Pescuit Stationar

Acum este 19 Apr 2024, 10:17

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: nanofil
MesajScris: 19 Noi 2012, 23:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 14:38
Mesaje: 477
a incercat cineva sa foloseasca nanofil ca inaintas la feeder? pe Dunare cand pestii sunt mofturosi nu prea inhata o momeala prezentata pe o montura mai groasa de 0.18mm si ca un facut de fiecare data cand am pus inaintas de 0.14-0.16 am avut surpriza sa-mi rupa, am pus si textil de 0.08mm dar nu prea am avut rezultate asteptate, ma gandeam ca un nanofil de 0.12mm ar putea rezolva situatia
la competitii se permite cu nanofil ca inaintas? dar pe tambur?
multumesc


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nanofil
MesajScris: 21 Noi 2012, 14:22 
Neconectat

Membru din: 02 Apr 2012, 07:05
Mesaje: 190
Deoarece pescuiesc in cele mai multe cazuri pe Dunare iti pot spune ca m-am lovit si eu de problemele descride de tine.

Am incercat sa schimb momofilamentul cu multifilamentul fuzionat pentru un plus de rezistenta dar aceasta varianta a dat roade doar in partidele in care densitatea de peste era foarte mare pe vad si pestii au lasat garda jos datorita concurentei mari pe hrana. Nu am folosit exact Nanofil dar am folosit ceva asemanator ca si textura. Poate sunt persoane care lau utilizat pentru o perioada mai lunga de timp incat sa iti dea un raspuns elocvent si nu o presupunere.

Exista si varianta cu elasticul de feeder dar sincer pe mine nu ma incanta si nu am avut rezultate multumitoare cu monturile respective si astfel nu am mai folosit. Poate iti va spune altul care a folosit mai mult aceste monturi.

O metoda pe care o folosesc si care pe mine ma multumeste este urmatoarea: Acolo unde exista sansa de peste mare si conditiile ma obliga sa dau cu monturi finute, folosesc lini principale de 0,17mm-0,20mm cu elasticitate destul de mare, in ultimii 2 ani am folosit Crap Expert Feeder de 0,17mm si Preston Reflo Power Max de 0,18mm... probabil mai sunt cateva sute de modele de fire pe piata care sunt elastice, eu pe astea le-am folosit si sunt ok. Metoda este simpla, la inceputul partidei marchez firul langa clips cu un marcher de fir, in cazul in care i-mi intra un peste mare, datorita elasticitatii destul de mare a firului vrei avea timp sa scoti firul din clipsul mulinetei iar dupa terminarea dril-ului poti pune inapoi firul in clips in locul unde a fost marcat. Prin aceasta metoda am reusit sa scot cateva mreenne si crapi de 2-3kg pe Dunare in curent puternic si cu stune de 0,12mm. Totodata pe langa lanseta, elasticitatea firului va amortiza socurile pestelui in dril.

Firul multifilament pe direct nu iti recoamnd deoarece va fi mult mai rau si din cauza lipsei de elasticitate vai avea numai dezamagiri cand vrei sa folosesti monuri mai fine. Il poti folosi in partidele in care esti nevoit sa pescui la distante mari sau langa structuri si doresti se indepartezi pestele foarte repede de eventualele agataturi dar vei fi obligat sa folosesti carlige mai groase si strune mai rezistente care sa compenseze lipsa elasticitatii.

_________________
scoalafeederx.ro/produs/secretele-monturii-perfecte-de-method-feeder/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nanofil
MesajScris: 21 Noi 2012, 15:26 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Sublinieaza si faptul ca metoda descrisa de tine este inutila cand o folosesti cu bete extra-heavy sau heavy de zici ca-s pari. ;)

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nanofil
MesajScris: 22 Noi 2012, 08:36 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2009, 19:57
Mesaje: 92
Nanofil-ul nu-si merita banii. Toti cunoscutii care l-au incercat s-au plins de el.
Daca te orientezi spre textil, incearca altceva.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nanofil
MesajScris: 23 Noi 2012, 14:43 
Neconectat

Membru din: 14 Sep 2011, 11:51
Mesaje: 34
Depinde si ce feeder ai, cu unul mediu nu are voie sa rupa


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nanofil
MesajScris: 23 Noi 2012, 18:30 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Mar 2011, 14:38
Mesaje: 477
valentin scrie:
Depinde si ce feeder ai, cu unul mediu nu are voie sa rupa


big-bertha :P 3.6m, XXH 150gr, compozit, 2 varfuri 2-3 oz, fir principal 0.25mm dar il schimb cu unul de 0.22 mai elastic
mentionez ca am avut 2 feedere de 3.6m putere medie 40-80gr 2 varfuri 1-1.5 oz si fir 0.18mm, le-am schimbat ca nu am facut fata la carasi de peste 800gr sa nu mai vb de ciortati de peste kil - ideea e ca unde am dat este multa agatatura si pestele cauta refugiu imediat mai ales ca este ajutat si de un curent puternic si vartejuri specific dunarii, avand in devere ca unde pescuiam apa avea cam 5 m adancime la nici 10m de mal
cei care dau la scobar rauri mici sau la platica pe lacuri unde pestele nu prea are unde sa fuga nu prea inteleg ce zic eu aici
am prieten care da la dunare cu sculele de crap de 3lbs, nu are feedere ca a zis ca nu este nevoie si incep sa-i dau crezare, cand un ciortan de 2 kile i-ti da in lanseta acesta se incovoaie cu totul nu numai varful ca la feeder, daca ai nevoie de o mai buna semnalizare ca sa vezi ca ti-a tras atunci dute la oftalmolog :lol: - asta sa nu mai vorbim de lansete disparute de pe mal, cu totii am auzit astfel de "mituri" si unii chiar am simntit-o pe propria piele
de cele mai multe ori pestele de ape salbatile este mult mai sperios decat cel de ligheane(balti cu plata)
nu odata am avut surpriza ca la un inaintas de 0.18-0.20 cu ac de 4-6 cu 2 boabe sau cubulet de mamaliga de 2cmc sa prind numai caras ca palma... poate si un pic mai mare dar in orice caz sub 1/2kil, sa nu mai vorbim de ace nr2 cu rama ca iei numai "coibanei"
si cand am pus ace 10-12 pe fir de 0.12-0.14mm am avut surpriza neplacuta sa fiu vizitat de ciortani la care nu am avut nici o sansa ... :( , am incercat sa rezolv situatia cu inaintas textil de 0.06-0.08 dar atunci nu am mai luat ciortan deloc, nu stiu de ce ... probabil ca il vede sau il simnte ... am incercat si cu GUM dar asta nu face decat sa ii dea pestelui o distanta in plus sa intre in craci
ca o ultima solutie m-am gandit la nanofir ca arata ca un mono dar are putere de multi
merci lucianfiat de info


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nanofil
MesajScris: 23 Noi 2012, 20:40 
Neconectat

Membru din: 11 Dec 2009, 19:57
Mesaje: 92
valentin scrie:
Depinde si ce feeder ai, cu unul mediu nu are voie sa rupa


L-au folosit la spin.
Un fir de 6lbs-8lbs care cedeaza in lanseu cu o lingura/jig de 16-18g pe un echipament (destul) peste medie... incepi sa-ti pui intrebari.
Oricum, fiecare foloseste ce crede de cuvinta.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nanofil
MesajScris: 23 Noi 2012, 21:31 
Neconectat

Membru din: 14 Sep 2011, 11:51
Mesaje: 34
Teodor,nu pe tine te-am intrebat ,si eu dau la spinn f mult si nu folosesc nano


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: nanofil
MesajScris: 27 Noi 2012, 18:39 
Neconectat

Membru din: 22 Oct 2009, 20:07
Mesaje: 566
Eu folosesc nanofil Berkley 0,15 la match ca shock leader , e ok , nu se incurca ,aluneca bine ,il folosesc de asta primavara (cupa tubertini , trabucco, finala ) super ok ,mentionez ca nu am interes in a face reclama !!!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.057s | 13 Queries | GZIP : Off ]