Pescuit Stationar

Acum este 19 Apr 2024, 19:17

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: scaun matrix ethos
MesajScris: 10 Mai 2013, 17:53 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Dec 2009, 09:03
Mesaje: 293
Localitate: cluj-napoca
are cineva scaunul asta?
http://www.fishmatrix.co.uk/catalogues-products.php?section=17&product=127&catalogue=7
sau daca l-a vazut cineva, este pe site la fishline, probabil ca il au si in stoc...poate cineva din arad care sa se fi odihnit putin macar pe el...
ma intereseaza daca e comod, modul de prindere a picioarelor, si daca sunt pe profil patrat sau rotund, ca nu imi dau seama.
poate si o comparatie cu accesory chair de la korum, ca pe ala il stiu.
mersi!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun matrix ethos
MesajScris: 11 Mai 2013, 09:12 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Salut... citind explicatiile date in pagina cu linkul tau scrie la un moment dat: " Picioarele de 25mm permit utilizarea accesoriilor fara adaptori" ..ceea ce nu poate sa insemne nimmic altceva decat ca picioarele sunt cilindrice (rotunde in sectiune) de 25 mm. Cel putin asta e singura concluzie logica!
Daca este asa, acest lucru reprezinta un mare avantaj fata de scaunul Korum... toate accesoriile (pe 25mm) de la scunele de stationar clasice se potrivesc!
Eu folosesc un Korum DeLuxe Accesory Chair si sunt foarte nemultumit de picioare si de modalitatea de prindere a accesoriilor... sincer sa fiu mi se pare cea mai proasta alegera pe care Korum o putea face (justificata doar prin dorinta de a te obliga sa folosesti numai accesorii de la ei!!)...si oricum cea mai proasta solutie de pe piata!
In primul rand la Korum fixarea accesoriilor se face prin strangere cu surub intr-un singur punct pe picior si nu prin presiune circulara acolierului de fixare al accesoriului respectiv (cum se face la mai toate scaunele care exista pe piata!). In primul rand prinderea nu este ferma si accesoriul respectiv (mai ales daca este unul mai greu ca de exemplu un bac de nada!) balangane si se misca in toate directiile... iar in al doilea rand...din nevoie de fixare acceptabila strangi surubul respectiv de-l gasesc dracii si sfarsesti prin a face urme adanci in picioarele de la scaun care dupa 2-3 folosiri arata ca dracu!!!...
Ceva mai acceptabila este situatia cand utilizezi accesorii universale pe 25mm cu adaptatorul respectiv!!
Din pacate la fixarea si reglarea picioarelor nu exista alta solutie decat aia de cacat descrisa mai sus...

Acu eu nu zic ca scaunul de care intrebi tu e bun...cine stie care o fi calitatea materialelor si alucraturii ( la 4 kg e mult mai usor decat Korum!)...dar ideea in sine e ceva mai desteapta!

Caci in afara de problema picioarelor Korum-ul este super...calitate extra, confort extra...tot ce vrei... ma mir ca un produs asa de bun a ales o solutie de cacat pentru picioare!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun matrix ethos
MesajScris: 11 Mai 2013, 11:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Dec 2009, 09:03
Mesaje: 293
Localitate: cluj-napoca
da...picioarele au diametru, deci sunt pe profil rotund.
long 25mm diameter legs
nu am fost suficient de atent. :oops:
la korum nu mi-a placut niciodata modul de prindere a picioarelor, si urmele pe care le lasa. poate cei de la matrix au fost mai inspirati.
poate l-a vazut cineva la fishline sau la bigfish, si poate sa dea mai multe detalii.
mersi Truia :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun matrix ethos
MesajScris: 13 Mai 2013, 10:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Mar 2010, 13:41
Mesaje: 585
Localitate: Baile-Felix
Atunci ia modelul nou de la delux la care nu mai ai treaba cu urmele pt ca au regandit sistemul ;)

_________________
Marius Mada


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun matrix ethos
MesajScris: 13 Mai 2013, 14:58 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Dec 2009, 09:03
Mesaje: 293
Localitate: cluj-napoca
vreau un scaun mic, sa nu ocupe mult spatiu si sa fie usor la transport.
cand o sa imi doresc mare si greu, iau din nou rive siege feeder... ;)
pana una-alta, scaunul din titlu pare ceea ce imi doresc.
dar as mai vrea pareri...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun matrix ethos
MesajScris: 13 Mai 2013, 23:19 
Neconectat

Membru din: 18 Noi 2010, 00:27
Mesaje: 113
la cum arata picioarele ar trebui sa fiti atent la malul predominant pe care pescuiti....cred ca un mal cu o inclinatie mai mare de 30 de grade....e nasol rau....si mie mi-a facut cu ochiul ...dar datorita faptul ca 80% din partide le fac pe acumularile de la Ciuslea sau Calimanesti...unde malul est foarte abrupt....mi-am luat gandul dl el
Fir intins!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun matrix ethos
MesajScris: 14 Mai 2013, 05:36 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Dec 2009, 09:03
Mesaje: 293
Localitate: cluj-napoca
deocamdata folosesc doua scaune de crap, si cand taluzul e prea inclinat nu deschid picioarele din spate. unul dintre scaune e gandit pentru asa ceva, e prelungita rama in spate. cred ca si cel din titlu poate fi folosit la fel.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun matrix ethos
MesajScris: 14 Mai 2013, 19:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 04 Mai 2011, 15:00
Mesaje: 1296
sal cristi ai uitat sa ma intrebi pe mine :lol:

_________________
www.pescuitarad.ro


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: scaun matrix ethos
MesajScris: 14 Mai 2013, 20:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Dec 2009, 09:03
Mesaje: 293
Localitate: cluj-napoca
:D v-am intrebat pe toti :P
te sun maine, mersi!
daca vrei poti sa scrii si aici, poate mai sunt si altii interesati.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 9 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.049s | 15 Queries | GZIP : Off ]