Pescuit Stationar

Acum este 18 Apr 2024, 14:02

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Feedere heavy second hand
MesajScris: 07 Apr 2014, 06:05 
Neconectat

Membru din: 16 Dec 2009, 11:13
Mesaje: 410
As dori sa deschid o discutie (poate) interesanta.

DE CE LA RUBRICA DE VANZARI SE GASESC IN PROPORTIE DE 90% NUMAI FEEDERE HEAVY SECOND?

Mai mult, cum apare un medium cat de cat de calitate imediat este si adjudecat de un cumparator. Ce sa mai vorbim de pickere sau light-uri, parca ar fi marfa de contrabanda :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Feedere heavy second hand
MesajScris: 07 Apr 2014, 06:51 
Neconectat

Membru din: 06 Noi 2009, 13:40
Mesaje: 3667
Simplu, din cauza lui Petrisor ;) :lol: :lol:

_________________
http://www.youtube.com/watch?v=GIGv4GfExQs
http://fishinginireland.info/news/coars ... s-the-day/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Feedere heavy second hand
MesajScris: 07 Apr 2014, 16:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 15 Feb 2011, 18:09
Mesaje: 541
Localitate: Brasov
Cred ca multi fac greseala sa-si ia prima oara un feeder heavy, ca apoi sa-si dea seama ca nu este ce le trebuie...parerea mea ;) ;)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Feedere heavy second hand
MesajScris: 07 Apr 2014, 19:22 
Neconectat

Membru din: 21 Mar 2013, 16:25
Mesaje: 514
In timp o sa-ti dai seama caci cosuletele pe care le lansai cu un heavy pot fi lansate cu un feeder mediu, dar trasatura pestelui este mult, mult, mult mai spectaculoasa.
Eu am dat la babusca de 100g cu un feeder de max.150g (altul nu aveam), iar trasaturile erau semnalate printr-un usor tremur al varfului de 3 oz, iar acum, aceeasi babusca este in stare sa-mi rupa in doua varful de 0,75 oz.
Un oblete iti curbeaza un varf sensibil de-ti sare inima din piept cand vezi trasatura.
Si atunci unde-i farmecul pescuitului?
Vrei sa-ti spun cum trage mreana de 3kg? Iti las tie placerea de a descoperi acest lucru si astept sa ne povestesti si noua, dar oricum, te sfatuiesc sa nu stai prea departe de lanseta caci o sa te multumesti doar cu faptul ca o sa vezi ca poate sa si zboare.
Din punct de vedere tehnic, cu un feeder mediu poti pescui cu fire mult mai subtiri si carlige mult mai mici fara temerea ca pestele iti va rupe, batul amortizand cu succes socurile pestilor.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Feedere heavy second hand
MesajScris: 08 Apr 2014, 17:57 
Neconectat

Membru din: 23 Mar 2014, 16:25
Mesaje: 177
dodost scrie:
Cred ca multi fac greseala sa-si ia prima oara un feeder heavy, ca apoi sa-si dea seama ca nu este ce le trebuie...parerea mea ;) ;)

asa e!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Feedere heavy second hand
MesajScris: 08 Apr 2014, 19:10 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 13 Dec 2009, 09:03
Mesaje: 293
Localitate: cluj-napoca
multa lume se apuca de feeder multumita lui dome gabor. in majoritatea filmarilor (cel putin alea vazute de mine) sunt prezentate bete heavy si crapi frumosi. multi cumpara ce vad acolo, insa pe la noi crapii frumosi se lasa prea mult asteptati...si pe rand, majoritatea realizeaza ca la ciortani si carasi heavy-urile nu sunt cele mai potrivite lansete, si astfel ajung pe forum la vanzare...:)


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Feedere heavy second hand
MesajScris: 09 Apr 2014, 07:08 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
tuntila scrie:
multa lume se apuca de feeder multumita lui dome gabor. in majoritatea filmarilor (cel putin alea vazute de mine) sunt prezentate bete heavy si crapi frumosi. multi cumpara ce vad acolo, insa pe la noi crapii frumosi se lasa prea mult asteptati...si pe rand, majoritatea realizeaza ca la ciortani si carasi heavy-urile nu sunt cele mai potrivite lansete, si astfel ajung pe forum la vanzare...:)


Mai completeqza si cu faptul ca cei care fac astfel de achizitii nu cer consiliere inainte pentru a i se recomanda batul potrivit pentru partidele pe care le face , faptul ca majoritatea pescuiesc pe incinte amenajate la ciortan unde distanta de lansare nu depaseste 50m in 90% din cazuri, iar cei care pescuiesc pe rau prefera scobarul si pescuiesc in zone unde nu au nevoie sa foloseasca cosulete mai grele de 50gr.

Acum ai un tamblou complet :)

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Feedere heavy second hand
MesajScris: 09 Apr 2014, 17:05 
Neconectat

Membru din: 21 Mar 2013, 16:25
Mesaje: 514
Eu mi-am cumparat doua feedere extra heavy pt. a pescui pe raul Prut unde, prin anii 2010, 2011 puteai pescui cu cosulete de 90-140gr. Atunci cota medie anuala a raului era de 80-85 mc/s.
In anii 2012, 2013 cota medie a fost de 40-50 mc/s si am putut pescuit si cu cosulete de 50-60gr.
Si uite asa extra heavy a devenit heavy, heavy a devenit medium , iar medium a devenit light. Din cauza secetei.


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 8 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.049s | 13 Queries | GZIP : Off ]