Pescuit Stationar

Acum este 03 Mai 2024, 08:01

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Parere scaun Preston Monster Feeder Chair
MesajScris: 24 Oct 2013, 20:02 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Apr 2013, 21:32
Mesaje: 97
Localitate: Ciacova, Timis
Preston Innovations, Korum, Avid Carp si Sonubaits :D

Nu inteleg ce aveti cu faptul ca lasa urme.. de parca am pescui pentru expozitie!? Si-asa bagam scaunul in toate noroaiele, zgarieturile alea de la suruburi nu vad de ce ar fi o problema sincer.

_________________
Imagine
http://slagi.me


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere scaun Preston Monster Feeder Chair
MesajScris: 24 Oct 2013, 21:36 
Neconectat

Membru din: 18 Noi 2010, 00:27
Mesaje: 113
de unde l-ai achizitionat si cu cat?


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere scaun Preston Monster Feeder Chair
MesajScris: 25 Oct 2013, 07:02 
Neconectat

Membru din: 28 Oct 2009, 06:55
Mesaje: 823
Localitate: Brasov
Slagi scrie:
Preston Innovations, Korum, Avid Carp si Sonubaits :D

Nu inteleg ce aveti cu faptul ca lasa urme.. de parca am pescui pentru expozitie!? Si-asa bagam scaunul in toate noroaiele, zgarieturile alea de la suruburi nu vad de ce ar fi o problema sincer.


Perfect de acord cu tine...


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere scaun Preston Monster Feeder Chair
MesajScris: 25 Oct 2013, 08:53 
Neconectat

Membru din: 21 Oct 2011, 20:27
Mesaje: 76
Localitate: Baia Mare
L-am luat de aici :
http://www.pescuitlafeeder.ro/magazin/3 ... si-umbrele



Sistemul de fixare deranjeaza doar pentru ca ii o prostie sa folosesti un sitem invechit cand ai alta tehnologie la dispozitie. Scaune de competitie medii ca Trabucco au sistem de fixare si reglare calumea si cand vorbesti de Preston te astepti sa fie cu doua clase peste Trabucco. Dupa ce am vazut in catalog se pare ca Prestonul are acelasi sistem si la scaunele modulare. Se pare ca Trabucco ii depasete la scaunele modulare.

Oricum scopul achizitiei era sa fie satbil, sa pot monta suprtul de match - feeder , tava laterala ,umbrela si sa fie foarte comod. Scopul a fost atins.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere scaun Preston Monster Feeder Chair
MesajScris: 25 Oct 2013, 09:42 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 12 Apr 2013, 21:32
Mesaje: 97
Localitate: Ciacova, Timis
Busuioc Alexandru scrie:
L-am luat de aici :
http://www.pescuitlafeeder.ro/magazin/3 ... si-umbrele



Sistemul de fixare deranjeaza doar pentru ca ii o prostie sa folosesti un sitem invechit cand ai alta tehnologie la dispozitie. Scaune de competitie medii ca Trabucco au sistem de fixare si reglare calumea si cand vorbesti de Preston te astepti sa fie cu doua clase peste Trabucco. Dupa ce am vazut in catalog se pare ca Prestonul are acelasi sistem si la scaunele modulare. Se pare ca Trabucco ii depasete la scaunele modulare.

Oricum scopul achizitiei era sa fie satbil, sa pot monta suprtul de match - feeder , tava laterala ,umbrela si sa fie foarte comod. Scopul a fost atins.


Atat! :D restul e cancan

Avand in vedere ca astia de la PI nu prea fac lucruri fara sa le gandeasca probabil ca au motivele lor pe undeva :D

_________________
Imagine
http://slagi.me


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere scaun Preston Monster Feeder Chair
MesajScris: 25 Oct 2013, 13:47 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Salut...eu am avut ambele modele..Prestonul l-am vandut...am vrut sa vand si Korum-ul....

Scaunele sunt foarte asemanatoare...la ultimul model ( the "new" model ...cum ii zic astia) difera doar faptul ca picioarele sunt telescopice si un pic mai lungi... desi eu inca zic ca sunt prea scurte ( chiar si noul model!) pentru un pescuit de viteza.... adica daca la modelul asa zis vechi ii schimbi picioarele obtii noul model... un fel de frectie la piciorul mesei!! ( la piciorul scaunului, scuze!!! :lol: :lol: )....

Ca sa ma intelegeti ca stiu ce spun: am avut sau am toate tipurile de scaun de diverse branduri: si D25 si D36 si Korum si Colmic...cam de toate... si va spun fara nici un echivoc: sistemul cu piciorusele ( ca picioare parca nu le pot spune!!) patrate este de departe cel mai prost de pe piata...de departe!!! ...

Daca inalti sezutul (40-50 de cm) scaunul devine instabil... pe langa faptul ca are picioare de cacat nu are nici greutatea necesara sa-l stabilizeze!!... E perfect ca sa "dormi" in scaun asteptand cate un crap la 2 ore.... dar la pescuit viteza de babusca sau platica este de cacat!!!.... nu ai nici tinuta corpului necesara, stai scufundat ca closca in cuibar... unde mai pui ca spatarul nu are nici un rost ca oricum nu te poti sprijini pe el daca vrei sa prinzi vreun pestisor de'asta!!... la aia care pleaca cu bat cu tot ai tot timpul din lume!!! :lol: :lol:

Singurul lucru indiscutabil este confortul.... poti trage un pui de somn mai bun ca in patul de acasa!!!

Nici nu are rost sa facem comparatia cu niciunul dintre sistemele D25 (fie ele Trabucco, Maver sau Milo.... ) chiar si cele mai proaste sunt infinit mai bune decat sistemul Korum-Preston!!!

Ca mai toate sistemele pe acest profil si cu strangere directa pe picior ( inclusiv anumite accesorii de la Korum-Preston) pur si simplu nu fixeaza bine!!...aluneca... se desface...singura solutie e sa strangi pana ii sar ochii...de-aia si urmele care raman pe picior!!

Acuma si Slagi are dreptate...si ce daca!!??...doar nu le duci la expozitie.... dar nu e chiar asa... cu timpul urmele se inmultesc.... strangerea e din ce in ce mai slaba... trebuie sa strangi surubul mai tare...in final o reactie pozitiva care te aduce la exasperare cand te lasi cumva pe o parte si scaunul se scufunda cu tine pe un picior care aluneca!!!

Sincer: nu recomand la nimeni scaunele sau sistemul asta!!.... mai ales daca ai peste 80 de kile!!!...uitati-va la urmele de pe picioarele scaunului meu Korum ( de vanzare aici pe forum!).... va vine sa credeti ca a fost folosit doar o singura data???.... nici mie, desi ca proprietar stiu ca asa este!!!

Solutia: da...am gasit si o solutie!! de ce?..pai pentru ca in afara de chestia asta cu picioarele scaunul este super!!!... o sa-i pun picioare D25 de la un scaun modular (inclusiv etrierele de strangere)... am si "brevetat" - ca sa zic asa - solutia tehnica... modificarea costa vreo 3-4 milioane ( cu picioare si etriere cu tot!)... dar cred ca astfel se va obtine cel mai tare scaun de feeder de pe piata!!!... daca nu se vinde Korum-ul pana vin in tara o sa-l modific si o sa va pun poze ( asta prin Mai la anul!!)...

Spor!!!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere scaun Preston Monster Feeder Chair
MesajScris: 25 Oct 2013, 19:40 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Slagi scrie:
Preston Innovations, Korum, Avid Carp si Sonubaits :D

Nu inteleg ce aveti cu faptul ca lasa urme.. de parca am pescui pentru expozitie!? Si-asa bagam scaunul in toate noroaiele, zgarieturile alea de la suruburi nu vad de ce ar fi o problema sincer.



Slagi, forte mulți pescari cu statute vechi in staționar au avut scaune cu sistemul ăsta de prindere. E un sistem vechi, de doi lei. Păi frate, eu nu am nimic cu zgârieturile dar dacă dau un ban nu vreau să îmi bat joc de el. Tin minte primul meu Milo, tot așa avea sistemul de blocare si era pe profil patrat. După primele urme am zis că nu are nimic. După ce am muit tot piciorul scaunului numai cu urme de șurub mi-am bagat pl in el și l-am vandut. Am jurat că nu mai iau așa ceva. Oricum concluzia este clară. Mare idiot e designerul ăla (fie de la preston sau alte firme) care mai implementează in 2013 sistemul ăsta de blocare.

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere scaun Preston Monster Feeder Chair
MesajScris: 30 Oct 2013, 00:04 
Neconectat

Membru din: 14 Mai 2013, 18:47
Mesaje: 4
Localitate: Timisoara
cum ar mai vinde si ei niste picioare separat...dupa ce se distrug...si nu numai,incepand de la picioare la accesorii... :)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere scaun Preston Monster Feeder Chair
MesajScris: 25 Noi 2013, 18:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Iun 2010, 09:09
Mesaje: 64
Localitate: Pitesti
Salutare!!!
Am avut si eu modelul de la Korum si după ce am pilit capetele surupurilor nu a mai lăsat urme atat de vizibile.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Parere scaun Preston Monster Feeder Chair
MesajScris: 25 Noi 2013, 20:19 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 16 Sep 2013, 07:48
Mesaje: 12
Merita sa fac o investitie in scaunul Rive pt feeder? Se justifica diferenta de pret fata de Preston/Korum? Am intentia sa imi cumpar si D36 si ma gandeam ca se potrivesc accesoriile de la unul la altul


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 30 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.056s | 13 Queries | GZIP : Off ]