Pescuit Stationar

Acum este 20 Apr 2024, 00:36

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Pelete home-made la feeder ???
MesajScris: 15 Apr 2014, 07:27 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Ian 2013, 10:43
Mesaje: 125
Localitate: Alba Iulia
Salutare tuturor.
Din lipsa de activitate in prohibitie si zilele libere intre cele de munca :) si o idee prinsa de la cineva am zis sa-mi fac niste pelete home-made din niste porumb si grau fiert de anu trecut ramas de la feeder (pun cate 1-2 maini de seminte cam la orice partida de feeder) le-am dat pe masina de carne o data a rezultat o pasta, am framantato apoi am dato printr-un gaurar mai mic si leam pus la uscat, unele leam lasat simple altele cu un pic de scortisoara si altele cu nada (pasta amestecata cu acestea), ... acum ca sau uscat le-am incercat timpul in care se inmoaie daca plutesc cumva daca stau dupa inmuiere pe method de exemplu --- se inmoaie total intrun timp pana la jumatate de ora , pt a fi folosite sa stea pe method cam 8-10 min(l-am testat in vana methodu nu doar punandul in vana si asteptand sa se desfaca nada de pe el cam 2-4 min ii ia asta sa se elibereze peletele ci si lasandul sa cada d ela 1-1.5m ca si cand ar cadea pe apa pe lac sa vad daca nu se imprastie la contact si stau bine lipite ....)...
in principiu le-am facut acestea pentru a le folosi la feeder pe rau poate in locul semintelor sa dau de lucru pestelui sa stea in zona .... sa nadesc cand dau pe lac cu method cu prastia de asemenea la pluta pt a aduna stiu io pestii mai medii ...
e doar un experminent :)
dar daca aveti idei pareri daca procedez corect stiu io ... gen voi satura pestele cu ele daca nadesc cu prastia pe lac ....astept pareri pro contra de oricare
salutare tuturor.


Fişiere ataşate:
Foto0091.jpg
Foto0091.jpg [ 215.97 KiB | Vizualizat de 15184 ori ]
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pelete home-made la feeder ???
MesajScris: 18 Apr 2014, 07:35 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Ian 2013, 10:43
Mesaje: 125
Localitate: Alba Iulia
??? nici o parere, negativa macar


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pelete home-made la feeder ???
MesajScris: 18 Apr 2014, 11:36 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
Pai asteptam feedback dupa ce le incerci ... asa in prima faza si dupa compozitie eu spun ca nu le poti folosi in banda ca momeala si nici pe method. Cand le vei umecta sa le poti pune , dupa un timp mai lung, umiditatea le va transforma inapoi in pasta .. asta se datoreaza texturii si compozitiei.

In rest.. in mod cert pestii manca asa ceva , nu vad de ce nu ar face-o .. cat priveste selectia .... fishmeal-ul rullez :D .

Dar cum spuneam .. mergi cu ele la o partida sau doua , vezi ce se intampla si scrie concluziile ;)

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pelete home-made la feeder ???
MesajScris: 25 Apr 2014, 16:52 
Neconectat

Membru din: 21 Mar 2011, 16:47
Mesaje: 62
asa ceva facea bunica cand se apuca de indopat gastele si ratele pe timpuri!!erau mai mari,le spunea ciuciuleti si ii uda neaparat inainte ca sa alunece pe gat la oratanii cand le tragea in jos!!!! ar trebui sa mearga bine si la peste!( daca pui si 1/1 apa calda cu lapte de porumb si le indulcesti cu fructoza ,deztroza si le legi mai tare ...si inainte sa faci gogoloaiele la feeder te dai cu glicerina sau glicerol pe mana) !!daca nu iese, iei creuzetul popular "ceaunul",,si le amesteci ca intr-un mojar mai mare si folosind un pistil traditional"culiser",si faci mamaliga din ele!! nu mai dai la feeder cu pelete ci la method feeder!!!aici insa-i mai complicat fiindca si mamaliga asta e de mai multe feluri ...are si ea alchimia ei... Mare atentie la ""amidonului hidrolizat,"---daca nu-i reactia cum trebuie ai ratat totul!!! cum verifici?? aici e skepsisul ;) "tre, sa stea pistilul "in picioare"in creuzet !!"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: Pelete home-made la feeder ???
MesajScris: 25 Apr 2014, 19:45 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 14 Ian 2013, 10:43
Mesaje: 125
Localitate: Alba Iulia
philiphito scrie:
asa ceva facea bunica cand se apuca de indopat gastele si ratele pe timpuri!!erau mai mari,le spunea ciuciuleti si ii uda neaparat inainte ca sa alunece pe gat la oratanii cand le tragea in jos!!!! ar trebui sa mearga bine si la peste!( daca pui si 1/1 apa calda cu lapte de porumb si le indulcesti cu fructoza ,deztroza si le legi mai tare ...si inainte sa faci gogoloaiele la feeder te dai cu glicerina sau glicerol pe mana) !!daca nu iese, iei creuzetul popular "ceaunul",,si le amesteci ca intr-un mojar mai mare si folosind un pistil traditional"culiser",si faci mamaliga din ele!! nu mai dai la feeder cu pelete ci la method feeder!!!aici insa-i mai complicat fiindca si mamaliga asta e de mai multe feluri ...are si ea alchimia ei... Mare atentie la ""amidonului hidrolizat,"---daca nu-i reactia cum trebuie ai ratat totul!!! cum verifici?? aici e skepsisul ;) "tre, sa stea pistilul "in picioare"in creuzet !!"


Salutare, n-am inteles io multe din ce ai zis pe acolo insa sincer le-am folosit deja o data pe o balta mai polulata de langa alba iulia cu sistem C&R in a doua zi de paste si rezultatul ok pt mine 3 ciortani de 1-2 kg si un caras la peleti astia(porumb , grau fiert si macinat asa natur ) pusi pe method feeder si in la carlig porumb artificial fara nici o aroma :)
de stat in method i-am testat la mal cum arata Lucian Fiat intru-un film de-al lui lovind methodul incarcat de apa si au stat ....
chiar daca e o balta polulata media in ziua aceea a fost cam 3-4 crapi de pescar asta datorita multora care au venit cu copii galagie .... + crapii erau prin maluri la depus ...
asta e mai testez ...
pt mine e ok orice ar zice oricine fiecare avem pasaricile lui fiecare incearca ceva pana se linisteste :lol:
salutare


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 5 mesaje ] 

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.162s | 15 Queries | GZIP : Off ]