Pescuit Stationar

Acum este 03 Mai 2024, 02:03

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit feeder
MesajScris: 26 Ian 2014, 14:04 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Asa o fi , in cazul asta mea culpa :oops: . Si mai pot adauga aici ca daca se referea intr-adevar la inaintas ( shock-leader) :D atunci 0,08 e prea finut ( asta m-a si dus in eroare , ca pentru forfac sunt 40 de regionalisme :D )... daca pui un cosulet de 60 + nada e foarte posibil sa faca buba dupa cateva lansari ;) !

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit feeder
MesajScris: 26 Ian 2014, 14:07 
Neconectat

Membru din: 20 Apr 2013, 08:45
Mesaje: 70
Localitate: Alba Iulia
Aha. Sa vad daca am inteles.
Daca folosesc forfac textil de 0.05 si lung de pana la 2m( eu folosesc sau foloseam forfac de 0.10 si 0.12 mono pe mures intre 70 si 150 cm si am avut partide reusite cam in proportie de 75% ...si linie de 0.16 si 0.18 tot mono) inseamna ca o sa-mi creasca nr reusitelor?
Asta ar fii combinatia cea mai buna,altele neavandusi rostul.
Multumesc.

_________________
...si un pahar de vin la un oblete pe malul apei in zilele de iarna si nimic mai mult


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit feeder
MesajScris: 26 Ian 2014, 15:06 
Neconectat

Membru din: 18 Sep 2012, 20:54
Mesaje: 177
Localitate: Suceava
:D nu cred ca ai inteles .....
uite cum fac eu ; montura o construiesc in functie de apa pe care pescuiesc .
nu o sa folosesc niciodata un forfac de 2m pe un rau unde curentul apei e foarte slab ,ci un forfac mai scurt intre 40 -70 cm.
pe un curent puternic folosesc un forfac lung . 1m si chiar mai mult ptr ca nada va fi dusa de curent mult la vale de cosulet iar daca forfacul e scurt partea nadita va fi mult in fata carligului si efectul nu va fi cel dorit.
forfacul il fac in functie de pestele vizat daca e scobar si mreana folosesc monofilament de 0.10 iarna sau cand pestele e mofturos (au fost cazuri in care am dat si cu fluorcarbon 0.10 .) :)
daca e vara si pestele se hraneste frenetic si mai am si exemplare mai mari in apa atunci folosesc monofilament 0.12 ptr Prut am folosit si 0.14 ptr ca o.12 nu era suficient :D
nu te sfatuiesc sa folosesti textil la forfac pe rau chiar daca dai la mreana capitala ...pana la urma si pestele trebuie sa aiba sansa lui nu ? :) fir intins !


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: fire pescuit feeder
MesajScris: 27 Ian 2014, 00:54 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
bogdansalk scrie:
Aha. Sa vad daca am inteles.
Daca folosesc forfac textil de 0.05 si lung de pana la 2m( eu folosesc sau foloseam forfac de 0.10 si 0.12 mono pe mures intre 70 si 150 cm si am avut partide reusite cam in proportie de 75% ...si linie de 0.16 si 0.18 tot mono) inseamna ca o sa-mi creasca nr reusitelor?
Asta ar fii combinatia cea mai buna,altele neavandusi rostul.
Multumesc.



A.... NU ! :)

Eu am crezut ca te referi la struna/forfac cand ai spus de Textil. In mesaj am zis ca inlocuirea monofilamentului cu Textil pentru struna, nu trebuie sa o faci diametru pe diametru ( 0.10mono -> 0.10textil) pentru ca nu vei avea un numar la fel de mare de prezentari , monofilamentul fiind mult mai indicat in situatia asta.

DACA ai fi vrut sa folosesti textil , diametru acestuia ar fi trebuit sa fie undeva la 0.05-0.06 pentru a avea prezentari mai multe. :D

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.075s | 13 Queries | GZIP : Off ]