Pescuit Stationar

Acum este 06 Mai 2024, 01:40

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 13:06 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Voi chiar refuzati cu obstinatie sa intelegeti si spun asta intrucat citindu-va pe aici nu mi-ati dat nicio clipa de banuit ca ar fi vorba despre o incapacitate.

Eu nu am sustinut ca pescuitul stationar (sau plutaritul cum spuneti voi) este usor sau este o joaca de copii, nici pe departe. Ca v-am atras atentia asupra unor metode de pescuit recent aparute si a trendului care va fi urmat fara doar si poate la noi in ceea ce priveste pescuitul stationar (totul merge spre amenajari piscicole , la noi e mai indreptatit ca la altii pentru ca nu avem peste sau locuri bune pe salbatic) nu trebuie considerat un repros. Arata-mi unde am scris eu asta, unde v-am acuzat de ceva legat de "plutarit".
Ca am pomenit de ipocrizie ? Da , sustin si acum si voi sustine mereu acest aspect atat timp cat cineva arata cu degetul pe strada catre unu ce arunca o hartie si la urmatorul semafor arunca guma din gura pe trotuar.

Stiti cum faceti voi acum ? E ca si cum va suna un necunoscut la usa , deschideti , ala va da un scuipat in fata si pleaca linistit mai departe fara sa spuna nimic. Dupa ce ramaneti interzisi minute in sir, alergti dupa el si ii cereti explicatii , iar raspunsul lui va fi " Asa mi-a venit mie!" . In fata acestor lucruri esti total dezarmat , evident daca stai bine si cu mobila, daca nu , IML scrie pe el .

Asa ca merg mai departe si intreb direct:
-V-a obligat cineva sa practicati stilul asta de pescuit?
-V-a deranjat cu ceva?
-V-a stirbit din orgoliu?
-V-a obligat cineva sa intrati si sa postati intr-o sectiune a forumului care nu prezinta interes pentru voi ?

Eu stiu ca raspunsul la intrebarile astea este NU ! Dar pur si simplu nu inteleg de ce atitudinea asta ?! Cu ce sau cine v-a gresit de simtiti nevoia sa va afisati indignare si de unde vine ea !?

Dar stiti ce este cu adevarat trist? Ca si de "partea cealalta" a baricadei (da, exista una pentru ca va place sa polarizati totul si sunteti direct responsabili pentru ea) vor apare "reprosuri" si se va "scuipa" vrute si ne vrute. Uite asa s-a dus dracu orice urma de civilizatie si dovada a faptului ca am trecut de pubertate fiind capabil sa discernem intre lucruri importante si discutii fara sens
.
O sa aveti de invatat mai mult plutarit?

O sa avem de invatat mai mult cu bigudiul in urma acestor discutii?

Trist !

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 13:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Mar 2011, 22:23
Mesaje: 80
Localitate: Arad
catalin232 scrie:
Voi chiar refuzati cu obstinatie sa intelegeti si spun asta intrucat citindu-va pe aici nu mi-ati dat nicio clipa de banuit ca ar fi vorba despre o incapacitate.

Eu nu am sustinut ca pescuitul stationar (sau plutaritul cum spuneti voi) este usor sau este o joaca de copii, nici pe departe. Ca v-am atras atentia asupra unor metode de pescuit recent aparute si a trendului care va fi urmat fara doar si poate la noi in ceea ce priveste pescuitul stationar (totul merge spre amenajari piscicole , la noi e mai indreptatit ca la altii pentru ca nu avem peste sau locuri bune pe salbatic) nu trebuie considerat un repros. Arata-mi unde am scris eu asta, unde v-am acuzat de ceva legat de "plutarit".
Ca am pomenit de ipocrizie ? Da , sustin si acum si voi sustine mereu acest aspect atat timp cat cineva arata cu degetul pe strada catre unu ce arunca o hartie si la urmatorul semafor arunca guma din gura pe trotuar.

Stiti cum faceti voi acum ? E ca si cum va suna un necunoscut la usa , deschideti , ala va da un scuipat in fata si pleaca linistit mai departe fara sa spuna nimic. Dupa ce ramaneti interzisi minute in sir, alergti dupa el si ii cereti explicatii , iar raspunsul lui va fi " Asa mi-a venit mie!" . In fata acestor lucruri esti total dezarmat , evident daca stai bine si cu mobila, daca nu , IML scrie pe el .

Asa ca merg mai departe si intreb direct:
-V-a obligat cineva sa practicati stilul asta de pescuit?
-V-a deranjat cu ceva?
-V-a stirbit din orgoliu?
-V-a obligat cineva sa intrati si sa postati intr-o sectiune a forumului care nu prezinta interes pentru voi ?

Eu stiu ca raspunsul la intrebarile astea este NU ! Dar pur si simplu nu inteleg de ce atitudinea asta ?! Cu ce sau cine v-a gresit de simtiti nevoia sa va afisati indignare si de unde vine ea !?

Dar stiti ce este cu adevarat trist? Ca si de "partea cealalta" a baricadei (da, exista una pentru ca va place sa polarizati totul si sunteti direct responsabili pentru ea) vor apare "reprosuri" si se va "scuipa" vrute si ne vrute. Uite asa s-a dus dracu orice urma de civilizatie si dovada a faptului ca am trecut de pubertate fiind capabil sa discernem intre lucruri importante si discutii fara sens
.
O sa aveti de invatat mai mult plutarit?

O sa avem de invatat mai mult cu bigudiul in urma acestor discutii?

Trist !


Probabil ies la suprafata unele frustrari si ma opresc aici din a comenta unele afirmatii din partea catorva persoane care nu prea stiu cu ce se mananca si stilul de pescuit la feeder. Cand nu il practici e usor sa spui ca e simplu.

_________________
-----------------------------------

Raul Petrisor
[ http://www.youtube.com/watch?v=6CopLxzxW3M ]


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 13:21 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
catalin232 scrie:
silk scrie:
catalin232 scrie:
Subramura a pescuitului stationar ?

Hai sa zicem ramura. Si asa ajungeti pe aceeasi craca cu pescuitul la crap :lol: :lol:


Daca e atat de usor si copilaresc , de ce nu va bagati voi sa ne aratati cum se face si cat de simplu este?


Nu ai inteles nimik... era o (semi)-gluma. Cred ca toti v-ati dori sa ajungeti pe aceeasi "craca" cu pescuitul la crap (campioni mondiali 2012). Din cate stiu eu, carp-fishing-ul este o ramura aparte a stationarului, daca voi vreti sa apartineti de spinning e problema voastra. :P
Si sa stii ca nu ma dau in laturi deloc de la pescuitul la feeder, si nu imi permit sa fac afirmatii in comparatie cu "plutaritul" mai ales cand stiu cat de "bolnavi" sunt unii de feeder.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 13:49 
Neconectat

Membru din: 02 Apr 2012, 07:05
Mesaje: 190
Chiar nu inteleg ce va contrati atat, oricum fiecare va sustine tehnica care ii place mai mult si va sustine complexitatea acelui stil de pescuit pe care il practica. Lafel ca cioara care care afirma ca puii ei sunt cei mai frumosi, oricare dintre noi va sustine ca stilul de pescuit pe care il practicam este cel mai complex si cel mai complicat.

Parerea mea este ca astfel de discutii se pot intinde pe sute de randuri fara rost.

_________________
scoalafeederx.ro/produs/secretele-monturii-perfecte-de-method-feeder/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 14:01 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 17:39
Mesaje: 1443
Localitate: Arad
Avem voie să glumim, nu? E un pescuit frumos, mult mai comod si simplu decât cel cu rubi şi match. La anul, cred că vom face şi noi echipa şi aşteptăm cât mai multe concursuri de feeder.
Polemica civilizată e ok.

_________________
Www.MatchFishing.Ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 16:16 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 26 Oct 2009, 07:50
Mesaje: 2829
glukas scrie:
Avem voie să glumim, nu? E un pescuit frumos, mult mai comod si simplu decât cel cu rubi şi match. La anul, cred că vom face şi noi echipa şi aşteptăm cât mai multe concursuri de feeder.
Polemica civilizată e ok.


te iau menegerul echipei vrei? :oops:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 16:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Noi 2012, 11:21
Mesaje: 254
Domnilor,
Cand am deschis acest topic m-am gandit ca altfel va fi continutul lui.
Va rog respectos nu ma faceti sa-mi para rau ca am venit pe acest forum.
Lasatine sa ne spunem amarul noi cei care practicam acest stil daca pe domniile voastre nu va atrage stilul lasatine in boala noastra si nu mai postati in contradictoriu.
Nu pentru asta an deschis acest topic,nici pentru asazisele (glume) care depasesc cu mult starea de aciditate cred mai curand ca sunt inversunate.
Haideti sa ne respectam intre noi si asa cum voi cei cu (pluta) aveti visele voastre asa si noi cei cu (bigudiu) le avem pe ale noastre deci nu vad cu ce va deranjam????? nu ne bagam peste plutele domniilor voastre deci va rugam acelas lucru.
Lasatine cu (bigudiurile noastre) si cu visele noastre, sau va e frica sa nu ne dezvoltam mai mult decat voi ??? sa nu va devenim o concurenta serioasa?????
Ma opresc sa nu supar minti luminate din plutarit.
O zi buna sa aveti domnilor plutasi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 17:22 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Mah baieti ...fiti calmi. Acum e prima data cand aud eu de un asa zis conflict intre feederisti si cei de la stationar. Nu va luati dupa doua pareri si generalizati tot. Daca exista un campionat mondial de feeder inseamna ca e o disciplina aparte a pescuitului, ca spinningul, crap ...etc. E simplu si e la mintea cocosului.

:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Urmarind ideea unora rezulta ca spinningul e cel mai usor. Arunci tabla si o recuperezi. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol: Unii chiar trebuie sa revina cu picioarele pe pamant.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 21 Noi 2012, 17:34 
Neconectat

Membru din: 14 Sep 2011, 11:51
Mesaje: 34
Ai dreptate Andrei,pentru uni pescuitul nu se rezuma decat la crap uitand ca pescuitul mai inseamna si altceva. ,lanseta de feeder,sau de rapitor,varga rube etc toate fac parte din pescuit.Daca uni nu inteleg asta este trist.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Frumoasa aparitie
MesajScris: 22 Noi 2012, 06:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
Pescuitul la feeder este doar o alta metoda de pescuit, cum spunea Adi Mihut. Nu este mai prejos sau mai presus de pescuitul cu rbs, varga, bolo, crap cu bile, spinning. Este un alt stil, care ascunde o gramada mere, mare de subtilitati si trucuri, la fel ca si restul stilurilor de pescuit. Feederul nu este o ramura, sau subdiviziune. Este un stil de pescuit. Nu este stationar, nu este pescuit de crap. Este o cu totul alta mancare de peste.
Chiar ieri am pescuit cu pickerul. Si cum pestii nu prea mancau, am decis sa ma joc putin cu rbs. Venind la mine un individ, m-a intrebat daca am prins ceva la rbs. I-am raspuns ca nu, dar ca la picker mai intra cate un caras, cu mare greutate. Raspunsul m-a lasat perplex...."la feeder, ala nu e pescuit, ala e p@#a. La rbs ma intereseaza, ala e pescuit". Tipul nici macar nu are rbs, dar el stia ca "ala e pescuit adevarat". Ce-i poti spune unui astfel de individ?

Deci degeaba va tot certati. Nu mai bine s-ar discuta chestiuni interesante si necesare, atat de necesare pentru pescuitul la feeder, fie el competitional sau de placere. Inteleg ca iarna e lunga, dar nu s-ar putea fara certuri, jigniri si alte cele??


Toate bune.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Ultima oară modificat de RaduDan pe 22 Noi 2012, 14:26, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 47 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.114s | 13 Queries | GZIP : Off ]