Pescuit Stationar

Acum este 23 Apr 2024, 16:29

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Maver Reactolite feeder
MesajScris: 26 Mar 2014, 15:44 
Neconectat

Membru din: 16 Noi 2012, 18:59
Mesaje: 190
Localitate: Arad
Salutare tuturor!

Ma intereseaza acest feeder, mai exact reactolite ready rod 12 ft.
Cine il detine poate sa-mi spuna in primul rand daca are probleme cu inelele? sunt Sic sau ceva aliaj?
Modelul acesta de feeder reactolite ready rod, a avut ceva de suferit, adica s-a mai schimbat ceva pe la el de cand aparut? (ceva de genul: powerlite si acuma seria curenta powerlite sx)
Si la ce pesti se preteaza cel mai bine?

Multumesc!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Maver Reactolite feeder
MesajScris: 27 Mar 2014, 07:43 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Reactolite si powerlite nu sunt absolut deloc acelasi bat!
Reactolite este un bat de peste mic-mediu, foarte sensibil cu un blanc absolut exceptional!
Il am si sunt indragostit de el! (modelul de 3m90)
La primul model au fost probleme cu inelele...
La urmatoarele s-a remediat treaba...
Imi place atat de mult batul asta incat vreau neaparat sa mai cumpar unul!!
N-am gasit inca....

Si inca ceva.... am incercat mai multe lungimi de fedder...de la 2m70 la 3m90...
Pentru un pescuit lejer, de relaxare si placere, un pilker este superb
In concurs insa, nimic nu se compara cu 3m90... altfel simti muscatura, altfel faci drilul....
Eu am renuntat la toate feederele mai scurte de 3m90 in tot ce inseamna pescuit de pe mal!!
Numai din barca mai folosesc bete mai scurte!

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Maver Reactolite feeder
MesajScris: 27 Mar 2014, 08:08 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Scuze de Off toppic ...

Truia, in caz situatiile de pescuit viteza, 3.9m este incomod si te face sa pierzi foarte mult tip cu lansarea dar mai ales prin faptul ca iti scoate pestele mult prea in larg ceea ce inseamna ca te intinzi dupa el la 3m coada de minciog sa nu spun ca sunt situatii in care trebuie sa folosesti 4m.... Iar la pescuit viteza in cele mai multe cazuri distanta de lansare este scurta..... Nu cred ca un 3.9m te ajuta in orice situatie ( daca te referi la pescuitul de placere si mai ales atunci cand pescuiesti la crap , atunci da, e mai placut .. cu cat mai lunga lanseta cu atat o portiune mai mare de amortizare in drill , implicit placere mai mare , siguranta in scoaterea pestelui la mal etc... in materie de control in drill este relativ :D )

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Maver Reactolite feeder
MesajScris: 27 Mar 2014, 08:41 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Catalin, am facut un test pe Sarulesti (Sandulita) cu 3 bete 2m70 , 3m30, 3m90... am pescuit cu fiecare cate o ora ...in regim plat..pestele a fost prezent exact in acceasi masura si cu aceeasi frecventa a trasaturilor ... in medie 20 de secunde dupa aruncare...
Cel mai putin peste am prins la batul scurt (la care am ratat si cel mai mult si la care pierdeam 5-10 secunde la fiecare peste la scos).... la 3m90 nu am ratat aproape deloc.... am prins aproape de 2 ori mai mult decat la celelalte...
Am repetat a doua zi luand betele in ordine inversa (am inceput cu cel lung): acelasi rezultat!
La campionatele nationale de feeder la care am fost aproape in exclusivitate toata lumea a pescuit cu 3m90... de ce oare?

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Maver Reactolite feeder
MesajScris: 27 Mar 2014, 08:51 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
truia scrie:
Catalin, am facut un test pe Sarulesti (Sandulita) cu 3 bete 2m70 , 3m30, 3m90... am pescuit cu fiecare cate o ora ...in regim plat..pestele a fost prezent exact in acceasi masura si cu aceeasi frecventa a trasaturilor ... in medie 20 de secunde dupa aruncare...
Cel mai putin peste am prins la batul scurt (la care am ratat si cel mai mult si la care pierdeam 5-10 secunde la fiecare peste la scos).... la 3m90 nu am ratat aproape deloc.... am prins aproape de 2 ori mai mult decat la celelalte...
Am repetat a doua zi luand betele in ordine inversa (am inceput cu cel lung): acelasi rezultat!
La campionatele nationale de feeder la care am fost aproape in exclusivitate toata lumea a pescuit cu 3m90... de ce oare?



Pentru ca majoritatea au o parere eronata despre pescuitul la feeder dupa platica in regim de viteza... pescuiesc cu bete scurte dar parabolice , este normal sa pierzi atat timp si sa ratezi , mai ales pe Sarulesti unde trebuie sa ridici peste prag ( daca se pescuieste la malul spart). Fa acelas experiment cu un bat de 3.30m progresiv sau chiar cu actiune de varf, coreleaza grosimea strunei si a carligului cu actiunea batului ( adica va trebui sa pui un carlig cu cel putin un numar mai mare si inca 0.001 - 0.002mm minim la struna) .... Sunt curios de rezultatul testului in conditiile astea.

PS: Prin folosirea batului de 3.9m acolo , reuseai sa faci exact ceea ce spun mai sus .. tragand tare de platica => rezistenta in apa , batul ajungea in punctul de " blocaj" unde se comporta la fel ca un bat cu actiune de varf :D

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Maver Reactolite feeder
MesajScris: 27 Mar 2014, 12:39 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 23 Oct 2009, 07:05
Mesaje: 2467
Complet eronat! N-am blocat niciodata batul desi este un bat de peste mic!
Altfel oboseste pestele la un bat mai lung...altfel amortizeaza socurile.... ba chiar pot sa spun ca am fortat mai tare pe betele mai scurte cu care nu aveam acelasi contact cu pestele!
Poti sa spui ce vrei (am si eu ceva ore de pescuit si de incercari) nu voi pescui niciodata in concurs cu un bat mai scurt de 3m90...
Sincer... daca pe o apa cu alt peste decat caras si crap dai cu 3m30 sau mai scurt la vreun concurs te dau perdant din start!
Parca as pune si un pariu pe tema asta! :lol: :lol:
In fine..hai sa abandonam polemica si sa-l lasam pe baiatul asta sa capete ce informatii are nevoie despre bete! ;)

_________________
Habar n-are broasca ce-i ala oceanul!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Maver Reactolite feeder
MesajScris: 27 Mar 2014, 12:51 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Pai deja devine interesant, si cred eu ca avand o discutie atat de aplicata, multi vor avea ceva interesant de vazut...

Este greu cu exprimarea in scris .. tocmai de aceea am pus intre ghilimele cuvantul " blocaj" ... ceea ce vroiam sa exprim , este faptul ca acel bat parabolic ( cum ai spus tu pentru peste mic/mediu) se comporta bine pentru ca in tensiune, cu o platica la capat, ajunge sa aibe aceleas calitati precum le are un bat progresiv, iar cand tragi ceva mai tare de peste, exact cum ai zis ca ai facut, va semana cu un bat cu actiune de varf... Nu stiu daca ma fac eu pe deplin inteles, abia astept cupa Trabucco Feeder sa ne vedem pe acolo pentru ca iti marturisesc, am facut o pasiune pentru conversatiile purtate, toate fiind fara patos si despre pescuit ;).

Acum , apropos de ceea ce ai vorbit cu betele scurte... Anul trecut la CN in prima mansa am cazut langa Petrisor ( care era cap de stand), am pescuit cu un bat de 3.30m , la final diferenta a fost in favoarea lui Petrisor, una destul de mare spun eu , de cca. 1 kg ( Parca per total a fost ceva de genul 7.8 la 6.7 kg ... sper sa retin bine). Acolo , timpul pierdut nu a fost din cauza batului , ba din contra, am recuperat enorm ... Petrisor a prins de la prima lansare si a luat constant, eu dupa 1 ora aveam 6 pesti prinsi... mai adauga la asta ca am avut niste larve de ma chinuiam 5 min sa trag 2-3 pe carlig, ca am alergat umbrela prin apa fiind luata de o pala de vant si nu in ultima instanta, lipsa exercitiului intr-o competitie la nivelul acela si in conditiile respective de pescuit si iti poti face o idee cam cat m-a ajutat batul...

Acum , sa nu inteleaga cineva ca daca nu aveam toate " obstacolele" alea in cale reuseam sa il bat pe Petrisor , pana nu arata cantarul in favoarea mea, nu va exista " daca" si parca" , doar rezultatul conteaza...

PS: Batul pe care l-am folosit a fost unul Progresiv ;)
PPS: Incearca acelas test cu un bat progresv (in adevaratul sens al cuvantului , calitativ) sau chiar unul cu actiune de varf sau slow progressive... Nu spun ca vei ajunge la aceeasi concluzie ca si mine, dar in mod cert rezultatul va diferi fata de experimentul facut de tine.. in ce masura si in ce fel , sunt sigur ca vei scrie cele intamplate indiferent de rezultat ;) !

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Maver Reactolite feeder
MesajScris: 27 Mar 2014, 21:11 
Neconectat

Membru din: 16 Noi 2012, 18:59
Mesaje: 190
Localitate: Arad
Continuati baieti :-)
am citit cu mare atentie, am mai prins ceva la bibilica :-)
multe mai avem de invatat de la voi


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Maver Reactolite feeder
MesajScris: 12 Apr 2014, 12:08 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 17 Aug 2011, 09:50
Mesaje: 727
Localitate: Iasi
Foarte rar prin Anglia Reactorlite la vanzare am văzut alea de pana în 11 picioare dar de 3.90 neam .

Sent from my SM-G900F using Tapatalk

_________________
Chiar daca nu ai probleme cu vederea , sigur ai nevoie de ochelari sa poti vedea realitatea ...
https://www.youtube.com/watch?v=31-ZzoS ... w&index=15


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Maver Reactolite feeder
MesajScris: 13 Apr 2014, 19:54 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
catalin232 scrie:
Acum , apropos de ceea ce ai vorbit cu betele scurte... Anul trecut la CN in prima mansa am cazut langa Petrisor ( care era cap de stand), am pescuit cu un bat de 3.30m , la final diferenta a fost in favoarea lui Petrisor, una destul de mare spun eu , de cca. 1 kg ( Parca per total a fost ceva de genul 7.8 la 6.7 kg ... sper sa retin bine). Acolo , timpul pierdut nu a fost din cauza batului , ba din contra, am recuperat enorm ... Petrisor a prins de la prima lansare si a luat constant, eu dupa 1 ora aveam 6 pesti prinsi... mai adauga la asta ca am avut niste larve de ma chinuiam 5 min sa trag 2-3 pe carlig, ca am alergat umbrela prin apa fiind luata de o pala de vant si nu in ultima instanta, lipsa exercitiului intr-o competitie la nivelul acela si in conditiile respective de pescuit si iti poti face o idee cam cat m-a ajutat batul...


Salut Catalin

Tare as fi vrut sa particip si eu anul trecut la CN dar nu am fost in stare sa adun 5 baieti din Salaj federisti - poate anul asta se schimba situatia.

Am stat in spatele vostru anul trecut la CM si intr-adevar Petrisor a luat platica de la prima lansare ... am vazut insa diferente clare intre nada ta si nada lui; intre timpul de asteptare al tau si al lui (mai ales in prima parte a mansei); de asemenea intre tipurile de bete folosite de voi. Nu dau mai multe detalii, cunoscatorii stiu la ce ma refer ptr un pescuit-viteza pe Varsolt care nu cred ca seamana deloc cu pescuitul-viteza de pe Sarulesti. Este cu totul altceva.

Clarifica tu te rog aceste diferente, sunt curios daca seamana cu concluziile mele.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 13 mesaje ]  Du-te la pagina 1, 2  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.044s | 13 Queries | GZIP : Off ]