Pescuit Stationar

Acum este 18 Apr 2024, 08:58

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: feeder
MesajScris: 06 Feb 2013, 10:13 
Neconectat

Membru din: 31 Dec 2009, 11:32
Mesaje: 73
salutare,

Are cineva urmatoarele lansete de feeder?
1. Energhia variable feeder 3.6
2. Sygnum MRX-V feeder 3.6

daca da imi puteti spune cateva detalii despre cum se comporta ...si cam la ce anume se preteaza?
Ma intereseaza o lanseta de 3.30 -3.60 light - medium pentru carasel, platica, ciortan pana in 5 kg. Ceva recomandari?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: feeder
MesajScris: 06 Feb 2013, 12:11 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Feb 2012, 13:26
Mesaje: 111
Localitate: Raul Rujan (Tm)
Eu am Trabucco Sygnum mrx-v medium se preteaza la caras,crap si daca iti cumperi un varf mai finuti 0.75 oz poti sa dai si la platica cu el.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: feeder
MesajScris: 06 Feb 2013, 21:57 
Neconectat

Membru din: 03 Ian 2010, 11:54
Mesaje: 15
http://www.youtube.com/watch?v=Q2rUE8jjeuY


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: feeder
MesajScris: 06 Feb 2013, 23:43 
Neconectat

Membru din: 20 Dec 2011, 09:37
Mesaje: 1011
ai o gamă largă de lansete de calitate pentru ce vrei tu,poți opta pentru o lansetă feeder-picker de 3-3,30m.
chiar dacă pui un virf mai fin unei lansete feeder heavy ea tot heavy va ramine și invers.
DAIWA,SPRO,KORUM,PRESTON au cele mai bune oferte de preț și calitate ireproșabilă.
eu cred că un KORUM C-SERIES DE 3,35 m ar fii cea mai potrivită alegere.
asta depinde de ce buget dispui.

cu stimă și respect.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: feeder
MesajScris: 08 Feb 2013, 01:04 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Mar 2010, 20:44
Mesaje: 1085
Localitate: Bucuresti
de la "carasel" de 100g pana la ciortan de 5 kg diferenta este destul de mare....
Eu am doua bucati Sygnum MRX-V feeder 3.6 care nu prea se preteaza la "carasel" pentru ca toate varfurile sunt de carbon.
La platica si crap de pana la 2 kg MRX-ul este OK dar pentru crap de 5kg iti trebuie un bat MH sa nu stai 2 ore cu el in drill :lol: .
Pentru pesti mici ia-ti un bat care are cel putin un varf de fibra de sticla.

georgatos scrie:
salutare,

Are cineva urmatoarele lansete de feeder?
1. Energhia variable feeder 3.6
2. Sygnum MRX-V feeder 3.6

daca da imi puteti spune cateva detalii despre cum se comporta ...si cam la ce anume se preteaza?
Ma intereseaza o lanseta de 3.30 -3.60 light - medium pentru carasel, platica, ciortan pana in 5 kg. Ceva recomandari?

_________________
APS Feeder Club


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: feeder
MesajScris: 08 Feb 2013, 06:47 
Neconectat

Membru din: 31 Dec 2009, 11:32
Mesaje: 73
Pe piata de la noi sunt din pacate putine variante de lansete cu varf de fibra...
sunt modelele de la preston, dar si destul de scumpe. Dutch master 11.8 40 g credeti ca s-ar preta?
Ce alte variante de carasel recomandati?
Trabucco energhia variable are 3 varfuri 0.75 oz fibra, si 1 si 1.5 carbon dar nu o aduce Givadi...parea o varianta de luat in seama


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: feeder
MesajScris: 08 Feb 2013, 09:35 
Neconectat

Membru din: 02 Apr 2012, 07:05
Mesaje: 190
Referitor al Dutch Master de 11,8 40gr vreau sa iti spun ca este o lanseta din 2 tronsoane (desi ca in toata lume este trecuta ca fiind din 3 tonsoane " efectul copy/paste"), clasa light, blank slim, hiper sensibila, pretabila la pestii de talie mica si medie. actiune progresiva si foarte rapida si este dotata cu 3 varfuri din carbon (2,2mm baza) subtiri,cel putin varful light (alb) este extrem de subtire cum nu am vazut inca la nici o lanseta, costul lansetei depaseste clasa medie de preturi. Lanseta este desul de usoara aprox 170gr.
Depinde cu ce ai pescuit inainte, daca ai pescuit cu medium -heavy o sa se para prea moale, daca ai pescuit cu medium (real) o sa iti para perfecta pt pescuitul de mare finete.

Poate iti mai spun mai multe cei care au aceasta lansetasau cel putin care au pus mana pe aceasta lanseta.

Referitor la varfuri de fibra, sunt ceva lanseta cu varfuri de fibra pe piata dar de obicei sunt in clasa mica si mare de pret, in clasa medie de pret oferta nu este generoasa la cele cu varf de fibra, exista o varinta sa cumperi o lanseta din calsa medium (cu varfuri de 3,5mm la baza) care sa o echipezi cu varfuri de fibra ( se gasesc ceva variante de varfuri de fibra 3,5mm baza dar pretul nu este putin ridicat)

_________________
scoalafeederx.ro/produs/secretele-monturii-perfecte-de-method-feeder/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: feeder
MesajScris: 08 Feb 2013, 20:02 
Neconectat

Membru din: 11 Oct 2010, 13:21
Mesaje: 893
Localitate: Arad
Referitor la varianta Duch Master 11/8 40 gr. un singur lucru este de spus" DE VISSS"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: feeder
MesajScris: 12 Feb 2013, 08:33 
Neconectat

Membru din: 31 Dec 2009, 11:32
Mesaje: 73
imi puteti da si o alta recomandare de bat light /medium din aceeasi gama cu dutch master 11.8 - 40 g ?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: feeder
MesajScris: 12 Feb 2013, 11:51 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Dec 2009, 09:03
Mesaje: 293
Localitate: cluj-napoca
maver reactorlite. eu am variantele 3,60 si 3,90 din 3 tronsoane, sunt foarte multumit de ele. vin echipate fiecare cu cate 3 varfuri de carbon.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 14 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.031s | 15 Queries | GZIP : Off ]