Pescuit Stationar

Acum este 18 Apr 2024, 08:39

Ora este UTC [ DST ]




Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 120 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12
Autor Mesaj
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 05 Sep 2016, 21:17 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 29 Noi 2009, 23:24
Mesaje: 456
Localitate: Iasi
Felicitări câștigătorilor!


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 06 Sep 2016, 08:45 
Neconectat

Membru din: 02 Apr 2012, 07:05
Mesaje: 190
catalin232 scrie:
cataAR scrie:
dale tamas scrie:
pescuit la oblete. un pescuit "super tehnic" la oblete.
in fine au facut 1 pe sector cu oblete (exceptie catalin hornoi care a prins si scobari mici dar scobari pescuind in 2 m de mal), petrisor, brola, bodocan si korda.
cu scobari sau alte specii care nu prea au colaborat (sau nu am stiut noi sa-i facem sa colaboreze) s-a facut max. loc 2.
contrar prognozei hidro iar a scazut apa in timpul mansei aprox 15 cm care pe plaja in unele locuri a lasat pe uscat juvelnicele de 4 m.
baniesc ca maine iar se va pescui in draci la oblete cu bete ultraligt.asta pentru cine are nervi. eu ramin consecvent betelor medium heavy si cosuri 70gr+ (ca doar pecuim la mures nu pe bega sau alt sant minuscul)


.....7,5 m de mal....respectiv 5,5 m după ce am 'esuat'. Așa pt conformitate :) . Iartă-ma pentru abordarea situației.....dar lângă tine nu aveam alta șansa, nemaivorbind fata de colegii de sector :oops: . Si data viitoare nu mai vorbim :D :mrgreen: .



Am si eu o intrebare tampita ... la Finala Individual era interzis pescuitul sub 15m , concursurile pe echipe se desfasoara dupa alte reguli ? Repet, doar intreb ....


Gresesti in exprimare, am stabilit toti paticipantii, chiar la Polcesti, ca regulamentul AGVPS dupa care organizam concursurile AGVPS ( nu cel FIPS actualizat in 2016) sa nu impuna o distanta minima dar sa impuna un lanseu peste cap ( chiar daca dupa aceea mulinezi montura sub lanseta ), aspect care sa votat aproape sau chiar de toti concurentii participanti la acea etapa ramanand stabilit pana in zii de astazi, atat aspectul legat de obligativitatea lanseului peste cap cat si masura de larve sa fie de maxim 1/8. aceste doua aspecte au fost singurele diferente intre regulamentul AGVPS si FIPS actualizat.

Asta sa stabilit pentru ca este imposibil sa masori distanta de lansare ( in lipsa balizarii pe distata de 15m de la mal) pe o parte dar si pentru a nu transforma pescuitul la feeder intrun pescuit la varga cu mulineta pe alta parte.

Ca sa folosit tehnica de lanseu pe sub mana la acesta finala, personal nu sunt in masura sa discut despre acest aspect atata timp cat au fost arbitrii pe fiecare sector si au fost prezenti si organizaorii ce trebuiau sa vegeze asupra respectarii regulamentului si sa decida daca sa respectat ori nu regulamentul AGVPS, regulament dupa care sa jucat acesta competitie.

_________________
scoalafeederx.ro/produs/secretele-monturii-perfecte-de-method-feeder/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 06 Sep 2016, 09:05 
Neconectat
Moderator global

Membru din: 22 Oct 2009, 14:49
Mesaje: 2145
Deci voi va faceti singuri regulamentul, iar stationaristii nu sunt in stare sa faca rost de un regulament Agvps, sa-l cunoastem si noi :lol: :lol: :lol: :lol:


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 06 Sep 2016, 11:02 
Neconectat

Membru din: 02 Apr 2012, 07:05
Mesaje: 190
La feeder nu a fost vorba de o modificare masiva a regulamentului, la noi a fost vorba doar de doua aspecte care puteu aduce discutii multe si inutile iar pentru asta sa stabilit ca se lanseza doar peste cap si nu este admisa o cantitate mai mare de 1/8 larve si o canitiate mai mare 0,5 fuii... in rest a ramans totul dupa FIPS.

_________________
scoalafeederx.ro/produs/secretele-monturii-perfecte-de-method-feeder/


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 06 Sep 2016, 11:16 
Neconectat

Membru din: 23 Mar 2016, 16:44
Mesaje: 30
Oricum pista nu era regulamentara pentru ca in regulamentul Fips adancimea apei trebuie sa fie 1.5 metrii


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 06 Sep 2016, 11:19 
Neconectat

Membru din: 02 Oct 2013, 21:31
Mesaje: 303
la peste 35 m de mal apa are peste 2 m adincime iar chiar linga malul opus are locuri de 3 m adincime


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 06 Sep 2016, 11:29 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 10 Apr 2014, 20:30
Mesaje: 87
Localitate: Arad
csongi scrie:
Oricum pista nu era regulamentara pentru ca in regulamentul Fips adancimea apei trebuie sa fie 1.5 metrii



Apa-i adanca aclo'...are peste 1,5 m de la mijloc spre 3/4 din latimea Muresului. Spre malul celalalt, pe albie, are intre 2-2,5 m iar pe alocuri si mai mult. Acum are media de 1,5m....insa cand este in cote, este discutabil, posibil sa fie la limita. Nu te mint.

Puteai intra in apa, ca a fost cald. Poate data viitoare intram impreuna ;) :D .


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 07 Sep 2016, 13:27 
Neconectat

Membru din: 04 Noi 2009, 10:54
Mesaje: 1278
Clasament Echipe


Fişiere ataşate:
centralizator dupa II manse- f.doc [50 KiB]
Descărcat de 518 ori
Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 08 Sep 2016, 08:31 
Neconectat
Avatar utilizator

Membru din: 22 Oct 2009, 19:44
Mesaje: 3249
Localitate: Timisoara
Fac eu un rezumat a ceea ce a facut echipa Shimano:

Am asistat la un antrenament cu o saptamana inainte de data finalei si din start am vazut ca obletii pot bate mrenutele, clenutii si mai stiu eu ce se prindea in larg. Practic, prin ochii unui concurent vechi, nu ai cum sa nu vezi tiparele bine stiute prin care iti dai seama ca pestii din antrenament se reduc la jumatate sau chiar si mai mult ca si cantitati in concurs, chiar si obletii. Problema este ca obletii iti ofera stabilitate cantitativ iar in momentul in care vrei sa castigi esti practic fortat sa iei in calcul si varianta asta. Astfel strategia stabilita a fost sa iesim la start pe vadul din larg pentru jumatate de ora dar acolo era loterie. Dupa jumatate de ora am hotarat revenirea pe vadul scurt de obleti si am ramas acolo pentru ca am vrut sa avem stabilitate la punctaj. Nu speram sa castigam sectoarele cu 4 locuri de unu dar asta arata de fapt cat de gresit era sa dai numai dupa peste mare, cel putin in a prima mansa. Matematic este simplu. Degeaba risti dupa peste mare pentru ca este aproape imposibil sa faca toti membrii unei echipe bine, de aceea un bun strateg trebuia sa aleaga in care sector sa se pescuiasca riscant si in care sa se pescuiasca la siguranta. Dovada, asa cum am zis mai sus, decizia oricarei echipe de a da dupa peste mare a fost dezastruoasa, dovada fiind si diferenta destul de mare de puncte dintre locul 1 si locul 2 si anume de 7 puncte. Dand dupa peste mare la risc poti face bine in maxim doua sau trei sectoare (intre locul unu si trei, la risc nu e garantat locul unu ) dar pici in celelalte si practic nu s-a rezolvat nimic, tragandu-te in jos ca puncte colegii carora nu le intrau peste.
In mansa a doua strategia a fost aceeasi, doar ca de data aceasta am reusit de pe sectoarele de margine sa prindem peste mare. Fiind omul cu deciziile si vazand ca pot face puncte bune cu peste mare pe sect A si E, i-am lasat bineinteles sa dea dupa peste mare. Ceilalti trei de pe sect B,C si D, au pescuit in continuare la siguranta cu scurte iesiri in larg dar fara nici o prezentare.
Sincer, inainte de concurs am facut calculul in fiecare varianta posibila si rezultatul a fost acelasi. Pescuit de siguranta la oblete acolo unde se impunea lucrul acesta. Din punctul meu de vedere atat mansa unu cat si mansa doi am avut ca target punctajul mansei a doua, adica intre 9 si 11 puncte, fiind constienti ca baietii de la pescuit la Feeder sunt favoriti datorita lotului foarte bun dar am sperat la o greseala strategica din partea lor si exact asta s-a intamplat.

Din experienta de 11 ani de competitii majore (nu pun brailele de judet) afirm cu tarie ca orice concurs pe echipe trebuie castigat cu punctaj maxim maxim de 25 de puncte in doua manse. Asta inseamna ca in fiecare mansa doar unul sau doi au voie sa faca trei puncte, ceilalti trebuind sa faca obligatoriu unu sau doi in sector. Asta inseamna sa ai o srategie beton, asta inseamna sa meriti titlul de campion!!!

Am folosit:
-carlige Gamakatsu 1050n nr20
-strune de 0,12 deoarece la oblete trebuie smuls carligul, nu decrosat
-la cosulete nu ma intrebati ce au folosit ca habar nu am denumirile, eu fiind tamaie la modele si cum se numesc.
-distanta de oblete varia intre 5 si 7 metri in functie de sector
-in larg 18 sau 20mt in functie de sector

Trebuie sa mentionez si faptul ca rezultatul a fost posibil doar baietilor ce au concurat, ei au toate meritele si trebuie sa culeaga roadele muncii. Bravo baiet
i!

Felicitari tutturor concurentilor si ocupantilor podiumului!

_________________
http://www.pescuitstationar.ro/forum/vi ... f=6&t=3513
Good things come to those who "bait"


Sus
 Profil  
 
 Subiectul mesajului: Re: FINALA ECHIPE FEEDER
MesajScris: 08 Sep 2016, 09:10 
Neconectat

Membru din: 05 Mar 2010, 13:29
Mesaje: 691
Localitate: Bucuresti
lucianfiat scrie:
Gresesti in exprimare, am stabilit toti paticipantii, chiar la Polcesti, ca regulamentul AGVPS dupa care organizam concursurile AGVPS ( nu cel FIPS actualizat in 2016) sa nu impuna o distanta minima dar sa impuna un lanseu peste cap ( chiar daca dupa aceea mulinezi montura sub lanseta ), aspect care sa votat aproape sau chiar de toti concurentii participanti la acea etapa ramanand stabilit pana in zii de astazi, atat aspectul legat de obligativitatea lanseului peste cap cat si masura de larve sa fie de maxim 1/8. aceste doua aspecte au fost singurele diferente intre regulamentul AGVPS si FIPS actualizat.

Asta sa stabilit pentru ca este imposibil sa masori distanta de lansare ( in lipsa balizarii pe distata de 15m de la mal) pe o parte dar si pentru a nu transforma pescuitul la feeder intrun pescuit la varga cu mulineta pe alta parte.

Ca sa folosit tehnica de lanseu pe sub mana la acesta finala, personal nu sunt in masura sa discut despre acest aspect atata timp cat au fost arbitrii pe fiecare sector si au fost prezenti si organizaorii ce trebuiau sa vegeze asupra respectarii regulamentului si sa decida daca sa respectat ori nu regulamentul AGVPS, regulament dupa care sa jucat acesta competitie.



Nu gresesc deloc in exprimare, stiu bine ca am stabilit lucrul asta la Sedinta Tehnica, am fost acolo, dar a fost stabilit tocmai pentru ca exista o confuzie in ceea ce priveste distanta de lansare, mai precis, regulamentul era foarte vag si noi am vrut sa stabilim de la bun inceput o regula.

Eu nu am facut altceva decat sa intreb daca s-a schimbat ceva acum recent , de la Campionatul Mondial incoace si se pare ca da , acolo s-a pescuit si de "sub mana" ceea ce deja a creat precedent , nu mai exista urma de dubiu. Pana in Serbia, desi era regulamentul in "fir de par" ramas la mica interpretare, nu imi amintesc vreun CM la care sa se fi pescuit sub 15m .. asa a fost conjunctura sa nu trebuiasca pescuit sub distanta asta. Repet, acum, in Serbia s-a aratat si practic, la cel mai inalt nivel, ca distanta minima de lansare a fost "abolita".

Eu am cerut explicatie de la Nutu pentru ca stiu ca are tangente cu regulamentul si arbitrajul pe international , are greutate in ceea ce spune pe directia asta.

_________________
Constantinescu Catalin
http://www.FeederShop.ro
Emisiuni / tutoriale pescuit la feeder
https://www.youtube.com/channel/UC9jyYs ... _polymer=1


Sus
 Profil  
 
Afişează mesajele de la anteriorul:  Sortează după  
Scrie un subiect nou Răspunde la subiect  [ 120 mesaje ]  Du-te la pagina Anterior  1 ... 8, 9, 10, 11, 12

Ora este UTC [ DST ]


Cine este conectat

Utilizatori înregistraţi: Niciun utilizator înregistrat


Nu puteţi scrie subiecte noi în acest forum
Nu puteţi răspunde subiectelor din acest forum
Nu puteţi modifica mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi şterge mesajele dumneavoastră în acest forum
Nu puteţi publica fişiere ataşate în acest forum

Căutare după:
Mergi la:  
cron
Powered by phpBB © 2000, 2002, 2005, 2007 phpBB Group
Translation/Traducere: phpBB România
[ Time : 0.054s | 14 Queries | GZIP : Off ]