Pescuit Stationar

Acum este 08 Mai 2024, 20:09

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 06:22 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
diccosmin scrie:
Pachet scrie:

Parca era un site si implicit un forum dedicat exclusiv la pescuitul la feeder :twisted: :twisted: :twisted: .I ati cam taiat zarurile . :lol: In urma acestei noi sectiuni se poate spune cu adevarat : " Sa i fie tarana usoara ! " Aici ii este locul si da mai bine asa , ca subramura a pescuitului stationar cum e pescuitul la match , rube , bolo si nu asimilat pescuitului de crap . Mai bine mai tarziu decat deloc . ;)



Rubrica de pescuit la feeder e prezenta pe o multime de forumuri din tara si strainatate. Nu-ti mai face iluzii ca,,,, capra vecinului o sa moara cu ocazia asta. Inainte sa citesti aici poate ai citit in alta parte si ai fost fericit ca altii ti-au oferit posibilitatea sa te cultivi, desi nu te-a prea ajutat ca din felul cum abordezi problema trag concluzia ca esti destul de limitat in ale gandirii.


Vad ca ma obligi sa aflii parerea mea completa despre pescuitul la feeder . E o ramura a stationarului dar sa stii ca e cea mai indepartata ruda .Nu ai nevoie de multa gandire sa poti sa blochezi montura pe substrat cand lestarea e toata concentrata pe fund si nu doar 10 % ca in restul stationarului ;) . Nu e stationar in adevaratul sens al cuvantului ...Din acest motiv nu am fost atras spre acest nou curent ( la noi ca prin alte parti e mai batranel ) ;) .
Despre trasul tau de concluzii si limitarea gandirii mele ... Daca te face sa te simti bine atunci te numesc eu " cel mai bun tragator de concluzii din Romania " dar adaug ca daca adancimea " putului gandirii " mele este situat intre cel al lui Einstein si cel al celebrului Dorel cel al Domniei Tale e o balta ,pe trotuar ,unde se spala pe picioare vrabiile ;) . Haidi pa shi ti poop !

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 08:29 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Ce usor e sa vorbesti cand nu practici :) Subramura a pescuitului stationar ? As vrea sa te vad la CM BOLO sau CM Match sau CM Rube s.a.m.d :lol:

Nici nu a aparut bine o sectiune si pac cu batele la ceafa ! Romani in toata regula ! Ma`nclin ! :roll:

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 08:52 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
catalin232 scrie:
Subramura a pescuitului stationar ?

Hai sa zicem ramura. Si asa ajungeti pe aceeasi craca cu pescuitul la crap :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 10:24 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
silk scrie:
catalin232 scrie:
Subramura a pescuitului stationar ?

Hai sa zicem ramura. Si asa ajungeti pe aceeasi craca cu pescuitul la crap :lol: :lol:


Acum inteleg de ce nu se misca nimic (sau ma rog .. foarte greu) pescuitul la feeder...daca voi care cunoasteti ce inseamna pescuitul sportiv ganditi atat de superficial. Cu toate astea v-a lovit pescuitul la pasta, concursurile , 70-80 % din ele le tineti pe carpodroame si nu mai puteti fara pelete in nanda, dar faci afirmatii de genul celei de mai sus ? :) . As spune ca este putina ipocrizie la mijloc , dar daca folosesc adjectivul, imi este firca sa nu apara cineva cu textul "ma injuri de mama? " ...la nivelul la care se poarta discutiile despre pescuit ma astept la orice...nu cred ca sunt diferite fata de cele purtate de copii pana in 7 ani care isi dau cu tractorasul in cap ca al lui e rosu si mai are si un beculet, dar in realitate sunt amandoi in fundul gol intr-o groapa cu nisip facand acelas lucru...


Daca e atat de usor si copilaresc , de ce nu va bagati voi sa ne aratati cum se face si cat de simplu este?
Stiu , nu e nevoie de raspuns ... este sub demniatatea voastra sa pescuiti in stilul asta. Imi cer scuze pentru impertinenta de a adresa o intrebare cu un raspuns atat de evident.

Adevarul este ca nu ma asteptam la o discutie asezata, la subiect, argumentata si o sustinere pentru "ramura" asa cum o numiti . In schimb, in naivitatea mea, am sperat. Stiti voi, chestia aia de moare ultima. I-am aprins lumanare acum !

Ramaneti cu bine !

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 10:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
catalin232 scrie:
silk scrie:
catalin232 scrie:
Subramura a pescuitului stationar ?

Hai sa zicem ramura. Si asa ajungeti pe aceeasi craca cu pescuitul la crap :lol: :lol:


Acum inteleg de ce nu se misca nimic (sau ma rog .. foarte greu) pescuitul la feeder...daca voi care cunoasteti ce inseamna pescuitul sportiv ganditi atat de superficial. Cu toate astea v-a lovit pescuitul la pasta, concursurile , 70-80 % din ele le tineti pe carpodroame si nu mai puteti fara pelete in nanda, dar faci afirmatii de genul celei de mai sus ? :) . As spune ca este putina ipocrizie la mijloc , dar daca folosesc adjectivul, imi este firca sa nu apara cineva cu textul "ma injuri de mama? " ...la nivelul la care se poarta discutiile despre pescuit ma astept la orice...nu cred ca sunt diferite fata de cele purtate de copii pana in 7 ani care isi dau cu tractorasul in cap ca al lui e rosu si mai are si un beculet, dar in realitate sunt amandoi in fundul gol intr-o groapa cu nisip facand acelas lucru...


Daca e atat de usor si copilaresc , de ce nu va bagati voi sa ne aratati cum se face si cat de simplu este?
Stiu , nu e nevoie de raspuns ... este sub demniatatea voastra sa pescuiti in stilul asta. Imi cer scuze pentru impertinenta de a adresa o intrebare cu un raspuns atat de evident.

Adevarul este ca nu ma asteptam la o discutie asezata, la subiect, argumentata si o sustinere pentru "ramura" asa cum o numiti . In schimb, in naivitatea mea, am sperat. Stiti voi, chestia aia de moare ultima. I-am aprins lumanare acum !

Ramaneti cu bine !



am vrut si eu sa intervin darm-am lasat pagubas sau sa nu se interpreteze altfel..cand cineva spune ca nu e stinta pescuitul la feeder ca deh fiecare din noi stie sa opreasca firul...deh ma pufneste rasul..da te asteptam langa noi vorba lui Catalin.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 10:54 
Neconectat

Membru din: 29 Apr 2012, 16:06
Mesaje: 142
Singura stinta in pescuit sunt concursurile pe Doripesco si din pacate pentru foarte multi pescari de stationar care ari participat anul asta la campionatul national nici macar acolo nu ati demonstrat nimic ce sa mai vorbesc daca ati fi participat pe o apa curgatoare


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 11:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 27 Oct 2009, 20:37
Mesaje: 799
Localitate: Tg.-Mures
Pescuitul la feeder din punctul meu de vedere este pe acelasi nivel atat cu pescuitul la match cat si cu pescuitul la rubeziana sau varga. Fiecare are subtilitatile lui si prin practica doar se pot stapani dedesubturile fiecaruia. Este putin simplist spus ca cine stie sa isi blocheze firul dupa clip stie sa pescuiasca la feeder, si cred ca numai cine nu a pescuit vreodata la feeder poate sa creada asa ceva. La fel ca si alegerea plutei adecvate la rubi sau match, si la feeder esti pus sa gandesti care este cel mai bun cosulet in conditiile existente, ce forma sa aiba, cat de lung/scurt sa fie inaintasul, ce montura, cum/cat de repede sa se desfaca nada... si as mai continua. Eu pescuiesc cam 90% din timp la stationar cu pluta si cam 10% din timp la stationar cu feeder, feederul fiind singura modalitate de pescuit fara pluta care ma atrage. E mult mai complex decat pare la prima vedere.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 11:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 17:39
Mesaje: 1443
Localitate: Arad
:)))

Are si feederul subtilitatile lui dar tot pescuit cu bigudiuri este, vb. unui moderator de aici :lol: :lol:

Sa continui?

Pai sa vedem ...

1. Nadire doar cu cosulet - nu ai voie cu prastie, deci nu tb. sa ai precizie cu asa ceva - un plus de tehnicitate la plutaristi;
2. In caz de curent, care da atatea batai de cap pescarilor (dusi) cu pluta, pui un cosulet mai greu si ai rezolvat ... - plus de tehnicitate la plutaristi;
3. lungime forfac si diametre fire - la fel e si la plutaristi;
4. tip carlig - aceleasi pb. ca la plutaristi;
5. mecanica nada - la fel de complexa - cu cantitatea permisa e mai simplu - la feeder mai putina;
6. Selectia cosuletului - nu se compara cu selectia si multitudinea de plute disponibile - plus de selectie la plutaristi;
7. manevrabilitate/tehnica - pai cam oricine poate sa arunce cu feederul, cu o montura slider de match mai putini, iar la capitolul rubeziana suntem destui departe de ce pot face italienii cu asa ceva - viteza, tinuta in vant, nadire pe vant etc. .. - plus mare de tot pentru plutaristi;
8. selectia varfurilor? - se compara cu selectia lansetelor/kiturilor/elasticelor de la plutaristi??? Nu cred, iar plus ptr. plutaristi;
9. incerc sa gasesc un plus de tehnicitate la feeder dar nu reusesc :cry: poate ma ajuta federistii ... 8-)

_________________
Www.MatchFishing.Ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 12:03 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
catalin232 scrie:
Ce usor e sa vorbesti cand nu practici :) Subramura a pescuitului stationar ? As vrea sa te vad la CM BOLO sau CM Match sau CM Rube s.a.m.d :lol:

Nici nu a aparut bine o sectiune si pac cu batele la ceafa ! Romani in toata regula ! Ma`nclin ! :roll:


Am dat de curiozitate (pescuit ) si nu ma prinde ;franc vorbind nu am timp liber de pierdut cu feederu ( aprofundarea unei tehnici noi) nu imi ajunge sa fac ceea imi place .CM BOLO sau CM Match sau CM Rube e CM de Pescuit si nu am vorbit ca eu ca as fi vreo mare valoare . Oricum la placerea care o am cand sunt pe malul apei la pescuit am tupeu sa zic ca e mai mare decat a unui campion mondial ;) . Ca sa fiu delicat iti spun ca esti pe langa .
Daca pescuitul stationar e asa slab Cataline fa tu un podium la orice concurs si eu iti decontez toate costurile plus 500 euro .
La datul cu bata daca te refereai la mine sa stii ca nu e nevoie pt ca tot voi va loviti cu batele si va injunghiati pe la spate ;) .
Si acum pt toata lumea care imi reproseaza ca am spus ca pescuitul la feeder e simplu . NU am spus asta . Am spus ca e simplu in comparatie cu cel la rube + match + bolo . Asta am spus si o repet :e fix p..a pe langa pescuitul stationar de competitie . Asta cred si asta am afirmat ,fara nici o jignire .

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 12:59 
Neconectat

Membru din: 14 Sep 2011, 11:51
Mesaje: 34
Ce usor vorbesti in necunostinta de cauza,spui ca ai incercat?cat o zi anul trecut?MAI AI DE INVATAT nu numai la feeder


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.064s | 13 Queries | GZIP : Off ]