mizerie pe fir ce te va obliga sa scoti montura sisa o lansezi din nou.

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 28 Sep 2012, 09:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
Cataline frate incet dar sigur intri in istorie...baniera in curent chiar indicat..indiferent la ce distanta pescuim vom avea burta...Doamne Dumnezeule cum poate sa te duca mintea la asemenea aberatii..Cataline crede-ma ca nu ma asteptam iar acum ai sa vii probabil cu argumente la fel de penibile pe jumatate de pagina cum ai stilul...te rog nu mai induce lumea in eroare nu mai informa lumea cu astfel de aberatii sincer sunt socat nu mirat..dar ma rog.. si unii mai au tupeu sa critice lotul national care anul acesta a facut amaratul de el cel mai bun rezultat din toate loturile...ma uit si ma minunez cum unii spun ca poti arunca cu varf de un oz fara probleme cosulete de 100 grame...ca nu se rupe..inainte sa scrieti asemenea aberatii mai ganditi putin si nu traduceti mota mo cu un fragment ce l-ati citit in reviste englezesti ca este cu totul si cu totul altceva.... ;)


Ultima oară modificat de adi petrisor pe 28 Sep 2012, 09:13, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 28 Sep 2012, 09:05 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
adrianbenea scrie:
Este corect ce spune @tuntila?
Sunt la inceput in tehnica feeder, aproximativ o luna jumate si folosesc un Maver Genesis Black Ice 3,60/85g si sincer nu am folosit pe varful de 1oz cosulet mai mare de 20g+nada, mi-a fost frica sa pun cos mai greu, pe cel de 2oz cos maxim 40g+nada, iar pe cel de 3oz am folosit o singura data momitor de 35g+nada pentru lansari lungi pe balta.



foloseste 50 grame fara probleme..nu ai sa ai nici un stres crede-ma...iar cu 3 oz poti da linistit cu 100 grame ca nu are nimic,ai sa vezi.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ajutor. Puterea varfurilor feeder..!!!!
MesajScris: 28 Sep 2012, 09:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
ticairlandezu scrie:
Mitza, tuntila a sintetizat perfect ceea ce reprezinta inscriptiile in oz, de pe varfurile lansetelor de feeder...la care se mai adauga binenteles,la capitolul sensibilitate si materialul din care este construit varful, fibra vs. carbon...se stie deja ca un varf din fibra de 1 oz este mai sensibil decat un varf de aceeasi marime(1 oz) de carbon ;). Pescarii care se "respecta" au din amandoua in dotare ;)
In rest despre "iecsperienta" fiecaruia de a nu rupe varfurile la lansare(parca tu propovaduiai sa folosesti varfuri cu oz-ul mare la incepatori)...eu recomand "ba sa le rupa" :lol: toti am rupt si-o sa mai rupem, pana pricep si ei ce si cum trebuie lansat, numai asa inveti pe pielea ta ;) Mie mai importanta m-i se pare "experienta" de a alege varfurile potrivite pentru apa si pestii pe care-i vizezi, dintr-o privire ;) ....precum si "abilitatea" de a schimba imediat ceva atunci cand nu esti multumit de felul cum semnalizeaza(de a rupe imediat linia si a schimba varful in functie de nevoi,fara sa iti fie lene).O data, pe un rau, am rupt de trei ori linia, intr-o ora!!!, pana am fost multumit ;) iar rezultatele nu s-au lasat asteptate.
Consider ca multe din "ratarile" pescarilor incepatori se datoreaza si alegerii defectuoase a "puterii"(daca vrei s-o numesti asa) varfului.



cam aici trebuia sa se incheie discutia asta...


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 41 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.052s | 13 Queries | GZIP : Off ]