Pescuit Stationar

Acum este 19 Apr 2024, 09:25

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: Maver Reactolite feeder
MesajScris: 15 Apr 2014, 16:47 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
silk scrie:
catalin232 scrie:
Acum , apropos de ceea ce ai vorbit cu betele scurte... Anul trecut la CN in prima mansa am cazut langa Petrisor ( care era cap de stand), am pescuit cu un bat de 3.30m , la final diferenta a fost in favoarea lui Petrisor, una destul de mare spun eu , de cca. 1 kg ( Parca per total a fost ceva de genul 7.8 la 6.7 kg ... sper sa retin bine). Acolo , timpul pierdut nu a fost din cauza batului , ba din contra, am recuperat enorm ... Petrisor a prins de la prima lansare si a luat constant, eu dupa 1 ora aveam 6 pesti prinsi... mai adauga la asta ca am avut niste larve de ma chinuiam 5 min sa trag 2-3 pe carlig, ca am alergat umbrela prin apa fiind luata de o pala de vant si nu in ultima instanta, lipsa exercitiului intr-o competitie la nivelul acela si in conditiile respective de pescuit si iti poti face o idee cam cat m-a ajutat batul...


Salut Catalin

Tare as fi vrut sa particip si eu anul trecut la CN dar nu am fost in stare sa adun 5 baieti din Salaj federisti - poate anul asta se schimba situatia.

Am stat in spatele vostru anul trecut la CM si intr-adevar Petrisor a luat platica de la prima lansare ... am vazut insa diferente clare intre nada ta si nada lui; intre timpul de asteptare al tau si al lui (mai ales in prima parte a mansei); de asemenea intre tipurile de bete folosite de voi. Nu dau mai multe detalii, cunoscatorii stiu la ce ma refer ptr un pescuit-viteza pe Varsolt care nu cred ca seamana deloc cu pescuitul-viteza de pe Sarulesti. Este cu totul altceva.

Clarifica tu te rog aceste diferente, sunt curios daca seamana cu concluziile mele.


Este foarte simpla explicatia si nu a tinut absolut deloc de nada. Daca ai fost atent , ai putut observa ca eu am optat in prima ora pentru folosirea a 2 Pinky la carlig intrucat in antrenament am prins bine cu ei, erau o momeala rezistenta, nu necesita schimbarea chiar la fiecare peste si in plus de asta, larvele care le aveam erau absolut varza. Daca spui ca ai stat in spatele mei ai vazut ca puneam larvele pe genunchi si dadeam cu pulverizatorul peste ele pentru a le alege pe cele moarte de cele utilizabile .. ca vii nu mai erau demult.

Problema majora a fost ca in antrenament , din cauza banilor, nu am avut fui si nu am folosit , iar la concurs am avut socul vietii mele in sensul ca din ce bine mergea in antrenament cu pinky, odata cu introducerea pe vad a fui-ului, pestele nici nu a vrut sa se mai muite la altceva decat larva. In prima faza si eu am crezut ca inca nu aveam peste pe vad cu toate ca vedeam semnale in varf cand cobora momitorul , deci pestele a fost acolo...

Daca citesti mai sus, in comentariile mele , ai sa vezi ca am mentionat de lipsa mea de experienta la concursuri de asemenea nivel, asta a fost una dintre ele , nu am stiut si nici nu am avut pe nimeni in spate care sa imi spuna ca odata ce bagi fui pe vad astepti degeaba trasatura cu vierme in carlig. Aici am pierdut eu foarte , foarte mult timp .. cu treaba asta si cu faptul ca este incomensurabil mai greu si mai consumator de timp sa bagi in carlig niste larve moarte decat niste larve vii ...

Cu toate astea, adica cu o ora pierduta aiurea din concurs, diferenta nu a fost chiar atat de mare, odata ce am reusit sa intru in ritm si m-am resemnat cu munca de sisif cu bagatul larvelor moarte in carlig, parca lucrurile au mers altfel. Sunt absolut sigur ca diferenta putea fi cu mult mai mare si ca echipamentul a muncit alaturi de mine pentru a recupera ora pierduta.

Restul... l-ai vazut si tu ;)

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Maver Reactolite feeder
MesajScris: 15 Apr 2014, 16:55 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
catalin232 scrie:
Problema majora a fost ca in antrenament , din cauza banilor, nu am avut fui si nu am folosit , iar la concurs am avut socul vietii mele in sensul ca din ce bine mergea in antrenament cu pinky, odata cu introducerea pe vad a fui-ului, pestele nici nu a vrut sa se mai muite la altceva decat larva. In prima faza si eu am crezut ca inca nu aveam peste pe vad cu toate ca vedeam semnale in varf cand cobora momitorul , deci pestele a fost acolo...


:lol: :lol: :lol: :lol: Asta e prima lectie pe Varsolt .... multi si-au luat-o cu treaba asta, daca ai dat fui, adio pescuit la altceva decat larva, parca ia droguri si devine dependenta :lol:

Cred ca anul asta intram si noi cu o echipa sa vedem la ce nivel suntem....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Maver Reactolite feeder
MesajScris: 15 Apr 2014, 17:37 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
silk scrie:
catalin232 scrie:
Problema majora a fost ca in antrenament , din cauza banilor, nu am avut fui si nu am folosit , iar la concurs am avut socul vietii mele in sensul ca din ce bine mergea in antrenament cu pinky, odata cu introducerea pe vad a fui-ului, pestele nici nu a vrut sa se mai muite la altceva decat larva. In prima faza si eu am crezut ca inca nu aveam peste pe vad cu toate ca vedeam semnale in varf cand cobora momitorul , deci pestele a fost acolo...


:lol: :lol: :lol: :lol: Asta e prima lectie pe Varsolt .... multi si-au luat-o cu treaba asta, daca ai dat fui, adio pescuit la altceva decat larva, parca ia droguri si devine dependenta :lol:

Cred ca anul asta intram si noi cu o echipa sa vedem la ce nivel suntem....



Aia a fost a 2-a .. ca de schimbarea preferintei pestelui m-am prins in primele 10-15 min , numai ca am piardut alte zeci in incapatanarea mea sa incerc sa il schimb inapoi pe Pinky.. am zis ca trece efectul nadirii de baza cand am bagat fui si am inceput sa introduc pinky in nada.. poate ii prostesc.. dar in realitate m-am prostit singur :))) tot ca ei a fost ...

Oricum .. nu regret cele petrecute , a fost un calcul bun , daca iesea atunci era bine... pe larva se intampla cateodata sa rapeasca obletele pe suprafata , te lasa fara momeala in carlig si pierdeai lansarea asteptand trasatura pe substrat neavand nimic in carlig :) .. cu pinky era si mai rapid pescuitul , erau mult mai mici sansele ca obletele sa te lase fara momeala si mergeau altfel lucrurile... eh .. lectii, lectii ... :)

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: flaviusm


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.038s | 16 Queries | GZIP : Off ]