Pescuit Stationar

Acum este 27 Iun 2024, 16:07

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER PRIMA EDITIE
MesajScris: 06 Aug 2013, 09:47 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2013, 13:50
Mesaje: 66
Localitate: Timisoara
16.Staicu Alin
17.Staicu Laurentiu


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER PRIMA EDITIE
MesajScris: 06 Aug 2013, 11:47 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2013, 13:50
Mesaje: 66
Localitate: Timisoara
Pe ce balta va avea loc concursul?? antrenamentul este inclus in taxa,sau se plateste separat??si care ar fi taxa de pescuit pe balta pentru ziua de antrenament??


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER PRIMA EDITIE
MesajScris: 06 Aug 2013, 11:52 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
Am vorbit ieri cu domnul Moroiu si mi-a spus ca nu o sa fie antrenament oficial deci nu e inclus in taxa. Nu stiu cat este taxa pentru cei care nu sunt membrii Clubului Doripesco dar am auzit ca pentru cei care au fost in antrenament pt Cupa Trabucco a fost undeva la 80 RON, poate gresesc. Trebuie intrebat ca sa fii sigur.
Concursul va avea loc pe Balta 4, bineinteles.

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER PRIMA EDITIE
MesajScris: 06 Aug 2013, 13:24 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2013, 13:50
Mesaje: 66
Localitate: Timisoara
Multumesc!!!!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER PRIMA EDITIE
MesajScris: 07 Aug 2013, 13:34 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
Pana la urma este voie cu pelete de 2mm? sunt incluse in nada vie sau nu?

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER PRIMA EDITIE
MesajScris: 09 Aug 2013, 05:27 
Sunt plecat din tara ......saptamana viitoare vom relua discutiile pe tema asta !! salutari


Sus
  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER PRIMA EDITIE
MesajScris: 13 Aug 2013, 11:15 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
Propun sa pastram in mare regulamentul CIPS dar sa aducem cateva modificari pentru a ne adapta la locatia pe care se pescuieste in conditiile in care vorbim aici de un OPEN.

- peletele de 2 mm care sunt acceptate sa le includem in groundbait cu limita de 2kg de exemplu (daca vreti o limita) si vor fi controlate de arbitrii separat (nu se vor amesteca cu nada umectata inainte de verificare)
- incarcati sa modificati regula care prevede o anumita marime maxima a carligului, pescuim pe Doripesco la crap de 3-5kg in medie si marimea 10 difera de la producator la altul
- acceptati firul de par la forfac (cu ce va deranjeaza in conditiile in care putem folosi doar porumbul asa? chiar daca forfacul are 50 cm)
- marirea cantitatii de nada la 17 l

Cand sugerez chestiile astea o fac pentru a face concursul mai interesant si pentru a atrage mai multi participanti (si pentru ca intentionez sa particip). Daca se vor specifica punctual fiecare lucru care este permis (considerand celelalte interzise) nu cred ca vor fi discutii. Daca ne uitam in Anglia vedem clar ca regulamentul CIPS nu e respectat deloc in OPEN-uri (plus ca acolo majoritatea pescuieste cu Method-uri (aici referindu-ma la tot ce inseamna method feeder expluzand evident naditorul folosit de crapisti) )

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Ultima oară modificat de pescar_amator pe 14 Aug 2013, 10:41, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER PRIMA EDITIE
MesajScris: 13 Aug 2013, 17:55 
Neconectat

Membru din: 21 Feb 2012, 21:29
Mesaje: 98
Localitate: Bucuresti
Daca ar fi dupa mine, tinand cont de specificul locatiei, as permite doar folosirea momitoarelor tip method, a peletelor de pana la 2mm ca nada si fara momeala vie. As permite de asemeni si folosirea momelilor artificiale (din plastic). Nu stiu daca este posibil sau daca regulamentul locatiei permite, insa ar putea fi un concurs interesant.
Oricum, toate cele de mai sus contravin in mod flagrant cu FIPS dar, fiind un concurs open.....


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER PRIMA EDITIE
MesajScris: 14 Aug 2013, 08:21 
Neconectat

Membru din: 22 Ian 2013, 13:50
Mesaje: 66
Localitate: Timisoara
Pai daca tot e vorba sa fie voie si cu fir de par.inseamna ca este voie si cu fir textil??.........pai hai sa fie voie si cu method feeder!!.
Cu modificarile pe care le-ati propus dumneavoastra ar trebuii sa se uite de regulamentull CIPS-FIPS!!! pt ca efectiv mai raman doar cateva reguli din el,si nu vad de ce am mai tine cont de un regulament!!!Aceste lucruri trebuiesc vorbite dinainte ca sa stim si noi cum ne pregatim.
Eu unul sunt pro Method feeder si cred ca ar fi mai multi de aceasi parere cu mine.


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: CUPA TRABUCCO PRO FEEDER PRIMA EDITIE
MesajScris: 14 Aug 2013, 08:33 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 24 Feb 2010, 10:16
Mesaje: 325
Localitate: Brasov
Salut,

Modificarile pe care le-am propus nu cred ca sunt asa de deplasate in conditiile in care pescuim pe Doripesco. Folosirea peletelor va aduce mai multa dinamica si trasaturi mai frecvente iar marirea cantitatii de nada este necesara in conditiile in care pista este foarte bine populata.
Firul de par este doar o extra propunere pe care am adus-o dar care nu cred ca o sa fie acceptata. In ceea ce priveste method-ul, dupa cate am discutat cu organizatorul si cu Adi Petrisor la telefon, acesta iese total din discutie. Se vor discuta toate propunerile in zilele urmatoare si vom avea cat de curand un regulament clar.

_________________
Avar de crap si informatii utile.
Radu Tanase BV.


Ultima oară modificat de pescar_amator pe 14 Aug 2013, 10:42, modificat 1 dată în total.

Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 90 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Următorul

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: sendre


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.048s | 12 Queries | GZIP : Off ]