Pescuit Stationar

Acum este 18 Apr 2024, 23:11

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 27 Noi 2012, 11:09 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Pai Radu, daca citesti atent , am explicat ce se intampla daca se usuca (in seciunea avantaje) si am explicat cum trebuie sa ai grija de ele pentru a NU se deshidrata in sectiunea dezavantaje. Este corect ceea ce spui , odata ce incep sa se deshidrateze ele vor pluti , dar se va intampla numai daca nu ai grija de ele. Tot din aceasta cauza am fost explicit cand am spus ca nu pot fi folosite IN nada deoarece nada va trage umezeala din ele si evident ca vor pluti .

Cat priveste partea cu " Nu prea sunt folosite de englezi pentru a nadi cu ele" sincer nu prea m-a interesat si nici nu am cautat. Eu am mers pe un rationament mai simplu . Daca pestii se hranesc cu ele si ii prinzi la carlig cand le folosesti , de ce sa nu nadesti cu ele ? Si in baza rationamentului , am testat, practicat, rafinat si le folosesc si in ziua de astazi atat pentru carlig cat si pentru nadit (cu limitarile scrise mai sus si atentia necesara). :)

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 27 Noi 2012, 11:13 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
Ei spuneam ca m-am interesat direct in legatura cu peletele acestea. Eu merg pe mana englezilor care nu nadesc cu expander tocmai pentru ca daca se ususca plutesc, de aceea ei le combina cu soaked pellets. Acestea din urma merg sigur jos, indiferent daca se mai usuca sau nu. Bine acum ca in general folosesc cam acelasi fel de pelete tari si expander pentru a nu gresi, dar nu este o regula, se pot folosi si pelete tari de la un producator si moi/expander de la altul.. :)

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 27 Noi 2012, 11:27 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Pai daca imi permiti, nu ai prins "subterfugiul" folosirii peletelor normale inmuiate combinate cu cele expandabile :D . Daca le vei combina , iar peletele normale sunt bine umectate si raportul dintre pelete normal si cele expandabile puse intr-un recipient este de cca. 75% inmuiate si 25 % expandabile, se evita deshidratarea celor expandabile intrucat peletele tari deja sunt la un "maxim" de absoptie si vor actiona ca o "patura" pentru cele expandabile.

Acum sti si tu bine cum e cu marketing-ul , trebuiau sa gaseasca o metoda "foul proof" , usoara si accesibila pentru toti a fi folosita ca doar nu erau nebuni sa iti spuna ca ai si niste dezavantaje si ca trebuie sa ai grija mare de ele.

Cum ar suna o reclama la Expandabile de genul asta : " Sunt excelente de folosit, usor de preparat, pe gustul pestilor dar : " ... " -si aici sa scrie toate dezavantajele eplicate de mine mai sus " :lol: :lol: :lol: Pai le mai cumpara pescarul consumator de reclama ? Zicea instant ca nu mertia efortul ;)

Oricum, eu tot ce am scris este rezultatul si concluziile la care am iesit dupa 3-4 ani de cand le folosesc, acum si daca mi-ar spune cineva ca tinute la soare vor exploda si tot nu ii voi asculta sfatul pentru ca am vazut cat si ce pot ;)

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 27 Noi 2012, 11:32 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
Cu parere de rau, l-am prins, dar eu sunt practic si nu cred ca mi-ar conveni sa stau intr-o partida sa "cigulesc" expandabilele dintre cele tari. In fine discutia nu ajunge mai nicaieri. Ideea este...ca ambele opinii sunt bune. Cine vrea, poate alege sa foloseasca una din ele.. :)

Oricum, nu cred ca e vorba de marketing, oricum pescarii experimentati stiu cu ce se mananca, la fel si cei amatori, altfel nu s-ar mai cumpara, nu s-ar mai produce... :)

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 27 Noi 2012, 11:54 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
RaduDan scrie:
Cu parere de rau, l-am prins, dar eu sunt practic si nu cred ca mi-ar conveni sa stau intr-o partida sa "cigulesc" expandabilele dintre cele tari. In fine discutia nu ajunge mai nicaieri. Ideea este...ca ambele opinii sunt bune. Cine vrea, poate alege sa foloseasca una din ele.. :)

Oricum, nu cred ca e vorba de marketing, oricum pescarii experimentati stiu cu ce se mananca, la fel si cei amatori, altfel nu s-ar mai cumpara, nu s-ar mai produce... :)


Pai nu ciugulesti Dane expandabile dintre "normale" cand nadesti nadesti cu tot ce ai in recipientul respectiv. Gandeste si tu ca tii cont de alt principiu ce te ghideaza in pescuit "E bine ca ce bagi in carlig sa se gaseasca si ca/in nada " !

Eu nu te-am contrazis cu nimic, doar am incerca sa clarific de ce folosesc si recomanda ei metoda respectiva, care nu este una gresita numai ca se poate si altfel si crede-ma ca o practica si ei :D

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 27 Noi 2012, 11:56 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
catalin232 scrie:
Pai nu ciugulesti Dane expandabile dintre "normale" cand nadesti nadesti cu tot ce ai in recipientul respectiv. Gandeste si tu ca tii cont de alt principiu ce te ghideaza in pescuit "E bine ca ce bagi in carlig sa se gaseasca si ca/in nada " !



Cand ai doua retete de pelete, unele scoase tari si altele scoase pentru a fi expander...crezi ca pestele ala sta sa vada care cum a fost fabricata?? Eu nu cred.. :lol: :lol: :lol:

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 27 Noi 2012, 12:12 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
RaduDan scrie:
catalin232 scrie:
Pai nu ciugulesti Dane expandabile dintre "normale" cand nadesti nadesti cu tot ce ai in recipientul respectiv. Gandeste si tu ca tii cont de alt principiu ce te ghideaza in pescuit "E bine ca ce bagi in carlig sa se gaseasca si ca/in nada " !



Cand ai doua retete de pelete, unele scoase tari si altele scoase pentru a fi expander...crezi ca pestele ala sta sa vada care cum a fost fabricata?? Eu nu cred.. :lol: :lol: :lol:


Nu am gasit niciun peste care sa urce langa mine pe mal si sa vada ce pelete folosesc, unde si cine le fabrica si cum sunt preparate ... te anunt daca mi se intampla. :lol: In schimb exista diferente de care poti tine cont .... cele expandabile contin mai mult aditiv (apropos, le poti schimba si gustul daca vrei), una este pentru peste sa depuna efort spargand in dintii faringieni pelete tari si alta este sa nu depuna niciun efort mestecand la pelete moi. Textura de asemenea difera , iar coroborat, toate aceste lucruri pot determina un peste sa se hraneasca mai bine cu un tip de pelete si sa le prefere in detrimentul altora, sa le caute si sa le aleaga din nada.
De chestia asta nu am cum sa te conving, va trebui sa incerci singur si cel mai bine este sa incerci impreuna cu un tovaras de pescuiala care este apropiat de nivelul tau , folositi acelas stil , locuri de pescuit apropiate , distante identice de pescuit etc. Practic sa incerci sa elimiti toti factorii ce pot influenta partida, rezultatul acesteia depinzand in mare masura de felul peletelor folosite. ;)

PS: Asta nu inseamna ca peletele expandabile sunt net superioare sau inferioare celor "normale" . Exista situatii si situatii , depinde de la o balta la alta etc...stii tu cum este in pescuit. Ce am prezentat eu nu este o momeala/nada fara cusur si care va functiona 100 % indiferent de conditii ci este o alternativa de care poti sau nu tine cont.

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 27 Noi 2012, 12:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
catalin232 scrie:
De chestia asta nu am cum sa te conving, va trebui sa incerci singur si cel mai bine este sa incerci impreuna cu un tovaras de pescuiala care este apropiat de nivelul tau , folositi acelas stil , locuri de pescuit apropiate , distante identice de pescuit etc. Practic sa incerci sa elimiti toti factorii ce pot influenta partida, rezultatul acesteia depinzand in mare masura de felul peletelor folosite. ;)

PS: Asta nu inseamna ca peletele expandabile sunt net superioare sau inferioare celor "normale" . Exista situatii si situatii , depinde de la o balta la alta etc...stii tu cum este in pescuit. Ce am prezentat eu nu este o momeala/nada fara cusur si care va functiona 100 % indiferent de conditii ci este o alternativa de care poti sau nu tine cont.



Nu am tovarasi cu care sa pescuiesc, sunt atat de slab ca inca nu am gasit unul la fel de slab ca mine.. :lol: :lol: :lol:

Ti-am spus, fiecare cu parerea lui, in plus...legat de aditiv, si peletele tari pot fi pompate cu aditiv, deci... Metode sunt.

Apropo, folosesc expanabile de ceva vreme si cunosc modul lor de folosire. Am pescuit cu ele in toate modurile posibile.. ;)

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 27 Noi 2012, 12:36 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Vezi cum le intelegi tu numai anapoda si iti place sa te desconsideri ?

Eu cand am spus sa pescuiesti alaturi de cineva apropiat de tine ca experienta am spus-o pentru ca daca vrei rezultate bune si elocvente in teste , trebuie sa elimini cat mai mult din variabile.
Sa iti dau un exempla a ceea ce am vrut eu sa spun si ai refuzat tu sa intelegi:

Daca eu as incerca sa fac testul asta pescuind cu Benzar , nu am ce concluzie sa trag pentru ca probabil va prinde mai mult peste decat mine folosind bilute de namol pe carlig. Este o diferenta mult prea mare de experienta pentru a nu denatura rezultatul testului.

Acum sper ca ai inteles !

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Prepararea peletelor expandabile !
MesajScris: 27 Noi 2012, 12:37 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 05:19
Mesaje: 1271
Localitate: Cluj-Napoca
catalin232 scrie:
Vezi cum le intelegi tu numai anapoda si iti place sa te desconsideri ?


Stai linistit man ca eu glumeam. :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

_________________
"If you are one of those unfortunate souls who suffer from a passion for angling.."

The more I practice the luckier i get!


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 32 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.061s | 15 Queries | GZIP : Off ]