Pescuit Stationar

Acum este 25 Apr 2024, 07:43

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 26 Noi 2012, 16:51 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Am facut un filmulet despre prepararea peletelor expandabile. Il puteti gasi pe pagina de Facebook :

http://www.facebook.com/#!/pages/Depend ... 7262562509

Pentru cei care nu au pagina pe Facebook si nu pot accesa, il puteti viziona aici :



http://www.youtube.com/watch?v=QWDhQi5t ... re=mh_lolz

Sper sa fie util si sa imi fie iertata postura de calaretul fara cap , este filmat cu o camera foto si am preferat sa se vada efectiv ceea ce fac , nu sunt atat de mirobolant incat sa fie imperios necesar sa mi se vada si memeaca :ymblushing:

PS: Nu uitati sa dati Like si Share daca v-a placut filmuletul !
PPS: Se pot folosi foarte bine la varga, rube, bolo, match etc. , nu numai la feeder ;)

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 26 Noi 2012, 18:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
Ti-ai cam pierdut capul de la atata feeder... :lol: :lol:

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 26 Noi 2012, 18:46 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Nici pe departe :D

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 26 Noi 2012, 20:40 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 06:55
Mesaje: 823
Localitate: Brasov
Multumim!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 26 Noi 2012, 20:57 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Eu va multumesc pentru ca sunteti interesati de astfel de lucruri. Am sa continui dupa ce fac rost de o camera cum trebuie (nu aparat foto :D ) si ceva asistenta... e greu sa te descurci singru ... iesi din cadru, te misti prea repede pentru autofocus , ramai fara cap pentru ca nu ai unghi de filmare asa mare etc... dar in mare se intelege mesajul.

@mario
Hai ca iti raspund aici sa nu fac posturi aiurea ..... As face eu mult mai multe si voi face , dar va trebui sa mai ai putina rabdare pana spre primavara poate reusesc sa fac rost de ceva bani sa iau niste "tehnica" mai avansata :D sau daca voi gasi de imprumut, mai torn un episod doua :D. Oricum mai sunt niste lucruri interesante de aratat in ceea ce priveste peletele astea...toate la timpul lor ;)

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Ultima oară modificat de catalin232 pe 26 Noi 2012, 21:38, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 26 Noi 2012, 21:02 
Neconectat

Membru din: 01 Dec 2011, 16:34
Mesaje: 53
Localitate: Dej
Multumim Catalin ,

Asteptam cu nerabdare urmatoarele filmulete ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 27 Noi 2012, 10:09 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Oct 2009, 17:39
Mesaje: 1443
Localitate: Arad
E ok filmuletul.

Catalin, la acest filmulet am cateva intrebari - care sunt avantajele acestor peleti (fata de unii care nu au nevoie decat de activare ptr. a fi scufundatori)? La ce folosesc? Si ce sunt peletii expandabili???

Nu rade de mine, eu nu folosesc pompa, folosesc peleti scufundatori si intreb sa vad care sunt avantajele folosirii pompei si cand e util sa o folosesc. Inrebari de baza.

Merci,

GR

PS: O sa ii dau like si share la filmulet. Daca l-ai si completa cu o mica descriere a peletilor expandabili si a avantajelor acestora ar fi excelent. Please.

_________________
Www.MatchFishing.Ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 27 Noi 2012, 10:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
Se folosesc pe carlig. Cei expander sunt pentru a fi folositi ca si momeala de carlig sau macinati si folositi in nade. Englezii fac asta, nu noi..:lol: :lol:
In general se folosesc in combinatie de pelete normale dar activate, adica umectat un timp X pentru a deveni moale pentru nadit si expander pentru carlig.

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 27 Noi 2012, 10:35 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
@Glukas

Pai sa o luam cu inceputul ...
Peletele expandabile, dupa cum ai putut observa sunt facute dupa o alta reteta decat cea prin comprimare sau exrudare (nu ma intreba exact procesul pentru ca nu il stiu :) ).
Ce este atat de special la peletele expandabile ?
-sunt economice, 1 punga de expandabile echivaleaza cu dublul cantitatii de pelete tari
-poti face o cantitate care iti este strict necesara, daca mai ai nevoie mai poti oricand prepara
-le poti folosi pe carlig dar si pentru a nadi cu ele (nu se pot amesteca in nada pentru ca se deshidrateaza)
-au o textura moale, fina, ce incurajeaza pestele sa fie interesat de ele chiar si atunci cand este apatic sau "mofturos"
-le poti aditiva cum si cat vrei, ele la baza sunt pelete fishmeal
-odata preparate, au o densitate apropiata de cea a apei , adica sunt foarte usor de ridicat de pe substrat de catre pesti , iar pe vad cand pestii trec peste ele sunt destul de "jucause" :)
-pot fi intepate in carlig sau le poti folosi in montura fir de par
-daca urmaresti peste mic, le poti taia cu o forfecuta pentru a le ajusta marimea, deci poti face/incerca o selectie in locurile unde momeala vie iti da batai de cap.
-poti jongla cu faptul ca lasate la soare/vant se deshidrateaza si formeaza o crusta. In cazul asta se mai intampla ceva, adica isi vor micsora din diametru. Spun avantaj intrucat crusta formata este foarte rezistenta si in cazul lansarilor in forta este posibil sa ai nevoie de ea pentru a se tine si mai bine in carlig. Daca se deshidrateaza suficient, plutesc si astfel le poti pescui intre ape
-dupa cum am mentionat in filmulet, am prins foarte bine ciortan/crap, platica, babusca (trebuie sa le incercati la babusca ;) si daca naditi cu ele , bagati o foarfeca de rame si le mai maruntiti), caras, rosioara, oblete etc...practic nu am gasit peste sa le refuze. Este adevarat ca sunt situatii si situatii in sensul ca e e posibil sa ai timpi de asteptare mai mari dar ce vine e de obicei peste media capturilor facute la momeala vie)
-daca vrei sa nadesti cu prastia, iti recomand ca dupa a 2-a pompare sa le lasi 3-5min (este ok si ce am prezentat eu, dar mai e o varianta :D ). Vor absorbi foarte mult lichid si se vor ingreuna, dar pe astea nu le poti folosi in carlig pentru ca nu vor tine. Pentru carlig le prepari ca in filmulet.
-un MARE avantaj , mai ales daca urmaresti selectie este acela ca nu se descompun in apa precum celelalte pelete. isi vor mentine forma pana cand vor fi consumate de pesti.

Acum si ceva dezavantaje :

-din experienta spun ca ai nevoie de o pompa de pelete, personal nu am reusit sa le prepar cu apa calda cum dau ei reteta, deci va trebui sa faci o mica investitie
-trebuie sa ai putina grija de ele , odata ajuns pe malul apei , le tii intr-un recipient cu capac sau acoperite cu un prosop umed pentru a nu se deshidrata. Merg tinute si in punga, la umbra.
-nu poti face selectie la crap cu ele, adica nu vei putea alege exemplare de 3-4 kg intr-o balta infestata de ciortani de 3-400 gr. Asta nu inseamna totusi ca nu merita incercate, mai ales daca ai un aditiv care stii ca repugna ciortanilor si pestilor de mici dimensiuni.
-nu pot fi amestecate in nada
-NU pot fi folosite pe momitoare tip Method-Feeder
-singura modalitate de a nadi cu ele este metoda "sandwitch" adica in cosulet capacit la capete si pelete in mijloc
-indiferent cat de bine iti explica cineva cum se prepara, exercitiul este mama tuturor invataturilor asa ca sa nu te enervezi daca ceva nu iti iese din prima cu ele (cu toate ca am redus la minim in prezentare aceasta sansa).
-trebuiesc folosite carlige cu deschidere mare si de dimensiuni ceva mai mari daca vrei sa le folosesti intregi si lansari in forta. Pe rube sau cand pescuiesti cu bucati de pelete nu vei avea stresul asta.
-nu sunt bune de folosit in apa cugatoare. In paraie foarte lente sunt ok daca nadesti putin si des cu ele dar trebuie sa le tii mai mult la hidratat in pompa sub vid.

Cam atat, daca am omis ceva voi reveni si voi completa :)

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 27 Noi 2012, 10:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
Trebuie sa te contrazic Catalin, dar expanders-urile nu se folosesc pentru nadit, cel putin eu la feeder nu am auzit(daca se practica la scara larga, mea culpa). Am auzit ca sunt folosite foarte rar in pescuitul stationar, dar extrem de rara, doar asa ca si adaos de 3-5 pelete expander pe langa cele "soaked". Bineinteles ca intre expander si peletele normale, soaked exista diferenta majora. Deoarece densitatea lor este apropiata de cea a apei, nu este exclus ca, in urma deshidratarii, ele sa devina flotante...
Este doar o parere..:P

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.036s | 13 Queries | GZIP : Off ]