Pescuit Stationar

Acum este 20 Apr 2024, 09:29

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Ce sa aleg...
MesajScris: 24 Mai 2013, 14:34 
Neconectat

Membru din: 23 Mai 2013, 15:03
Mesaje: 46
Salutare

Astept pareri pentru a ma putea decide ce feeder sa aleg...variantele ar fii
- Colmic Virtual Feeder 3.60 actiune 40-70g
- ET Competition Feeder 3.60 actiune 20-50g
O sa il folosesc pe Mures la scobar
Sau daca mai aveti alte idei care sa se incadreze in bugetul celor 2 astept parerile voastre :D


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce sa aleg...
MesajScris: 24 Mai 2013, 18:46 
Neconectat

Membru din: 23 Mai 2013, 15:03
Mesaje: 46
Ce parere aveti despre http://www.maxlife.ro/lansete/ron-thompson/c14-feeder-3-60m-4-8lbs/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce sa aleg...
MesajScris: 24 Mai 2013, 19:44 
Neconectat

Membru din: 13 Mar 2013, 21:31
Mesaje: 4
Localitate: timisoara
pt mures iti trebuie ceva ce poti arunca lejer 100 gr.. tre sa ti cont de curenti...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce sa aleg...
MesajScris: 24 Mai 2013, 20:26 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Ti s-a pus tie pe 3,60 metri?.... mie mi se potriveste mai bine 3,90 metri...si pe rau si pe balta...
Cum zice colegul mai sus trebuie intai sa vezi ce-ti trebuie ...in functie de curenti si de apa unde pescuiesti vei sti cat trebuie sa arunci ( atat in greutate cat si in distanta).
Pe urma alegi batul: light, medium, medium- heavy sau heavy...
Mai conteaza si pestele pe care-l tintesti...dar dupa mine nu este atat de important ...cred ca in principiu poti sa scoti cam orice peste (in anumite limite fireste!) cu orice feeder ( cu un pic de rabdare si indemanare...mai ales ca nu esti la concurs).

Eu unul prefer un bat mai moale (gen Maver Reactolite) ...mai ales daca nu este curent si trebuie aruncat 30-60 de grame... este mai sensibli si vezi muscatura aproape pe tot batul.... Tica (Irlandezu) dimpotriva prefera un bat mai tare, cu actiune de varf.... ( sunt de acord cu el cand e vorba de crap!... in rest nu stiu ce sa zic...) ....

In anumite situatii nu ai de ales...de exemplu pe Dunare ( la noi, la Mehedinti) nu prea ai ce cauta cu feedere (cosulete) mai usoare de 60-80 de grame.... mai ales daca dai mai departe...deci cu nada cu tot trebuie sa arunci 120-150 de grame...aci musai trebuie un Power Feeder (heavy).

Inca o chestie din experienta mea personala: daca dai cu doua bete odata...e musai sa fie aceeasi lungime si aceeasi actiune...am incercat de mai multe ori sa dau cu doua bete diferite ( un light si in mediu...sau un mediu si un heavy si e super naspa... fiecare semnalizeaza muscatura diferit... te reglezi diferit pe fiecare bat.... si de aci o gramada de rateuri...)

Acuma dupa ce ai stabilit ce anume vrei...de ales alegi in functie de bani....sincer, din ce am vazut si auzit, alea mai scumpe (Hardy, Daiwa etc.) sunt si cele mai bune...acu daca gasesti doua care costa cam la fel intreaba si tu aci pe forum (pe cei care stiu mai multe: Petrisor, Tica, Brola... sau in general baietii de la Arad ca ei sunt fruntea in ramura asta ...)..si in mod sigur cineva te va lamuri...

Spor!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce sa aleg...
MesajScris: 24 Mai 2013, 20:59 
Neconectat

Membru din: 13 Mar 2013, 21:31
Mesaje: 4
Localitate: timisoara
truia frumoasa explicatie...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce sa aleg...
MesajScris: 25 Mai 2013, 05:51 
Neconectat

Membru din: 11 Mai 2013, 15:43
Mesaje: 2
de asta ce zici http://www.energofish.ro/product.php/La ... eder/5130/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce sa aleg...
MesajScris: 25 Mai 2013, 06:58 
Neconectat

Membru din: 23 Mai 2013, 15:03
Mesaje: 46
Dupa mai multe cautari pe forumuri am fost aici in arad sa vad 2 modele de la maver si Maver Abyss mi s-a parut a fii foarte ok tinand cont de raprtul calitate-pret...este usor, are actiune progresiva si puterea de lansare este de 80g, ceea ce pentru locurile unde pecuiesc eu pe Mures este mai mult decat suficient
Cel de al doilea model a fost Maver Genesis Black Ice pe care nu l-am putut tine in mana deoarece nu il are nimeni pe stoc. Daca cineva a pescuit cu el si poate sa imi dea niste detalii as fii recunoscator :).


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce sa aleg...
MesajScris: 25 Mai 2013, 13:11 
Neconectat

Membru din: 11 Mai 2013, 15:43
Mesaje: 2
ai grija ce iti cumperi http://www.pescuitlafeeder.ro/forum/vie ... =12&t=1717


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce sa aleg...
MesajScris: 26 Mai 2013, 19:18 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 05 Sep 2010, 17:10
Mesaje: 852
Localitate: Timisoara
Iti recomand feeder Maver Abyss X Series 2 Sec. 3,60m/80gr
Este special conceputa pentru a putea permite pescarilor sa vina la locul de pescuit cu montura gata pregatita de-acasa.
Se desface in doua segmente de lungimi egale, facand transportul simplu si eficient.
Fire intinse ;) ;) ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Ce sa aleg...
MesajScris: 27 Mai 2013, 18:42 
Neconectat

Membru din: 02 Apr 2012, 07:05
Mesaje: 190
http://www.pescuitlafeeder.ro/tehnici-t ... mpul-rece/

Aici ai o lista cu o parte din lnsetele care se preteaza la scobar... bugetul tu il stabilesti.

_________________
scoalafeederx.ro/produs/secretele-monturii-perfecte-de-method-feeder/


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 12 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.028s | 15 Queries | GZIP : Off ]